Jump to content

Evrensel Davranış Kuralları/Uygulama esasları/Oylama/Sonuçlar

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Enforcement guidelines/Voting/Results and the translation is 100% complete.
Evrensel Davranış Kuralları

Kullanılan oylar dâhil olmak üzere sonuçlar, istatistikler ve yorumların genel özeti, hazır olduğunda burada duyurulacaktır.

Sonuçlar

Hayır Evet
Evrensel Davranış Kuralları'nın önerilen esaslara dayanılarak uygulanmasını destekliyor musunuz? 945 1.338
40.25% 56.98%
 • Oy kullanan 65 kişi (tüm oy kullananların %2.77'si) "evet" veya "hayır" şeklinde bir oy kullanmadı.
 • Tam seçmen listesi buradadır

Duyuru

Bu mesajı, Meta-Viki üzerinde farklı dillere çevrilmiş olarak bulabilirsiniz.

Herkese merhaba,

Evrensel Davranış Kuralları (EDK) Uygulama Esaslarına ilişkin geçtiğimiz günlerde sonuçlanan topluluk oylamasına katılan 2.300'den fazla kullanıcımıza teşekkür etmek istiyoruz. Şu anda gönüllü inceleme grubu oyların incelemesini tamamladı ve nihai sonuçlar Meta-Viki üzerinde yayımlandı. Sonuçların kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz:

 • Evet: %58.6, Hayır: %41.4
 • 128 farklı vikiden kullanıcı oylamaya katıldı
 • Oy pusulalarında 30'dan fazla dile yer verildi

Bu sonuç, Mütevelli Heyeti tarafından dokümanın incelenmesi için yeterli desteğin sağlandığına işaret ediyor ancak Uygulama Esaslarının otomatik olarak tamamlandığı anlamına gelmiyor.

Buradan sonra, proje ekibi oylama sürecinde yapılan yorumları toparlayıp özetleştirecek ve bunları Meta-Viki üzerinden yayınlayacak. Uygulama Esasları, değerlendirmeleri için Mütevelli Heyetine sunulacak. Heyet, oylama sürecindeki yorumları değerlendirecek ve tekrar gözden geçirilmesi gereken kısımlar olup olmadığını inceleyecek. Mevcut olması hâlinde, bu yorumlar ve Meta-Viki ile diğer topluluk tartışmalarında sağlanan geri bildirimler, seçmenlerin yorumları ile topluluklar tarafından açıklanan ihtiyaçların karşılanması için esasların gözden geçirilmesi noktasında iyi bir başlangıç noktası olacak.

Heyetin onayla ilerleme kaydetmesi durumunda, EDK proje ekibi Esaslardaki belirli teklifleri desteklemeye başlayacaktır. Bu tekliflerden bazıları şöyle: EDKKK Oluşturma Komitesini oluşturmak üzere topluluk üyeleriyle birlikte çalışma, alıştırmalar üzerinde istişareler başlatmak ve raporlama sistemlerimizin geliştirilmesi üzerinde istişareleri destekleme. Yapılacak birçok şey var ancak biz de artık bu çalışmanın bir sonraki aşamasına geçebileceğiz.

Birçok kişi politikanın ve uygulama esaslarının topluluklarımız için işlevli olduğundan emin olunması için çalıştı. Geçen yıl projeye farklı şekillerde katılan Wikimedian'lar tarafından sunulan Esaslarda özetlenen güçlü önerilerin ayrıntıları üzerinde iş birliği içinde çalışmaya devam edeceğiz.

Uygulama Esaslarının onaylanması sürecine katılan herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Sonuçlara dair daha fazla bilgi almak için lütfen Sonuçlar sayfasına bakınız.

Saygılarımızla,

User:SNg (WMF)

Stella Ng, EDK Proje Ekibi adına

Güven ve Güvenlik Politika Kıdemli Müdürü

Sonraki adım: Evrensel Davranış Kuralları (EDK) ve EDK Uygulama Esasları

Wikimedia Vakfı Mütevelli Topluluk İşleri Komitesi, Evrensel Davranış Kuralları (EDK) Uygulama Esasları hakkında geçtiğimiz günlerde sonuçlanan oylamaya katılan herkese teşekkür ediyor.

Gönüllü oy işleme grubu oyların incelenmesini tamamladı ve toplam 2,283 oy kullanıldığını tespit etti. Bu 2,283 oyun 1,338'i (%58.6) uygulama esaslarının kabulü yönünde oy kullanırken 945'i ise (%41.4) reddi yönünde oy kullandı. Ayrıca 658 katılımcı, yorumların %77'sini İngilizce olarak yazdı.

Topluluk üyelerinin düşmanca ve toksik davranışları durduran, bu tür davranışlara hedef olan insanları destekleyen ve iyi niyetli insanları Wikimedia projelerinde üretken olmaya teşvik eden güvenli ve misafirperver bir kültür yaratma konusunda gösterdikleri tutku ve bağlılığı görüyor ve takdir ediyoruz.

Bu eksik aşamada bile, alınan yorumlarda bu açıkça görülüyor. Uygulama Esasları, Kurulun gözden geçirmesi için gerekli bir destek eşiğine ulaşmış olsa da, bunun yanı sıra, topluluk endişelerini giderecek başka bir düzenleme turu başlatmanın uygun göründüğü durumlarda da, seçmenleri, hangi şekilde oy kullandıklarına bakılmaksızın, değiştirilmesi veya düzeltilmesi gerektiğini düşündükleri uygulama yönergelerinin unsurları hakkında geri bildirim sağlamaya da teşvik ettik.

Yorumları değerlendiren Vakıf personeli bize bazı yeni tema tavsiyelerinde bulundu, ve biz de Topluluk İşleri Komitesi olarak sonuç itibarıyla Vakıftan tasarı komitesinin yeniden oluşturulmasını ve yakın zamanda sonuçlanan oylamadan alınan geri bildirimlere dayanan uygulama esaslarını yeniden tanımlamak için başka bir topluluk katılımını yüklenmesini talep etmeye karar verdik.

Açıklığa kavuşturmak üzere, bu geri bildirim aşağıdaki gibi 4 bölümde kümelendi:

 1. Hazırlıkların türü, amacı ve uygulanabilirliğini tanımlamak,
 2. Daha kolay çeviri ve uzman olmayanların da anlayabilmesi için dili basitleştirmek,
 3. Artıları ve eksileriyle, onaylama kavramını keşfetmek,
 4. Gizlilik/mağdur koruma ile dinlenilme hakkının çelişen rollerini incelemek.

Görüşmeler sırasında ve özellikle taslak Uygulama Esasları geliştikçe başka sorunlar da ortaya çıkabilir, ancak bunları seçmenler için birincil endişe alanları olarak görüyoruz ve personelden bu konuların gözden geçirilmesini kolaylaştırmasını istiyoruz. Daha fazla katılımın ardından Vakıf, yeni belgenin resmi onay için hazır olup olmadığını görmek için yenilenen Uygulama Esaslarını değerlendirmek için topluluk oylamasını yeniden yapmalıdır.

