Jump to content

אסטרטגיה/תנועת ויקימדיה/2017/מעגל 2/גישה/סיכום של 20 ראיונות מול מומחים

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 2/Reach/20 expert interviews and the translation is 100% complete.

במהלך החודשים האחרונים, צוות הגישה הגלובלית של קרן ויקימדיה ערך וסיכם ראיונות עם יותר מ-20 מומחים מהודו, אינדונזיה, ניגריה, מצרים, ברזיל ומקסיקו. בין המומחים נכללו עיתונאים, פקידי ממשלה, יזמי טכנולוגיה, אנשי חינוך, ראשי ארגונים ללא כוונת רווח, ועוד רבים אחרים. הנה כמה מן הנושאים הראשוניים שעלו:

 • אכסניה של מידע: כאשר דנים בתפקיד שוויקיפדיה ממלאת בעולם כיום, ועשויה למלא בעתיד, הנושא הנפוץ ביותר שעלה הוא שכיום ויקיפדיה היא מקור למידע מקיף (ובעיקר) אמין. המומחים מאמינים שוויקיפדיה היא מרכז מידע רחב המספק לאנשים תשובות, ולאחר מכן משדרג את מצבם (בין אם במסגרת שיחה אינדיבידואלית, על גבי עבודה בבית הספר או במסגרת מקום העבודה שלהם), וזאת על בסיס יכולתם לגשת אליו בקלות ובפשטות. צוין גם בראיונות כי מידה מסוימת של אמינות ואמון ביחס לתוכן נובעת מהעובדה שמקורו בעורכים מקומיים.
 • שיפור איכות התוכן: בעתיד, מומחים אלו סבורים שוויקיפדיה נדרשת לעשות שלושה דברים על מנת לשפר את איכות התוכן שלה: 1) להישאר ניטרלית מבחינת נקודת המבט, 2) להרחיב את יכולת הגישה שלה על מנת להתמודד על מצבים של "מחסור בידע" (באמצעות פעילויות נוספות ליצירת קשר עם קהילות חדשות, ואימוץ פלטפורמות חדשות של העברת מידע) ו-3) להמשיך ולקדם את האמינות ואת המוניטין שלה כמקור ידע מעמיק (ויקיפדיה לעתים יכולה להיתפס כמקור ידע "שטחי" ולא מעמיק).
 • תפקידה של ויקיפדיה בקידום תוכן חופשי: הקונצנזוס הכללי היה שוויקיפדיה צריכה למלא תפקיד מוביל בקידום של הידע החופשי, ובשיתוף פעולה עם גורמים אחרים במערכת האקולוגית של הידע. חלק סברו שוויקיפדיה מתקיימת בתוך בועה מבודדת, ובמקום זאת צריכה להפוך לשחקן מקושר היטב בעל קשרים ושיתופי פעולה עם גורמים רבים נוספים בתחום, כך שיהיה לה מינוף לניהול דיון גלובלי בנוגע לסוגיית הידע החופשי. נושאים אחרים שהועלו כללו את שלמות ודיוק התוכן של ויקיפדיה, הקטנת חסמי הגישה אליו, והרחבת מספר המשתתפים על מנת לשפר את איכות הידע הזמין.
 • מגמות בידע: כאשר נשאלו על מגמות רחבות יותר הקשורות לעולם הידע (כגון גישה, שימוש ושיתוף), עלו מספר נושאים ברורים:
  • (1) העתיד מבוסס על ניידות, כאשר כל המאפיינים שתוכננו עבור פלטפורמות אחרות יהיה בקרוב מיושנים.
  • (2) אנשים ישתמשו במדיה חברתית כדי לשתף מידע בעתיד הנראה לעין. האמונה היא שהכול הפך לשיתופי עכשיו, וכי מתן מידע אמין, באיכות גבוהה, אשר ישותף על גבי פלטפורמות כמו פייסבוק, WhatsApp, וInstagram, הוא העתיד של הפלטפורמות.
  • (3) הנוער ינחיל את השינויים האלו. המומחים ציינו כי לקבוצת גיל זו, הגדלה באופן אקספוננציאלי, תהיה ההשפעה הגדולה ביותר על עיצוב התנהגויות של צריכת ידע, ועל המדיניות הפוליטית שנגזרת מכך בהמשך.
  • (4) גישה, מודעות, ועלויות כספיות נותרו החסמים הגדולים ביותר בפני עשיית שימוש רחב בוויקיפדיה באזורים אלו.
 • טכנולוגיה: בשיחה על תפקידה של הטכנולוגיה עבור ויקיפדיה בעתיד, מומחים הסכימו בדרך כלל כי:
  • (1) אוטומציה (במיוחד הקשורה לתוכנות לומדות ולתרגום) תוביל להתאמה המשמעותית ביותר.
  • (2) פלטפורמה של טקסט בלבד תהיה מוגבלת מטבעה, בהתחשב בעובדה שהעתיד יהיה מבוסס ככל הנראה על תמונות, קטעי וידאו וקובצי אודיו, וכל הידע צריך להיות ניתן לשימוש (כולל תיעודים קוליים וויזואליים).
  • (3) שילוב המדיות האלו בפלטפורמות בסגנון מדיה חברתית היא הדרך הטובה ביותר קדימה.
  • (4) סמארטפונים 'יהיו המכשיר העיקרי לצריכת מידע, בהינתן אינטרנט מהיר ונטייה לחברתיות ולמחוברות (ובסופו של דבר הנתונים, ולכן המידע, יינתנו ללא תשלום).