User:SGrabarczuk (WMF)/Plan roczny 24-25

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Tegoroczny plan roczny pojawia się w czasie rosnącej niepewności, zmienności i złożoności dla świata i ruchu Wikimedia. Globalnie, rola zaufanych informacji dostępnych online jest coraz ważniejsza i bardziej zagrożona niż kiedykolwiek wcześniej. Organizacje i platformy internetowe muszą poruszać się w zmieniającym się Internecie, który jest bardziej spolaryzowany i rozdrobniony. Nowe sposoby wyszukiwania informacji, w tym wyszukiwanie oparte na chatbotach, zyskują na popularności. Łatwość tworzenia treści generowanych przez sztuczną inteligencję stwarza zarówno szansę, jak i ryzyko dla roli Wikimediów jako systemu wiedzy kierowanego przez ludzi i opartego na technologii, a także dla modelu finansowego Wikimediów.

Stawiając czoła tym przeciwnościom, roczne i wieloletnie planowanie Fundacji nadal opiera się na kierunku strategicznym ruchu na rok 2030. Zmiany w otaczającym nas świecie sprawiają, że kierunek ten jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Wezwanie do stania się podstawową infrastrukturą ekosystemu wolnej wiedzy jest czymś więcej niż tylko inspirującym stwierdzeniem - jest to mandat do ciągłej oceny trwałości naszych projektów i organizacji w odpowiedzi na zmieniający się krajobraz wokół nas.

Cel ruchu Wikimedia nadal opiera się na dwóch kluczowych filarach naszego kierunku strategicznego:

  1. Równość w dostępie do wiedzy: "rozwój naszego świata poprzez gromadzenie wiedzy, która w pełni reprezentuje ludzką różnorodność".
  2. Wiedza jako usługa: "budowanie usług i struktur, które umożliwią innym robienie tego samego".

Jako ruch musimy nadal dostarczać światu wiarygodne informacje i dbać o wolontariuszy, którzy tworzą i rozwijają treści w ponad 320 językach.

W niniejszym Planie Rocznym świętujemy sukces wielu grup i osób, które pracują nad realizacją różnych zaleceń Strategii Ruchu wraz z podstawową pracą Fundacji. W nadchodzących latach Fundacja zacznie również wyraźniej sygnalizować, które zalecenia są bardziej przydatne niż inne w naszym wspólnym dążeniu do Kierunku Strategicznego 2030.

Musimy też planować jeszcze dalej. Spojrzenie poza rok 2030 jest kluczowe dla naszej misji, która wymaga od nas "tworzenia i przechowywania użytecznych informacji ... dostępnych w Internecie bezpłatnie, bezterminowo". Przez dziesięciolecia zawartość Wikipedii konsekwentnie pojawiała się na pierwszej stronie 99% wyszukiwań w Google. Została nawet opisana jako "faktyczna sieć, która spaja cały cyfrowy świat".

A jednak przejście od architektury wyszukiwania opartej na linkach - która do tej pory dobrze służyła naszym projektom i modelowi finansowemu - do architektury wyszukiwania opartej na chatbotach jest na wczesnym etapie rozwoju, ale prawdopodobnie pozostanie z nami. Uważamy, że jest to część zmiany pokoleniowej w sposobie, w jaki ludzie tworzą i konsumują informacje online. Zmiany te przyspieszają, ponieważ Internet staje się coraz bardziej zróżnicowany i globalny oraz mniej zdominowany przez język angielski.

Powstaje strategiczny paradoks: projekty Wikimedia stają się coraz ważniejsze dla infrastruktury wiedzy w Internecie, a jednocześnie stają się mniej widoczne dla użytkowników Internetu. Są bardziej istotne, ponieważ Wikipedia jest przetwarzana przez duże modele językowe, które kształtują przyszłość pobierania informacji, w tym wyszukiwania, ale także poza nim. Według wielu szacunków, angielska Wikipedia stanowi największe pojedyncze źródło danych szkoleniowych pozyskiwanych przez ChatGPT - i jest jednym z najwyżej ocenianych pod względem jakości. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dobra rzecz. Godna zaufania sztuczna inteligencja potrzebuje godnej zaufania bazy faktów.

Jednocześnie treści Wikimedia stają się mniej widoczne jako część podstawowej infrastruktury Internetu, ponieważ coraz bardziej zamknięty i zapośredniczony przez sztuczną inteligencję Internet nie przypisuje źródła faktów ani nawet nie odsyła do Wikipedii. Umowa społeczna, która leży u podstaw korzystania z treści przez osoby trzecie, znajduje się pod presją. Podczas gdy ostateczny wpływ sztucznej inteligencji nie jest jeszcze znany, z czasem zaobserwowaliśmy wpływ tej presji na niektóre spadające wskaźniki, takie jak ruch regionalny i nowi współtwórcy.

Każdy plan roczny musi opierać się na wieloletnich i wielopokoleniowych strategiach, które wspierają naszą misję w nieskończoność. Opierając się na strategii ruchu Wikimedia, Fundacja nadal angażuje się w trzy obszary, aby informować o naszym wieloletnim planowaniu i prognozach:

  1. MODEL FINANSOWY: Model finansowy Wikimedia i przyszłe prognozy dotyczące strumieni przychodów z pozyskiwania funduszy online (które, jak przewidujemy, nie będą nadal rosły w takim samym tempie jak w przeszłości), kolejna faza Wikimedia Endowment oraz wnioski, jakie wyciągnęliśmy do tej pory z Wikimedia Enterprise.
  2. PRODUKT i TECHNOLOGIA: Wyśrodkowanie roli Fundacji we wspieraniu potrzeb technologicznych ruchu Wikimedia, zrozumienie potrzeb wielu różnych społeczności twórców, wprowadzanie innowacji dla przyszłych odbiorców, a także ewolucja naszej infrastruktury pod kątem zmieniającego się krajobrazu zewnętrznego.
  3. ROLE I OBOWIĄZKI: Bardziej ukierunkowane rozmowy mające na celu ustanowienie ram i zasad zrozumienia podstawowych ról i obowiązków Fundacji. Ma to pomóc w dostarczeniu danych wejściowych do rozważań nad Kartą Ruchu i szerszych rozmów na temat strategii ruchu.

Podobnie jak w ubiegłym roku, tegoroczny plan koncentruje się na kluczowym znaczeniu technologii, biorąc pod uwagę rolę Fundacji jako dostawcy platformy dla społeczności prowadzących systemy produkcji wiedzy peer-to-peer na całym świecie. Cztery nadrzędne cele tegorocznego planu również pozostają niezmienne (Infrastruktura, Równość, Bezpieczeństwo i Integralność oraz Skuteczność), podczas gdy praca i wyniki w ramach każdego celu stanowią iterację postępów poczynionych w bieżącym roku.

Na wysokim poziomie, nasza praca w nadchodzącym roku koncentruje się na poprawie komfortu użytkowania projektów Wikimedia, zapewniając zarówno bieżącą konserwację niezbędną do obsługi jednej z 10 najlepszych witryn internetowych na świecie, jak i dokonując inwestycji ukierunkowanych na przyszłość, aby sprostać zmieniającemu się Internetowi. Będziemy rozwijać bardziej sprawiedliwe podejście do wolnej wiedzy poprzez zamykanie luk w wiedzy i zwiększanie uczestnictwa w ruchu, chronić naszych ludzi i projekty przed rosnącymi zagrożeniami zewnętrznymi oraz pomagać w zapewnieniu długoterminowej stabilności finansowej i skuteczności Wikimediów, aby wspierać ruch w przyszłości.

Budżet Fundacji odzwierciedla ciągłe kompromisy, ponieważ obserwujemy spowolnienie tempa wzrostu nowych przychodów. Aby sprostać tej nowej rzeczywistości, Fundacja znacznie spowolniła swój wzrost w ciągu ostatnich dwóch lat i dokonała redukcji zatrudnienia i wydatków w zeszłym roku. Od 2022, wzrost tempa finansowania afiliantów przewyższał tempo wzrostu Fundacji, co utrzymuje się w przypadku tegorocznego planu.

Razem we wspólnej misji[edit]

Naszym wspólnym celem jest pomoc naszej globalnej społeczności w lepszej współpracy z nami, abyśmy wszyscy mogli naprawdę stać się podstawową infrastrukturą ekosystemu wolnej wiedzy. W kolejnych sekcjach zawarte są bardziej szczegółowe informacje na temat pracy różnych zespołów Fundacji na rzecz tych czterech celów. Żadnej z tych prac nie możemy wykonać sami; aby stworzyć świat, w którym wszyscy ludzie mogą dzielić się sumą całej wiedzy, będziemy potrzebować nas wszystkich. Dlatego jedną z naszych podstawowych wartości jest to, że jesteśmy w tej misji razem.

Wasza współpraca na wiki tutaj na Meta, w przestrzeniach społecznościowych lub w Kawiarenkach poszczególnych projektów (lub ich odpowiedniku) jest mile widziana.

Czego teraz potrzebuje od nas świat?[edit]

W tym roku Fundacja koncentruje się na czterech kluczowych trendach zewnętrznych wpływających na naszą pracę:

  • Konsumenci są zalewani informacjami i chcą, aby były one agregowane przez zaufane osoby.
  • Twórcy mają wiele satysfakcjonujących i skutecznych sposobów dzielenia się wiedzą online.
  • Prawdziwość treści jest bardziej kwestionowana niż kiedykolwiek wcześniej, a treści będą wykorzystywane jako broń.
  • Regulacje prawne stwarzają wyzwania, zagrożenia i możliwości, które różnią się w zależności od jurysdykcji.

Podobnie jak w zeszłym roku, Fundacja rozpoczęła planowanie od zadania sobie pytania: "Czego świat potrzebuje teraz od nas i projektów Wikimedia?". Przeprowadziliśmy badania trendów zewnętrznych, które mają wpływ na naszą pracę, w tym takie, które dają większe skupienie się na natychmiastowych, krótkich informacjach; rosnącej obecności zachęt, finansowych i innych, w celu przyciągnięcia twórców do niektórych platform; zagrożeniach prawnych i regulacyjnych, w tym regulacjach platform, które mogą być bronią przeciwko nam i naszym twórcom, a także możliwości pozytywnego promowania interesu publicznego; oraz kwestiami prawdziwości treści i wpływu sztucznej inteligencji na ekosystem informacyjny.

W ubiegłym roku podjęliśmy kilka kroków w odpowiedzi na te zewnętrzne trendy, w tym nowe inwestycje w pracę zespołu Future Audiences, takie jak opracowanie wtyczki ChatGPT, w celu eksperymentowania z nowymi platformami i rozwijania wiedzy na temat tego, w jaki sposób ludzie mogą chcieć korzystać z generatywnej sztucznej inteligencji do interakcji z wiedzą w projektach Wikimedia. Stworzyliśmy również nową grupę roboczą i zainwestowaliśmy w narzędzia do lepszego i inteligentniejszego patrolowania przez redaktorów z rozszerzonymi uprawnieniami, aby pomóc współtwórcom w zarządzaniu potencjalnym wzrostem błędów i dezinformacji w projektach Wikimedia. W ciągu roku ponownie przyjrzeliśmy się tym trendom i wyciągnęliśmy z nich wnioski; na przykład, mimo że ChatGPT był jedną z najszybciej rozwijających się platform internetowych w historii, Wikipedia nie odnotowała znaczącej zmiany w ruchu czytelniczym w tym samym okresie. Ludzie nadal polegali na Wikipedii i projektach Wikimedia jako źródle zaufanych, dokładnych informacji na całym świecie.

Talking:2024[edit]

Aby poinformować o tegorocznym planie rocznym, rozpoczęliśmy od inicjatywy Talking:2024, rozmów, aby dzielić się, słuchać i uczyć się. W ramach tej inicjatywy powiernicy, kierownictwo i pracownicy Wikimedia Foundation przeprowadzili 130 rozmów na wiki, z pojedynczymi osobami i w małych grupach - a rozmowy nadal trwają. Rozmowy te obejmują wszystkie regiony świata. Nadal uczymy się od członków społeczności po niedawnych nowicjuszy, od wolontariuszy technicznych po stewardów, organizatorów wydarzeń i liderów organizacji afiliowanych.

Wnioski z tych rozmów zostały również bezpośrednio wykorzystane w naszym planowaniu na ten rok, do orku 2030 i później - w tym w myśleniu o tym, co będzie potrzebne do budowania naszych projektów między pokoleniami:

  • Konsekwentnie słyszeliśmy, że Fundacja musi nadal koncentrować się na modernizacji infrastruktury technicznej, aby wspierać potrzeby wolontariuszy w zakresie konserwacji narzędzi i wskaźników[link do strony o infrastrukturze]. Jest to najbardziej krytyczny temat dla naszych strategicznych wysiłków, ponieważ tworzymy namacalną i praktyczną misję, która wymaga, aby nasza praca była kontynuowana w nieskończoność. Dyskusje pomogły potwierdzić, że nadal podążamy we właściwym kierunku.
  • Chociaż technologia zajmowała ważne miejsce w większości tych rozmów, nie ma wątpliwości, że Wikimedia to ruch istniejący dzięki ludziom. Usłyszeliśmy, że "chodzi o ludzi" i zbadaliśmy jeszcze więcej rozwiązań, które mogą rozwiązać znany dylemat dotyczący tego, jak zrównoważyć potrzeby istniejących redaktorów z inicjatywami mającymi na celu wdrożenie nowych osób. Nasze wartości oparte na ludziach pojawiły się w kilku rozmowach na temat roli ruchu Wikimedia w kształtowaniu następnej generacji sztucznej inteligencji.
  • Rozmowy Talking:2024 zapewniły również przestrzeń dla podmiotów ruchu do podzielenia się potrzebą zapewnienia wieloletniej pewności finansowej w zakresie wsparcia ze strony Fundacji, którą uwzględnimy w tym planie rocznym. Inne rozmowy podkreśliły potrzebę dalszego ustalania priorytetów w zakresie ograniczonych zasobów i wyraźniejszego określania kompromisów.
  • W kilku rozmowach pojawiło się też zadanie stworzenia Karty Ruchu. Obejmowały one refleksje na temat zaleceń i zasad strategii ruchu ("Czy w tym ruchu zawsze będzie obowiązywać zasada "kto pierwszy, ten lepszy"?"), a także pytania o cel różnych struktur ("Jakich decyzji potrzebujemy od Rady Globalnej? Dlaczego decyzje są przenoszone z jednego centrum do drugiego?". "Bierzemy młotek, aby rozwiązać tę kwestię, gdy w rzeczywistości na stole leżą śruby"). Nic dziwnego, że istniały różne perspektywy ("Społeczność redakcyjna w wielu regionach nie widzi natychmiastowych korzyści w afiliantach, hubach lub innych strukturach zarządzania." "Społeczność wciąż czuje się niewysłuchana przez Fundację". "Dobra praca wykonywana przez afiliantów w niektórych regionach jest godna pochwały, zwłaszcza tam, gdzie te struktury są głęboko zaangażowane w społeczność"). I głębokie uznanie złożonego zadania ("Społeczność jest tak ogromna i trudno jest połączyć wszystkich razem").

Cele Fundacji na rok finansowy 2024-2025[edit]

Nasze podejście do planowania rocznego

Biorąc pod uwagę ten kontekst, nasze podejście do planowania rocznego w tym roku kieruje się następującymi zasadami:

  • zakotwiczenie w strategii ruchu. Powiązanie ze strategią Równości w dostępie do wiedzy i Wiedzy jako usługi w ramach strategii ruchu.
  • Zauważenie perspektywy zewnętrznej. Zacznijmy od tego, co dzieje się w otaczającym nas świecie. Spójrzmy na zewnątrz. Zidentyfikujmy kluczowe trendy zewnętrzne wpływające na naszą pracę.
  • Skupienie się na produkcie + technologii. Ciągłe skupianie się na roli Fundacji jako dostawcy platformy umożliwiającej tworzenie produktów i technologii na dużą skalę.
  • Spasowywanie czterech celów rok po roku. Cztery cele planu rocznego pozostają spójne z ubiegłym rokiem, a praca opiera się na wcześniejszych postępach.
  • Przyjęcie dłuższej, wieloletniej perspektywy. Ugruntowanie naszego planu rocznego w planowaniu wieloletnim. Rozważmy długoterminowe trendy dla naszego modelu przychodów, strategii technologicznej oraz ról i obowiązków ruchu.
  • Zwiększenie finansowania dla grup ruchu. Finansowanie podmiotów ruchu przewyższyło tempo, w jakim rozwija się sama Fundacja.

Wikimedia Foundation ma cztery główne cele na rok finansowy 2024-2025. Te duże cele organizacyjne nie zmieniły się w porównaniu z planem zeszłorocznym, chociaż konkretne prace i cele w ramach każdego celu nadal ewoluują. (Podsumowanie celów Fundacji na lata 2024-25 jest również dostępne w formie slajdów). Cele te zostały zaprojektowane tak, aby były zgodne z kierunkiem strategicznym Ruchu Wikimedia i zaleceniami dotyczącymi strategii Ruchu oraz aby odpowiadały na kluczowe trendy zewnętrzne kształtujące naszą pracę.

Cele Wikimedia Foundation na lata 2024-25 są następujące:

  1. INFRASTRUKTURA: Rozwój wiedzy jako usługi. Poprawa doświadczenia użytkownika na wiki, zwłaszcza dla doświadczonych edytorów. Wzmocnienie wskaźników i raportowania.
  2. RÓWNOŚĆ: Wspieranie równości dostępu do wiedzy. Wzmocnienie równości w podejmowaniu decyzji poprzez zarządzanie ruchem, sprawiedliwą dystrybucję zasobów, wypełnianie luk w wiedzy i łączenie ruchu.
  3. BEZPIECZEŃSTWO I INTEGRALNOŚĆ: Ochrona naszych ludzi i projektów. Wzmacnianie systemów zapewniających bezpieczeństwo wolontariuszom. Ochrona integralności naszych projektów. Rozwój środowiska wolnej wiedzy.
  4. EFEKTYWNOŚĆ: Wzmocnienie ogólnej wydajności i efektywności Fundacji. Ocena, iteracja i dostosowanie naszych procesów w celu uzyskania maksymalnego wpływu przy bardziej ograniczonych zasobach.

