Jump to content

Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Komunikaty/2 lutego 2017 - Komunikat 5 dotyczący procesu ustalania strategii Ruchu Wikimedia

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Wiadomość od Katherine Maher

Ten komunikat, "February 2: Update on Wikimedia movement strategy process (#5)", był wysłany przez Katherine Maher 2 lutego 2017.

Witam wszystkich!

Wiadomość dotycząca ostatnich dwóch tygodni się opóźniła, ponieważ dołączyłam do członków naszej społeczności afrykańskiej w czasie WikiIndaba 2017 i brała udział w kwartalnym przeglądzie organizacji.

To jest długi E-mail. W skrócie, są tu informacje o:

 • Głównym Zespole strategicznym
 • Budowaniu zespołów dla ścieżek
 • Komitecie Sterującym Procesem w Społeczności
 • Planach dyskusji o strategii na Konferencji Wikimedia 2017
 • Rezultatów wstępnych dyskusji w czasie spotkania All Hands w Wikimedia Foundation
 • Spotkaniu dyrektorów organizacji afiliowanych Wikimedia w Szwajcarii
 • Konferencji WikiIndaba 2017

Po pierwsze, krótka notatka z Ghany: gratulacje dla organizatorów WikiIndaba za energetyzujące i wysokiej jakości wydarzenie. Program był angażujący, na bardzo istotne tematy i prowokujący do myślenia o przyszłości naszego ruchu w Afryce. To było wspaniałe zobaczyć ludzi z całego kontynentu, od Algierii do Południowej Afryki, od Ugandy do Nigerii. Jeśli czytasz to z dowolnego miejsca na świecie poza Afryką i nie miałeś okazji poznać naszych społeczności z tego kontynentu, powinieneś sprawdzić posty na blogach Wikimedia Foundation: wmfblog: 2016/11/22 / digest-africa / First Africa de-stubathon i o trzeciej corocznej Wiki Loves Africa - i zapisz sobie w kalendarzu termin dla Wikimanii Cape Town 2018!

W ciągu ostatnich kilku tygodni Główny Zespół ds. strategii omówił kwestię dystrybucji tych wiadomości i prawdopodobieństwo, że nie docierają one do wystarczającej liczby osób w społeczności. Chcemy mieć pewność, że każdy ma okazję uczestniczyć w rozmowach i dyskusjach.

W związku z tym oddziały Fundacji ds. zaangażowania społeczności i komunikacji pracują nad planami zwiększenia dystrybucji wiadomości do różnych miejsc i na różnych kanałach poza listą Wikimedia-l (na przykład inne listy dyskusyjne, media społecznościowe itp.). Potrzebujemy Twojej pomocy, aby dotrzeć do tak wielu społeczności, jak to tylko możliwe, aby sprawić, że ich głos zostanie wysłuchany. Gdzie zbierają się Twoje społeczności? Prosimy o zgłaszanie sugestii, gdzie powinniśmy umieszczać nasze wiadomości.

Główny zespół ds. strategii ruchu

Od czasu mojego ostatniego komunikatu, Główny zespół, który będzie pomagał moderować proces ustalania strategii ruchu zaczyna się organizować. Oni mają doświadczenie aby wykonać pracę, której potrzebujemy - od głębokich rozważań strategicznych do wiedzy o Wikimediach pochodzących z długiego doświadczenia.

Główny zespół składa się z osób z Fundacji Wikimedia i z williamsworks:

 • Whitney Williams, williamsworks
 • Ed Bland, williamsworks
 • Shannon Keith, williamsworks
 • Guillaume Paumier, Starszy Analityk, Fundacja Wikimedia
 • Suzie Nussel, konslutantka organizacji strategicznej, Fundacja Wikimedia

Dla jasności - ten zespół nie będzie ustalał kierunków strategicznych. Będzie to robił wspólnie ruch Wikimedia. Zamiast tego Główny Zespół będzie opiekował się całym procesem i wszystkimi zaangażowanymi w niego grupami. Architekci (Whitney, Ed, Guillaume) będą współtworzyć i planować dysputy w naszych społecznościach i poza nimi oraz przekształcać ich rezultaty w znaczący, oparty na wiedzy strategiczny kierunek ruchu. Będą pracować w ścisłej współpracy z, zasięgać porad, śledzić ścieżki dyskusji, grupy robocze i doradców-wolontariuszy. Menadżerowie projektu/interesariuszy (Suzie i Shannon) będą współpracować z liderami ścieżek dyskusji aby utrzymywać zaangażowanie, koordynować poszczególne ścieżki i wspierać je w razie potrzeby oraz zarządzać zadaniami, terminami i budżetami całego procesu.

