Jump to content

Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Cykl 2/Dotrzyj/wywiady z 20 ekspertami

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 2/Reach/20 expert interviews and the translation is 100% complete.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Zespół globalnego dotarcia Fundacji Wikimedia przeprowadził i podsumował wywiady z ponad 20 ekspertami z Indii, Indonezji, Nigerii, Egiptu, Brazylii i Meksyku. W ich skład wchodzili dziennikarze, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy działający w obszarze technologii, nauczyciele, liderzy organizacji non-profit i wielu innych. Oto niektóre ze wstępnych tematów, podjętych przez ekspertów:

 • Zbiorcze centrum dla informacji: Omawiając rolę, jaką odgrywa Wikipedia w świecie i może odegrać w przyszłości, najczęściej podejmowanym tematem było to, że dzisiejsza Wikipedia jest łatwo-dostępnym źródłem informacji - jest wszechstronna i (w większości) wiarygodna. Eksperci uważają, że Wikipedia jest obszernym centrum informacji, które dostarcza ludziom odpowiedzi, a następnie wprowadza ich ulepszony stan (niezależnie od tego, czy to w indywidualnej rozmowie, czy w publikacji szkolnej, czy w ich pracy), w oparciu o możliwość uzyskania dostępu do tej łatwo dostępnej wiedzy. W wywiadach zauważono, że istnieje pewna ilość wiarygodności i zaufania pochodzących z treści pochodzących od lokalnych twórców.
 • Poprawa jakości treści: Eksperci sądzą, że w przyszłości Wikipedia będzie miała obowiązek zrobić trzy rzeczy, aby poprawić jakość swoich treści: 1) pozostać neutralna w swoim punkcie widzenia, 2) zwiększyć swój zasięg, aby rozwiązać problem "ubóstwa wiedzy" (poprzez lepsze docieranie do nowych społeczności i poprzez nowe środki przekazu informacji) oraz 3) rozwijać swoją wiarygodność i związaną z tym reputacją (co czasami może być postrzegane jako "powierzchowność" w głębi dostarczanej informacji).
 • Rola Wikipedii jako propagatora wolnej wiedzy: Ogólny konsensus polega na tym, że Wikipedia powinna odgrywać kluczową rolę w propagowaniu wolnej wiedzy we współpracy z innymi w ekosystemie. Niektórzy domniemywali, że Wikipedia funkcjonuje w swoim własnym bąblu, a zamiast tego powinna być dobrze współpracującym graczem i szerokim zasięgiem, dzięki czemu może stać się liderem globalnej dysputy dotyczącej wolnej wiedzy. Inne tematy dotyczyły integralności i dokładności treści Wikipedii oraz zmniejszenia barier w dostępie i uczestnictwie w platformie, aby poprawić jakość dostępnej wiedzy.
 • Trendy wiedzy: Zapytani o ważniejsze trendy związane ze światem wiedzy (np. dostępu, użytkowania i udostępniania) pojawiły się następujące tematy:
  • (1) Przyszłość jest w telefonach komórkowych, a zatem cokolwiek jest zaprojektowane dla jakiejkolwiek innej platformy będzie wkrótce przestarzałe.
  • (2) Ludzie będą korzystać z mediów społecznościowych w celu udostępnienia informacji w najbliższej przyszłości. , Wierzy się, że teraz wszystko jest sprawą społeczną, dlatego umożliwienie udostępniania wiarygodnych, wysokiej jakości informacji, na platformach takich jak Facebook, WhatsApp i Instagram - to przyszłość platformy.
  • (3) Młodzież zdecyduje o tych zmianach. Eksperci zauważyli, że ta grupa wiekowa rośnie wykładniczo i będzie miała największy wpływ sposoby konsumpcji wiedzy i związane z tym polityki udostępniania.
  • (4) Dostęp, świadomość i przystępność finansowa pozostają największymi barierami w konsumpcji Wikipedii w tych regionach.
 • Technologia: W rozmowie o tym jaką rolę będzie odgrywać w przyszłości technologia w Wikipedii, eksperci zgodzili się, że:
  • (1) Automatyzacja (szczególnie związana z maszynowym uczeniem się i tłumaczeniami) spowoduje najbardziej znaczące dostosowanie.
  • (2) Platforma przeznaczona wyłącznie na tekst ograniczała by, ponieważ przyszłość jest zdecydowanie oparta na obrazach, filmach i plikach audio i cała wiedza musi być łatwa do konsumpcji (w tym historie ustne i wizualne).
  • (3) Uwzględnienie tych mediów na platformach mediów społecznościowych jest najlepszą drogą do przyszłości.
  • (4) Smartfony będą głównym urządzeniem służącym do konsumowania informacji, gdzie internet jest szybki, a upodobania są dzielone społecznie i połączone z sobą (i ewentualnie dane, a tym samym informacje są wolne).