Podsumowanie celów na rok 2024-25[edit]

Ta sekcja zawiera przegląd kluczowych działań w ramach każdego z celów Fundacji.


CEL 1: INFRASTRUKTURA: Rozwój wiedzy jako usługi poprzez skupienie się na doświadczeniach wiki, przyszłych odbiorcach oraz sygnałach i usługach danych.

  • DOŚWIADCZENIA WIKI
    • Doświadczenie współtwórców: Pomaganie doświadczonym i nowym współtwórcom we wspólnym budowaniu godnej zaufania encyklopedii.
    • Doświadczenie konsumenta: Zaangażowanie nowego pokolenia czytelników i darczyńców w budowanie trwałej więzi z treściami encyklopedycznymi.
    • MediaWiki: Ewolucja platformy MediaWiki i jej interfejsów w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb Wikipedii.
  • PRZYSZLI ODBIORCY
    • Hipotezy testowe. Testowanie hipotez zorientowanych na przyszłość w celu lepszego zrozumienia trendów technologicznych, zachowań online i zwiększenia zasięgu treści Wikipedii.
  • SYGNAŁY I USŁUGI DANYCH
    • Metryki: Śledzenie i publikowanie istotnych wskaźników w celu zrozumienia naszego wpływu i podejmowania decyzji.
    • Platforma eksperymentów: Uruchomienie solidnej platformy eksperymentalnej w celu lepszej oceny wpływu funkcji produktu.

CEL 2: RÓWNOŚĆ: Wspieranie równości wiedzy poprzez skupienie się na zarządzaniu ruchem i podejmowaniu decyzji, sprawiedliwej dystrybucji zasobów, wypełnianiu luk w wiedzy i łączeniu ruchu.

  • ZARZĄDZANIE RUCHEM
    • Podejmowanie decyzji: Wspieranie skutecznego i sprawiedliwego podejmowania decyzji przez ruch. Upewnienie się, że wolontariusze rozumieją i mogą w pełni uczestniczyć w kluczowych procesach ruchu (np. Karta, Rada Globalna, huby, Komitety).
  • DYSTRYBUCJA ZASOBÓW
    • Przyznawanie dotacji: Dalsze dostosowywanie przyznawania grantów do strategii ruchu. Współpraca ze społecznościami, aby wspierać sprawiedliwą dystrybucję zasobów i zwiększać możliwości fundraisingowe afiliantów.
  • WYPEŁNIANIE LUK W WIEDZY
    • Rozwój treści: Przyspieszenie rozwoju godnych zaufania treści encyklopedycznych. Pomaganie społecznościom w wypełnianiu luk w wiedzy poprzez ułatwianie dostępu do naszych narzędzi i systemów wsparcia, ich adaptację i ulepszanie.
  • POŁĄCZENIA
    • Łączenie ruchu: Pomaganie Wikimedianom łączyć się, dzielić i uczyć od innych. (np. Wikimedianin Roku, WikiCelebrate, połączenia regionalne i globalne, Wikimania, konferencje regionalne, Wikimedia Hackathon, Let's Connect).

CEL 3: BEZPIECZEŃSTWO i UCZCIWOŚĆ: Ochrona naszych pracowników i projektów poprzez skupienie się na wsparciu zarządzania projektami, prawach człowieka, reagowaniu na zmieniające się ramy prawne, zwalczaniu dezinformacji i rozwijaniu modelu Wikimedia.

  • OCHRONA NASZYCH LUDZI
    • Zaufanie i bezpieczeństwo (Trust and Safety): Wspieranie procesów zarządzania projektami, takich jak Komitet Arbitrażowy, Stewardzi i inni, którzy chronią ludzi i wspierają integralność treści. Współpraca z administratorami, którzy chronią przed sporami sądowymi i nadgorliwymi przepisami.
    • Prawa człowieka: Wsparcie bezpieczniejszego środowiska udostępniania, pozyskiwania i odpowiedzialnego wykorzystywania informacji w projektach Wikimedia.
    • Skalowane nadużycia: Ochrona społeczności i systemów przed skalowanymi nadużyciami poprzez ulepszanie naszej infrastruktury, narzędzi i procesów.
  • OCHRONA NASZYCH PROJEKTÓW
    • Przepisy i regulacje: Reagowanie na zmieniające się ramy prawne, w tym edukacja regulatorów, analiza prawna i zgodność z przepisami.
    • Dezinformacja: Dalsze wspieranie silnej, zróżnicowanej społeczności jako najlepszej obrony. Wspieranie wysiłków wolontariuszy poprzez dochodzenia, kontakty z ekspertami i obronę prawną.
  • ROZWÓJ NASZEGO MODELU
    • Wspieranie zasad: Promowanie wartości modelu Wikimedia w środowisku prawnym i politycznym.

CEL 4: EFEKTYWNOŚĆ: Wzmocnienie ogólnej wydajności i efektywności Fundacji poprzez skupienie się na stabilności finansowej i wydajności, wzmocnienie zaangażowania i efektywności pracowników oraz usprawnienie procesów Fundacji.

  • STABILNOŚĆ FINANSOWA
    • Przychody: Zebranie 188 mln USD na fundusz roczny i inwestowanie w długoterminowe strategie przychodowe.
    • Wydajność: Upewnienie się, że nasz model finansowy spełnia/przekracza najlepsze praktyki branżowe; utrzymanie wskaźnika wydatków programowych na poziomie co najmniej 77%.
    • Afilianci: Upewnienie się, że podmioty afiliowane są dobrze przygotowane do zaangażowania się w wieloletnie budżetowanie i planowanie.
  • WYNIKI
    • Procesy personalne: Wzmocnienie polityki, procesów i doświadczeń pracowników w celu zwiększenia ich zaangażowania i efektywności.
    • Misja filantropijna: Rozszerzenie możliwości dla pracowników, aby byli ambasadorami naszej misji wśród darczyńców i społeczeństwa, w ramach organizacyjnego zaangażowania w kulturę filantropii.
  • PROCESY
    • Usprawnienie procesów Fundacji: Stworzenie bardziej wydajnych, zautomatyzowanych i skoncentrowanych na kliencie procesów. (np. organizacja płatności fundraisingowych, zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie, środowisko pracy, przepływy pracy w operacjach biznesowych).
    • Wskaźniki kwartalne: Wdrożenie silniejszego procesu przeglądu kwartalnych wskaźników i odpowiedzialności za realizację celów rocznych.

Postępy w realizacji zeszłorocznego planu[edit]

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje i postępy, jakie poczyniliśmy w realizacji naszego planu rocznego na rok finansowy 2023-2024. Nadal będziemy dzielić się postępami w realizacji celów naszego planu rocznego na Diff i w innych aktualizacjach.

Postępy w realizacji CELU 1: INFRASTRUKTURA

Postępy w realizacji CELU 2: RÓWNOŚĆ

Postępy w realizacji CELU 3: BEZPIECZEŃSTWO i INTEGRALNOŚĆ

Postępy w realizacji CELU 4: EFEKTYWNOŚĆ

  • Zwiększona wydajność: jesteśmy na dobrej drodze do zwiększenia odsetka naszego budżetu przeznaczonego na bezpośrednie wspieranie misji Wikimedia ("współczynnik wydajności programowej") poprzez zwiększenie naszej wewnętrznej wydajności w zakresie kosztów administracyjnych i pozyskiwania funduszy.
  • Dodatkowe inwestycje we wspieranie ruchu: ta zwiększona wydajność umożliwi dodatkowe inwestycje w wysokości 1,8 mln USD w finansowanie w obszarach takich jak dotacje, rozwój funkcji, infrastruktura witryny i inne.

Historia[edit]

Ruch Wikimedia przyjął kierunek strategiczny w 2017 roku. Zmiany w otaczającym nas świecie sprawiają, że kierunek ten jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek. W tym roku Wikimedia Foundation będzie nadal opierać swoją pracę na kierunku strategicznym i skupi się na wspieraniu Ruchu Wikimedia, aby stał się podstawową infrastrukturą ekosystemu wolnej wiedzy.

W 2020, nasz ruch przyjął zestaw zaleceń dotyczących strategii, a przez ostatnie cztery lata wspólnie poczyniliśmy postępy w realizacji wielu z nich. W miarę zbliżania się do 2030, będziemy kontynuować iterację nowych podejść, które pomogą nam pozycjonować ruch jako infrastrukturę wolnej wiedzy poza rok 2030. Oprócz inicjatyw związanych ze Strategią Ruchu, które znajdują się w planach Fundacji i afiliantów od 2020, oto kilka przykładów znaczących wieloletnich inicjatyw, które stanowią odpowiedź na zalecenia strategii ruchu:

Wyjaśnienie przyszłych ról i obowiązków ruchu[edit]

Nadal identyfikujemy sposoby zapewnienia równości w podejmowaniu decyzji i wyjaśnienia ról w całym ruchu. Zaproponowano Kartę Ruchu, aby zdefiniować przyszłe role i obowiązki w ruchu w celu lepszej koordynacji i większego wpływu. Od 2021, Komitet ds. Opracowania Karty Ruchu (MCDC) opracowuje jej tekst, zmagając się z nieuniknionymi wyzwaniami, przed którymi stoi ruch o naszych rozmiarach i złożoności. W czerwcu 2024 Karta zostanie poddana pod głosowanie społeczności.

Zgodnie z zasadami subsydiarności i efektywności, Wikimedia Foundation pozostaje zaangażowana w dzielenie się i przekazywanie obowiązków, do których inne podmioty ruchu są lepiej przygotowane. Fundacja skorzystała z bezpośredniego zaangażowania MCDC i rozmów z wieloma interesariuszami na całym świecie, aby informować i kształtować swoje perspektywy dotyczące przyszłych obowiązków.

Niezależnie od wyniku głosowania w sprawie ratyfikacji Karty, Fundacja uważa, że istnieją natychmiastowe kroki, które należy podjąć już dziś, aby osiągnąć postęp w realizacji celów 2030. Już teraz przygotowujemy te funkcje do nadzorowania wspólnie z wolontariuszami. Trwała zmiana wymaga czasu i aby zrobić to dobrze, musimy zacząć wprowadzać te zmiany strukturalne już teraz:

  • Partycypacyjna alokacja zasobów - W 2020, utworzyliśmy Regionalne Komitety Funduszy, które doradzają Fundacji w zakresie alokacji zasobów regionalnych i podejmują decyzje o finansowaniu dotacji dla społeczności. W tym roku poprosimy komitety o współpracę z Fundacją w celu doradzania w zakresie alokacji regionalnych, zbliżając nas do partycypacyjnej alokacji zasobów i zapewniając większą równość w podejmowaniu decyzji o dotacjach.
  • Pilotażowa Rada Doradcza ds. Produktu i Technologii - koncepcja ta opiera się na istniejącym Komitecie Rady Powierniczej Wikimedia Foundation ds. Produktu i Technologii. Jest ona zgodna z inicjatywą powołania Rady Technologii, która znalazła się w strategii ruchu i nawiązuje do tej inicjatywy. W tym roku wypróbujemy pilotażowy program przeglądu i doradztwa w zakresie prac działu Produktu i Technologii Wikimedia Foundation.
  • Ulepszona strategia afiliacyjna - w poprzednim roku łącznicy Rady Powierniczej Wikimedia Foundation pracowali z Komitetem Afiliacyjnym, afiliantami i pracownikami Fundacji nad ulepszeniem strategii afiliacyjnej Wikimedia Foundation. W tym roku wykorzystamy zdobytą wiedzę i odpowiemy na kilka kluczowych pytań związanych z tym procesem.

Trendy zewnętrzne[edit]

Każdego roku Wikimedia Foundation udostępnia listę zewnętrznych trendów, które skłaniają nas do spojrzenia na zewnątrz i zadania sobie pytania: "Czego teraz potrzebuje od nas świat?". Analiza trendów wymaga od nas spojrzenia długoterminowego oraz ścisłego śledzenia i monitorowania tego, co wydaje się najważniejsze dla naszych projektów, nawet jeśli możemy mieć różne punkty widzenia na to, jak najlepiej zareagować. Biorąc pod uwagę nasze coraz bardziej złożone i szybko zmieniające się środowisko, nie jest to wyczerpująca lista zagrożeń i szans stojących przed ruchem Wikimedia, ale raczej kilka najbardziej palących kwestii, które naszym zdaniem stoją przed nami i które śledzimy od 2020 roku:

  1. Wyszukiwanie: Odbiorcy są zalewani informacjami i chcą, aby były one agregowane przez zaufane osoby.
  2. Treść: Twórcy mają wiele satysfakcjonujących i skutecznych sposobów dzielenia się wiedzą online.
  3. Dezinformacja: Prawdziwość treści jest bardziej kwestionowana niż kiedykolwiek wcześniej, a sztuczna inteligencja zostanie zmieniona w oręż.
  4. Regulacje: Wyzwania, zagrożenia i możliwości, które różnią się w zależności od jurysdykcji.

W tym roku podzielimy trendy w zakresie wyszukiwania i treści na dwie kategorie: zmiany w preferencjach konsumentów, które wpływają na wyszukiwanie i odkrywanie wiedzy online, oraz zmiany w zakresie miejsca i sposobu udostępniania wiedzy, które wpływają na motywacje autorów.

Trend 1 - Wyszukiwanie[edit]

Konsumenci są zalewani informacjami i chcą, aby były one agregowane przez zaufane osoby.

Pokolenie Z i młodsi milenialsi preferują krótkie, podsumowane informacje od "autentycznych" osobowości. Takie rozwiązania istnieją na większej liczbie platform niż kiedykolwiek wcześniej (np. Bluesky, Twitter/X, Substack, TikTok). TikTok nadal dominuje, rosnąc w globalnym użyciu i oferując więcej możliwości wyszukiwania. Wyszukiwarki internetowe pilotują nowe oferty AI, aby pozostać konkurencyjnymi, ale sukces tych funkcji jest nadal niepewny.

Spersonalizowana, oparta na algorytmach wiedza zyskuje na popularności. W zeszłorocznym badaniu trendów zewnętrznych zauważyliśmy tendencje użytkowników w kierunku aplikacji obsługujących treści multimedialne, takie jak wideo i audio. W tym roku widzimy, że coraz więcej osób woli uzyskiwać informacje z aplikacji, które oferują nie tylko bogate treści multimedialne, ale także wysoce spersonalizowane, algorytmicznie podawane treści w różnych rozrywkowych, łatwych do konsumpcji formatach. Konsumenci poszukują charyzmatycznych, podobnie myślących ludzi, którzy podzielają ich punkt widzenia, aby agregować i selekcjonować wiedzę.

Wiedza z obiektywnych źródeł (tj. wyszukiwarka internetowa) jest w ciągłym ruchu. Aby utrzymać zaangażowanie użytkowników, wyszukiwarki udostępniają nowe funkcje wyszukiwania wspomagane przez sztuczną inteligencję, które podsumowują wyniki. Mogą one stać się nowym paradygmatem dla wyszukiwania w sieci, poważniej wpływając na ruch kierowany do treści wydawców - lub mogą jeszcze nie zostać przyjęte. Sztuczna inteligencja nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywana przez większość konsumentów jako substytut wyszukiwania w sieci (choć niektóre badania wskazują, że młodsi odbiorcy bardziej ufają ChatGPT niż Google).

Trend 2 - Treść[edit]

Twórcy mają wiele satysfakcjonujących i skutecznych sposobów dzielenia się wiedzą online.

Platformy internetowe aktywnie przyciągają zarówno ekspertów, jak i amatorów do tworzenia większej ilości treści, w tym wiedzy. Twórcy mają wiele możliwości wyboru sposobu i miejsca płynnego dzielenia się wiedzą z milionami konsumentów, jednocześnie czerpiąc korzyści finansowe i osobiste.

Dzielenie się wiedzą jest łatwiejsze i przyjemniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nowe narzędzia do tworzenia treści w mediach społecznościowych, takie jak narzędzia do produkcji wideo i audio oraz generatywna sztuczna inteligencja, wcześniej dostępne tylko dla profesjonalistów, są teraz dostępne dla każdego. Nowe rodzaje mediów - krótkie filmy wideo, podcasty, memy, virale itp. - pozwalają na większą kreatywność i służą różnym trybom uczenia się.

Dzielenie się wiedzą jest bardziej satysfakcjonujące i potężniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Twórcy treści w mediach społecznościowych mają zaoferowane znaczące zachęty finansowe z bezpośrednich płatności i sponsoringu marek, zachęty społeczne z zaangażowania odbiorców (polubienia, komentarze, śledzenie) i mogą szybko i bezpośrednio gromadzić ogromny zasięgi, kształtując narrację dla globalnych odbiorców liczonych w milionach lub miliardach.

Trend 3 - dezinformacja[edit]

Prawdziwość treści jest kwestionowana bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, a sztuczna inteligencja zostanie przekształcona w oręż.

Wojna informacyjna nasili się, a zaufanie do instytucji ulegnie dalszej erozji w 2024, największym roku wyborczym w historii świata. Bardzo kontrowersyjne wybory w połączeniu z rozprzestrzenianiem się długotrwałego konfliktu geopolitycznego zachęcą kandydatów politycznych, rządy i inne podmioty do wykorzystywania dezinformacji w Internecie w celu wpływania na wyniki wyborów i kształtowania globalnej opinii publicznej na temat konfliktów zbrojnych i ruchów społecznych.

Rosną zagrożenia dla praw człowieka. Fizyczne i prawne groźby wobec wolontariuszy i pracowników, którzy walczą z dezinformacją, wciąż się mnożą. Oskarżenia o stronniczość i bezczynność ze strony tych, których preferowane narracje nie dominują w Wikipedii, mogą być wspierane i wzmacniane przez dostawców dezinformacji.

Generatywna sztuczna inteligencja niesie ze sobą nowe wyzwania, ale także możliwości. Rządy znajdują się pod presją, aby przejąć kontrolę, ponieważ generatywna AI podsyca panikę moralną. Potencjalna wartość treści Wikimedia zarządzanych przez człowieka w świecie generatywnej AI jest znaczna, ale aby pozostać istotnym, musimy przezwyciężyć zagrożenia dla naszych treści i integralności społeczności.