Ayrıca, Evrensel Davranış Kuralları Politikasındaki 3.1 notuyla ilgili endişelerin farkındayız. Vakfı, yıl sonunda planlanan bütün Politikanın incelenmesi beklenmeksizin, güvenli ve kapsayıcı bir topluluğu desteklediğine yönelik amaçlara uygun olduğundan emin olunması için bu dilin incelenmesini kolaylaştırma doğrultusunda yönlendiriyoruz.

Katılan, bu kritik ve zorlu şartlar hakkında düşünen ve birlikte iyi çalışmak için hareket çapında daha iyi yaklaşımlara katkı veren herkese tekrar teşekkür ediyoruz.

En iyi dileklerimizle,

Rosie

Rosie Stephenson-Goodknight
Topluluk İşleri Komitesi Başkanvekili
Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti

Özet

Oylara yorum eklemek mümkün idi. Yorumlar yayınlandı.

Introduction

Following the completion of the Universal Code of Conduct (UCoC) Enforcement Guidelines Draft in early 2022, the guidelines were voted on by the Wikimedian community. A total of 2,283 community members participated in the vote. Out of these, 1,338 (58.6%) participants supported the guidelines as written and 945 (41.4%) did not support. Voters cast votes from 137 communities, with the top 9 communities being: English, German, French, Russian, Polish, Spanish, Chinese, Japanese, Italian Wikipedias, and Meta-wiki. See the results page.

All responders to the survey had the opportunity to provide comments on the contents of the Draft document. 657 participants left comments. Approximately 77% of the comments are written in English. Voters wrote comments in 27 languages with the largest numbers in English (508), German (34), Japanese (28), French (25), and Russian (12). Voter turnout by Wikimedia project can be found here.

This analysis was completed to identify the major themes of these comments and highlight areas of the document that are the major focus of community comments. The analysis of these comments is intended to increase community voice and input into this process. This has already guided the direction of the Community Affairs Committee to staff to continue exploring improvements and thus will also guide the revision of the UCoC Enforcement Guidelines which will be completed by the Revisions Committee.

Method for analysis

Once the volunteer scrutinizers confirmed there were no voting irregularities, the UCoC project team translated the feedback into English and grouped the feedback into categories.

The translation work was led by the Movement Strategy and Governance team with assistance from other multilingual Foundation staff. The Trust & Safety Policy team categorized the comments into topics, analyzed the results, and composed the report that was shared with the Wikimedia Foundation’s Board of Trustees, the revision drafting committee, and published on Meta-wiki.

Categorization of Feedback

Summary

There were 9 themes that emerged after the first round of analysis of the comments and were used for the initial categorizing. Figure 1 in Appendix details a breakdown of the comments and their representative values. In some cases, one comment would be put into multiple categories if it touched on more than one theme. The categorizing process revealed a need for further sub-groupings of the first 3 categories to organize diverse opinions expressed. For the categories that required continued organization or sub-groupings, charts have been added to further illustrate the sub-categories that were created. The details of the topics and sub-topics with quotes can be found below.[1]

 1. Quotes are shortened with spelling edits for ease of understanding

General feedback

This is a larger category that covers all general feedback (positive and negative) that was not directly relevant to the UCoC or the Enforcement Guidelines as well as comments directed to the Wikimedia Foundation. It was broken down into the following sub-categories:

 • General Positive Feedback
  • "...I am all in favor of any means that would make Wikimedia a more pleasant and safe space."
 • General Negative Feedback
  • "The Foundation displayed a gross lack of respect for the community, and a gross lack of understanding of the community, in trying to push through a Code without bothering to seek community approval of the Code... revising the guidelines won't change my vote... the Code itself was botched... you need to start from scratch, letting the community develop something new and seeking consensus for it."

Figure 2 in Appendix reflects the distribution within this bucket.

Bureaucracy and top-down processes may create unnecessary burdens and barriers

Comments in this category varied in themes and were further grouped to highlight the various opinions and concerns expressed. A few of them are listed below with some example quotes:

 • The Enforcement guidelines are too top-down or authoritarian
  • "I oppose this top-down takeover of the project…."
 • The Enforcement guidelines are bureaucratic
  • "The whole Universal Code of Conduct is too complex, will create much bureaucracy and take [the] effort away from [the communities]..."
 • Mandatory training is unreasonable
  • "Any expectation of training is unreasonable. There is no expectation of training for *anyone* in *any* permission level *anywhere* on Wikimedia projects…."
 • Affirmation is an unwanted imposition
  • "I am opposed to the idea of administrators being required to agree to a loyalty pledge of sorts, among other things."
 • U4C committee
  • "The bar currently set for cases to be heard by the U4C is very high and is likely to keep the status quo of exclusion and unhealthy communities for years to come..."

Figure 3 in Appendix reflects the distribution within this bucket.

Enforcement guidelines may backfire and create an unhealthy imbalance of power

Comments in this category highlighted the potential arbitrariness of the Enforcement guidelines and how it could cause abuse of power among enforcers and eventually damage communities. Comments in this category were also further sub-grouped into the following topics:

 • Arbitrariness
  • "The general thoughts in the Universal Code of Conduct seem good, but I am afraid some users may pervert the Universal Code of Conduct into something that protects the aggressor."
 • Abuse of power
  • "Just another power grab of the WMF and other groups who want to rule the projects without contributing."
 • Hurts diverse ecosystems
  • "We fear that this will create a further gap between light users and heavy users and that the population of Wikipedians will decline further."

Figure 4 in Appendix reflects the distribution within this bucket.

Supportive of the Enforcement Guidelines and/or UCoC

Comments put in this category were generally positive and optimistic about the need and impact of the UCoC and Enforcement Guidelines. Some examples include:

 • "I'm really happy that the movement has as a reference a code of conduct that is put into practice universally, in all projects and in all language versions. The parts I like the most? Practicing good faith and empathy, opposing the abuse of power, privilege or influence…"
 • "I agree with the enforcement of the Universal Code of Conduct, as it aims to help community members identify situations of bad behavior, which is something that should be supported with all the possible tools, and these guidelines are a strong ally in prevention."

The UCoC and/or Enforcement Guidelines do not support Wikimedia movement values (ie: privacy, freedom of speech, volunteerism, etc.)

Comments on this topic talked about how the UCoC and Enforcement Guidelines could suppress the rights of community members such as privacy, freedom of expression, etc. They also highlight the political leanings of the policy, as well as the misalignment of the UCoC and Enforcement Guidelines with the values of the movement. Examples of such comments are:

 • "More emphasis should be given towards the state of neutrality within our contents, especially regarding social issues. Any Wikipedia content should not be leaning towards any side of the political, economic or social spectra…"
 • "The UCoC pays insufficient respect to the fundamental and universal right to freedom of expression and, in its current form, intolerably infringes on that right."

