Vandalbot

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Vandalbot and the translation is 100% complete.

Vandalbot nedir?

Bir vandalbot, bir vikide yüksek oranda otomatik olarak bir tür kötü amaçlı düzenleme veya benzer işlem gerçekleştiren bir betikdir. Birini gördüğünüzde ne yapacağınızı bilmelisiniz. Bu sayfayı şimdi okuyun. Isı gelene kadar bırakmayın!

Hizmetli olmayan Wikimedianlar için, vandalizm raporlarında vandal botları bildirebilir.

Herhangi bir Wikimedia Foundation projesinde vandalbot çalıştırmak yasaktır (ayrıntılar için Kullanım Şartlarının ilgili bölüme bakın).

Spambotları

Ana madde: Spambots

Bir spambot, bir vandalbot gibi, viki sayfalarına spam ekleyerek veya bir yığın spam sayfası oluşturarak bir vikiye zarar veren otomatik bir işlemdir (bot). Onlarla başa çıkmanın yolu vandalbotlarla aynıdır, bu yüzden lütfen okumaya devam edin.

Hizmetlilerden yanıt

Bir vandalbot'a temel yanıt, ilk önce hesabı engellemek ve geri döndürme kullanarak işlemlerini geri döndürmektir. Geri döndürme hakkı olmadan düzenlemeleri geri alabilirsiniz, ancak bu yavaş ve sıkıcıdır. Bir hizmetli bulmanız daha iyi olur. Etrafta hizmetli yoksa, Kâhyalar size yardımcı olabilir. Kâhyaların tam bir listesini burada bulabilirsiniz. Ayrıca geri alma haklarınız yoksa bir küresel geri döndürücü ile de iletişime geçebilirsiniz.

Hizmetli iseniz ve mevcut sayfaları düzenleyen bir vandalbot görürseniz, aşağıdakileri yapmanız önerilir:

 1. Engelleyin. Otomatik kilitleme ayarladığınızdan ve hesap oluşturma işlemlerini engellediğinizden emin olun.
 2. Vandalbot'un katkılar sayfasına gidin.
 3. Vandalbot'un katkılar sayfası URL'sinin sonuna ?bot=1 ekleyin ve bu sayfayı yükleyin. Örneğin: https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:Contributions/Example?bot=1.
  Bu bot'un düzenlemelerini ve geri almalarınızı son değişiklikler sayfasından gizler.
 4. Tüm geri döndürme bağlantılarını tıklayın.
 5. Lütfen küresel olarak kilitleyin ve/veya küresel olarak engellemek için bir kâhya ile iletişime geçin. Lütfen ilgili bölümün altındaki Kâhya talepleri/Küresel üzerine gönderin.
 6. Ek olarak, lütfen küresel URL kara listesi isteme seçeneğini göz önünde bulundurun.
 • İpucu: Tümünü yeni bir sekmede açarsanız, tüm geri döndürme bağlantılarına tıklamanın daha kolay olduğunu unutmayın. Hepsi olmasa da çoğu modern tarayıcı sekmeleri destekler.
 • Vandalbot da bir toplu sayfa oluşturduysa, bunlar genellikle Special:Nuke sayfasına erişen ve talimatları izleyen herhangi bir yönetici tarafından toplu olarak silinebilir. Formda doğru kullanıcı adını girmek için dikkatli olun.
 • Ayrıca, olayın topluluğun dikkatine sunulması da yararlı olabilir, böylece diğerleri kısa süre sonra benzer saldırılara dikkat çekebilir.

Kâhya yanıtı

See also: Kâhyalar

Etrafta hizmetli yoksa, acil bir durumsa, daha fazla yardıma ihtiyaç duyuluyorsa veya birden fazla projeyi etkileyen bir saldırı ise, Wikimedia Kâhyaları size yardımcı olmak için oradadır. Onlarla hızlı bir şekilde #wikimedia-stewardsbağlan IRC kanalından veya vandalizm rapor panosuna bir mesaj göndererek iletişim kurabilirsiniz. Kâhyalar, saldırıyı durdurmak için kullanılabilecek güçlü global araçların yanı sıra tüm Wikimedia projelerindeki viki arayüzüne ve işlevlerine tam erişime sahiptir.

Yerel hizmetli yardımı almış olsanız bile, bu durumlar için vandalizm rapor panosundaki görevlileri bilgilendirmek her zaman yararlıdır. Böylece soruna bir göz atabilir ve ilgili kötü niyetli hesapları sonlandırmak gibi başka önlemler alabilirler.

Araçlar

 • Extension:AbuseFilter "Special:AbuseFilter" adresindeki tüm Wikimedia vikilerinde, çeşitli vandalizmi önlemek için yerel olarak yapılandırılabilen filtrelere dayalı düzenlemeler gibi kullanıcıların eylemlerine sezgisel tarama uygulayan bir araçtır. Filtrelerin yapılandırılması kolay değildir, bu nedenle önce sor aracını kullanmadıysanız veya yasal düzenlemeleri engellemeyi sona erdirebilirsiniz.
 • Extension:SpamBlacklist belirli bir URL içeren sayfaları kaydetmesini engelleyecek bir araçtır. "MediaWiki:Spam-blacklist" adresindeki her vikide yerel bir spam kara listesi var ve tüm projeler için çalışan global bir tane spam kara listesinde bulunuyor. Düzenli ifade hakkında temel bir anlayış olmadan SpamBlacklist veya AbuseFilter kullanmayın.
 • * CheckUser vandalizmle mücadele etmek ve projelere kötüye kullanımı önlemek için kullanılacak checkuser iznine sahip kullanıcılar için mevcut bir araçtır. Aracın hassas yapısı nedeniyle, yalnızca zor durumlarda son çare olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca bakınız