Trend 4 - Regulacje[edit]

Regulacje stanowią wyzwania, zagrożenia i możliwości, które różnią się w zależności od jurysdykcji.

W świetle nowych regulacji dotyczących platform w UE i Wielkiej Brytanii stoimy teraz w obliczu bezprecedensowych wymogów zgodności, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa dzieci i odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji. Powstrzymanie egzystencjalnie szkodliwego egzekwowania prawa - zwłaszcza w imię bezpieczeństwa dzieci - wymaga zwiększonej edukacji decydentów na temat naszego modelu.

Prawo jest bronią w ważnych jurysdykcjach. Pozwy składane w złej wierze przez osoby, którym nie podobają się zweryfikowane informacje pojawiające się na stronach Wikipedii, odnoszą sukcesy w niektórych krajach europejskich. Niektórzy urzędujący przywódcy nadużywają swoich uprawnień do uciszania i zastraszania przeciwników politycznych.

Niektórzy decydenci są zainteresowani tym, w jaki sposób Wikimedia wspiera interes publiczny i zrównoważony rozwój. W Unii Europejskiej niektórzy politycy postrzegają Wikipedię jako cyfrową infrastrukturę publiczną zasługującą na wsparcie, stającą się modelową platformą wykorzystania technologii do promowania dobra społecznego bez nieuzasadnionych obciążeń regulacyjnych. Organy ONZ pytają, w jaki sposób nasze projekty mogą przyczynić się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Cele[edit]

Wikimedia Foundation ma cztery główne cele na lata 2024-2025. Zostały one zaprojektowane tak, aby były zgodne ze strategicznym kierunkiem Ruchu Wikimedia i zaleceniami dotyczącymi strategii Ruchu, a także kontynuowały wiele prac określonych w zeszłorocznym planie. Są to:

  1. INFRASTRUKTURA: Rozwój wiedzy jako usługi. Poprawa User Experience na wiki, szczególnie dla doświadczonych edytorów. Wzmocnienie wskaźników i raportowania.
  2. RÓWNOŚĆ: Wspieranie równości dostępu do wiedzy. Wzmocnienie równości w podejmowaniu decyzji w ramach ruchu, wspieranie sprawiedliwej dystrybucji zasobów, wspieranie społeczności w uzupełnianiu luk w wiedzy oraz wspieranie sprawiedliwych połączeń globalnych i regionalnych.
  3. BEZPIECZEŃSTWO I INTEGRALNOŚĆ: Ochrona naszych ludzi i projektów. Wzmacnianie systemów zapewniających bezpieczeństwo wolontariuszy. Ochrona integralności naszych projektów. Wspieranie środowiska wolnej wiedzy w projektach Wikimedia. (Uwaga: nazwa tego celu została zmieniona w stosunku do celu Bezpieczeństwo i inkluzywność z zeszłego roku).
  4. SKUTECZNOŚĆ: Wzmocnienie naszej ogólnej wydajności. Ocena, iteracja i dostosowanie naszych procesów w celu uzyskania maksymalnego wpływu przy bardziej ograniczonych zasobach.

Infrastructure

Equity

Safety & Integrity

Effectiveness

Wskaźniki: Pomiar postępów w realizacji naszych celów[edit]

Aby mierzyć postępy w realizacji naszych celów, zidentyfikowaliśmy ograniczony zestaw podstawowych wskaźników, na które Wikimedia Foundation planuje wpłynąć w nadchodzącym roku. Wskaźniki te powinny motywować naszą pracę i służyć jako sygnały wskazujące, czy zmierzamy we właściwym kierunku. Tam, gdzie nie widzimy oczekiwanego wpływu, dostosujemy naszą pracę, aby zyskać wpływ, którego potrzebujemy.

Podstawowe wskaźniki zostały wybrane przy użyciu następujących kryteriów:

  • Uważamy, że wskaźnik mówi, że zmierzamy we właściwym kierunku w realizacji naszych celów.
  • Uważamy, że jesteśmy w stanie zmierzyć nasze postępy w kierunku wywierania wpływu na dany wskaźnik w ciągu roku budżetowego.
  • Jesteśmy w stanie mierzyć zmiany wskaźnika co kwartał, aby w razie potrzeby korygować kurs w ciągu roku budżetowego.
  • Jesteśmy w stanie zmierzyć i ustalić punkt odniesienia przed rozpoczęciem roku budżetowego.

Wyniki naszej najbardziej wpływowej pracy potrzebują czasu, aby się objawić. Z tego powodu będziemy monitorować nasze postępy za pomocą wiodących wytycznych i kamieni milowych związanych z każdym z podstawowych wskaźników. Ponadto istnieją dodatkowe punkty danych, które Fundacja będzie monitorować w nadchodzącym roku, aby uzyskać pełniejszy obraz.

Wikimedia Foundation zidentyfikowała cztery główne obszary metryk na lata 2024-2025.

  • TREŚĆ: Zwiększenie jakości i wiarygodności treści encyklopedycznych.
  • WSPÓŁTWÓRCY: Utrzymanie i poprawa kondycji społeczności współtwórców Ruchu.
  • ZNACZENIE: Zapewnienie naszego znaczenia i trwałości dla szerokiego grona odbiorców na całym świecie.
  • EFEKTYWNOŚĆ: Zapewnienie naszej długoterminowej stabilności poprzez poprawę sposobu działania i skali Fundacji.

Treść: Zwiększenie jakości i wiarygodności treści encyklopedycznych[edit]

Naszą misją jest zapewnienie rozpowszechniania wolnej wiedzy na całym świecie, a treści w naszych projektach są kluczowym sposobem, w jaki zapewniamy dostęp do wolnej wiedzy. Nasz ruch miał niesamowity wpływ na skalę, a nasze społeczności spędziły wiele lat na ulepszaniu treści w projektach. Dzięki eksperymentom i partnerstwu znaleźliśmy skuteczne sposoby wspierania ciągłych wysiłków naszych społeczności w celu zwiększenia jakości i niezawodności treści. Języki, regiony i obszary tematyczne, w których możemy mieć największy wpływ, to te, w których również poprawiamy równość w zakresie dostępu do wolnej wiedzy na całym świecie. Biorąc pod uwagę niedawny rozwój treści generowanych przez sztuczną inteligencję, wartość wiedzy tworzonej przez ludzi wzrasta wielokrotnie. Skuteczność metod wykorzystywanych do skalowania wzrostu zaufanych treści jest wskaźnikiem zdrowego postępu, na którym mogą polegać nasze społeczności. W tym roku budżetowym skupiamy się na dostarczaniu narzędzi i systemów, które wspierają zdolność współtwórców do identyfikowania i uzupełniania luk w wiedzy.

  • Cel: Ten wskaźnik odpowiada naszemu nadrzędnemu celowi, jakim jest Równość.
  • Pomiar: Zwiększymy liczbę wysokiej jakości artykułów w Wikipedii.

Współtwórcy: Utrzymanie i poprawa kondycji społeczności współtwórców Ruchu[edit]

Sukces i globalny zasięg Wikipedii zależą od trwałości naszych społeczności wolontariuszy, którzy wykonują pracę polegającą na tworzeniu i ochronie projektów. Wiemy z rozmów z wolontariuszami, z danych i badań oraz z trendów w świecie zewnętrznym, że trwałość naszych społeczności jest zagrożona. Fundacja pomaga zapewnić sukces i zdrowie naszych społeczności na wiele sposobów: ulepszając narzędzia dla doświadczonych redaktorów, budując metody, aby nowe osoby szybko i skutecznie wnosiły swój wkład, wspierając regionalne i globalne połączenia, pracując nad ochroną wolontariuszy, których bezpieczeństwo jest zagrożone, wspierając zarządzanie wolontariuszami i zapewniając dotacje dla podmiotów stowarzyszonych z ruchem.

Naszym celem jest pielęgnowanie wielu pokoleń wolontariuszy i budowanie dobrze prosperujących społeczności współtwórców. Ponieważ nasze społeczności są zróżnicowane i zawierają wiele różnych ról (osoby funkcyjne, organizatorzy, redaktorzy treści, nowicjusze itp.), do oceny naszych postępów wykorzystamy dodatkowe mierniki, które są powiązane z naszą podstawową metryką. Mierniki te opierają się na danych dotyczących wkładu w nasze projekty, ankietach dotyczących nastrojów społeczności oraz miarach wyników programu.

Znaczenie: Zapewnienie naszej przydatności i zrównoważonego rozwoju dla szerokiego grona odbiorców na całym świecie[edit]

Wikipedia jest zasobem dla świata, w którym można znaleźć, uczyć się i dzielić darmową wiedzą. Częściowo oceniamy sukces naszej pracy w oparciu o nasze czytelnictwo, ponowne wykorzystanie treści na wolnych licencjach oraz naszą zdolność do pozyskiwania funduszy na utrzymanie szerokich celów naszego Ruchu. Ruch wolnej wiedzy stoi przed wieloma wyzwaniami. Poszukiwacze wiedzy zwracają się ku krótkim formom, treściom opartym na osobowości. Wyszukiwanie zmienia się wraz z rozwojem sztucznej inteligencji. Platformy społecznościowe wykorzystują wideo, audio i algorytmy rekomendacji oparte na uczeniu maszynowym, a nie tekst i otwartą sieć, angażując przy tym odbiorców. Sprostanie tym wyzwaniom wymaga nowego myślenia na wielu frontach - pozyskiwania funduszy, znajdowania nowych odbiorców i kreatywnego angażowania się w zmieniający się świat.

  • Cele: Ten wskaźnik odpowiada naszemu nadrzędnemu celowi Infrastruktura.
  • Pomiar: Zwiększymy liczbę unikalnych urządzeń uzyskujących dostęp do Wikipedii.

Skuteczność: Zapewnienie naszej długoterminowej stabilności poprzez poprawę sposobu działania i skalowania Fundacji[edit]

Jako miernik efektywności Fundacji wybraliśmy odsetek wydatków Fundacji idących na realizację zadań programowych. Wskaźnik ten jest miarą kwoty finansowania przeznaczonej na programy w porównaniu z wydatkami administracyjnymi. Jest to powszechnie stosowana i dobrze zdefiniowana miara odpowiedzialności finansowej stosowana przez usługi takie jak Charity Navigator do oceny skuteczności organizacji non-profit. Miara ta opiera się na publicznie dostępnych informacjach z naszego formularza 990 składanego do IRS (amerykańskich służb skarbowych).

Ta miara efektywności ustanawia dla Fundacji sposób oceny kluczowych kompromisów w zakresie zasobów i ich konsekwencji. Pomaga nam to w komunikowaniu tych kompromisów naszym interesariuszom. Pomaga nam również zapewnić, że przeznaczamy największą część naszego budżetu na działania, które bezpośrednio wspierają naszą misję, zgodnie z najlepszymi praktykami sektora non-profit lub je przekraczając.

  • Cele: Ten wskaźnik odpowiada naszemu nadrzędnemu celowi, jakim jest Skuteczność.
  • Pomiar: Utrzymamy wskaźnik wydatków programowych na poziomie 77%.

Cele: Infrastruktura[edit]

Rozszerzenie Wiedzy jako usługi

Poprawa doświadczenia użytkownika na wiki, zwłaszcza dla doświadczonych redaktorów i osób funkcyjnych. Wzmocnienie wskaźników i raportowania.

Praca, którą wykonujemy w Wikimedia Foundation ma wiele aspektów i została opisana jako wspieranie ekosystemu "społeczno-technicznego". W ramach tego ekosystemu Fundacja zapewnia krytyczne usługi techniczne, projektuje i wprowadza nowe produkty oraz wprowadza innowacje w obszarach takich jak uczenie maszynowe i współpraca w Sieci. Działania opisane w naszym celu "Infrastruktura" przedstawiają niektóre z kluczowych celów i priorytetów w tych obszarach na nadchodzący rok.

Jak przedstawiono w tegorocznej sekcji Trendy zewnętrzne, praca ta jest oparta na czterech kluczowych trendach:

  • Wyszukiwanie: Konsumenci są zalewani informacjami i chcą, aby były one agregowane przez zaufane osoby.
  • Treść: Twórcy mają wiele satysfakcjonujących i skutecznych sposobów dzielenia się wiedzą online.
  • Dezinformacja: Prawdziwość treści jest kwestionowana bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, a sztuczna inteligencja będzie stosowana jako oręż.
  • Regulacje: potrzeby w zakresie zgodności rosną i musimy zwiększyć globalne zrozumienie naszych modeli społecznościowych.

Znaczenie modernizacji naszej infrastruktury technicznej było również wielokrotnie podkreślane w tym, co usłyszeliśmy od wolontariuszy w cyklu rozmów Talking:2024.

Odpowiedź na te kluczowe tematy - przy jednoczesnym zajęciu się paradoksem, że nasze projekty stają się coraz ważniejsze dla infrastruktury wiedzy w Internecie, a jednocześnie mniej widoczne dla użytkowników Internetu - jest sednem strategicznego wyzwania, przed którym stoimy. W listopadzie 2023 Chief Product and Technology Officer Fundacji postawiła kluczowe pytanie, przed którym stoi dziś nasz Ruch: w jaki sposób możemy zapewnić, że Wikipedia i wszystkie projekty Wikimedia będą "wielopokoleniowe?". Jak zapewnić zrównoważoną przyszłość i spełnić część naszej misji na wieczność?

Po miesiącach zbierania opinii i dyskusji w prowadzonych tym roku zidentyfikowaliśmy następujące filary, które pomogą nam odpowiedzieć na te pytania i pokierować naszymi decyzjami i planowaniem przyszłych prac:

  • Kształtowanie zmieniającego się Internetu. Przez ostatnie 23 lata wiele się zmieniło. Musimy wprowadzić treści encyklopedyczne i wolontariat do Internetu napędzanego przez sztuczną inteligencję i bogate doświadczenia. Jest to nasz najsłabiej zdefiniowany filar, ale to właśnie tutaj realizujemy naszą misję. Inwestujemy w eksperymenty, aby zrealizować wizję bycia podstawową infrastrukturą ekosystemu wolnej wiedzy online i kształtować przyszłość poprzez współpracę w zakresie badań nad tym, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wspierać lub utrudniać systemy produkcji peer-to-peer, takie jak Wikipedia.
  • Finansowanie przyszłości w stylu "free". Będziemy w sposób zrównoważony finansować nasz ruch poprzez wspólne budowanie ujednoliconych strategii produktowych i dochodowych. Zachęcamy do kultury filantropii w Fundacji, będziemy wspierać Wikimedia Enterprise jako partnera w naszej pracy skoncentrowanej na API i dokonywać ukierunkowanych inwestycji w pracę skierowaną do darczyńców na naszych stronach internetowych i w aplikacjach. Będziemy nieustannie poszukiwać dodatkowych sposobów na wykonywanie naszej pracy w sposób bardziej zrównoważony i wydajny.
  • Dostarczanie przede wszystkim godnych zaufania treści encyklopedycznych. Musimy umożliwić dostęp do podstawowego źródła wiedzy w Internecie poprzez przeciwdziałanie dezinformacji, błędnym informacjom i brakującym informacjom w naszym ekosystemie. Będziemy kontynuować nasze prace nad identyfikacją luk w wiedzy i wyposażaniem wolontariuszy w narzędzia do ich wypełniania. Opracujemy też kompleksowe podejście do skalowanych nadużyć i pokonywania barier w tworzeniu encyklopedii we wszystkich językach. Wymaga to jasności co do celu MediaWiki i większej koordynacji między płatnym personelem a programistami-wolontariuszami. Musimy również podejmować trudne decyzje dotyczące tego, jakie projekty i funkcje będziemy wspierać, a jakich nie.
  • Napędzać rozwój wolontariatu. Jest to podstawa wszystkiego, co robimy jako Fundacja. Będziemy to robić poprzez pielęgnowanie wielu pokoleń wolontariuszy. Zarówno doświadczonym, jak i nowym wolontariuszom musimy zadać pytanie: "Dlaczego mam zostać wolontariuszem?". Mając na uwadze to istotne pytanie, musimy dostosować rozwój wolontariuszy i możliwości wniesienia wkładu. Jednym z ostatnich przykładów są "ustrukturyzowane zadania", które pomogły nam przyciągnąć i zatrzymać nowych aktywnych redaktorów. Potrzeba jednak znacznie więcej, aby nasza praca ze współtwórcami stała się bardziej zrównoważona i wielopokoleniowa. Jest to najwyższy priorytet, od którego musimy rozpocząć naszą strategiczną zmianę.

Infrastruktura: trwałe i przyszłościowe inwestycje[edit]

Nasza infrastruktura techniczna to podstawowe zasoby sprzętu, oprogramowania, sieci i usług, które wspierają działanie witryn i usług Wikimedia. Jest to podstawa, na której budowane i obsługiwane są nasze usługi cyfrowe, aplikacje i procesy. Obejmuje to szeroki zakres komponentów, w tym: sprzęt, oprogramowanie, sieci, usługi cyfrowe, takie jak hosting i bezpieczeństwo, które wspierają działanie, a także modernizację i utrzymanie naszej platformy w zmieniającym się środowisku. Aby zaspokoić wszystkie te potrzeby, przeznaczamy czas zarówno na inwestycje trwałe, jak i wkład przyszłościowy. Prace związane z utrzymaniem wynikają przede wszystkim z bieżących potrzeb w zakresie konserwacji unikalnych systemów, które wspierają tworzenie i dystrybucję wiedzy, a także z potrzeby reagowania na incydenty w tych stale zmieniających się systemach socjotechnicznych. Prace te pojawiają się regularnie przez cały rok, mają stale przydzielony czas i są opisane bardziej szczegółowo poniżej. Przyszłościowe inwestycje są oparte na zewnętrznych trendach i naszych priorytetach jako organizacji. Są one określone w poniższych celach i kluczowych wynikach (OKR). Praca działu P&T polega na zrozumieniu priorytetów w obu obszarach oraz tego, w jaki sposób przesuwamy zasoby i dokonujemy kompromisów, aby naprawić najpilniejsze kwestie, rozwiązać trwałe wyzwania i zaspokoić potrzeby tam, gdzie musimy być.