UCoC and/or Enforcement guidelines lack global diversity

Comments in this category highlighted the lack of diversity and diverse geographic/cultural contexts, lack of translation into multiple languages, as well as ambiguity in the choice of words and text in the Enforcement guidelines. Some comments here include:

 • "Each community has its own culture and mindset, and enforcing the same rules for everyone will be unjust and will result in an oppression of minority cultures and groups."
 • "...it includes lack of expert understanding of local laws such as intellectual property and led to populism & influence-peddling amongst community members."
 • "The UCoC, as drafted … is written with a Western perspective in mind, which is liable to result in irreconcilable cultural clashes between the wikis responsible for enforcement and the communities they're being asked to enforce this on have a doubt about the judgment the UC4 will have to made on the issue on projects and communities whose history, cultural environment and language it does not understand or not well…"

UCoC is not Necessary/Locally Relevant

These comments highlighted the self-sufficiency of projects to regulate and resolve issues themselves and how having a UCoC and its accompanying Enforcement Guidelines are unnecessary and not needed. Examples include:

 • "I reject the introduction of a mandatory UCoC for the major, established, and functional Wikipedia language versions (including the English, German and French) for fundamental reasons. Such a code already exists in these projects and cannot be imposed from the outside. I see here the very serious danger of a split and weakening of the global community through forks."
 • "Each community must be sovereign in defining its founding principles."
 • "I don't see the need for additional regulations. Our community, I believe, handles conflict situations quite well, and I don't see what the desire for more regulation is coming from.

UCoC text is discriminatory

Comments in this category highlighted the text in section 3.1 of the UCoC that states that the policy "does not endorse race and ethnicity as meaningful distinctions between people" and how that enables racism and discrimination. Examples include:

 • "... I cannot endorse this policy with this statement in it. People DO experience discrimination based on race and ethnicity and it is painful. This notion ignores the problem and minimizes the experience of People of Color in the world."
 • "UCoC as written is offensive, discriminatory, unenforceable and lacks sufficient stakeholder engagement."
 • "...Race and Ethnicity ARE meaningful distinctions and form the base of an equitable approach which is prompted by the Foundation."

Right to be Heard language

Comments here focused on the need for a "right to be heard" policy where the accused will have the right to argue their case out or explain their point of view before a decision is made.

 • "It is absolutely necessary to include a right to know what you are accused of. Even more important is the right to be heard for the "accused". In spite of repeated comments in this direction, these basic requirements of a fair process were not included in the enforcement guidelines. Hence, the Guidelines are unfit to guarantee a fair process."

Conclusion

The report is now accessible to community members to review the data that was collected. Private identifiable information was removed from the vote comments, and the vote comment data is now available for review here.

There are limitations on the usefulness of the data. Only 658 participants left comments in 27 languages. Seventy-seven percent of the comments are written in English. Given the size of our community, this is too small a number to be representative of all views. To mitigate this, during the next round of community conversations, the UCoC project team will emphasize outreach to encourage participation from more community members.

Despite these limitations, voters from different size Wikimedia communities with different types of governance structures left comments providing diverse viewpoints on conduct and enforcement issues The comments were anonymous so the voter could freely express their opinions without concerns about reprisal.

This analysis of the UCoC voting results, the identified themes and feedback, in addition to data collected in upcoming conversation hours, will serve as guidance to the Revisions Committee to adapt and improve the current version of the guidelines.

Appendix

Note: Charts may display incorrectly in mobile responsive view.
Figure 1
Pie chart of all vote feedback categories
Discriminatory text: 19 (2.2%)Right to be Heard: 39 (4.4%)Feedback on Foundation: 32 (3.6%)Hurts Global Diversity: 52 (5.9%)Anti-Movement Values: 50 (5.7%)Unhealthy Imbalance of Power: 113 (12.8%)Unnecessary / Irrelevant to Local Communities: 127 (14.4%)Supportive of the EG/UCoC: 172 (19.5%)Bureaucracy: 151 (17.1%)General Feedback: 128 (14.5%)
 •   Discriminatory text: 19 (2.2%)
 •   Right to be Heard: 39 (4.4%)
 •   Feedback on Foundation: 32 (3.6%)
 •   Hurts Global Diversity: 52 (5.9%)
 •   Anti-Movement Values: 50 (5.7%)
 •   Unhealthy Imbalance of Power: 113 (12.8%)
 •   Unnecessary / Irrelevant to Local Communities: 127 (14.4%)
 •   Supportive of the EG/UCoC: 172 (19.5%)
 •   Bureaucracy: 151 (17.1%)
 •   General Feedback: 128 (14.5%)
Figure 2
Pie chart of subcategorization relating to General feedback
Positive Feedback: 4 (3.2%)Other (feedback on language): 18 (14.4%)Attack on conservatism: 2 (1.6%)Ratification process: 20 (16.0%)UCoC Phase 1: 44 (35.2%)Other (psychological manipulation, polite pov pushing, etc.): 37 (29.6%)
 •   Positive Feedback: 4 (3.2%)
 •   Other (feedback on language): 18 (14.4%)
 •   Attack on conservatism: 2 (1.6%)
 •   Ratification process: 20 (16.0%)
 •   UCoC Phase 1: 44 (35.2%)
 •   Other (psychological manipulation, polite pov pushing, etc.): 37 (29.6%)
Figure 3
Pie chart of subcategorization relating to Bureaucracy and top-down processes may create unnecessary burdens and barriers
Complex Outsider Intervention: 19 (9.0%)U4C: 20 (9.5%)Too Top Down: 33 (15.6%)Bureaucracy of process: 35 (16.6%)UCoC Training: 60 (28.4%)Affirmation of UCoC: 44 (20.9%)
 •   Complex Outsider Intervention: 19 (9.0%)
 •   U4C: 20 (9.5%)
 •   Too Top Down: 33 (15.6%)
 •   Bureaucracy of process: 35 (16.6%)
 •   UCoC Training: 60 (28.4%)
 •   Affirmation of UCoC: 44 (20.9%)
Figure 4
Pie chart of subcategorization relating to Enforcement guidelines may backfire and create an unhealthy imbalance of power
Specific to RU.WP: 2 (1.6%)Specific to JA.WP: 10 (8.0%)Arbitrariness (Language is not fit for purpose): 31 (24.8%)Hurts Diverse Communities: 37 (29.6%)Concerns of Abuse of Power: 45 (36.0%)
 •   Specific to RU.WP: 2 (1.6%)
 •   Specific to JA.WP: 10 (8.0%)
 •   Arbitrariness (Language is not fit for purpose): 31 (24.8%)
 •   Hurts Diverse Communities: 37 (29.6%)
 •   Concerns of Abuse of Power: 45 (36.0%)

İstatistikler

Bu sayfada Evrensel Davranış Kuralları'na ilişkin Uygulama Esasları'nın topluluklar tarafından onaylanmasının sonrasındaki istatistikler yer almaktadır. Farklı türdeki verilerin görüntülenmesini önermek ve sonuçları tartışmak için tartışma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Eğilimler ve karşılaştırmalar

