Strategy/Wikimedia movement/2017/Sources/Adam Hochschild interviewed by Katherine Maher, June 16, 2017/he

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Other languages:
English • ‎Tiếng Việt • ‎español • ‎italiano • ‎polski • ‎עברית • ‎हिन्दी • ‎中文
Adam Hochschild discusses Wikimedia in the context of other global social movements.

תמלול חלקי של הסרטון

אדם הוכשילד: אני רוצה לסכם באמצעות דוגמה היום של משהו שהוא לא טכנולוגיה חדשה, אבל דוגמה של שימוש בכמה טכנולוגיות קיימות על מנת להפיץ ידע בדרך אותה אני מוצא מאוד מרגשת. וזו הקפיצה המעניינת ביותר מסוג זה שראיתי בשנים האחרונות, כי זה לא קורה בארצות הברית; זה לא קורה באירופה; זה משהו שקורה בדרום הכפרי בקרב העניים מאוד. זה פרויקט - אני תוהה אם מישהו מכם מכיר אותו - People's Archive of Rural India? בסדר, תני לי לספר לך על זה.

המצב בהודו הוא, כמובן, כפי שאת יודעת, שמדובר במדינה עם כמות עצומה של עוני בה, במיוחד עוני כפרי. יותר מ-800 מיליון הודים מתפרנסים מהאדמה כעובדים חסרי קרקע העובדים על אדמתם של אחרים או כחקלאים קטנים מאוד עם חלקות אדמה זעירות. הם לא נראים מבחינה פוליטית, והם חסרי משמעות ביחס לממדיה ההמונים של המדינה. אתה אף פעם לא רואה סיפורים על חיי המשק בטלוויזיה, וזו מדינה שבה רוב האנשים עדיין חיים מפרי האדמה. עד לפני כמה שנים, עיתונים יומיים בהודו - הודו היא מדינה עם הרבה עיתונים כי זה קל יותר לאנשים לקבל חומר מודפס מאשר שהם יוכלו להרשות לעצמם מחשב או טלוויזיה - ומקרב כל הצוותים של כל העיתונים היומיים בהודו, הן באנגלית והן בשפות רבות אחרות שם, היה רק כתב אחד שבילה זמן מלא בכיסוי תחום החקלאות והחיים בכפר.

הוא חבר שלי. לפני כמה שנים, הוא התפטר מהעבודה שלו בעיתון כדי להתחיל את הפרויקט הדי מדהים הזה. כי הוא הבין שעם סמארטפונים - ואלה עכשיו זולים מספיק, כך שאנשים רבים בכפרים של הודו מתחילים לקבל אותם - אתה יכול להוריד או להעלות כמעט כל דבר. אז הוא וחבורה של חברים יצרו אתר אינטרנט יוצא דופן למדי, כי הוא בחלקו מאגר מידע - במובן שכל מה שמפורסם נראה ואושר על ידי אחד העורכים - אבל זה בעיקר קריאה לציבור שבמסגרתה הוא מבקש תרומות מאנשים - תרומות של תמונות, של סרטים, של סיפורים כתובים, של נתונים - ויש הנחיות איך אתה יכול לתרום את החומר הזה.

הוא גם מבקש מאנשים לתרום תרגומים. יש, אני מאמין, עד כה לפחות 12 שפות באתר זה, ובכמה פריטים יש לך בחירה של עד 12 שפות שבהן אתה יכול לקרוא או להציג או להקשיב לסיפור הזה, הסרטון או מה שזה לא יהיה. והתרגומים נתרמו על ידי אנשים מרחוק למטרה זו. כל מה שפורסם נמצא תחת קטגורית Creative Commons.