Zmiana, której dokonaliśmy w tym roku, polega na głębszym włączeniu tych OKR do trzech innych celów całej Fundacji. W miarę pogłębiania współpracy w całej Fundacji, OKR działu Produktu i Technologii pojawią się w sekcjach dotyczących innych celów, a także Infrastruktury.

Utrzymanie infrastruktury technicznej: praca potrzebna do utrzymania i wspierania projektów Wikimedia i wolontariuszy[edit]

Fundacja będzie udostępniać i przechowywać przydatne informacje ze swoich projektów w Internecie bezpłatnie, bezterminowo.

Zespoły w dziale Produktu i Technologii poświęcają stały, całoroczny priorytet utrzymaniu, dostępności i obsłudze projektów wiki. Ta niezbędna praca zaczyna się od podstaw rozwoju i hostingu dużej popularnej strony internetowej. Hostujemy nasze projekty wiki w centrach danych, na serwerach i sprzęcie, który kupujemy, instalujemy i utrzymujemy, połączonych ze sobą i resztą Internetu za pośrednictwem szybkiej sieci. Monitorujemy i zwiększamy pojemność w razie potrzeby oraz odświeżamy sprzęt, gdy staje się zbyt stary. Na przykład w tym roku powiększymy nasze centrum danych w Carrollton w Teksasie o dodatkową przestrzeń i pomieszczenia na sprzęt serwerowy, aby nadążyć za rozwojem treści i usług w naszych projektach.

Projektujemy i rozwijamy oprogramowanie open-source (przede wszystkim MediaWiki), a także używamy i wdrażamy wiele istniejących aplikacji, bibliotek i frameworków open-source innych podmiotów. Ważne błędy w naszym oprogramowaniu są traktowane priorytetowo i naprawiane. Utrzymanie oprogramowania open source wymaga wysokowykwalifikowanej kadry posiadającej specjalistyczną wiedzę w zakresie rozwoju oprogramowania open source, inżynierii niezawodności witryny (SRE), zarządzania produktem, zarządzania programami, projektowania i innych. Nasi pracownicy pracują nad tym, aby nasze oprogramowanie i systemy były aktualne i dostosowywały się do stale zmieniającego się środowiska, w tym modernizują nasz kod, aby nadal korzystać z poprawek bezpieczeństwa i dobrze współpracować z nowym oprogramowaniem innych podmiotów. Na przykład, gdy języki oprogramowania są aktualizowane, stara wersja staje się przestarzała, co oznacza, że pewne funkcje nie działają poprawnie. Aby tego uniknąć, musimy aktualizować nasz kod. MediaWiki jest napisane w PHP, a jedną z rzeczy, które musimy zrobić w tym roku, jest migracja z PHP 7.X do 8.3. Aktualizacja sprawi, że nasze systemy będą bezpieczniejsze, będą ładować się szybciej i będą łatwiejsze w obsłudze dla pracowników i wolontariuszy. Zapewni to zarówno lepsze wrażenia dla użytkowników, jak i oszczędność czasu na rozwój w przyszłości dzięki ulepszeniom w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i wsparcia, które pojawiają się wraz z aktualizacjami języka.

W ciągu ostatniego roku niedostępność rozszerzenia Graph była ciągłym wyzwaniem technicznym związanym z bezpieczeństwem i skalowalnością. Problem ten dotknął czytelników i redaktorów w wielu społecznościach. W nadchodzącym roku planujemy zbudować nową bezpieczną i skalowalną usługę do obsługi najpopularniejszych typów wykresów używanych w wiki, z możliwością rozszerzenia o dodatkowe typy wizualizacji. Będziemy ściśle współpracować z członkami społeczności, gdy plan ten zostanie ściślej zdefiniowany.

Aby zapewnić, że nasze projekty i treści pozostaną dostępne w Internecie przez cały czas, nasze zespoły poświęcają znaczną ilość wysiłku na zapewnienie wysokiej dostępności naszych witryn i usług oraz odzyskiwanie po awarii w przypadku niepożądanych lub złośliwych zdarzeń. Upewniamy się, że mamy kopie zapasowe ważnych danych i jesteśmy w stanie je odzyskać. Dwa razy w roku testujemy naszą zdolność do automatycznego przełączania witryn między centrami danych i naprawiamy wszelkie wykryte problemy.

Nie wszystkie prace są planowane z dużym wyprzedzeniem. Reagujemy również na nieoczekiwane zdarzenia i incydenty, takie jak awarie witryn, raporty dotyczące bezpieczeństwa lub incydenty związane z bezpieczeństwem / ataki wandalizmu na dużą skalę na nasze projekty. Monitorujemy naszą wydajność i bariery dostępności na całym świecie (w tym problemy z łącznością internetową lub blokady z uwagi na cenzurę) i badamy wszelkie wykryte anomalie. Niektóre z tych nieoczekiwanych zdarzeń lub powtarzających się wzorców powodują, że pracownicy nadają priorytet krótkoterminowym projektom, które mają na celu złagodzenie lub całkowite zapobieganie dalszym negatywnym skutkom. Jako konkretny przykład: wzorzec incydentów dostępności podczas zgonów znanych postaci w wiadomościach przytłaczał nasze projekty wiki, infrastrukturę i usługi na wszystkich poziomach podczas krótkich, ale bardzo poważnych skoków ruchu, które po tym fakcie następowały. Dzięki połączeniu optymalizacji wydajności, przeprojektowaniu architektury wąskich gardeł i zwiększenia przepustowości w ciągu kilku lat, nasze projekty i infrastruktura były ostatnio w stanie wytrzymać ekstremalne, globalne skoki ruchu (np. śmierć królowej Elżbiety II) bez żadnych problemów. Zespoły, które wykonują tę pracę, mają wiedzę na temat tego, jak obsługiwać miliardy odsłon miesięcznie przy użyciu technologii open source, które są niezbędne do funkcjonowania naszej infrastruktury społeczno-technicznej.

Przyszłościowe inwestycje: cele i kluczowe wyniki[edit]

Zespoły w dziale Produktu i Technologii ustalają również priorytety przyszłych inwestycji. Są one udostępniane jako "cele i kluczowe wyniki" (OKR), a ich wpływ jest zwykle określany jako wyniki, które interesariusze lub odbiorcy mogą obserwować lub doświadczać bezpośrednio. Jest to kontynuacja struktury portfeli prac (zwanych "kubłami"), która rozpoczęła się w zeszłym roku.

Priorytetowo potraktowaliśmy inwestycje w trzy koszyki: Doświadczenia wiki, Sygnały i usługi danych oraz Przyszli odbiorcy. Więcej informacji o tym, dlaczego wybraliśmy te grupy, można znaleźć w zeszłorocznym planie rocznym. Prace nad Wiki Experiences koncentrują się na doświadczeniach czytelników i współtwórców w witrynach: tym, co widzą i z czym wchodzą w interakcje w projektach wiki i w naszych aplikacjach. Prace, którym nadano priorytety w WE1 i WE3 poniżej, stanowią odpowiedź na zewnętrzne trendy w zakresie wyszukiwania i treści. WE2 odpowiada na trendy dotyczące treści i dezinformacji i jest osadzony w celu Równość. WE4 odpowiada na trendy związane z dezinformacją i jest osadzony w celu Bezpieczeństwo i integralność. Sygnały i usługi danych koncentrują się na wglądzie w nasze treści/metadane, podejmowaniu decyzji dotyczących naszych treści i usług i/lub interakcji z naszymi treściami w sposób ustrukturyzowany lub programowy. Future Audiences koncentruje się na eksperymentowaniu ze sposobami zapraszania nowych odbiorców do naszego Ruchu w sposób bezpośredni i pośredni, a także jest zgodny z trendami wyszukiwania i treści zewnętrznych. Szczegółowe cele i kluczowe wyniki dla każdego z nich można znaleźć poniżej.

"Cel" to kierunek wysokiego poziomu, który będzie kształtował projekty produktowe i technologiczne, które podejmiemy w następnym roku budżetowym. Są one celowo szerokie, reprezentują kierunek naszej strategii i, co ważne, jakie wyzwania proponujemy, aby nadać priorytet spośród wielu możliwych obszarów zainteresowania na nadchodzący rok. Każdy cel zawiera kilka kluczowych wyników z mierzalnymi rezultatami. W ciągu roku opisujemy wiele hipotez, które zespoły tworzą do pracy, i co kwartał informujemy o postępach.

Cele te opierają się na pomysłach, które usłyszeliśmy od członków społeczności w ciągu ostatnich kilku miesięcy za pośrednictwem Talking:2024, na listach mailingowych i stronach dyskusyjnych oraz podczas wydarzeń społecznościowych dotyczących naszej strategii produktowej i technologicznej na nadchodzący rok. Pełną listę wstępnych celów można znaleźć poniżej.

Uwaga dotycząca planowania budżetu: W całym dziale Produktu i Technologii planujemy przeznaczyć około 50% naszych zasobów na doświadczenia Wiki, 30% na sygnały i usługi, 5% na przyszłych odbiorców, a pozostałe 15% na usługi produktowe i inżynieryjne.

Te OKR wyszczególniają prace produktowe i technologiczne, które będą realizowane w ramach celu Infrastruktura:

Cele: Równość[edit]

Wspieranie równości wiedzy

Wzmocnienie równości w podejmowaniu decyzji poprzez zarządzanie ruchem, sprawiedliwą dystrybucję zasobów, wypełnianie luk w wiedzy i łączenie ruchu.

Równość wiedzy polega na wypełnianiu luk w wiedzy, ułatwianiu uczestnictwa w wolnej wiedzy i zapewnianiu, że nasze projekty i ruch są reprezentatywne dla świata, któremu służymy. Zgodnie z kierunkiem strategicznym Wikimedia: "jako ruch społeczny, skoncentrujemy nasze wysiłki na wiedzy i społecznościach, które zostały pominięte przez struktury władzy i przywilejów. Będziemy przyjmować ludzi z różnych środowisk, aby budować silne i zróżnicowane społeczności. Będziemy przełamywać bariery społeczne, polityczne i techniczne uniemożliwiające ludziom dostęp do wolnej wiedzy i przyczynianie się do jej rozwoju".

Wspierając nasze projekty, aby stały się bardziej zrównoważone i wielopokoleniowe, będziemy realizować ten cel poprzez wspieranie równości w odniesieniu do zarządzania ruchem i podejmowania decyzji, dystrybucji zasobów, tworzenia wiedzy i połączeń. W czasach, gdy konsumenci mają więcej sposobów wyszukiwania i odkrywania wiedzy, a twórcy mają nowe możliwości i zachęty do dzielenia się nią, projekty Wikimedia wyróżniają się jako ważna alternatywa, w której musimy nadal wspierać równość.

Prace nakreślone w ramach tegorocznego celu "Równość" są odpowiedzią na trzy kluczowe trendy zewnętrzne:

  • Treść: Twórcy mają wiele satysfakcjonujących i skutecznych sposobów dzielenia się wiedzą online
  • Wyszukiwanie: Konsumenci są zalewani informacjami i chcą, aby były one agregowane przez zaufane osoby.
  • Dezinformacja: Prawdziwość treści jest bardziej kwestionowana niż kiedykolwiek wcześniej, a sztuczna inteligencja zostanie przemieniona w broń.

Ponadto w trakcie naszych dyskusji podczas Talking:2024 wielokrotnie pojawiał się ludzki charakter naszego ruchu i znaczenie, jakie ma każdy wkład. Usłyszeliśmy również, że role w ruchu wymagają większej jasności.

Zarządzanie ruchem i podejmowanie decyzji[edit]

Wkraczając w trzeci rok dostosowywania naszego planu rocznego do Strategicznego Kierunku Ruchu 2030, nasze zaangażowanie na rzecz równości pozostaje na pierwszym planie. Równość wiedzy wymaga od nas priorytetowego traktowania wiedzy i społeczności historycznie marginalizowanych przez istniejące struktury władzy.

Wierzymy, że zwiększenie równości w podejmowaniu decyzji jest kluczowym elementem lepszej koordynacji naszej globalnej sieci społeczności i organizacji w celu zwiększenia naszego wspólnego wpływu na świat. W tegorocznym planie kładziemy nacisk na wspólną odpowiedzialność, sprawiedliwe uczestnictwo i wspieranie sukcesu zarządzania w całym ruchu. Zasadniczo nasza tegoroczna podróż polega na wzmocnieniu pozycji decydentów w całym ruchu, wspieraniu środowisk, w których autonomia grup ruchu jest szanowana i wspierana, oraz zapewnieniu, że nasze praktyki zarządzania są nie tylko skuteczne, ale także włączające i inspirujące dla wszystkich zaangażowanych.

Nadal wspieramy skuteczne, wpływowe i sprawiedliwe podejmowanie decyzji. Karta Ruchu, wyjaśniająca przyszłe role i obowiązki w ruchu, w tym sugerująca potencjalne nowe struktury, takie jak huby i Rada Globalna, jest bliska ukończenia po 2,5 roku pracy i rozmów w całym ruchu. Fundacja współpracowała bezpośrednio z Komitetem ds. Opracowania Karty Ruchu (MCDC) i innymi zainteresowanymi stronami, aby dzielić się perspektywami i dyskutować o tym, jakie role i obowiązki powinny należeć do różnych organów ruchu. Więcej informacji na temat najbliższych kroków znajduje się w sekcji Historia planowania.

Ponieważ prace te prowadzimy w trybie ciągłym, podtrzymujemy nasze zaangażowanie w rozwój regionalnych i tematycznych hubów i sieci. Jesteśmy gotowi zapewnić usługi szkieletowe, w tym wsparcie strategiczne, facylitację, dokumentację i naukę. Zapewnimy również wsparcie finansowe i dotacje w ramach portfela dotacji na realizację strategii ruchu, aby bardziej strategicznie umożliwić działanie centrów i innej podstawowej infrastruktury ruchu.

Wspierając rozwój nowych i powstających struktur zarządzania, będziemy nadal wspierać inne kluczowe komitety zarządzające, tutaj zdefiniowane jako komitety z uprawnieniami decyzyjnymi, które mają wpływ na szerszy ruch. Obejmują one między innymi Komitet Afiliacyjny, Komitet Wyborczy i Radę Powierniczą Fundacji. Naszym celem jest odpowiednie wspieranie tych komitetów w skutecznym wypełnianiu ich mandatu, przy jednoczesnym poszanowaniu ich autonomii. W tym roku mamy trzy główne cele: (1) Wdrożenie i iteracja procesów wsparcia komitetów, w tym centralnej skrzynki odbiorczej usług, w celu skutecznego przetwarzania wniosków o wsparcie i wspierania współpracy między interesariuszami; (2) Wspieranie Komitetu Afiliacyjnego w ewoluującym procesie uznawania organizacji za afiliantów, a także tworzenie ściślejszego dopasowania między zespołami Fundacji w celu właściwej oceny i rozwiązywania wyzwań afiliantów we współpracy z AffCom i Radą oraz (3) koordynowanie wyborów do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation w celu wspierania uporządkowanych wyborów z wynikami, które są uznawane za ważne przez wyborców w całym ruchu poprzez wdrożenie nowej mapy odpowiedzialności interesariuszy komitetu.

Będziemy również oferować dalsze szkolenia i rozwój dla wolontariuszy zainteresowanych uczestnictwem w komitetach zarządzających ruchem, a także wsparcie w zakresie wdrażania.

Dystrybucja zasobów[edit]

W 2021 Wikimedia Foundation, we współpracy z ruchem, uruchomiła odświeżoną strategię grantów, aby dostosować proces dystrybucji dotacji do zaleceń Strategii Ruchu w celu zwiększenia trwałości ruchu. W wyniku tej zmiany dotacje rosły z każdym kolejnym rokiem, a większy proporcjonalny wzrost miał miejsce w regionach, w których historycznie nie inwestowaliśmy.

W tym roku będziemy nadal dostosowywać nasze dotacje do Strategii Ruchu, współpracując ze społecznościami w celu wspierania sprawiedliwej dystrybucji zasobów, aby ułatwić długoterminowy wzrost i zrównoważony rozwój ruchu. Będziemy współpracować z 8 regionalnymi komitetami ds. funduszy oraz angażować afiliantów i członków społeczności, aby przybliżyć ruchowi podejmowanie decyzji o alokacji funduszy. Będziemy wspólnie określać regionalne alokacje portfela grantów. Będziemy również współpracować, aby podjąć konkretne kroki w kierunku pomocniczości w dystrybucji zasobów, przenosząc podejmowanie decyzji dotyczących globalnych kampanii i szybkich dotacji z funduszy do tych, którzy są najbliżej pracy.

Aby ułatwić lepsze długoterminowe planowanie i budżetowanie wśród afiliantów, w tym roku publikujemy trzyletni budżet dotacji (w przeciwieństwie do rocznego budżetu, który był publikowany w przeszłości). Będziemy również współpracować z zainteresowanymi podmiotami afiliowanymi aby rozwijać ich lokalne i regionalne możliwości pozyskiwania funduszy, oferując narzędzia, zasoby i wsparcie personelu.

Wikimedia Foundation ogłosiła trzecią rundę swojego Funduszu Równości Wiedzy w roku budżetowym 2023-2024. Fundusz Równości Wiedzy został utworzony w 2020, aby promować wiedzę i cele równości rasowej oraz usuwać bariery w dostępie do wolnej wiedzy spowodowane nierównościami rasowymi. Każda runda przyznawania dotacji zmniejsza początkową kwotę przeznaczoną na fundusz w 2020, a pozostałe saldo można zobaczyć na Meta-Wiki. W minionym roku budżetowym Fundusz Równości Wiedzy wprowadził nowe inicjatywy oparte na kontaktach ze społecznością i informacjach zwrotnych (takich jak Connected Grants, które będą przyznawane grupom ruchu wraz z organizacjami zewnętrznymi, z którymi członkowie ruchu współpracują, aby osiągnąć cele definiowane w funduszu). W tym roku będziemy nadal wykorzystywać fundusz do badania nowych sposobów osiągania wpływu na równość wiedzy.