Toplam seçmen sayısı

Periyodik süreye göre


Birleştirilmiş tablo

Gün Zaman (UTC) Kümülatif toplam Periyodik süreye göre
0 2022-03-07 00:00 0 0
0.5 2022-03-07 12:00 94 94
1 2022-03-08 00:00 253 159
1.5 2022-03-08 12:00 323 70
2 2022-03-09 00:00 432 109
2.5 2022-03-09 12:00 472 40
3 2022-03-10 00:00 522 50
3.5 2022-03-10 12:00 545 23
4 2022-03-11 00:00 588 43
4.5 2022-03-11 12:00 608 20
5 2022-03-12 00:00 672 64
5.5 2022-03-12 12:00 699 27
6 2022-03-13 00:00 750 51
6.5 2022-03-13 12:00 775 25
7 2022-03-14 00:00 802 27
7.5 2022-03-14 12:00 831 29
8 2022-03-15 00:00 890 59
8.5 2022-03-15 12:00 928 38
9 2022-03-16 00:00 999 71
9.5 2022-03-16 12:00 1193 194
10 2022-03-17 00:00 1349 156
10.5 2022-03-17 12:00 1405 56
11 2022-03-18 00:00 1482 77
11.5 2022-03-18 12:00 1540 58
12 2022-03-19 00:00 1591 51
12.5 2022-03-19 12:00 1642 51
13 2022-03-20 00:00 1835 193
13.5 2022-03-20 12:00 1957 122
14 2022-03-21 00:00 2087 130
14.5 2022-03-21 12:00 2191 104
15 2022-03-22 00:00 2352 161