וזה מרגש אותי לקרוא את סוג החומר ששם, כי זה משהו אשר - ואני יכול לספר לך את זה מניסיוני כי אני חי בהודו במשך שישה חודשים - זה דברים שבהחלט לא מכוסים בכלל על ידי העיתונים של האומה, טלוויזיה, בלוגרים, או כל דבר אחר. הנה כמה דברים שהוא מפרסם - יש טקסט ותמונות סיפורים - וכמעט כל סיפור כולל תמונות - על נושאים המשפיעים על החקלאים. היה גל ענקי - מספר ההרוגים הוא עכשיו מאות אלפים - של חקלאים הודים קטנים שהתאבדו משום שהם נכנסו עמוק לחובות ולא הצליחו לפרוע אותם.

מאמרים על בצורת; מאמרים על מה שקורה כאשר ההתחממות הגלובלית מובילה לעלייה בפני הים, ויש חקלאים שמעבדים אדמה חקלאית שהיא רק רגל או שתיים מעל פני הים. יש דיוקנאות של אנשים, שוב, במגוון של מדיות - טקסט, תמונות, סרטים, אודיו; אנשים במקצועות כפריים מסוגים שונים - שואבי בארות, אורגים, מטפחי גמלים, עובדי דיג, מהגרים קוטפי עצי קוקוס, 50 עצים ביום כדי לסלק את הקוקוס ולקצור אותם, בחור באזור כפרי שאיבד ילד בתאונת דרכים ובתגובה יצר שירות אמבולנס משלו עם האופנוע שלו.

יש סיפורים המכבדים עבודות יד, שחלקן גוססות, שחלקן עדיין קיימות. לדוגמה, קטע ויזואלי מופלא - סרט ושמע - על אנשים הבונים סוג מסורתי של סירה מעץ במדינת קראלה בדרום, וכאשר יש לך ארבעה או חמישה עובדים שעובדים על סירה - כולם דופקים מסמרים כי זה נדרש, את יודעת, 20,000 מסמרים או משהו כדי לבנות את אחת הסירות האלה - הם פיתחו כמה מקצבי הקשה עם הפטישים המרובים שלהם, אז זה נשמע כמו חבורה של מתופפים מתאמנים. יש גלריה של דיוקנים של אלפי פרצופים מכל רחבי הארץ, קרוב לפנים של אנשים באזורים כפריים, חקלאים, את יודעת, עקרות בית, אורגים, אנשים שתצלומיהם לעולם לא יהיו בטלוויזיה, בעיתון לאומי, משהו כזה. יש אוסף עצום של שירים מסורתיים מושרים על ידי נשים בחלק אחד של הארץ כאשר הן משתמשות בטחינת אבן כדי לטחון קמח אורז או כורכום. חוקרים החלו לאסוף אודיו של השירים האלו לפני 20 שנה, עכשיו יש להם מקום שבו הם יכולים לפרסם אותם. ואנשים היום יכולים להוסיף לכך, הוספת וידאו, כמו גם את השמע של הנשים ששרות את השירים האלו.

אתה יכול להגיע לאתר הזה ועם הטלפון החכם שלך בכפר הודי, אתה יכול לחפש לפי החלק של המדינה בה אתה נמצא, לפי המחוז, לפי הכפר בו אתה נמצא, והכי חשוב, אני חושב, הוא שאתה יודע שהפנים שלך, השיר שלך, הכפר שלך, הכיבוש שלך הוא שם, כך שאנשים בכל רחבי העולם יכולים לראות את זה והם יכולים לראות את זה במגוון שפות שונות. אני חושב שההשלכות של זה הן שזה משהו מאוד מעצים, וכאשר אנשים יכולים להתחיל לראות את הפרצופים שלהם ואת המילים שלהם על המסך בצורה כזו, בצורה שאינה רק פוסט בפייסבוק אלא בצורה שהם יודעים שמכוונת כלפי קהל רחב, אני מקווה שזה משהו שיעודד אותם להאמין שיש להם זכויות רבות וחשיבות רבה כמו מישהו שפניו או שיר שלו נראים על מסך הטלוויזיה הלאומית.

זה למה אני לא מפסיק שם, ואני אשמח לשמוע את ההערות שלך, שאלות, כל המחשבות שאולי יש לך.