Będziemy mieli okazję przedstawić główny zespół na styczniowym spotkania w sprawie metryk, z którego zapis wideo można znaleźć tutaj.

Zespoły ścieżek (A-D)

Naszą propozycją jest zidentyfikowanie różnych odbiorców w obrębie społeczności Wikimedia i organizowanie "ścieżek" wymiany informacji i dialogu, które będą dostosowane do szczególnych potrzeb tych różnych odbiorców. Każda ścieżka miałaby grupę roboczą, która doradzałaby zespołowi głównemu w jak najlepszy sposób angażować odpowiednie społeczności. Choć koncepcja ciągle ewoluuje, to cztery ścieżki, które obecnie rozważamy, to:

 • Ścieżka A - grupy zorganizowane - miałaby koorydować wysiłki związane ze zorganizowanymi grupami Wikimedia, co zawiera w sobie organizacje afiliowane, Komitet ds. dysponowania środkami finansowymi (FDC), Komitet Afiliacyjny, Radę Powierniczą WMF i jej pracowników i inne zorganizowane czy pół-zorganizowane grupy, które wspierają ruch, takie jak GLAM-wiki.
 • Ścieżka B - indywidualni edytorzy - miałaby koordynować indywidualnych twórców, takich jak edytorzy, kuratorzy, wolontariusze-programiści, w różnych językach i projektach Wikimedia.
 • Ścieżka C - Bogate rynki - miałaby koordynować wysiłki związane z istniejącymi i nowymi czytelnikami naszych projektów i potencjalnymi i nowymi partnerami w krajach lub językach (rynki) gdzie jesteśmy dobrze znani. Docieranie do czytelników i przyszłych czytelników skupi się na tych rynkach, na których mamy duży zasięg w sensie dużej zauważalności i czytelnictwa. Będziemy także rozmawiali z podobnie myślącymi organizacjami i ekspertami w dziedzinie gromadzenia wiedzy, społeczności i technologii związanych z naszym ruchem teraz i tymi poza naszym ruchem.
 • Ścieżka D - biedne rynki - miałaby koordynować wysiłki związane z istniejącymi i nowymi czytelnikami naszych projektów i potencjalnymi i nowymi partnerami w krajach lub językach (rynki) gdzie nie jesteśmy dobrze znani. Docieranie do czytelników i przyszłych czytelników skupi się na tych rynkach, na których mamy ograniczony zasięg w sensie dużej zauważalności i czytelnictwa. Będziemy także rozmawiali z podobnie myślącymi organizacjami i ekspertami w dziedzinie gromadzenia wiedzy, społeczności i technologii związanych z naszym ruchem teraz i tymi poza naszym ruchem.

Czekamy na Wasze przemyślenia na temat tych propozycji. Czy są interesariusze których pominęliśmy? Czy proponowane ścieżki mają ogólnie sens? Prosimy podzielić się swoimi myślami na stronie dyskusyjnej tej wiadomości.

Projekt procesu dla ścieżek dyskusji w ramach społeczności (A i B)

Podczas pierwszych spotkań grupa omówiła, jak angażować więcej "cichych" członków naszej społeczności oraz sposobów wykorzystania kanałów i platform, aby zachęcić do uczestnictwa poza Meta wiki i listy dyskusyjne. Oprócz korzystania z różnorodnej liczby kanałów komunikacyjnych - zarówno w sieci, jak i poza nią - proponowali również angażowanie ambasadorów (wysoko zaangażowanych członków społeczności) i zatrudnianie dodatkowych wspólnotowych łączników, aby zapewnić wsparcie dla wielu różnych języków. Te role są teraz wysyłane i przyjmujące wnioskodawców.

