Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Cykl 2/Najbardziej szanowane źródło wiedzy

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 2/The Most Respected Source of Knowledge and the translation is 98% complete.
The following discussion is closed.

Cycle 2 of the discussion is now closed. Please discuss the draft strategic direction (link coming soon).

Będziemy tworzyć bardziej dokładną i weryfikowalną treść. Do 2030 projekty Wikimedia będą uznawane za wysokiej jakości, neutralne i wiarygodne źródło wiedzy. Będziemy zwiększać głębię dostępnej wiedzy i utrzymywali nasze standardy weryfikowalności i neutralności. Zaprosimy ekspertów. Pomożemy ludziom zrozumieć w jaki sposób osiągamy te wartości. Będziemy udostępniać ludziom najistotniejsze informacje, tam i wtedy gdzie ich najbardziej potrzebują.

Pod-tematy

Temat ten powstał z treści generowanych przez indywidualnych uczestników i zorganizowanych grup podczas dyskusji w ramach cyklu 1. Oto pod-tematy, które związane są z tym tematem. Zobacz raport Raport z cyklu 1 oraz dodatkowy arkusz i metodologię połączenia 1800+ stwierdzeń tematycznych.

 • Jakość treści
 • Neutralność
 • Wiarygodność
 • Wiedza
 • Wolna
 • Open source

Wnioski z badań i dysput prowadzonych w ramach ruchu

Wnioski pochodzące od społeczności Wikimedia (z poniższych dyskusji)

 • Podsumowanie tygodnia 1
 • Podsumowanie tygodnia 2
 • Podsumowanie tygodnia 3
 • Podsumowanie tygodnia 4


Wnioski pochodzące od partnerów i ekspertów

Wnioski z badań użytkowników (czytelników i edytorów)

Inne badania

Otwarte cytowania

 1. I4OC, Initiative for Open Citations: https://i4oc.org/
 2. Raport Zdrowia Internetu Mozilli, patrz sekcja o otwartych innowacjach i dostępu do cytowanych publikacji: https://d20x8vt12bnfa2.cloudfront.net/InternetHealthReport_v01.pdf
 3. Zamknięcie Infrastruktury Naukowej, Geoffrey Bilder: https://www.youtube.com/watch?v=oWPZkZ180Ho&feature=youtu.be

Publikacje nukowe

 1. Odróżnianie naukowe i nie-naukowych czasopism: Lista kontrolna kryteriów, wprowadzenie i definicje, Cornell University Library: http://guides.library.cornell.edu/scholarlyjournals

Pytania

Zapoznaj się z dyskusją na te pytania na stronie dyskusyjnej

Oto najważniejsze pytania, które warto rozważyć i nad którymi warto debatować podczas tej dyskusji. Prosimy, abyście uzasadniali swoje argumenty badaniami gdy tylko to możliwe. Uznajemy, że nie masz czasu, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania; Aby pomóc Ci wybrać na czym warto się skoncentrować, wymieniono poniżej trzy typy pytań. Najważniejsze aby odpowiedzieć na podstawowe pytania podczas tego cyklu dyskusji.

Podstawowe pytania
 1. Jaki wpływ mielibyśmy na świat, jeśli będziemy podążać za tym tematem?
  • Zauważ, że jeśli podałeś już kluczowe pomysły, które odpowiadają na pytanie w poprzednim wątku, rozważ dodanie linku do tej strony źródłowej zamiast przepisywać całe stwierdzenia. (Zobacz arkusz kalkulacyjny). Jeśli masz coś nowego, aby dodać do komentarza, który zrobiłeś wcześniej, proszę to zrobić.
 2. Jak ważny jest ten temat w porównaniu do 4 pozostałych? Dlaczego?
Pytania drugorzędne
 1. Skupienie się wymaga kompromisów. Jeśli w ciągu najbliższych 15 lat zwiększymy wysiłki w tej dziedzinie, czy jest coś, co dziś robimy, co musielibyśmy przestać?
Pytania poszerzające
 1. Co jeszcze ważnego można zaproponować w tym temacie, aby go wzmocnić?
 1. Kto jeszcze będzie pracował w tej dziedzinie i jak mógłby stać się naszym partnerem?

Inne komentarze:

Pamiętaj, jeśli masz jakieś opinie na temat procesu strategii lub inne ważne sprawy, prosimy podzielić się z nimi tutaj, gdzie one są codziennie monitorowane!

Jeśli masz konkretne pomysły na udoskonalenie oprogramowania, rozważ przesłanie ich do Phabricatora lub na konkretnej stronie dyskusyjnej danego produktu.