Wypełnianie luk w wiedzy[edit]

Kierunek strategiczny z roku 2017 potwierdza naszą rolę jako Ruchu w "przełamywaniu barier społecznych, politycznych i technicznych uniemożliwiających ludziom dostęp do wolnej wiedzy i przyczynianie się do jej rozwoju". W tym roku dział Produktu i Technologii, wraz z pracownikami działów Advancement i Komunikacji, będzie współpracować, aby wspierać społeczności w skutecznym wypełnianiu luk w wiedzy za pomocą narzędzi i systemów wsparcia, które są łatwiej dostępne, dostosowywane i ulepszane, przyspieszając rozwój godnych zaufania treści encyklopedycznych.

Treści encyklopedyczne, głównie w Wikipedii, można mnożyć i ulepszać poprzez ciągłe cykle wspierania społeczności i innowacji technicznych. Metody identyfikacji i uzupełniania luk w wiedzy powinny być łatwiejsze do odkrycia i zaplanowania przez edytorów i organizatorów, a bariery dla inkubacji i ustanawiania nowych języków muszą zostać zmniejszone. Zasoby, które wspierają rozwój wysokiej jakości treści encyklopedycznych, w tym usługi wsparcia, takie jak Biblioteka Wikipedii, oraz inicjatywy społeczności, takie jak kampanie treści i wikiprojekty, mogą być lepiej zintegrowane z narzędziami dla edytorów. Biorąc pod uwagę ostatnie trendy związane z generowaniem treści wspomaganym przez sztuczną inteligencję i zmieniającymi się zachowaniami użytkowników, będziemy również badać podstawy istotnych zmian (np. Wikifunkcje), które mogą pomóc w skalowalnym wzroście tworzenia i ponownego wykorzystywania treści.

Naszymi priorytetami w tym roku będą:

  • Wspieranie organizatorów, współtwórców i instytucji za pomocą narzędzi, spostrzeżeń i podejść organizacyjnych, które zwiększają zasięg wysokiej jakości treści w kluczowych obszarach tematycznych.
  • Wdrożenie i przetestowanie dwóch zaleceń, zarówno społecznych, jak i technicznych, dążących do wspierania małych społeczności językowych, wraz z oceną w celu przeanalizowania opinii społeczności.
  • Uruchomienie dwóch nowych funkcji dla współtwórców i zaangażowanie od trzech do pięciu partnerów instytucjonalnych w celu umożliwienia łatwiejszego dostarczania materiałów źródłowych, które wypełniają luki językowe i geograficzne.
  • Włączenie Wikifunctions w co najmniej jednej mniejszej językowej Wikipedii w celu tworzenia nowych treści i aktualizowania istniejących treści w skalowalny sposób.

Łączenie ruchu[edit]

Zdolność Fundacji do skutecznej pracy w ramach większego Ruchu Wikimedia zależy od tworzenia sprawiedliwych powiązań w całym ruchu. W przyszłym roku będziemy opierać się na naszej dotychczasowej pracy w zakresie celebrowania, łączenia i zwoływania spotkań w celu zaangażowania naszego ruchu. Opierając się na spostrzeżeniach z badania komunikacji ruchu z 2021, skupimy się na współtworzeniu. Będziemy łączyć punkty w całej Fundacji i celowo włączać się w sposób, w jaki się angażujemy i komunikujemy. Wiele z tych działań będzie odbywać się za kulisami, w służbie nadrzędnych celów Fundacji dotyczących infrastruktury, równości, bezpieczeństwa i uczciwości oraz skuteczności. Ogólnie rzecz biorąc, wzmocnimy poczucie więzi i przynależności do Ruchu Wikimedia.

Nasze wysiłki skupią się na czterech szerokich priorytetach:

  • Po pierwsze, chcemy, aby liczył się każdy wkład. Będziemy celebrować ludzi stojących za naszymi projektami poprzez programy takie jak WikiCelebrate. Będziemy świętować pracę osób funkcyjnych i wkład niezwiązany z treścią poprzez nadchodzące nagrody Wikimedian Roku. Chcemy również budować uznanie dla wkładu Wikimedia poprzez certyfikaty w WikiLearn i akredytacje od organizacji zawodowych i edukacyjnych. Obejmuje to humanizację pracy twórców treści związanych z płcią w ruchu poprzez opowiadanie historii naszych wspólnych wysiłków na rzecz rozwiązania problemu luki płciowej oraz inspirowanie odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych do zostania nowymi czytelnikami, współtwórcami lub darczyńcami. Priorytet ten jest zgodny z pracami nad infrastrukturą w celu poprawy doświadczenia współtwórców w projektach Wikimedia.
  • Będziemy pogłębiać nasze regionalne kontakty poprzez wielokulturową i wielojęzyczną komunikację, aby budować dwukierunkowe rozmowy oparte na lokalnej wiedzy. Nasi specjaliści regionalni będą budować i utrzymywać wiele osobistych relacji, które nawiązali w celu kultywowania współpracy i wspólnego zrozumienia ze społecznościami lokalnymi. Będziemy słuchać i wzmacniać lokalne ambicje regionalne, historie, spotkania i nie tylko - począwszy od samego planu rocznego, w którym wykorzystamy proces angażowania się w plan, aby podnieść rangę regionalnych priorytetów i planów, takich jak African Agenda. Będziemy również współtworzyć ze społecznościami regionalnymi wspólne przestrzenie dla ludzi, takie jak Afrika Baraza, WikiCauserie, CEE Catch Up, South Asia Open Community Call i inne.
  • Łączenie się globalnie i międzyregionalne również pozostaje ważne. Od przestrzeni ruchu, takich jak Diff, które umożliwiają wikimedianom dzielenie się i wspólną naukę, po tworzenie jaśniejszych i bardziej dostępnych struktur stron na Meta-Wiki, pomożemy ludziom łączyć się między regionami. W roku kalendarzowym 2023 odwiedziło nas 238 594 użytkowników (o 24% więcej niż w 2022), a w zeszłym roku Diff obejrzało 436 612 osób (o 11% więcej niż w 2022) z niemal wszystkich części świata. Będziemy również kontynuować prowadzony przez ruch program wzajemnego uczenia się Let's Connect i zwiększać wpływ regionalny poprzez opracowywanie zasobów dla wolontariuszy do prowadzenia sesji w lokalnych językach i strefach czasowych. Wspierając zarówno nasze cele dotyczące równości, jak i bezpieczeństwa i integralności, będziemy również współpracować z afiliantami w celu edukowania prawodawców na temat modelu Wikimedia oraz potencjalnego wpływu zbyt szerokich przepisów, które nie uwzględniają naszego modelu. Będziemy współpracować z wolontariuszami w celu budowania lokalnego potencjału, aby rozwijać pozytywną wizję ram prawnych i regulacyjnych, których nasze społeczności potrzebują, aby się rozwijać.
  • Wreszcie, będziemy nadal pomagać ludziom łączyć się w celu współpracy i współtworzenia. Obejmuje to wspieranie flagowego międzynarodowego wydarzenia ruchu - Wikimanii. W ramach wieloletniego planowania Komitet Sterujący Wikimanii wyznaczył gospodarzy Wikimanii na lata 2024, 2025 i 2026. Będziemy pracować ramię w ramię z głównymi zespołami organizacyjnymi każdej z tych Wikimanii, aby pomóc w zaplanowaniu flagowego międzynarodowego wydarzenia ruchu, zarówno z komponentem wirtualnym, jak i osobistym. W tym roku główny zespół organizacyjny Wikimanii 2024 (COT) będzie gospodarzem Wikimanii w Katowicach w dniach 7-10 sierpnia pod hasłem "Współpraca Otwartości". Pomożemy im podzielić się wnioskami wyciągniętymi z Wikimanii z innymi organizatorami konferencji w ruchu. Będziemy również współpracować ze wszystkimi organizatorami ruchu, aby współtworzyć spójne wsparcie Fundacji dla konferencji ruchu, w tym wydarzeń regionalnych i tematycznych. Będziemy również nadal wspierać sztandarowe wydarzenie techniczne ruchu, Wikimedia Hackathon, aby zgromadzić doświadczonych współpracowników technicznych w celu uzyskania najbardziej śmiałych projektów eksperymentalnych i napraw błędów oraz upewnić się, że społeczność techniczna czuje się połączona.

Zwiększenie przyrostu treści encyklopedycznych[edit]

Każdy cel w tegorocznym planie rocznym jest również wspierany przez prace nad produktem i technologią.

Poniższe OKR wyszczególniają te prace dla celu Równosć:

Cele: Bezpieczeństwo i inkluzywność[edit]

Ochrona naszych uczestników i projektów

Wzmocnienie systemów zapewniających bezpieczeństwo wolontariuszom. Bronić integralności naszych projektów. Wspieranie środowiska wolnej wiedzy.

Swobodny dostęp do wiarygodnej wiedzy oferowanej przez projekty Wikimedia jest cenniejszy niż kiedykolwiek. W erze eskalacji konfliktów politycznych i geopolitycznych, skoordynowanych kampanii dezinformacyjnych, ataków na wolności w Internecie i powszechnego wdrażania sztucznej inteligencji, świat potrzebuje Wikimediów.

Cała nasza praca na rzecz obrony bezpieczeństwa ludzi Wikimedia i integralności projektów Wikimedia jest zakorzeniona w zasadach praw człowieka, takich jak nasza obrona wolności słowa i prywatności, aby projekty mogły działać globalnie i sprawiedliwie. Integralność projektów Wikimedia wymaga ochrony, aby oprzeć się zewnętrznym wyzwaniom i zagrożeniom. W międzyczasie przepisy regulujące platformy internetowe nadal ulegają bezprecedensowym zmianom na całym świecie. Ustawa o usługach cyfrowych i ustawa o bezpieczeństwie online to tylko dwa przykłady trwającego globalnego trendu. W obliczu tak bezprecedensowych zmian organy regulacyjne będą chronić i wspierać ludzi i projekty Wikimedia tylko w takim zakresie, w jakim rozumieją wyjątkową rolę, jaką projekty Wikimedia odgrywają w promowaniu interesu publicznego.

Prace nakreślone w ramach tegorocznego celu "Bezpieczeństwo i integralność" stanowią odpowiedź na dwa kluczowe trendy zewnętrzne:

  • Prawdziwość treści jest coraz bardziej kwestionowana. Konflikty polityczne i geopolityczne utrudniają redaktorom i odbiorcom uzgodnienie faktów, podczas gdy sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do szerzenia dezinformacji.
  • Regulacje niosą ze sobą zagrożenia i możliwości, które różnią się w zależności od jurysdykcji.

Jak dowiedzieliśmy się również od wolontariuszy podczas Talking: 2024, projekty Wikimedia zależą od ludzi, którzy są w stanie wnieść swój wkład, pozostając bezpiecznymi, mile widzianymi i szanowanymi.

Aby zapewnić bezpieczeństwo tym wolontariuszom i bronić integralności projektów Wikimedia, będziemy:

  1. Chronić naszych ludzi: Wzmocnimy zasady i systemy zapewniające bezpieczeństwo wolontariuszy. Zrobimy to poprzez wzmocnienie zaufania i bezpieczeństwa w projektach Wikimedia, ochronę praw człowieka, gdy nasze projekty są zagrożone, oraz tworzenie technologii zapobiegających nadużyciom na dużą skalę.
  2. Ochrona naszych projektów: Będziemy bronić integralności naszych projektów przed próbami ograniczenia dostępu do wiedzy. Będziemy to robić poprzez obronę prawną i zgodność z przepisami oraz przeciwdziałanie dezinformacji.
  3. Rozwijanie naszego modelu: Promowanie wartości modelu wolnej wiedzy Wikimedia, aby więcej osób pomogło nam go chronić. Będziemy to robić poprzez promowanie pozytywnej wizji polityki internetowej, która wspiera i chroni szersze zasoby cyfrowe, od których zależy Wikimedia.

Ochrona naszych ludzi[edit]

Wzmocnimy zasady i systemy zapewniające bezpieczeństwo wolontariuszy. Zrobimy to, wspierając samorządność społeczności, chroniąc prawa człowieka, gdy nasze projekty są zagrożone, oraz wzmacniając zaufanie i bezpieczeństwo w projektach Wikimedia.

Planujemy nadal wzmacniać nasze wsparcie dla programów samorządności społeczności, które zajmują się sprawami związanymi z postępowaniem użytkowników, zapewniają, że projekty Wikimedia przestrzegają zasad zawartych w Uniwersalnym kodeksie postępowania i działają zgodnie ze standardami zgodnymi z Polityką praw człowieka Wikimedia.

Zaufanie i bezpieczeństwo (Trust and Safety)[edit]

Nasza współpraca ze społecznościami w konstruktywnym prowadzeniu naszych projektów jest prawdopodobnie naszą największą siłą. Ruch Wikimedia opiera się na sile i elastyczności crowdsourcingu, umożliwiając projektom rozszerzanie treści oraz szybką i przejrzystą aktualizację informacji. Samorządność Wikimedia oparta na crowdsourcingu jest również kluczowym mechanizmem zaufania i bezpieczeństwa w naszych projektach, pozwalając nam być znacznie bardziej zwinnymi niż scentralizowany model oparty wyłącznie na pracownikach, nie tylko w utrzymywaniu zgodności naszych witryn z prawem, ale także w tworzeniu i egzekwowaniu prawdziwie globalnego zestawu zasad zarządzania, które odzwierciedlają zasady projektów Wikimedia.

Wspieramy samorządność społeczności poprzez wspieranie komitetów składających się w dużej mierze lub nawet wyłącznie z wolontariuszy. W tym przypadku odnosimy się do komitetów składających się z członków naszego międzynarodowego grona wolontariuszy, którzy monitorują treści i podejmują wyzwania związane z zachowaniem użytkowników na naszych stronach. Ich działania obejmują przeglądanie i rozwiązywanie sporów użytkowników, ocenę aktywności administratorów w odniesieniu do naszych globalnych zasad oraz zapewnianie procesu odwoławczego dla użytkowników podlegających sankcjom Fundacji. Pomagają oni wnieść różnorodność doświadczeń i perspektyw oraz zapewnić, że takie kluczowe przepływy pracy odzwierciedlają nasz międzynarodowy ruch. Pomimo swojego zaangażowania, wolontariusze ci często borykają się z ograniczeniami czasowymi i wyzwaniami, w tym w niektórych przypadkach z ryzykiem osobistym, zwłaszcza gdy ich praca polega na ograniczaniu nadużyć naszych systemów. Jesteśmy tutaj, aby im pomóc.

Działania obejmują:

  • Wspieranie Komisji Przeglądu Spraw, Komisji Rzeczników, kilku Komitetów Arbitrażowych z podpisanymi NDA oraz Stewardów, a także prawdopodobnie nowo powołanemu Komitetowi ds. Powszechnych Postępowania poprzez pracowników w razie potrzeby, szkolenia w stosownych przypadkach i raport administracyjny dostosowany do potrzeb poszczególnych grup;
  • Ochrona administratorów, którzy są celem nadgorliwych sporów sądowych;
  • Zapewnienie zasobów dla osób tworzących treści, ze szczególnym naciskiem na administratorów witryn, aby pomóc im zachować świadomość zmieniającego się międzynarodowego krajobrazu kwestii prawnych.
  • Współpraca z wolontariuszami w celu aktualizacji i wzmocnienia istniejących polityk związanych z integralnością między projektami.

Prawa człowieka[edit]

Ruch Wikimedia zarówno opiera się na prawach człowieka, jak i umożliwia ich przestrzeganie. Zasadniczo nasze projekty umożliwiają każdej osobie poszukiwanie, otrzymywanie i przekazywanie informacji, co jest kluczowym prawem człowieka. Jednak sam proces selekcjonowania, udostępniania i wnoszenia wiedzy ma również wpływ na podstawowe prawa związane między innymi z wolnością wypowiedzi, prywatnością i równością. Poważnie traktujemy naszą rolę we wspieraniu bezpieczniejszego środowiska, w którym informacje mogą być udostępniane i odbierane w sposób odpowiedzialny.

Ważne jest, aby przyznać, że Wikimedia Foundation nie jest i nie może być osamotniona w tej pracy. Polegamy na naszych licznych wolontariuszach, którzy niestrudzenie skanują hostowane przez nas witryny w poszukiwaniu materiałów naruszających prawa innych osób, niezależnie od tego, czy chodzi o usuwanie materiałów bez źródeł dotyczących ludzi, czy treści o niejasnym statusie praw autorskich. Polegamy na wielu globalnych partnerach, którzy wspierają naszych wolontariuszy w czasach zagrożenia, zarówno oferując im natychmiastową pomoc i zasoby, jak i opowiadając się za ich długoterminowym dobrem. Polegamy na wielu ustawodawcach, organach regulacyjnych i innych decydentach, którzy są zaangażowani w odpowiedzialne utrzymywanie wolności informacji dla tego pokolenia i w przyszłości.

Działania obejmują:

  • Lepsze zrozumienie praw człowieka w kontekście pracy Fundacji i projektów Wikimedia w celu wzmocnienia wpływu i oddziaływania, jakie możemy wywierać na decydentów, wolontariuszy i pracowników jako kluczowych posłańców tej pracy.
  • Wzmocnienie zdolności Fundacji do wspierania i ochrony wolontariuszy, którzy stoją w obliczu zagrożenia ich praw człowieka w związku z ich wkładem w projekty;
  • Sformalizowanie procesów należytej staranności w zakresie praw człowieka, tak aby pracownicy i wolontariusze dysponowali zasobami i ramami wiedzy niezbędnymi do identyfikacji potencjalnych zagrożeń dla wolontariuszy i innych osób, które mogą pojawić się w trakcie prowadzenia i zarządzania projektami Wikimedia;
  • Przeprowadzenie pierwszej niezależnej oceny wysiłków Fundacji na rzecz ochrony wolności słowa i prywatności w odniesieniu do projektów Wikimedia, zgodnie z wymogami Global Network Initiative;
  • Przegląd i zapewnienie eksperymentalnego wsparcia dla technologii, która zwiększa zdolność wolontariuszy do bezpiecznego wnoszenia wkładu w projekty Wikimedia, a także zdolność czytelników do bezpiecznego dostępu do wszystkich treści Wikimedia, takich jak Wikimedia DNS.
  • Proaktywne docieranie do kluczowych odbiorców (opinii publicznej, ruchu, decydentów) i komunikowanie się z nimi na temat pracy Fundacji na rzecz ochrony praw czytelników i współtwórców projektów Wikimedia w celu zwiększenia świadomości i zrozumienia.