Podczas pierwszych spotkań grupa omówiła, jak zaangażować więcej "cichych" członków naszej społeczności oraz sposoby wykorzystania kanałów i platform, aby zachęcić do uczestnictwa poza Meta wiki i listami dyskusyjnymi. Oprócz korzystania z różnorodnej liczby kanałów komunikacyjnych - zarówno na wiki jak i poza nią - proponowali również angażowanie ambasadorów (wysoko zaangażowanych członków społeczności) i zatrudnienie dodatkowych łączników ze społecznościami, aby zapewnić wsparcie dla wielu różnych języków. Te role są teraz ogłaszane i przyjmowane.

Grupa dyskutowała również nad tym, jak zbudować zestaw narzędzi ułatwiających zapewnienie silnej i skutecznej dyskusji w lokalnych społecznościach i projektach oraz mieć dobry szablon do powiadamiania i raportowania z/na angielski. Dodatkowo celem tego zestawu narzędzi jest umożliwienie zaangażowania zarówno edytorów o długim jaki krótkim stażu.

Co tydzień Główny Zespół będzie udostępniał iteracyjne prototypy pierwszych dwóch sugerowanych procesów, opierając się na danych wejściowych i informacji zwrotnych pochodzących z Komitetu Sterującego. Prototypy będą publikowane co tydzień na Meta, aby każdy mógł dzielić się swoimi przemyśleniami i opiniami.

Tworzenie procesu ścieżki (C i D) dla ekspertów i czytelników

Główny Zespół przeprowadził burzę mózgów w celu wskazania jak najlepiej zwołać lub skonsultować się z ekspertami z całego świata. Zespół Global Reach Fundacji, kierowany przez Adele Vrana, pracuje nad identyfikacją rynków, na których promocja przynosi najlepsze rezultaty oraz obszary, w których wymagana będzie szczególna uwaga. Obecnie rozważamy liderów, zarówno wewnątrz, jak i spoza ruchu Wikimedia, aby pomóc nam rozwijać i prowadzić działania wokół tych dwóch ścieżek.

Konferencja Wikimedia w Berlinie (koniec marca)

Konferencja Wikimedia w Berlinie odbędzie się pod koniec marca/początek kwietnia. Wziąwszy pod uwagę że jest to jedno z naszych głównych dorocznych spotkań, zastanawialiśmy się jak możemy wykorzystać fakt zgromadzenia tak wielu osób o tak różnym pochodzeniu w jednym miejscu aby porozmawiać o przyszłości naszego ruchu

We współpracy z Wikimedia Deutschland, poszerzyliśmy listę uczestników konferencji i jesteśmy w trakcie opracowywania specjalnej ścieżki dyskusji o strategii. Zaprosiliśmy i potwierdziliśmy dodatkowe 145 osób, w tym stewardów, indywidualnych edytorów, przedstawicieli innych organizacji lub grup działających w ramach ruchu (takich jak GLAM-wiki) oraz dodatkowych uczestników z mniejszych i nowszych organizacji afiliowanych. Będziemy wykorzystywać Berlin jako okazję do otwarcia dysputy o kierunku tematycznym całego ruchu. Będziemy dokładnie dokumentować te rozmowy, aby mieć pewność, że są otwarte, przejrzyste i dostarczają merytorycznej treści do szerszej dysputy w ramach społeczności.

Spotkanie All Hands Fundacji Wikimedia

Whitney, Ed i Shannon z Williamsworks uczestniczyli w spotkaniu pracowników organizacji o nazwie All Hands w styczniu, w rezultacie czego opublikowali oni raport na Meta-Wiki z opisem ich wstępnych wniosków. Niektóre z pojawiających się tematów to: udostępnianie wiedzy (uczestnictwo a nie tylko konsumowanie i dystrybucja), edukacja (ścieżki uczenia się, ciekawość), dostęp do wiedzy (obok problemu ostatniego miliarda w internecie i innych przestrzeni dla wiedzy), większa życzliwość, działania na rzecz (walka o wolność wiedzy w świecie) i partnerstwa (większe "my").