Projelere göre

Viki Oy kullanmaya uygun toplam seçmen sayısı Oy kullanan toplam seçmen sayısı Seçmenlerin yüzdesi (%) Oy kullanan toplam seçmenlerin yüzdesi (%) Oy kullanmak için gerekli şartları karşılayan ve oy kullanan seçmenlerin yüzdesi (%)
en.wikipedia.org 22862 866 33.950% 36.820% 3.788%
de.wikipedia.org 5580 233 8.286% 9.906% 4.176%
fr.wikipedia.org 3773 134 5.603% 5.697% 3.552%
ru.wikipedia.org 2935 119 4.358% 5.060% 4.055%
pl.wikipedia.org 1192 109 1.770% 4.634% 9.144%
es.wikipedia.org 2780 87 4.128% 3.699% 3.129%
ja.wikipedia.org 3375 81 5.012% 3.444% 2.400%
zh.wikipedia.org 2306 81 3.424% 3.444% 3.513%
it.wikipedia.org 2031 69 3.016% 2.934% 3.397%
meta.wikimedia.org 880 57 1.307% 2.423% 6.477%
commons.wikimedia.org 2554 51 3.793% 2.168% 1.997%
id.wikipedia.org 492 31 0.731% 1.318% 6.301%
pt.wikipedia.org 1110 27 1.648% 1.148% 2.432%
ar.wikipedia.org 445 26 0.661% 1.105% 5.843%
cs.wikipedia.org 539 26 0.800% 1.105% 4.824%
nl.wikipedia.org 987 24 1.466% 1.020% 2.432%
ko.wikipedia.org 575 21 0.854% 0.893% 3.652%
tr.wikipedia.org 445 21 0.661% 0.893% 4.719%
ca.wikipedia.org 333 20 0.494% 0.850% 6.006%
he.wikipedia.org 765 17 1.136% 0.723% 2.222%
fa.wikipedia.org 692 13 1.028% 0.553% 1.879%
sv.wikipedia.org 513 10 0.762% 0.425% 1.949%
en.wiktionary.org 254 10 0.377% 0.425% 3.937%
hu.wikipedia.org 432 9 0.642% 0.383% 2.083%
www.wikidata.org 667 9 0.990% 0.383% 1.349%
uk.wikipedia.org 668 9 0.992% 0.383% 1.347%
bn.wikipedia.org 130 8 0.193% 0.340% 6.154%
vi.wikipedia.org 408 7 0.606% 0.298% 1.716%
hr.wikipedia.org 86 7 0.128% 0.298% 8.140%
www.mediawiki.org 238 7 0.353% 0.298% 2.941%
fi.wikipedia.org 427 6 0.634% 0.255% 1.405%
fr.wikisource.org 74 6 0.110% 0.255% 8.108%
th.wikipedia.org 264 6 0.392% 0.255% 2.273%
sk.wikipedia.org 80 6 0.119% 0.255% 7.500%
sr.wikipedia.org 191 5 0.284% 0.213% 2.618%
el.wikipedia.org 190 4 0.282% 0.170% 2.105%
nl.wikimedia.org 10 4 0.015% 0.170% 40.000%
no.wikipedia.org 227 4 0.337% 0.170% 1.762%
incubator.wikimedia.org 121 4 0.180% 0.170% 3.306%
et.wikipedia.org 107 3 0.159% 0.128% 2.804%
pl.wikisource.org 19 3 0.028% 0.128% 15.789%
es.wikinews.org 6 3 0.009% 0.128% 50.000%
ro.wikipedia.org 170 3 0.252% 0.128% 1.765%
ba.wikipedia.org 27 3 0.040% 0.128% 11.111%
pa.wikipedia.org 11 3 0.016% 0.128% 27.273%
gl.wikipedia.org 62 2 0.092% 0.085% 3.226%
ig.wikipedia.org 8 2 0.012% 0.085% 25.000%
pl.wikimedia.org 5 2 0.007% 0.085% 40.000%
ha.wiktionary.org 2 2 0.003% 0.085% 100.000%
or.wikipedia.org 8 2 0.012% 0.085% 25.000%
eo.wikipedia.org 58 2 0.086% 0.085% 3.448%
ka.wikipedia.org 65 2 0.097% 0.085% 3.077%
sq.wikipedia.org 22 2 0.033% 0.085% 9.091%
en.wikiversity.org 44 2 0.065% 0.085% 4.545%
mk.wikipedia.org 49 2 0.073% 0.085% 4.082%
ur.wikipedia.org 27 2 0.040% 0.085% 7.407%
simple.wikipedia.org 58 2 0.086% 0.085% 3.448%
ne.wikipedia.org 8 2 0.012% 0.085% 25.000%
de.wiktionary.org 35 2 0.052% 0.085% 5.714%
ru.wiktionary.org 33 2 0.049% 0.085% 6.061%
en.wikivoyage.org 42 2 0.062% 0.085% 4.762%
bg.wikipedia.org 158 1 0.235% 0.043% 0.633%
fr.wiktionary.org 79 1 0.117% 0.043% 1.266%
te.wikipedia.org 46 1 0.068% 0.043% 2.174%
en.wikisource.org 44 1 0.065% 0.043% 2.273%
hi.wikipedia.org 38 1 0.056% 0.043% 2.632%
ckb.wikipedia.org 24 1 0.036% 0.043% 4.167%
pl.wiktionary.org 23 1 0.034% 0.043% 4.348%
de.wikisource.org 20 1 0.030% 0.043% 5.000%
de.wikiversity.org 20 1 0.030% 0.043% 5.000%
zh-yue.wikipedia.org 20 1 0.030% 0.043% 5.000%
sw.wikipedia.org 17 1 0.025% 0.043% 5.882%
tt.wikipedia.org 17 1 0.025% 0.043% 5.882%
sv.wiktionary.org 16 1 0.024% 0.043% 6.250%
en.wikinews.org 13 1 0.019% 0.043% 7.692%
cs.wiktionary.org 12 1 0.018% 0.043% 8.333%
fr.wikiversity.org 12 1 0.018% 0.043% 8.333%
test.wikipedia.org 11 1 0.016% 0.043% 9.091%
jv.wikipedia.org 9 1 0.013% 0.043% 11.111%
oc.wikipedia.org 9 1 0.013% 0.043% 11.111%
als.wikipedia.org 8 1 0.012% 0.043% 12.500%
ja.wikisource.org 8 1 0.012% 0.043% 12.500%
bcl.wikipedia.org 7 1 0.010% 0.043% 14.286%
beta.wikiversity.org 7 1 0.010% 0.043% 14.286%
ca.wikisource.org 5 1 0.007% 0.043% 20.000%
pl.wikibooks.org 5 1 0.007% 0.043% 20.000%
bar.wikipedia.org 3 1 0.004% 0.043% 33.333%
szl.wikipedia.org 2 1 0.003% 0.043% 50.000%
zh-min-nan.wikipedia.org 2 1 0.003% 0.043% 50.000%
zh.wikibooks.org 2 1 0.003% 0.043% 50.000%
flaggedrevs-labs.wikimedia.org 1 1 0.001% 0.043% 100.000%
sv.wikinews.org 1 1 0.001% 0.043% 100.000%
tet.wikipedia.org 1 1 0.001% 0.043% 100.000%
ru.wikimedia.org 7 1 0.010% 0.043% 14.286%
ha.wikipedia.org 28 1 0.042% 0.043% 3.571%
fy.wikipedia.org 11 1 0.016% 0.043% 9.091%
uz.wikipedia.org 9 1 0.013% 0.043% 11.111%
fi.wikisource.org 1 1 0.001% 0.043% 100.000%
it.wikisource.org 20 1 0.030% 0.043% 5.000%
tl.wikipedia.org 15 1 0.022% 0.043% 6.667%
es.wikisource.org 5 1 0.007% 0.043% 20.000%
myv.wikipedia.org 5 1 0.007% 0.043% 20.000%
vi.wiktionary.org 3 1 0.004% 0.043% 33.333%
fa.wikiquote.org 1 1 0.001% 0.043% 100.000%
lt.wikipedia.org 51 1 0.076% 0.043% 1.961%
zh.wiktionary.org 7 1 0.010% 0.043% 14.286%
bs.wikipedia.org 16 1 0.024% 0.043% 6.250%
km.wikipedia.org 12 1 0.018% 0.043% 8.333%
es.wiktionary.org 9 1 0.013% 0.043% 11.111%
it.wikiquote.org 8 1 0.012% 0.043% 12.500%
tg.wikipedia.org 6 1 0.009% 0.043% 16.667%
os.wikipedia.org 3 1 0.004% 0.043% 33.333%
bjn.wikipedia.org 2 1 0.003% 0.043% 50.000%
mzn.wikipedia.org 2 1 0.003% 0.043% 50.000%
oc.wiktionary.org 2 1 0.003% 0.043% 50.000%
hy.wikipedia.org 198 1 0.294% 0.043% 0.505%
da.wikipedia.org 140 1 0.208% 0.043% 0.714%
he.wikisource.org 24 1 0.036% 0.043% 4.167%
kk.wikipedia.org 23 1 0.034% 0.043% 4.348%
species.wikimedia.org 20 1 0.030% 0.043% 5.000%
cy.wikipedia.org 18 1 0.027% 0.043% 5.556%
nap.wikipedia.org 5 1 0.007% 0.043% 20.000%
lij.wikipedia.org 4 1 0.006% 0.043% 25.000%
pa.wikisource.org 4 1 0.006% 0.043% 25.000%
de.wikinews.org 2 1 0.003% 0.043% 50.000%
de.wikiquote.org 2 1 0.003% 0.043% 50.000%
hu.wikibooks.org 2 1 0.003% 0.043% 50.000%
de.wikibooks.org 47 1 0.070% 0.043% 2.128%
NULL 1771 0 2.630% 0.000% 0.000%
az.wikipedia.org 133 0 0.198% 0.000% 0.000%
eu.wikipedia.org 78 0 0.116% 0.000% 0.000%
sl.wikipedia.org 64 0 0.095% 0.000% 0.000%
ta.wikipedia.org 63 0 0.094% 0.000% 0.000%
ms.wikipedia.org 57 0 0.085% 0.000% 0.000%
lv.wikipedia.org 56 0 0.083% 0.000% 0.000%
ml.wikipedia.org 51 0 0.076% 0.000% 0.000%
en.wikibooks.org 44 0 0.065% 0.000% 0.000%
be.wikipedia.org 39 0 0.058% 0.000% 0.000%
se.wikimedia.org 35 0 0.052% 0.000% 0.000%
en.wikiquote.org 26 0 0.039% 0.000% 0.000%
nn.wikipedia.org 26 0 0.039% 0.000% 0.000%
ta.wikisource.org 25 0 0.037% 0.000% 0.000%
be-x-old.wikipedia.org 23 0 0.034% 0.000% 0.000%
mr.wikipedia.org 23 0 0.034% 0.000% 0.000%
as.wikipedia.org 21 0 0.031% 0.000% 0.000%
is.wikipedia.org 19 0 0.028% 0.000% 0.000%
kn.wikipedia.org 19 0 0.028% 0.000% 0.000%
sa.wikisource.org 17 0 0.025% 0.000% 0.000%
ua.wikimedia.org 16 0 0.024% 0.000% 0.000%
ga.wikipedia.org 15 0 0.022% 0.000% 0.000%
lb.wikipedia.org 15 0 0.022% 0.000% 0.000%
sl.wikiversity.org 15 0 0.022% 0.000% 0.000%
zh.wikisource.org 15 0 0.022% 0.000% 0.000%
la.wikipedia.org 14 0 0.021% 0.000% 0.000%
hi.wikisource.org 13 0 0.019% 0.000% 0.000%
my.wikipedia.org 12 0 0.018% 0.000% 0.000%
ru.wikivoyage.org 12 0 0.018% 0.000% 0.000%
sh.wikipedia.org 12 0 0.018% 0.000% 0.000%
wikisource.org 12 0 0.018% 0.000% 0.000%
af.wikipedia.org 11 0 0.016% 0.000% 0.000%
br.wikipedia.org 11 0 0.016% 0.000% 0.000%
it.wikibooks.org 11 0 0.016% 0.000% 0.000%
mn.wikipedia.org 11 0 0.016% 0.000% 0.000%
nl.wiktionary.org 11 0 0.016% 0.000% 0.000%
ru.wikisource.org 11 0 0.016% 0.000% 0.000%
de.wikivoyage.org 10 0 0.015% 0.000% 0.000%
ja.wiktionary.org 10 0 0.015% 0.000% 0.000%
uk.wikimedia.org 10 0 0.015% 0.000% 0.000%
ast.wikipedia.org 9 0 0.013% 0.000% 0.000%
azb.wikipedia.org 8 0 0.012% 0.000% 0.000%
fi.wiktionary.org 8 0 0.012% 0.000% 0.000%
hy.wikisource.org 8 0 0.012% 0.000% 0.000%
ku.wikipedia.org 8 0 0.012% 0.000% 0.000%
ku.wiktionary.org 8 0 0.012% 0.000% 0.000%
nl.wikibooks.org 8 0 0.012% 0.000% 0.000%
pt.wiktionary.org 8 0 0.012% 0.000% 0.000%
yo.wikipedia.org 8 0 0.012% 0.000% 0.000%
hy.wiktionary.org 7 0 0.010% 0.000% 0.000%
ky.wikipedia.org 7 0 0.010% 0.000% 0.000%
min.wikipedia.org 7 0 0.010% 0.000% 0.000%
outreach.wikimedia.org 7 0 0.010% 0.000% 0.000%
ru.wikiquote.org 7 0 0.010% 0.000% 0.000%
sd.wikipedia.org 7 0 0.010% 0.000% 0.000%
su.wikipedia.org 7 0 0.010% 0.000% 0.000%
an.wikipedia.org 6 0 0.009% 0.000% 0.000%
el.wiktionary.org 6 0 0.009% 0.000% 0.000%
es.wikiversity.org 6 0 0.009% 0.000% 0.000%
he.wiktionary.org 6 0 0.009% 0.000% 0.000%
ia.wikipedia.org 6 0 0.009% 0.000% 0.000%
ja.wikibooks.org 6 0 0.009% 0.000% 0.000%
pl.wikiquote.org 6 0 0.009% 0.000% 0.000%
pt.wikibooks.org 6 0 0.009% 0.000% 0.000%
ru.wikinews.org 6 0 0.009% 0.000% 0.000%
arz.wikipedia.org 5 0 0.007% 0.000% 0.000%
br.wikimedia.org 5 0 0.007% 0.000% 0.000%
es.wikibooks.org 5 0 0.007% 0.000% 0.000%
fr.wikibooks.org 5 0 0.007% 0.000% 0.000%
gu.wikipedia.org 5 0 0.007% 0.000% 0.000%
it.wiktionary.org 5 0 0.007% 0.000% 0.000%
ko.wikisource.org 5 0 0.007% 0.000% 0.000%
lmo.wikipedia.org 5 0 0.007% 0.000% 0.000%
sa.wikipedia.org 5 0 0.007% 0.000% 0.000%
sv.wikisource.org 5 0 0.007% 0.000% 0.000%
bn.wikisource.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
ce.wikipedia.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
fr.wikiquote.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
gd.wikipedia.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
io.wikipedia.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
nah.wikipedia.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
nds-nl.wikipedia.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
nds.wikipedia.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
no.wikimedia.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
pms.wikipedia.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
pt.wikiquote.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
pt.wikisource.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
ru.wikibooks.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
si.wikipedia.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
th.wiktionary.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
tr.wiktionary.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
wikimania2014.wikimedia.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
yi.wikipedia.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
zh-classical.wikipedia.org 4 0 0.006% 0.000% 0.000%
ban.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
bat-smg.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
bh.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
cs.wikisource.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
da.wiktionary.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
dag.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
diq.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
es.wikivoyage.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
fa.wiktionary.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
gu.wikisource.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
he.wikibooks.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
he.wikiquote.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
hif.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
hu.wiktionary.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
hyw.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
kw.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
li.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
mg.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
mr.wikisource.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
nl.wikinews.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
nl.wikivoyage.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
pl.wikinews.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
pt.wikiversity.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