Skalowane nadużycia[edit]

Każdy cel w tegorocznym planie rocznym jest również wspierany przez pracę nad produktem i technologią.

Poniższe OKR wyszczególniają te prace dla celu Bezpieczeństwo i integralność:

Ochrona naszych projektów[edit]

Ochrona integralności naszych projektów przed próbami ograniczenia dostępu do wiedzy. Będziemy to robić poprzez obronę prawną i zgodność z przepisami oraz przeciwdziałanie dezinformacji.

Obrona prawna i zgodność z przepisami[edit]

W ubiegłym roku wiele nowych lub proponowanych przepisów koncentrowało się na podmiotach hostujących platformy internetowe, a Fundacja zainwestowała w wielopłaszczyznowe podejście obejmujące: analizę i ocenę prawną, edukację regulatorów, obronę prawną i zgodność z przepisami tam, gdzie jest to zgodne ze standardami praw człowieka. W roku budżetowym 24-25 będziemy nadal realizować tę strategię.

Przepisy, które nie uwzględniają modelu Wikimedia, mogą mieć szkodliwe konsekwencje dla naszych projektów i ludzi, którzy je tworzą - są to: cenzura, aresztowanie redaktorów lub koszty, które mogą zakłócić działalność Fundacji - niezależnie od tego, czy szkody są zamierzone. W obliczu przepisów, które mogą mieć takie niezamierzone konsekwencje, pracujemy nad edukowaniem prawodawców i organów regulacyjnych na temat potencjalnych szkód. Działania informacyjne i komunikacyjne służą również jako ważne sposoby podnoszenia świadomości, a w niektórych przypadkach zdobywania publicznego poparcia dla naszych celów.

Po przyjęciu proponowanego prawa przeprowadzamy szczegółową analizę, aby zrozumieć, czy może ono mieć zastosowanie do projektów i/lub Fundacji, oceniając je zgodnie z naszymi zasadami dotyczącymi prawa stosowanego i praw człowieka. Na podstawie tej analizy ustalamy, czy Fundacja - w niektórych przypadkach współpracując ze społecznościami darczyńców - może rozważyć podjęcie działań w odpowiedzi na prawo. Jeśli jakiekolwiek działania są wymagane, stworzymy odpowiedni plan wszelkich wymaganych zmian.

Zmiany prawne mogą pojawić się nieoczekiwanie w ciągu roku, więc ta lista nie może być wyczerpująca. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów naszego podejścia do tego wyzwania.

Działania obejmują:

  • Pracę, we współpracy ze społecznościami Wikimedia, nad istotną aktualizacją i przeglądem naszej Polityki prywatności, która ma zostać ukończona i wejść w życie w roku budżetowym 2025-26. Wzmocnimy nasze zaangażowanie w ochronę danych użytkowników w projektach, jednocześnie wspierając Fundację i twórców społeczności w tworzeniu wysokiej jakości narzędzi do ochrony użytkowników i wolnej wiedzy, którą wnoszą i udostępniają, przed nadużyciami i wandalizmem.
  • Przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa w stosownych przypadkach. Oto kilka kluczowych przykładów prac na następny rok budżetowy:
    • Kontynuacja naszego programu zgodności z ustawą o usługach cyfrowych (DSA), w odpowiedzi na te istotne przepisy Unii Europejskiej, które mają wpływ na podmioty hostujące serwisy internetowe. W szczególności w przyszłym roku budżetowym poprawimy i udoskonalimy naszą sprawozdawczość w zakresie przejrzystości DSA i zakończymy nasz pierwszy wymagany audyt.
    • Ocena brytyjskiej ustawy o bezpieczeństwie online i odpowiednie planowanie wszelkich zmian w działalności Fundacji, które uznamy za rozsądne. Ustawa ta jest jedną z wielu, które dotyczą w szczególności aktywności dzieci w Internecie, a my wykorzystamy naszą ocenę ryzyka związanego z prawami dziecka, aby pokierować przyszłymi pracami, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo projektów Wikimedia.
  • W tym roku budżetowym spodziewamy się orzeczenia Sądu Najwyższego USA w sprawie Netchoice przeciwko Paxton, które może znacząco zmienić zasady prawne dotyczące hostowania treści generowanych przez użytkowników i może stanowić zagrożenie nie tylko dla Fundacji, ale także dla poszczególnych wikipedystów. W przyszłym roku budżetowym będziemy pracować nad ochroną projektów, jeśli wynik sprawy doprowadzi do nowych pozwów próbujących usunąć treści lub zaszkodzić użytkownikom. Będziemy również przyglądać się opcjom legislacyjnym, które mogą zostać rozwinięte po wydaniu orzeczenia, oraz działaniom komunikacyjnym skierowanym do opinii publicznej, które mogą pomóc wzmocnić nasze kluczowe przesłania.
  • Wzmocnienie naszej współpracy ze społecznościami Wikimedia w niektórych jurysdykcjach w celu promowania potrzebnych reform. W jurysdykcjach, które mają największy wpływ na kształt naszych projektów, będziemy współpracować z wolontariuszami w celu promowania reform prawnych, które lepiej chronią nasze projekty i ludzi przed sporami sądowymi prowadzonymi w złej wierze przez osoby i podmioty dążące do promowania swoich punktów widzenia lub autopromocji.
  • Rozszerzenie naszego programu strategicznych sporów sądowych w celu ochrony projektów Wikimedia, współtwórców i całego modelu tworzenia treści, w świetle zmieniającego się otoczenia regulacyjnego. Będziemy poszukiwać i oceniać możliwości składania wezwań do ugody w sądach na całym świecie, gdzie głos Fundacji może pomóc lokalnym lub międzynarodowym sądom zrozumieć wpływ przepisów, które interpretują na Wikipedię. Na przykład, będziemy szukać przydatnych przypadków testowych, aby pomóc wyjaśnić i rozszerzyć domenę publiczną oraz pomóc zapewnić, że kwestie zniesławienia i prawa do bycia zapomnianym są jasno rozumiane, tak aby użytkownicy wiedzieli, jakie rodzaje treści można bezpiecznie wnosić do projektów w różnych miejscach na całym świecie. Tam, gdzie wpływ jest wystarczający, rozważymy możliwości, w których Fundacja bezpośrednio wniesie pozew sądowy w celu wsparcia tej pracy. W kluczowych jurysdykcjach komunikacja może pomóc wzmocnić nasze kluczowe przesłania dla kluczowych odbiorców publicznych i decydentów.

Przeciwdziałanie dezinformacji[edit]

Fundacja będzie nadal aktywnie pracować nad wzmocnieniem zdolności naszych społeczności do przewidywania, przygotowywania się, neutralizowania, jak też zapobiegania atakom dezinformacyjnym.

Projekty Wikimedia są coraz częściej uznawane za zaufane źródła wiedzy na całym świecie. W związku z bezprecedensową liczbą wyborów na całym świecie w 2024 i rosnącym konfliktem geopolitycznym, prawda jest kwestionowana bardziej niż kiedykolwiek. Istnieją przykłady polityków i rządów podejmujących celowe wysiłki w celu zdyskredytowania Wikipedii poprzez kampanie dezinformacyjne w mediach głównego nurtu i mediach społecznościowych. Otwarty charakter samych projektów sprawia, że jesteśmy podatni na wojnę informacyjną, w tym dezinformację (informacje udostępniane z zamiarem wprowadzenia w błąd).

Przeciwdziałanie dezinformacji jest ściśle związane z szerszą pracą przeciwdziałającą dezinformacji na wiki (informacje, które są niedokładne, ale nie mają na celu celowego wprowadzenia w błąd), stanowiącą część podstawowej pracy wolontariuszy. Wspieranie pracy wolontariuszy w zakresie poprawy integralności informacji na wiki pozostaje kluczowym priorytetem w latach 2024-2025.

Działania obejmują:

  • Usprawnienie dochodzeń, które identyfikują dezinformację na wiki, we współpracy z wolontariuszami i przy wsparciu ze strony badań i partnerstw.
  • Wzmocnienie i rozszerzenie narzędzi moderatorów, w tym przejrzyste i odpowiedzialne wykorzystanie uczenia maszynowego w służbie wysiłków wolontariuszy w celu identyfikacji i zwalczania dezinformacji.
  • Dzielenie się informacjami, taktykami i zasobami między osobami funkcyjnymi i innymi kluczowymi interesariuszami oraz afiliantami pracującymi nad zwalczaniem dezinformacji w swoich społecznościach.
  • Lepsze zrozumienie przez decydentów modelu Wikimedia oraz tego, jakie rodzaje przepisów i polityk publicznych mogą chronić i wspierać zdolność wolontariuszy do zwalczania dezinformacji w jurysdykcjach, w których przepisy mają znaczący wpływ na działalność projektów.
  • Utworzenie nowej grupy zadaniowej ds. wyborów w 2024 r. w celu koordynowania pracy Fundacji w zakresie przeciwdziałania dezinformacji podczas wielu globalnych wyborów i wspierania wolontariuszy w tej materii.
  • Wzmocnienie relacji z zewnętrznymi badaczami, którzy badają dezinformację w Internecie, tym samym informując o śledzeniu dezinformacji na wiki, poprawiając dostęp do szerszego zakresu zasobów weryfikujących fakty i poprawiając dostęp do zewnętrznych badań na temat trendów dezinformacyjnych pojawiających się na innych platformach.
  • Strategie komunikacyjne skierowane do opinii publicznej umożliwią Fundacji opowiedzenie skutecznej historii o działaniach mających na celu zapobieganie wprowadzaniu w błąd i dezinformacji w projektach Wikimedia na kluczowych rynkach - w Indiach, UE i USA - w tym krytycznym roku wyborczym.
  • Wzmocnienie świadomości i wartości naszego unikalnego modelu oraz tego, w jaki sposób stanowi on antidotum na błędy i dezinformację, aby pomóc zwiększyć przywiązanie i zaufanie do marki.

Promowanie naszego modelu[edit]

Będziemy promować wartość modelu wolnej wiedzy Wikimedia, aby więcej osób pomogło nam go chronić. Będziemy to robić poprzez promowanie pozytywnej wizji polityki internetowej, która wspiera i chroni szersze zasoby cyfrowe, od których zależą Wikimedia.

W ramach naszych działań prawnych i politycznych reprezentujemy publicznie interesy społeczności Wikimedia poprzez szereg proaktywnych działań informacyjnych i komunikacyjnych w kluczowych jurysdykcjach. Będziemy edukować decydentów i innych interesariuszy, którzy mają na nich wpływ (takich jak media, naukowcy i grupy społeczeństwa obywatelskiego) na temat tego, jak działa model Wikimedia i w jaki sposób nasze projekty pozytywnie wpływają na społeczeństwo. Szukamy sposobów, aby środowisko prawne i regulacyjne ruchu było bardziej sprzyjające dla bezpiecznego i integracyjnego wkładu. Będziemy opowiadać się za pozytywną wizją polityki internetowej, która promuje wolną wiedzę w kontekście naszej pracy. Opowiadamy się przeciwko rządowym przepisom, regulacjom lub zachowaniom, które zagrażają otwartemu internetowi, od którego zależą nasze społeczności. Rzecznictwo to jest traktowane priorytetowo w oparciu o możliwość wywarcia wpływu przez Wikimedia i znaczenie danej kwestii dla ludzi i projektów Wikimedia.

Wyniki obejmują:

  • Pogłębimy i rozszerzymy partnerstwa z podmiotami afiliowanymi i wolontariuszami w celu edukowania decydentów, rządów i innych interesariuszy na temat modelu zarządzania społecznościowego Wikimedia. Pomoże to naszym zewnętrznym interesariuszom zrozumieć, w jaki sposób Fundacja wspiera ruch oraz jakie rodzaje przepisów i polityk publicznych mogą chronić i promować zdolność wolontariuszy do odpowiedzialnego dzielenia się dobrze pozyskiwanymi informacjami;
  • Wsparcie i koordynacja dla afiliantów i wolontariuszy opowiadających się za reformami praw autorskich zostaną jeszcze bardziej wzmocnione, aby zapewnić, że prawo chroni i wspiera korzystanie z wolnych i otwartych licencji, a rządy udostępniają utwory i treści za darmo;
  • Zidentyfikowaliśmy potencjalne przypadki testowe dla sporów sądowych w celu wyjaśnienia i rozszerzenia domeny publicznej oraz zapewnienia, że kwestie zniesławienia i prawa do bycia zapomnianym są jasno rozumiane, tak aby użytkownicy wiedzieli, jakie rodzaje treści można bezpiecznie wnosić do projektów Wikimedia w różnych miejscach na całym świecie.
  • Partnerstwa z naukowcami są poszerzane w celu gromadzenia i rozpowszechniania empirycznych, niezależnych badań nad wpływem projektów Wikimedia. Badania te będą miały kluczowe znaczenie dla dostarczenia jasnych dowodów, które możemy przytoczyć decydentom i mediom na temat tego, w jaki sposób ruch Wikimedia wspiera interes publiczny, przyczyniając się do ekonomicznego i społecznego dobrobytu ludzi w poszczególnych społecznościach i krajach.
  • Nasza strategia zaangażowania w ONZ prowadzi do lepszego zrozumienia przez interesariuszy w całym systemie ONZ, w jaki sposób projekty Wikimedia przyczyniają się bezpośrednio do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.
  • Decydenci w kluczowych organizacjach międzynarodowych i organach międzyrządowych uznają, że projekty Wikimedia są ważnym składnikiem cyfrowej infrastruktury publicznej, którą należy wspierać i chronić.
  • Wzmacniane są relacje z organizacjami zajmującymi się prawami człowieka i społeczeństwem obywatelskim. W wyniku lepszego zrozumienia modelu zarządzania Wikimedia i wkładu naszych społeczności w równość wiedzy, więcej sojuszników będzie głośno opowiadać się za stanowiskami politycznymi, które chronią projekty Wikimedia jako dobro publiczne.
  • Decydenci i osoby mające wpływ na politykę (media, społeczeństwo obywatelskie itp.) w krajach, których przepisy mają bezpośredni wpływ na projekty, są informowani o tym, w jaki sposób społeczności Wikimedia opracowują i wdrażają narzędzia uczenia maszynowego, które wspierają wysiłki wolontariuszy na rzecz poprawy jakości encyklopedycznej projektów i zwalczania dezinformacji;
  • Decydenci i osoby mające wpływ na politykę zyskują lepsze zrozumienie pojawiających się relacji między projektami wolnej wiedzy, w tym projektami Wikimedia, a generatywną sztuczną inteligencją; oraz w jaki sposób i dlaczego przepisy ustawowe i wykonawcze powinny chronić rozwój technologii Wikimedia skoncentrowany na człowieku i model zarządzania treścią w służbie interesu publicznego.

Cele: Efektywność[edit]

Zwiększenie wydajności i skuteczności

Ocena, iteracja i dostosowanie naszych procesów w celu uzyskania maksymalnego wpływu przy bardziej ograniczonych zasobach.

Aby reagować na szybko zmieniający się świat, potrzebujemy skutecznej i prężnej organizacji zaangażowanej w zapewnianie maksymalnego możliwego wpływu, biorąc pod uwagę nasze zasoby i rolę odpowiedzialnych zarządców funduszy darczyńców. Zalecenie nr 10 strategii Ruchu prowadzi nas do "dostosowania się do nowych i zmienionych sytuacji i wyzwań poprzez przyjęcie polityk i procedur opartych na ocenie zmieniającego się Ruchu i zmieniającego się świata". To właśnie postanowiliśmy osiągnąć w ramach Celu Efektywności Fundacji.

W ubiegłym roku Fundacja rozwinęła program zarządzania ryzykiem korporacyjnym, identyfikując największe zagrożenia dla Fundacji i plany łagodzenia tych zagrożeń. Zharmonizowaliśmy nasz program tłumaczeń pisemnych i ustnych, co pozwoliło nam zwiększyć liczbę tłumaczonych języków z 6 do 34 pisemnie i z 0 do 9 ustnie przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Wdrożyliśmy nowe przepływy pracy i systemy wspomagające naszą pracę, które doprowadzą do wyższego poziomu usług i zrównoważonych kosztów, w tym nowy system HR oraz nowe narzędzie i przepływ pracy dla podróży służbowych. Odświeżyliśmy nasze wartości organizacyjne i osadziliśmy je w naszym procesie rekrutacji, abyśmy mogli nadal przyciągać najlepsze talenty. Kontynuowaliśmy również rozwój i wspieranie naszych grup zasobów pracowniczych.

W tym roku Fundacja będzie nadal rozwijać bardziej zróżnicowaną strategię przychodów, aby zapewnić długoterminową stabilność finansową naszej misji. Koncentrujemy się na naszych pracownikach i wzmacniamy nasze procesy, aby poprawić wydajność i skuteczność. Umożliwi nam to wywieranie maksymalnego wpływu na naszą misję za pomocą naszych zasobów.

Prace te są częściowo oparte na następujących działaniach mówiących o |trendach zewnętrznych:

  • Wyszukiwanie: Konsumenci są zalewani informacjami i chcą, aby były one agregowane przez zaufane osoby.

Ponieważ konsumenci coraz częściej zmieniają sposób wyszukiwania i konsumowania treści online, coraz trudniej jest pozyskiwać fundusze za pośrednictwem głównego strumienia przychodów, który tradycyjnie finansował Wikipedię i ruch Wikimedia. Zapewnienie stabilności finansowej naszej misji jest podstawowym obowiązkiem Wikimedia Foundation, dlatego będziemy nadal angażować się w jak najlepsze i najbardziej efektywne wykorzystanie naszych funduszy. (Zobacz sekcję finansową poniżej, aby uzyskać informacje na temat modelu finansowego Wikimedia Foundation, naszych celów związanych ze zwiększeniem funduszu rocznego oraz sposobu, w jaki inwestujemy w długoterminowe inicjatywy dochodowe, takie jak Wikimedia Endowment i Wikimedia Enterprise).

