V Louvru je zakázáno fotit

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
All translations: čeština · Deutsch · English · español · français · italiano · português · русский · +/-
(Czech) Toto je esej. Vyjadřuje názory a náměty některých wikimedianů nebo uživatelů Meta-Wiki, ale nemusí mít širokou podporu. Toto není pravidlo Meta-Wiki, ale může to být pravidlo, doporučení či vodítko na jiných projektech Wikimedia. Můžete tuto stránku aktualizovat podle potřeby, nebo použijte diskusní stránku k návrhům větších změn.
Translate

De Traroth, říjen 2005

Egyptské umění: sedící písař

Od 14. září 2005 je v muzeu Louvre zakázáno pořizovat fotografie uměleckých děl. V tuto chvíli zákaz platí jen na Apolónovu galerii, od prvního stupně křídla Denon a od schodiště končícího u expozice Níké Samothrácké (Victoire de Samothrace). Je ale možné, že zákaz bude rozšířen na celé muzeum. Podle vývěsek v muzeu a jeho webové stránky jsou obrázky děl k dispozici na jejich webu, takže není nutno pořizovat další. Jenže tyto fotky pořídili zaměstnanci Louvru a podléhají autorské ochraně. Nemohou být tedy použity bez povolení od muzea, které je velmi těžké získat.

Prvně jsem o tom slyšel v červnu 2005, když mně ochranka nedovolila použít stativ. Říkali: „Máte štěstí, že vůbec můžete fotit. Od září to bude zakázáno úplně.“

To mě naštvalo a založil jsem stránku k diskusi o tomto problému. Příběh inspiroval spoustu komentářů. Kontaktoval jsem taky některé představitele Louvru a Réunion des Musées Nationaux (národní správa muzeí), která je za tyhle věci zodpovědná. Neposlouchali mé námitky a místo toho se začali vyptávat na fotky dostupné v různých projektech Wikimedia (speciálně obrázky louverské pyramidy).


Strop Apolónovy rotundy v muzeu Louvre v Paříži.

Podle některých má zákaz zaručit muzeu exkluzivitu na obrázky děl. Jiní se domnívají, že je to důsledek rostoucí popularity muzea. (Francouzské noviny Le Monde uvádí 3 miliony návštěvníků v roce 1993 a 7 milionů v roce 2004.) Oficiální vysvětlení je, že fotografové brzdí plynulost proudu návštěvníků muzea. Je těžké zjistit, co se děje doopravdy.

Nicméně tento zákaz zjevně blokuje přístup k unikátnímu dědictví, které by mělo patřit celému světu bez nutnosti procházet Louvre, jeho webstránky, CD-ROM, pohlednice či knihy. Od nynějška budou umělecká díla Louvru přístupná jen přes exkluzivní filtr. Žádná jiná osoba, instituce, firma nebo asociace nemá dovoleno zobrazovat umělecká díla z Louvru bez zvláštní autorizace. Včetně Wikipedie.

Pochybuji že je to prospěšné pro kulturu, která je raison d'être muzeí.

Traroth