ro.wiktionary.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
sc.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
scn.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
ta.wiktionary.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
te.wikisource.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
tr.wikiquote.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
uk.wikisource.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
uk.wiktionary.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
vls.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
wa.wikipedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
wikimania2012.wikimedia.org 3 0 0.004% 0.000% 0.000%
ak.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
am.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
an.wiktionary.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
as.wikisource.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
av.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
avk.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
ca.wikibooks.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
ca.wikimedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
ca.wiktionary.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
ceb.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
cr.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
crh.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
cs.wikiquote.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
cv.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
da.wikibooks.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
eo.wiktionary.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
es.wikiquote.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
et.wikiquote.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
eu.wiktionary.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
fa.wikisource.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
fa.wikivoyage.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
fi.wikinews.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
fur.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
gom.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
hsb.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
id.wikibooks.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
ie.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
ilo.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
it.wikiversity.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
it.wikivoyage.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
iu.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
ja.wikinews.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
ksh.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
kv.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
la.wikisource.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
lad.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
lt.wikibooks.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
ml.wikisource.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
mt.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
new.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
no.wikisource.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
nov.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
pap.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
pcd.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
qu.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
ru.wikiversity.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
rue.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
rw.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
sah.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
sat.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
sco.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
shn.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
simple.wiktionary.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
sl.wikisource.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
smn.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
sn.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
so.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
sr.wikinews.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
sr.wikisource.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
te.wiktionary.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
th.wikibooks.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
tr.wikibooks.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
tr.wikisource.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
udm.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
ug.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
uk.wikiquote.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
usability.wikimedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
vec.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
vep.wikipedia.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
wa.wiktionary.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
yi.wiktionary.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
zh.wikiversity.org 2 0 0.003% 0.000% 0.000%
ab.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ace.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ang.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ang.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ar.wikisource.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ar.wikiversity.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ar.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
arc.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ary.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
az.wikisource.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
bg.wikibooks.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
bg.wikiquote.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
bn.wikibooks.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
br.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
bs.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ca.wikinews.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
chr.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
co.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
cs.wikibooks.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
cu.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
cy.wikisource.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
dsb.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
dv.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ee.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
el.wikiquote.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
el.wikisource.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
eml.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
eo.wikinews.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
eo.wikisource.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
eu.wikiquote.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
fi.wikibooks.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
fi.wikiquote.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
fi.wikiversity.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
fiu-vro.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
fo.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
fr.wikinews.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
fr.wikivoyage.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
frp.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ga.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
gag.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
glk.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
gom.wikiversity.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
gv.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
hak.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
hu.wikiquote.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
hu.wikisource.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
hy.wikiquote.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
id.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
inh.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
io.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
is.wikibooks.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
it.wikinews.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
jbo.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
kaa.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
kab.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
kk.wikibooks.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
kn.wikisource.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ko.wikibooks.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ko.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ks.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
lez.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
lfn.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
li.wikiquote.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ln.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
lo.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
lt.wikiquote.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
lt.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
mai.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
mi.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
mk.wikisource.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ml.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
mr.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ms.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
na.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
nl.wikiquote.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
nl.wikisource.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
nqo.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
om.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
pms.wikisource.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
pnb.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
pt.wikivoyage.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
rmy.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ro.wikinews.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ro.wikisource.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
scn.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
se.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
simple.wikiquote.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
sk.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
skr.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
sv.wikiquote.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
szy.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
ta.wikibooks.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
tcy.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
tk.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
tl.wiktionary.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
to.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
tpi.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
tyv.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
uk.wikibooks.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
vo.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
wikimania.wikimedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
wikimania2010.wikimedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
wikimania2011.wikimedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
wuu.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
xmf.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
zea.wikipedia.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
zh.wikivoyage.org 1 0 0.001% 0.000% 0.000%
Total 67341 2351 100% 100% 3.491%