Rozmowy Talking: 2024, które prowadziliśmy z podmiotami ruchu, podkreśliły również potrzebę wieloletniej pewności finansowej w zakresie wsparcia finansowego ze strony Fundacji. W tym roku będziemy pracować nad tym, aby podmioty stowarzyszone były dobrze przygotowane do zaangażowania się w wieloletnie budżetowanie i planowanie. Będziemy współpracować bezpośrednio z komitetami ds. funduszy regionalnych, aby zaoferować trzyletni obraz budżetu Fundacji na granty i podejmować wspólne decyzje dotyczące sposobu dystrybucji funduszy ruchu w ciągu najbliższych trzech lat.

Centrowanie naszych pracowników w celu zwiększenia ich doświadczenia[edit]

Wynagradzanie i rozwój naszych pracowników to największa inwestycja finansowa Fundacji. Oczywiście umożliwienie naszym pracownikom wykonywania jak najlepszej pracy wykracza poza wynagrodzenie finansowe. Chcemy, aby nasi pracownicy cieszyli się swoją pracą i mogli skupić się na realizacji naszej misji, a nie na poruszaniu się po naszych systemach. Inwestycje poczynione w celu poprawy doświadczenia naszych pracowników zwiększają zarówno produktywność indywidualną, jak i zespołową, a tym samym ogólną skuteczność Fundacji. W nadchodzącym roku będziemy kontynuować kompleksową ocenę naszej oferty HR, polityk, procedur i doświadczeń oraz wprowadzać istotne zmiany tam, gdzie jest to konieczne. Obecnie badamy inicjatywy mające na celu wzmocnienie zdolności menedżerskich, dostosowanie naszego systemu zarządzania wynikami do naszych struktur wynagrodzeń oraz dalsze osadzanie naszych wartości i najlepszych praktyk DEI w naszych politykach, praktykach i procesach. Naszym celem jest nie tylko upewnienie się, że każdy czuje się doceniony, wysłuchany i integralną częścią naszego wspólnego sukcesu, ale także wzbogacenie naszego miejsca pracy i umożliwienie naszym pracownikom rozwoju.

Ewolucja procesów i sposobu pracy w celu zwiększenia naszej efektywności[edit]

Nasze przepływy pracy, systemy i cykle służą jako narzędzia operacyjne, które pomagają nam wykonywać pracę wydajnie i skutecznie. Częścią naszych wysiłków na rzecz zbudowania skutecznej organizacji jest ocena, iteracja i dostosowanie procesów, infrastruktury i sposobów pracy w celu maksymalnego wykorzystania naszych zasobów. W nadchodzącym roku będziemy pracować nad:

  • Ulepszeniami infrastruktury fundraisingowej, dzięki czemu nasze obecne i przyszłe działania fundraisingowe będą bardziej skuteczne i wydajne.
  • Dalszym rozwójem naszego programu zarządzania ryzykiem w organziacji, aby w pełni zintegrować działania związane z zarządzaniem ryzykiem z naszymi codziennymi operacjami i środkami.
  • Zapewnieniem wsparcia operacyjnego pracownikom, w tym zaspokajaniem potrzeb związanych z osobistymi i wirtualnymi spotkaniami, ponieważ nadal ewoluujemy jako organizacja rozproszona globalnie w ponad 50 krajach. Obejmuje to przeprowadzkę do mniejszego biura, ponieważ nasza umowa najmu kończy się w 2024, oraz określenie bardziej elastycznych i opłacalnych opcji spotkań osobistych.
  • Ewolucję naszych kwartalnych przeglądów i cykli decyzyjnych, aby lepiej służyły naszym celom planu rocznego.

Każdy cel w planie rocznym jest wspierany przez pracę nad produktem i technologią.

Poniższe OKR wyszczególniają prace związane z Produktami i Technologią, które będą realizowane w ramach celu Efektywność:

Model finansowy[edit]

Ciągły umiarkowany wzrost budżetu[edit]

W ubiegłym roku znaleźliśmy się w niepewnym otoczeniu, w którym spodziewaliśmy się spłaszczenia wzrostu przychodów w przyszłości. Nasze prognozy wskazywały, że z wielu powodów pozyskiwanie funduszy online i za pośrednictwem banerów nie będzie nadal rosło w takim samym tempie, jak w poprzednich latach.

W rezultacie zmniejszyliśmy wydatki wewnętrzne i znaleźliśmy oszczędności w niektórych obszarach, aby sfinansować wzrost w innych obszarach, w tym wzrost grantów i utrzymanie finansowania produktu i technologii.

Planując na rok 2024-2025 i kolejne lata, spodziewamy się nadal zmagać z okresem niepewności gospodarczej, społeczno-kulturowej i technicznej. Kilka zewnętrznych trendów, które odnotowaliśmy w tym roku, trwa i pojawiają się nowe. Podczas gdy inflacja wydaje się spadać w niektórych miejscach, w innych pozostaje na wysokim poziomie.

Planujemy nasze przyszłe strumienie dochodów i stajemy się bardziej efektywni kosztowo[edit]

W roku 2024-2025 nadal rozwijamy nasze wieloletnie modele finansowe, aby przygotować plany i scenariusze gotowe do reagowania na zmieniające się i niepewne otoczenie.

Nasze obecne modelowanie sugeruje, że możemy spodziewać się umiarkowanego wzrostu przychodów o około 5% w roku 2024-2025 i o +/- 5% w kolejnych dwóch latach.

Realizujemy kilka długoterminowych inicjatyw, które mają pomóc złagodzić to ryzyko i zdywersyfikować nasze strumienie przychodów, w tym następujące.

  • Umożliwiamy Wikimedia Endowment odgrywanie kluczowej roli w zwiększaniu długoterminowego wsparcia dla projektów.
  • W dalszym ciągu oceniamy zdolność Wikimedia Enterprise do poprawy doświadczeń użytkowników poza naszymi stronami internetowymi, przy jednoczesnym finansowym wsparciu naszego ruchu przez firmy o bardzo dużej skali ponownego wykorzystania.
  • Testujemy nowe kanały pozyskiwania funduszy, które mogą generować przychody.

Po stronie wydatków, w następstwie naszej zeszłorocznej pracy nad ograniczeniem wydatków, nadal spowalniamy tempo wzrostu samej Fundacji, jednocześnie zwiększając zasoby finansowe, które wspierają inne podmioty ruchu. Znajdujemy sposoby na zwiększenie wydajności i zmniejszenie naszych bieżących kosztów. W tym roku zmniejszymy naszą przestrzeń biurową, co zmniejszy nasze wydatki o 500 tys. dolarów w roku budżetowym 2024-2025 i ponad 1 mln dolarów w kolejnych latach. Identyfikujemy również możliwości usprawnienia naszych operacji, negocjowania powtarzających się umów i eliminowania nieefektywności w sposobie pracy, aby stać się bardziej efektywnym kosztowo.

Naszą najważniejszą inwestycją są nasi pracownicy, a najważniejszą decyzją, jaką podejmujemy, jest decyzja, na co poświęcić czas pracy. To właśnie nasi pracownicy obsługują centra danych, aby utrzymać witrynę z pierwszej dziesiątki, tworzą funkcje dostarczające wolną wiedzę na całym świecie, zapewniają ochronę prawną naszym pracownikom i projektom, zapewniają wsparcie naszym wolontariuszom i podmiotom afiliowanym i wiele więcej.

Stworzyliśmy ten wieloletni model, aby utrzymać naszą rezerwę na obecnym poziomie i w ramach ustalonej przez Radę polityki 12-18 miesięcy, aby dobrze przygotować Fundację do stawienia czoła oczekiwanej ciągłej niepewności. Pozostaniemy również w zgodzie z najlepszymi praktykami finansowymi organizacji non-profit w takich obszarach, jak procent budżetu przeznaczany na wydatki programowe.

Strategia przychodów[edit]

Cele w zakresie przychodów na rok 2024-2025
Dalsze doskonalenie metod pozyskiwania funduszy, które napędzały nasz wzrost w przeszłości, w celu zaspokojenia naszych obecnych potrzeb.
Inwestowanie w długoterminowe strategie, które zapewnią zwiększone przychody w przyszłości, gdy treści Wikipedii będą konsumowane głównie poza naszą platformą.
Ulepszenie naszej infrastruktury fundraisingowej w celu zwiększenia wydajności.

W ciągu ostatniej dekady Wikimedia Foundation budowała solidną i zróżnicowaną strategię przychodów, która przewiduje znaczące zmiany w sposobie, w jaki ludzie korzystają z treści Wikipedii. W ciągu ostatniej dekady byliśmy w stanie zwiększyć przychody ruchu, głównie dzięki darowiznom dokonywanym przez naszych czytelników za pośrednictwem banerów na Wikipedii. Ponieważ Internet ewoluował, a ludzie coraz częściej korzystają z treści Wikipedii poza naszą platformą, stało się jasne, że nasza strategia przychodów nie może już polegać głównie na darowiznach dokonywanych na Wikipedii. Zaczęliśmy rozwijać nowe kanały przychodów, które były bardziej odporne na zmieniające się trendy czytelnicze: Wikimedia Enterprise, Wikimedia Endowment i rozwijający się program Major Gifts. Jednak darowizny od czytelników - te, które pochodzą od 7,5 miliona ludzi na całym świecie i wynoszą średnio około 11 USD - pozostają istotną częścią naszego koszyka przychodów i nadal istnieje potencjał rozwoju tych kanałów, które są tak kluczowe dla naszego sukcesu w perspektywie krótko- i średnioterminowej. W roku obrotowym 2024-25 będziemy nadal optymalizować kanały darowizn od czytelników, które w przeszłości stanowiły większość naszych przychodów, jednocześnie dalej rozwijając długoterminowe kanały przychodów, które mogą napędzać nasz wzrost przychodów w przyszłości.

Produktowi i przychodowi "partnerzy do tańca"[edit]

W zeszłorocznym planie wprowadziliśmy koncepcję "partnerów tanecznych" Produktu i Przychodów, aby wyjaśnić, w jaki sposób strategie Produktu i Przychodów są ze sobą powiązane i zależą od siebie nawzajem. Zmieniające się środowisko online i przyszłość, w której czytelnicy nie będą już czytać treści bezpośrednio na Wikipedii, wymaga od nas dalszego rozwijania tej koncepcji. Budujemy ujednoliconą strategię produktową i przychodową dla długoterminowej odporności, szczególnie w odniesieniu do Wikimedia Enterprise i sposobu ponownego wykorzystania treści Wikipedii.

Blisko- i średnioterminowe strategie przychodów[edit]

W nadchodzącym roku Fundacja zbierze 188,75 miliona dolarów na fundusz roczny, czyli o pięć procent więcej niż zakładał budżet na poprzedni rok. Osiągniemy to przede wszystkim dzięki połączeniu systematycznych ulepszeń w pozyskiwaniu funduszy za pośrednictwem banerów i poczty elektronicznej. Poprawimy również doświadczenia darczyńców, aby dalej rozwijać comiesięczne darowizny cykliczne i inne rozwijające się kanały. Ulepszenia te mają na celu poprawę sposobu, w jaki docieramy do nowych darczyńców, utrzymanie ich z roku na rok oraz budowanie relacji w celu uzyskania długoterminowego wsparcia i zaangażowania w ruch.

Fundacja zainwestuje w uruchomienie nowych kanałów pozyskiwania funduszy, które docierają do naszych czytelników poza platformą, w tym pocztą bezpośrednią i SMS-ami, aby zdywersyfikować źródła przychodów w celu uzyskania bardziej odpornego programu pozyskiwania funduszy. Będziemy też rozważać podejmowanie kampanii fundraisingowych w dodatkowych krajach, aby dać większej liczbie czytelników na całym świecie możliwość wsparcia naszej misji.

W ciągu ostatniego roku Fundacja i społeczności wolontariuszy współpracowały, aby zaangażować różnych interesariuszy w zachęcanie czytelników do wspierania naszej misji. W nadchodzącym roku będziemy dalej angażować społeczności w strategię pozyskiwania funduszy i współpracować z kluczowymi interesariuszami, aby umożliwić skuteczne pozyskiwanie funduszy. Fundraising musi znaleźć właściwą równowagę w maksymalizacji przychodów i wpływu naszych działań fundraisingowych na czytelników i wolontariuszy.

Poprawa naszej infrastruktury fundraisingowej[edit]

Fundacja ulepszy również naszą infrastrukturę fundraisingową, aby nasze obecne i przyszłe działania fundraisingowe były bardziej skuteczne i wydajne. Obejmuje to ulepszenia sposobów płatności i innej technicznej infrastruktury fundraisingowej. W miarę rozwoju programu fundraisingowego będziemy oceniać, iterować i dostosowywać nasze systemy i procesy, aby zapewnić maksymalny wpływ naszych wysiłków.

Długoterminowe strategie przychodów[edit]

Fundusz wieczysty Wikimedia (Wikimedia Endowment)[edit]

Jak działa Wikimedia Endowment?
  • Darowizna: Darowizny na rzecz funduszu wieczystego tworzą jego kapitał.
  • Wzrost: Kapitał jest inwestowany, a fundusz rośnie w czasie
  • Dotacja: Część zysków z inwestycji jest przyznawana na wsparcie projektów Wikimedia - na zawsze.

Uruchomiony w 2016 Wikimedia Endowment jest amerykańską organizacją charytatywną statusu 501(c)3 zapewniającą stały fundusz zabezpieczający w celu wspierania operacji i działań projektów Wikimedia w nieskończoność. Jako kapitał żelazny, jego wartość główna (lub "korpus") ma pozostać nienaruszona na zawsze, podczas gdy część funduszu może być wydawana każdego roku. Podczas gdy darowizny na rzecz rocznego funduszu Wikimedia Foundation są wydawane na natychmiastowe potrzeby w bieżącym roku budżetowym, darowizny na rzecz Wikimedia Endowment nigdy nie są wydawane. Są one raczej inwestowane wraz z innymi darowiznami na rzecz funduszu wieczystego, dzięki czemu mogą generować zwroty rok po roku. W dłuższej perspektywie każda darowizna na fundusz wieczysty ostatecznie zwróci więcej środków na projekty Wikimedia, niż gdyby darczyńca przekazał pojedynczą darowiznę na fundusz roczny. Fundusz wieczysty jest istotnym sposobem, w jaki zwiększamy stabilność finansową naszego Ruchu. Rada funduszu wieczystego Wikimedia zatwierdziła drugą wieloletnią kampanię zbierania funduszy, która pozwoli funduszowi wieczystemu na jeszcze większe wsparcie projektów Wikimedia w nadchodzących latach.

Legacy Giving[edit]

Dziedzictwo (Legacy giving) to sposób zbierania zobowiązań do przyszłych darowizn, najczęściej poprzez darowizny w testamentach i wyznaczanie beneficjentów. Fundacja Wikimedia Endowment nawiązała współpracę z FreeWill, bezpłatnym narzędziem online do tworzenia testamentów w Stanach Zjednoczonych, aby ułatwić decyzję tym, którzy chcą przekazać darowiznę na rzecz Fundacji. Będziemy również nadal rozwijać nasz program darowizn, dodając nowe sposoby przekazywania darowizn i zwiększając zasięg naszych działań wśród potencjalnych przyszłych darczyńców. Naszym celem jest zbudowanie szeregu zobowiązań dotyczących darowizn, które będą realizowane etapami w nadchodzących latach. Do 2050 darowizny mogą stać się głównym źródłem finansowania funduszu wieczystego.

Dotacje na wsparcie innowacji technicznych projektów Wikimedia[edit]

Wikimedia Endowment, wciąż w początkowej fazie swojego istnienia, już teraz zapewnia wsparcie finansowe dla projektów Wikimedia. W styczniu 2023 Rada Endowment zatwierdziła pierwsze dotacje na finansowanie innowacji technicznych w projektach Wikimedia, aby zapewnić ich aktualność w szybko zmieniającym się krajobrazie technologicznym. Wikimedia Endowment Board zatwierdza dotacje każdego roku zgodnie ze swoją polityką wydatków. Więcej informacji na temat planów Wikimedia Endowment na nadchodzący rok zostanie opublikowanych w lipcu 2024 w jej własnym planie rocznym.

Wikimedia Enterprise[edit]

Wikimedia Enterprise to usługa komercyjna dostępna dla dużych użytkowników treści Wikimedia. Zapewnia lepszy dostęp do danych, obsługę klienta, gwarancje poziomu usług (SLA) i profesjonalne doradztwo dla dużych użytkowników treści Wikimedia. Wikimedia Enterprise istnieje, aby służyć trzem powiązanym ze sobą celom Fundacji i Ruchu:

  • Przychody: Ponieważ czytelnictwo projektów Wikimedia przenosi się z naszych stron internetowych do różnych środowisk stron trzecich, Wikimedia Enterprise ma zastąpić przynajmniej część przychodów utraconych z kanałów pozyskiwania funduszy, które zależą od bezpośredniej komunikacji z czytelnikami, takich jak banery fundraisingowe. Wikimedia Enterprise zapewnia spójny i przewidywalny sposób, w jaki użytkownicy treści Wikimedia na dużą skalę mogą ponownie zainwestować w ruch znaczącą część korzyści, jakie czerpią z naszych danych.
  • Zarządzanie zasobami: Komercyjni reużytkownicy treści Wikimedia często uzyskują dostęp do serwerów Wikimedia w znacznie większym stopniu niż niekomercyjni reużytkownicy, co powoduje większe obciążenie naszych zasobów obliczeniowych niż w przypadku innych reużytkowników lub odwiedzających witrynę. Wikimedia Enterprise przenosi ciężar obsługi intensywnego użytkowania i ściągania danych z witryn przez zewnętrznych użytkowników z naszej podstawowej usługi na platformę Enterprise, umożliwiając bardziej sprawiedliwą dystrybucję zasobów Wikimedia wśród wszystkich odwiedzających nasze treści.
  • Dane i zrozumienie: Dzięki gromadzeniu danych jakościowych i ilościowych Wikimedia Enterprise zaczęła lepiej rozumieć konteksty, w których dane Wikimedia są wykorzystywane poza naszymi własnymi stronami internetowymi. Gromadzenie danych zapewnia zespołowi Enterprise niezbędną wiedzę potrzebną do opracowania komercyjnie pożądanych funkcji, funkcjonalności i formatów danych, aby lepiej wspierać ponowne wykorzystanie treści. Pomaga również Fundacji i Ruchowi lepiej zrozumieć wszystkie sposoby i środowiska, w których treści Wikimedia są wprowadzane na świat poprzez ponowne wykorzystanie przez strony trzecie.

