Training modules/Keeping events safe/slides/dealing-with-the-subjects-of-reports/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Outdated translations are marked like this.

W czasie wydarzenia: radzenie sobie ze zgłoszonymi osobami

Niezależnie od tego, czy zgłoszenie jest uzasadnione czy nie, zgłoszona osoba może być sfrustrowana lub zagniewana. Jeżeli taka jest, to powinniście:

  • Zachować spokój. Jeżeli będziecie opanowani, pomożecie zgłoszonej osobie się uspokoić.
  • Upewnijcie się, że nie jesteście sami. Zajmowanie się uzasadnionym zgłoszeniem może tworzyć napiętą sytuację. Dobrze jest mieć kogoś do pomocy. Taka osoba może też uchronić was od zarzutów o niewłaściwe zachowanie.

Uzasadnione zgłoszenia

  • Usuńcie zgłoszoną osobę z miejsca wydarzenia. Nie zawsze będzie należało podejmować takie drastyczne środki, ale lepiej być przygotowanym, w razie gdyby sytuacja tego wymagała.
  • Upewnijcie się, że zachowujecie się uprzejmie wobec zgłoszonej osoby, nawet jeśli zrobiła coś nie do zaakceptowania. Nie ma usprawiedliwienia dla złego traktowania kogokolwiek.
  • Poproście o pomoc, jeżeli osoba zgłoszona odmawia opuszczenia miejsca wydarzenia. W pobliżu może być ktoś z ochrony, zarządzających placówką albo nawet ze służb mundurowych.
  • Zgłoście dalej. Powiadomcie komitet organizacyjny albo inną osobę odpowiedzialną o tym, że sprawa została załatwiona zgodnie z zasadami. Powiadamianie takich osób na bieżąco pozwala im przygotować się na uwagi odnośnie do zaistniałej sytuacji i zapobiega rozprzestrzenianiu się sensacji wśród innych uczestników wydarzenia.

Nieuzasadnione zgłoszenia

  • Bądźcie uczciwi i wyrozumiali. Nikt nie lubi być niesłusznie oskarżonym. Osoba zgłoszona może być zmartwiona, a wy możecie zostać poproszeni o uspokojenie jej i zapewnienie, że alarm był fałszywy. Depending on the nature of the invalid report, it may be necessary to open disciplinary action against the person who made the report.