Seçmenlerin istatistiği (genişletilmiş)

Bu tablolarda, oy kullanan kimse 7 Ağustos 2021 - 7 Şubat 2022 tarihleri arasında en az 20 değişiklik yaparak oy kullanma hakkı elde etmiş kabul edilmiştir.

Oy kullananların yeterli sayıda değişiklik yaptığı proje sayısı
(wikidata ve commons dâhil)
0-1 proje: 768 (33.5%)2 proje: 548 (23.9%)3 proje: 400 (17.5%)4 proje: 245 (10.7%)5 proje: 145 (6.3%)6 veya daha fazla: 186 (8.1%)
 •   0-1 proje: 768 (33.5%)
 •   2 proje: 548 (23.9%)
 •   3 proje: 400 (17.5%)
 •   4 proje: 245 (10.7%)
 •   5 proje: 145 (6.3%)
 •   6 veya daha fazla: 186 (8.1%)


Projelere göre oy kullanma hakkı olan kullanıcılar
299 projede en az bir tane oy kullanma yeterliliğine sahip bir kullanıcı vardı: bir kullanıcı birden fazla projeyi temsil edebiliyor
 • "ana viki seçmenleri": ana vikisi bu proje olan seçmenler
 • "+en çok değişikliği olan seçmenler": 7 Şubat 2022 itibarıyla en çok bu vikide değişikliği olan ilave seçmenler
 • "+oy hakkı olan seçmenler": bu projede 7 Ağustos 2021-7 Şubat 2022 arasında 20 değişikliği olan ilave seçmenler
 • Oylamada her seçmenin yalnızca bir oy hakkı varken, bu tablolar seçmenleri şunlara göre sıralıyor: ana vikileri, 6 ay içinde 20 değişiklikleri olan her proje ve tüm zamanlarda en çok değişiklik yapmış oldukları proje
 • çizelgeler, kaynak veri tablosu münhasır değilken, projeler içinde çıkarma yoluyla çift sayımı ortadan kaldırır
400'den fazla seçmen
250
500
750
1,000
1,250
1,500
Wikidata
English Wikipedia
Wikimedia Commons
Meta-Wiki
 •   ana viki seçmenleri
 •   +en çok değişikliği olan seçmen
 •   +oy hakkı olan seçmen


 • Vikiveri'nin ana viki kaydı olarak sadece 9 seçmeni olmakla birlikte, başka 149 seçmenin en çok değişiklik yaptığı ve 949 seçmenin de en az 20 değişiklik yaptığı proje oldu (buna otomatik olarak bağlanan düzenlemeler de dahil olsa da).
 • İngilizce Vikipedi'de 865 seçmenin ana viki kaydı olmakla birlikte, yalnızca 699'unun en çok değişikliği burada idi.


80-270 arası seçmen
50
100
150
200
250
300
dewiki
frwiki
ruwiki
plwiki
eswiki
zhwiki
jawiki
itwiki
mediawikiwiki
 •   home wiki voters
 •   +most edited voters
 •   +qualifying voters


 • Geniş projeler temsil anlamında başka ana vikilerden seçmenler ile gelişim kaydetti.
 • Bu çizelge aynı zamanda MediaWiki'de aktif olan kullanıcıların katılımını da gösterir.


30-60 arası seçmen
10
20
30
40
50
60
70
ptwiki
idwiki
nlwiki
enwiktionary
incubatorwiki
arwiki
simplewiki
enwikisource
cswiki
kowiki
cawiki
 •   home wiki voters
 •   +most edited voters
 •   +qualifying voters


 • Ana diller ve diğer İngilizce Wikimedia projeleri, yakın zamanda orada düzenleme yapan seçmenler göz önüne alındığında temsiliyetin önemli ölçüde arttığını gösteriyor.


20-29 arası seçmen
5
10
15
20
25
30
trwiki
hrwiki
ukwiki
svwiki
hewiki
fawiki
viwiki
frwikisource
enwikivoyage
hiwiki
bnwiki
enwikibooks
 •   home wiki voters
 •   +most edited voters
 •   +qualifying voters


 • İngilizce Vikikitap daha önce hiç temsil edilmemiş, Hintçe Vikipedi ise yalnızca bir kayıtlı seçmene sahipti, şimdi ikisinin de 20 oy kullanma yeterliliğine sahip seçmeni var.


15-19 arası seçmen
5
10
15
20
mswiki
srwiki
frwiktionary
enwikinews
huwiki
specieswiki
fiwiki
skwiki
enwikiquote
enwikiversity
ruwikinews
 •   home wiki voters
 •   +most edited voters
 •   +qualifying voters


 • Bu, ana vikinin, özellikle Vikipedi dışındaki proje türlerinden tam bir temsil resmi sağlamadığını gösterir.


10-14 arası seçmen
2.5
5
7.5
10
12.5
15
thwiki
rowiki
etwiki
nowiki
elwiki
zhwikisource
plwikisource
azwiki
bswiki
ruwikivoyage
idwikisource
 •   home wiki voters
 •   +most edited voters
 •   +qualifying voters


 • Ana viki seçmeni olmayan, diğer dillerdeki Vikipedi harici projelerin temsilinde artış mevcut.