W nadchodzącym roku Wikimedia Enterprise dostarczy dwie znaczące aktualizacje, które będą napędzać przyszły wzrost przychodów:

  • Wykorzystanie rynku sztucznej inteligencji jako motoru wzrostu: choć początkowo ukierunkowany na rynek wyszukiwarek, niedawny wzrost na rynku sztucznej inteligencji (AI) stanowi dużą szansę dla Wikimedia Enterprise. Rynek AI, podobnie jak rynek wyszukiwarek, wymaga stałego, aktualnego dostępu do danych Wikimedia w sposób regularny i powtarzalny.
    Dane Wikimedia są szeroko wykorzystywane przez wszystkich głównych i mniejszych graczy na rynku sztucznej inteligencji, a nasze dane odgrywają znaczącą rolę na wszystkich etapach rozwoju sztucznej inteligencji: w "procesie szkolenia, który jest wykorzystywany do generowania podstawowych modeli sztucznej inteligencji; w dopracowywaniu tych modeli sztucznej inteligencji po szkoleniu; oraz poprzez wyrażanie tych modeli w narzędziach takich jak czat generatywny, taki jak ChatGPT. Istnieją możliwości komercyjne zarówno dla firm tworzących podstawowe narzędzia sztucznej inteligencji, jak i firm wykorzystujących te narzędzia do opracowywania modeli biznesowych opartych na sztucznej inteligencji.
  • Stworzenie bezpłatnej warstwy naszej usługi w celu zwiększenia wykorzystania i zakupu: Obecnie dostęp do Wikimedia Enterprise w zakresie wykraczającym poza lekkie użytkowanie próbne wymaga zawarcia umowy z naszym zespołem. Jest to znacząca bariera wejścia, jeśli chodzi o korzystanie z usługi.
    W nadchodzącym roku budżetowym Wikimedia Enterprise uruchomi model "oprogramowanie jako usługa" (SaaS), który zapewni spójny i wysoce użyteczny bezpłatny poziom dostępu do platformy Wikimedia Enterprise. Każdy, kto zarejestruje konto Wikimedia Enterprise, będzie mógł zbudować swoją zewnętrzną usługę w oparciu o interfejsy API Enterprise bez żadnych kosztów, o ile nie przekroczy określonych limitów użytkowania. Zapewni to wyraźną rampę do płatności dla tych, którzy muszą przekroczyć te limity. Takie podejście powinno otworzyć dostęp do znacznie szerszego zakresu możliwych zastosowań platformy Wikimedia Enterprise, z których pewien procent przekształci się w znaczące relacje komercyjne.

W roku budżetowym 2022-23 Wikimedia Enterprise zarobiła 3,2 miliona dolarów przychodu, jak wyszczególniono w najnowszym raporcie finansowym zespołu.

Kultura filantropii i rozszerzanie głównych darowizn[edit]

Pracujemy nad rozwojem kultury filantropii w Fundacji. W tej kulturze wszyscy pracownicy rozumieją nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój finansowy i to, że każdy z nas jest ambasadorem usług organizacji. W nadchodzącym roku stworzymy pracownikom więcej możliwości angażowania się w działania wspierające odpowiedzialność i więź z darczyńcami. Pracownicy całej Fundacji uznają darczyńców za kluczowych interesariuszy w wypełnianiu naszej misji i podejmą działania służące tym odbiorcom, w tym dzielenie się historiami wpływu, udział w kampaniach uświadamiających, udział w szkoleniach dotyczących świadomości darczyńców oraz udział w spotkaniach i wydarzeniach z darczyńcami. Dodamy punkt do opisu stanowiska każdego dyrektora, wiceprezesa i czołowej kadry zarządzającej, szczegółowo opisujący ich obowiązki w zakresie ambasadorowania Fundacji i naszego ruchu wśród darczyńców i ogółu społeczeństwa.

Szczegóły budżetu[edit]

Podział budżetu[edit]

Budżet według celów Budżet (w mln USD) % budżetu % personelu
Infrastructure $92.8 49.2% 57%
Equity $32.8 17.4% 11%
Safety & Integrity $18.5 9.8% 10%
Effectiveness $44.7 23.7% 22%
Łącznie $188.7

W orku finansowym 2024-2025 będziemy nadal dostosowywać alokację zasobów budżetowych do czterech celów naszego planu rocznego. Podczas gdy znaczna część budżetu jest przeznaczona na infrastrukturę, prace związane z tworzeniem i ulepszaniem naszej infrastruktury w wielu przypadkach wspierają również prace realizowane w ramach innych celów. Podobna praca wykonywana w ramach innych celów również wspiera nasze działania w zakresie infrastruktury.

Rosnące inwestycje w infrastrukturę[edit]

Nasz cel Infrastruktura nadal odzwierciedla najbardziej znaczący obszar inwestycji. Obejmuje on naszą pracę nad dostarczaniem doświadczeń wiki, które umożliwiają dystrybucję wolnej wiedzy na całym świecie; prowadzenie i wspieranie jednej z 10 najlepszych globalnych stron internetowych; udostępnianie danych, modeli, spostrzeżeń i narzędzi, które mogą pomóc w ocenie wpływu naszej pracy; badanie strategii rozszerzania się poza naszych obecnych odbiorców konsumentów i współpracowników; zapewnianie wszystkich krytycznych funkcji, które muszą istnieć w Fundacji, aby wspierać nasze podstawowe operacje; oraz wszystkie inne prace opisane w naszym celu dotyczącym infrastruktury. Obejmuje to koszty wszystkich zespołów, które wykonują tę pracę, koszty prowadzenia naszych centrów danych i nie tylko.

Od roku 2022-2023 nasze całkowite inwestycje w infrastrukturę wzrosły z 74,7 mln USD do 92,8 mln USD, co stanowi rosnącą część naszego budżetu z 44,2% do 49,2%. Odzwierciedla to naszą stałą koncentrację na wyśrodkowaniu roli Fundacji we wspieraniu potrzeb technologicznych ruchu Wikimedia.

Priorytetyzacja wsparcia dla ruchu[edit]

Większość budżetu na nasz cel Równosci przeznaczana jest na bezpośrednie wsparcie ruchu w formie grantów dla podmiotów afiliowanych, profesjonalnego personelu dla komitetów wolontariuszy (np. AffCom, Komitety funduszy regionalnych) oraz wsparcia dla wzajemnego uczenia się i współpracy w ramach całego ruchu.

Ze względu na nasze zaangażowanie w stabilność finansową podmiotów ruchu, które polegają na finansowaniu z tych zasobów, nasz budżet na rok 2024-2025 traktuje priorytetowo większy wzrost bezpośredniego finansowania ruchu niż nasz ogólny rozwój jako organizacji. Całkowity budżet na dotacje i finansowanie ruchu wzrośnie w przyszłym roku o 9%, w porównaniu do około 5% na ogólne wydatki Fundacji. Wzrost ten umożliwia budżetom regionalnym nadążanie za globalnym wzrostem inflacji, wspieranie niektórych nowych członków Ruchu oraz zwiększenie finansowania wydarzeń i zgromadzeń Ruchu.

Nasze ciągłe zaangażowanie w priorytetowe traktowanie bezpośredniego finansowania podmiotów afiliowanych Wikimedia, grup użytkowników i wolontariuszy znajduje odzwierciedlenie we względnym wzroście dotacji i wsparcia ruchu jako procentu naszego budżetu, który finansuje te grupy. Wzrósł on z 8,8% do 14,3% naszego budżetu w ciągu ostatnich pięciu lat.

Umożliwienie wieloletniego planowania w ruchu. W tym roku będziemy również wspierać długoterminowe planowanie w ruchu poprzez zapewnienie wieloletniego widoku oczekiwanych budżetów dla naszych programów grantowych. Zapewni to afiliantom informacje potrzebne do zrównoważonego budżetowania i planowania.

Nasze modelowanie finansowe sugeruje, że nasz całkowity budżet będzie rósł o około 5% rocznie w latach 2025-2026 i 2026-2027, umożliwiając podobny wzrost ogólnej kwoty dotacji. Jeśli nasz wzrost przychodów zmieni się w tych latach, planujemy zwiększyć nasze dotacje do co najmniej takiego poziomu, jak nasz ogólny wzrost przychodów.

Poniższy wykres przedstawia oczekiwane dotacje grantowe. Pasek budżetu dotacji pokazuje nasze połączone programy grantowe takie jak Fundusz Wsparcia Społeczności, Fundusz Konferencyjny i Fundusz szybkich grantów. Sekcja wsparcia Wikidata na wykresie pokazuje finansowanie przez Fundację prac nad Wikidata. Obecna umowa o współpracy zostanie zakończona do końca roku obrotowego 2024-2025, a kolejna faza projektu zostanie ustalona w ciągu następnego roku.

Jak opisano w naszym Celu Efektywności, będziemy współpracować bezpośrednio z Komitetem Funduszy Regionalnych, aby zdecydować, w jaki sposób fundusze ruchowe powinny zostać rozdzielone w ciągu najbliższych trzech lat.

Wydatki programowe / pozyskiwanie funduszy / ogólne i administracyjne[edit]

Budżet według rodzaju wydatków (w milionach USD)
Programowe $145.1
Pozyskiwanie funduszy $21.2
Ogólne i administracyjne $22.4

W roku 2024-2025 odsetek budżetu Fundacji finansujący bezpośrednią pracę nad misją, zwany również "wydatkami programowymi", ma wynieść około 77% budżetu, podobnie jak w roku 2023-2024.

Naszym celem w zakresie wskaźnika wydatków programowych jest dostosowanie się do najlepszych praktyk sektora non-profit. Niezależne organizacje oceniające organizacje charytatywne, takie jak Charity Navigator, pomagają ustalić te najlepsze praktyki. Charity Navigator wyznacza swój punkt odniesienia dla najwyżej ocenianych organizacji non-profit jako przekraczający >70% wydatków programowych.

Każdego roku upewniamy się, że znacznie przekraczamy cel najlepszych praktyk Charity Navigator >70% i pracujemy nad tym, aby nasza organizacja działała wydajnie i skutecznie. W ten sposób w ostatnich latach byliśmy w stanie osiągnąć średni wskaźnik >75%.

Utrzymamy nasz najwyżej oceniany status organizacji charytatywnej, jednocześnie zwiększając nasze inwestycje w pozyskiwanie funduszy. W zeszłorocznym planie opisaliśmy przewidywany wzrost kosztów pozyskiwania funduszy w nadchodzących latach, ponieważ planujemy większy wzrost w zakresie głównych darowizn, pozyskiwania funduszy za pośrednictwem poczty elektronicznej i innych nowszych kanałów, które są mniej wydajne niż pozyskiwanie funduszy za pośrednictwem banerów. Dalsza dywersyfikacja naszych kanałów przychodów ma kluczowe znaczenie dla bardziej odpornego programu pozyskiwania funduszy. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to miało niewielki wpływ na nasze wskaźniki fundraisingowe i programowe.

Przegląd personelu[edit]

Pracownicy Fundacji to grupa ponad 640 osób, które łącznie posługują się ponad 75 językami (i wciąż ich przybywa!) i obejmują prawie każdą strefę czasową, we wszystkich ośmiu regionach Wikimedia. Fundacja będzie udostępniać dane dotyczące całkowitego zatrudnienia, rozkładu geograficznego i analizy wzrostu w planie rocznym.

W skrócie na dzień 31 grudnia 2023
Nasze całkowite zatrudnienie 644 Na dzień 31 grudnia 2023 Fundacja zatrudniała łącznie 644 pracowników.

Liczba ta obejmuje pracowników Fundacji, pracodawców oraz podwykonawców zatrudnionych na czas określony, którzy pracują w Fundacji od 6 miesięcy lub dłużej.

Kraje 54 Nasi pracownicy znajdują się w 54 krajach i na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.
Wzrost zatrudnienia -9% Zatrudnienie zmniejszyło się o 9% w ciągu ostatnich 12 miesięcy (grudzień 2022 - grudzień 2023).
Pracownicy spoza USA 49% 49% naszych pracowników znajduje się poza USA.
Staż pracy w latach 4.2 Pracownicy pozostają w Fundacji średnio przez około 4,2 roku.

Współpraca[edit]

Zaangażowanie społeczności[edit]

W ciągu ostatnich kilku lat kontynuowaliśmy ewolucję i doskonalenie procesu planowania opartego na współpracy - Wikimedia Foundation nadal koncentruje się na ludziach i technologii, biorąc pod uwagę wyjątkową rolę Fundacji jako dostawcy platformy dla ludzi i społeczności, którzy są liderami systemów tworzenia wiedzy peer-to-peer. Cztery nadrzędne cele (Równość, Infrastruktura, Bezpieczeństwo, Skuteczność) pozostają niezmienne, podczas gdy praca i wyniki w ich ramach stanowią iterację znaczących postępów poczynionych w bieżącym roku.

Dyskusje rozpoczęły się w tym roku od Talking:2024 - rozmów między pracownikami Fundacji, liderami, członkami zarządu i wikimedianami z całego świata. Po nich nastąpiło zaproszenie od Chief Product & Technology Officer Seleny Deckelmann do wniesienia wkładu na wiki w proponowane cele dla pracy produktowej i technologicznej Fundacji w przyszłym roku. Cele te opierają się na rozmowach w ramach programu Talking:2024, które podkreśliły znaczenie ciągłego koncentrowania się na potrzebach naszej platformy i twórców online. W nadchodzących tygodniach zostaną opublikowane kluczowe wyniki dotyczące produktów i technologii, a następnie na początku kwietnia - pełny projekt rocznego planu.

Czekamy na Wasze pomysły do 31 maja 2024 i będziemy aktualizować tę stronę w miarę otwierania nowych dyskusji na wiki i na żywo w różnych kanałach i językach. Dyskusje te są miejscem, w którym wikimedianie dzielą się swoim podejściem do proponowanych planów i własnymi celami na nadchodzący rok. Zainspirowani tym, co tak wielu innych robi we własnej pracy, nadal znajdujemy możliwości współpracy i uczenia się z procesów planowania i pracy innych osób w ruchu Wikimedia, a także innych partnerów. W tym roku istnieje wiele sposobów zaangażowania się: tutaj na Meta-Wiki, we współtworzonych przestrzeniach społecznościowych, na stronach projektów Wikimedia i na kanałach społecznościowych.

Współtworzone przestrzenie społecznościowe[edit]

W tym roku pracownicy i liderzy Wikimedia Foundation dołączą do istniejących spotkań organizowanych przez społeczność w celu dwustronnego planowania przyszłorocznego projektu planu rocznego. Ponadto pracownicy Fundacji organizują kilka rozmów tematycznych, w których każdy może wziąć udział w zależności od obszaru zainteresowań. Jeśli chcecie dołączyć do rozmowy, ale tłumaczenie nie jest dostępne w preferowanym języku, prosimy o przesłanie wiadomości e-mail na adres movementcomms@wikimedia.org, a my dokonamy niezbędnych ustaleń. Prosimy pamiętać, że lista będzie regularnie aktualizowana w miarę finalizowania terminów, aby zapewnić Wam najbardziej aktualne informacje.

  1. Wikimedia Foundation - rozmowa z członkami Rady i komitetu Community Affairs Committee: .
  2. WikiCauserie: , dostępne tłumaczenie: angielski - francuski.
  3. MENA Community call , interpretations available: English - Arabic.
  4. CEE Catch up: , Tłumaczenie: do potwierdzenia.
  5. Annual Planning Session at ESEAP Conference 2024: .
  6. Product and Technology Focused Session at Indic Community Monthly Engagement Calls (by CIS-A2K ): May 11, 2024 (1300-1430 UTC)
  7. Igbo Wikimedia Open Community Call: .
  8. Cross-regional meeting: May 15, 2024 (15.00-16.30 UTC), interpretation available: English, French, Polish, Portuguese, Spanish.
  9. Wikimedia AI call: May 16, 2024 (14.00-15.00 UTC). Interpretation: TBD
  10. Afrika Baraza: , tłumaczenie dostępne: angielski - francuski, arabski i suahili.
  11. Annual Planning Session during the South Asia Open call: .
  12. Annual Planning Discussion during the Naija Office Hours:

Na wiki[edit]

Wiadomość podsumowująca, zachęcająca do zaangażowania się w rozmowę na temat planu rocznego, zostanie opublikowana lokalnie w różnych projektach. Pełna wersja projektu planu rocznego wraz z towarzyszącymi mu tłumaczeniami będzie dostępna na portalu Meta-Wiki. Możecie współpracować z nami zarówno na lokalnych stronach dyskusji, jak i tutaj, na stronie dyskusji Meta-Wiki, zawsze w preferowanym przez Was języku. Będziemy dodawać tutaj linki do miejsc, w których opublikowano treści, gdy tylko staną się one dostępne.

Inne rozmowy na temat rocznego planowania odbywają się również na kanałach społeczności na Discordzie i Telegramie. Zachęcamy do dołączenia do dyskusji, jeśli subskrybujecie te kanały.

Rozmowy dotyczące konkretnych produktów będą odbywać się na różnych kanałach. Rozmowy odbywają się między członkami społeczności, którzy współpracują z zespołami ds. produktów Wikimedia Foundation, które to są właścicielami celów i kluczowych wyników w planie rocznym. Członkowie społeczności zainteresowani konkretnymi celami i kluczowymi rezultatami należącymi do zespołów ds. produktów mogą kontaktować się z zespołami w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat celów, których są właścicielami, ich realizacji oraz dostosowania do pracy i zainteresowań społeczności.

Spotkania są okazją do zadawania pytań i uzyskiwania wyjaśnień na temat pracy zespołów produktowych na lata 2024-25 w oparciu o cele planu rocznego i kluczowe wyniki. Dodamy linki do miejsc, w których zespoły ds. produktów współpracują ze swoimi odbiorcami, gdy będą one dostępne.