Spotkanie w Szwajcarii dyrektorów zarządzających organizacji afiliowanych przy ruchu Wikimedia

Suzie, Ed i Anna Stillwell dołączyli do 12 dyrektorów działów Wikimedia w celu omówienia w Szwajcarii dyskusji nad procesem ustalania strategii ruchu. Spotkanie pomogło naszemu Zespołowi Głównemu zdobyć wiedzę na temat wyzwań i możliwości obecnych na spotkaniu organizacji afiliowanych, a także początkowych pomysłów na temat kierunków strategicznych i zaleceń dotyczących skutecznych rozmów w ramach społeczności. Kluczowe tematy to edukacja (skupienie się na umiejętności korzystania z mediów i wykorzystaniu projektów edukacyjnych), stawanie się globalnym ruchem (każdy ma taki sam dostęp do wiedzy), inkluzywności (suma całej wiedzy pochodzącej z różnorodnych źródeł i nowych formatów) oraz znaczenia faktów (wiarygodna i prawdziwa wiedza w "polityce post-prawdy" w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej).

Konferencja WikiIndaba 2017

Miałam okazję odbyć wiele wspaniałych rozmowów z członkami naszej wspólnoty afrykańskiej, którzy wzięli udział w tegorocznej konferencji Konferencji WikiIndaba 2017 w Ghanie. Zamiast sesji dostarczających informacji zwrotnych, zgodziliśmy się, że społeczność Indaba wyśle mi wiadomość ze zbiorem ich nadziei, marzeń i tego, co chcieliby aby Wikimedia skupiły się przez najbliższe 15 lat. Czekam na to aby podzielić się tymi tematami na portalu strategicznym Meta-Wiki.

Jedną z rzeczy, którą moja podróż do Ghany pozwoliła mi przemyśleć, to fakt, że choćbym nie wiem jak daleko zaszedł ten proces w krótki czasie, musimy iść znacznie dalej zanim będziemy mogli w pełni zaangażować ruch o naszych rozmiarach w prawdziwie mający znaczenie sposób - tak aby w każdym rogu naszego ruchu, dotarło, że to się dzieje! Witam Wsze przemyślenia na ten temat i czekam na możliwość podzielenia się w kolejnych tygodniach jak nasze wysiłki pomogą na osiągnąć ten cel.

Następne kroki

 • Zebrać informację zwrotną od całego ruchu nad zaproponowanymi procesami (grupy zorganizowane i indywidualni edytorzy)
 • Potwierdzić zespoły dla poszczególnych ścieżek, ich role i zakresy obowiązków
 • Zbudować zestaw narzędzi dla moderatorów, w tym:
  • Założenia do dyskusji
  • Nadać kontekst (streszczenie badań) dyskusji nad strategią ruchu i pytania do inspirowania dysputy
  • Narzędzia i pomysły na angażowanie społeczności (np. sposoby osobistego moderowana na żywo, najlepsze praktyki promowania na wiki)
  • Szablony i instrukcje dla pisemnych streszczeń dyskusji.
 • Stworzyć dokumentację na portalu strategicznym ruchu 2017 na Meta-Wiki aby wesprzeć zaangażowania i transparentność

Począwszy od tego miesiąca będziemy udostępniać miesięczne podsumowania tych maili poprzez mechanizm MassMessage do osób, które zapiszą się aby to otrzymywać :-) Jeśli chciałbyś dodać swoją stronę dyskusyjną lub stronę dyskusyjną swojej grupy do listy informowanych, zapisz się.

Dziękuję za przeczytanie tego wszystkiego!

Jestem naprawdę wdzięczna za trwające zainteresowanie i cierpliwość w stosunku do tempa rozwoju procesu. Doceniam informacje zwrotne i, jak wielu z was, nie mogę się doczekać rozpoczęcia dyskusji w ramach całej społeczności.

Katherine