241 projede ise 1-9 arası oy kullanma yeterliliğine sahip kullanıcı mevcut idi.
proje oy kullanma hakkına sahip olan en çok oy kullandığı proje olan ana viki
wikidatawiki 1107 158 9
enwiki 1069 699 865
commonswiki 1013 154 51
metawiki 487 61 57
dewiki 263 189 233
frwiki 201 116 134
ruwiki 150 103 119
plwiki 138 100 109
eswiki 133 82 87
zhwiki 112 88 81
jawiki 102 72 81
itwiki 96 53 69
mediawikiwiki 86 15 7
ptwiki 60 27 27
idwiki 56 20 31
nlwiki 53 20 24
enwiktionary 46 13 10
incubatorwiki 44 2 4
arwiki 43 25 26
simplewiki 38 7 2
enwikisource 36 6 1
cswiki 35 16 26
kowiki 32 22 20
cawiki 31 19 20
trwiki 29 20 20
hrwiki 29 8 7
ukwiki 28 9 9
svwiki 27 11 10
hewiki 24 20 17
fawiki 23 14 13
viwiki 23 9 7
frwikisource 23 5 6
enwikivoyage 22 2 2
hiwiki 20 1 1
bnwiki 20 10 8
enwikibooks 20 3 0
mswiki 19 0 0
srwiki 17 5 5
frwiktionary 17 4 1
enwikinews 17 2 1
huwiki 16 6 9
specieswiki 16 1 1
fiwiki 15 4 6
skwiki 15 5 6
enwikiquote 15 0 0
enwikiversity 15 2 2
ruwikinews 15 1 0
thwiki 14 5 6
rowiki 14 2 3
etwiki 14 1 3
nowiki 13 4 4
elwiki 12 2 4
zhwikisource 11 3 0
plwikisource 11 4 3
azwiki 10 0 0
bswiki 10 2 1
ruwikivoyage 10 2 0
idwikisource 10 0 0
bgwiki 9 1 1
ruwikisource 9 0 0
eowiki 9 1 2
hawiki 9 6 1
ruwiktionary 8 3 2
zh_yuewiki 8 3 1
plwiktionary 8 4 1
shwiki 8 0 0
sqwiki 8 2 2
itwikisource 8 2 1
foundationwiki 8 2 0
lvwiki 7 0 0
uzwiki 7 3 1
bewiki 7 2 0
swwiki 7 4 1
dewikisource 7 3 1
ltwiki 6 1 1
slwiki 6 0 0
arzwiki 6 0 0
eswiktionary 6 1 1
cebwiki 6 0 0
dewikivoyage 6 0 0
frwikiversity 6 1 1
plwikiquote 6 0 0
plwikinews 6 0 0
dawiki 5 1 1
hywiki 5 2 1
kawiki 5 2 2
sourceswiki 5 0 0
pawiki 5 4 3
itwikivoyage 5 1 0
minwiki 5 1 0
yowiki 5 0 0
twwiki 5 1 0
tawiki 4 0 0
mlwiki 4 0 0
tlwiki 4 1 1
euwiki 4 0 0
glwiki 4 0 2
cswiktionary 4 1 1
arwikisource 4 0 0
newiki 4 2 2
frwikibooks 4 0 0
ocwiki 4 2 1
frwikivoyage 4 0 0
trwikisource 4 0 0
eswikivoyage 4 1 0
zhwikinews 4 1 0
bnwiktionary 4 0 0
napwikisource 4 0 0
dewiktionary 3 0 2
kkwiki 3 2 1
mrwiki 3 0 0
elwiktionary 3 0 0
urwiki 3 1 2
mkwiki 3 2 2
afwiki 3 0 0
itwikiquote 3 0 1
lawiki 3 0 0
nnwiki 3 0 0
svwiktionary 3 0 1
idwiktionary 3 0 0
jvwiki 3 1 1
ttwiki 3 2 1
bnwikisource 3 1 0
ptwikiversity 3 0 0
bclwiki 3 0 1
alswiki 3 1 1
bawiki 3 2 3
frwikiquote 3 0 0
plwikibooks 3 0 1
orwiki 3 1 2
ndswiki 3 0 0
arwikiquote 3 0 0
zh_classicalwiki 3 0 0
bnwikivoyage 3 0 0
bnwikibooks 3 0 0
hawiktionary 3 0 2
minwiktionary 3 1 0
jawikivoyage 3 2 0
dewikibooks 2 1 1
iswiki 2 0 0
nlwiktionary 2 1 0
astwiki 2 0 0
zhwiktionary 2 0 1
fiwiktionary 2 1 0
ruwikiquote 2 0 0
guwiki 2 1 0
cywiki 2 0 1
warwiki 2 1 0
scowiki 2 0 0
ruwikibooks 2 0 0
eswikiversity 2 0 0
tgwiki 2 2 1
brwiki 2 0 0
idwikibooks 2 0 0
fywiki 2 1 1
kowikisource 2 0 0
igwiki 2 0 2
zhwikiversity 2 0 0
ptwikinews 2 0 0
frwikinews 2 0 0
eswikinews 2 0 3
hifwiki 2 0 0
svwikisource 2 1 0
fawikiquote 2 1 1
banwiki 2 1 0
zhwikivoyage 2 0 0
bjnwiki 2 0 1
itwikinews 2 0 0
arywiki 2 0 0
dewikinews 2 0 1
ruewiki 2 0 0
idwikiquote 2 0 0
crhwiki 2 0 0
arwiktionary 2 0 0
napwiki 2 1 1
gorwiki 2 0 0
oswiki 2 1 1
azwikiquote 2 0 0
papwiki 2 0 0
akwiki 2 0 0
tpiwiki 2 0 0
suwiktionary 2 1 0
lbewiki 2 0 0
tewiki 1 1 1
knwiki 1 0 0
siwiki 1 0 0
hewikisource 1 1 1
jawiktionary 1 0 0
tawikisource 1 0 0
kmwiki 1 1 1
kywiki 1 1 0
eswikisource 1 0 1
viwiktionary 1 0 1
aswiki 1 0 0
trwiktionary 1 0 0
ckbwiki 1 1 1
tawiktionary 1 0 0
hewiktionary 1 0 0
be_x_oldwiki 1 1 1
zhwikibooks 1 0 1
thwiktionary 1 1 0
itwikibooks 1 0 0
dewikiversity 1 1 1
simplewiktionary 1 0 0
azbwiki 1 0 0
anwiki 1 0 0
trwikiquote 1 0 0
zh_min_nanwiki 1 0 1
barwiki 1 0 1
hewikiquote 1 0 0
wuuwiki 1 1 0
ptwikisource 1 0 0
mrwikisource 1 0 0
eswikiquote 1 0 0
thwikisource 1 0 0
pnbwiki 1 0 0
tewikisource 1 0 0
rowikisource 1 0 0
plwikivoyage 1 0 0
mznwiki 1 0 1
ruwikiversity 1 0 0
hewikibooks 1 0 0
ptwikiquote 1 0 0
vecwiki 1 0 0
sahwiki 1 0 0
cvwiki 1 0 0
iawiki 1 0 0
scnwiki 1 0 0
nds_nlwiki 1 0 0
szlwiki 1 1 1
huwikibooks 1 1 1
fawikibooks 1 0 0
gnwiki 1 0 0
lijwiki 1 1 1
vowiki 1 0 0
cswikiversity 1 0 0
gdwiki 1 0 0
thwikibooks 1 0 0
kwwiki 1 0 0
pmswiki 1 0 0
jawikinews 1 0 0
nlwikisource 1 0 0
viwikisource 1 0 0
mswiktionary 1 0 0
maiwiki 1 0 0
knwiktionary 1 0 0
etwikiquote 1 1 0
szywiki 1 0 0
cawikisource 1 0 1
ukwikivoyage 1 0 0
acewiki 1 0 0
bpywiki 1 0 0
sewiki 1 0 0
pamwiki 1 0 0
arwikibooks 1 0 0
fiwikiquote 1 0 0
gomwiki 1 0 0
bewikisource 1 0 0
myvwiki 1 0 1
fiwikisource 1 1 1
lezwiki 1 0 0
glkwiki 1 0 0
ukwikibooks 1 0 0
eowiktionary 1 1 0
hakwiki 1 0 0
nawiki 1 0 0
wawiktionary 1 0 0
avwiki 1 0 0
biwiki 1 0 0
cawikiquote 1 0 0
inhwiki 1 0 0
nowikisource 1 0 0
nqowiki 1 1 0
kswiki 1 0 0
nywiki 1 0 0
ukwikinews 1 0 0
iswiktionary 1 0 0
pagwiki 1 0 0
tetwiki 1 0 1
eowikisource 1 0 0
eowikiquote 1 1 0
jawikiversity 1 0 0
svwikivoyage 1 0 0
vewiki 1 0 0
cbk_zamwiki 1 0 0
ffwiki 1 0 0
chwiki 1 0 0
sqwikiquote 1 0 0
mrwikibooks 1 0 0
towiki 1 0 0
guwiktionary 1 0 0
dzwiki 1 0 0
bewiktionary 1 0 0
orwiktionary 1 0 0
bewikiquote 1 0 0
lijwikisource 1 0 0
bawikibooks 1 0 0
bewikibooks 1 0 0
cowiktionary 1 0 0
Bu değerler münhasır değildir