Jump to content

Vikikitap

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
(Redirected from Vikikitap)
This page is a translated version of the page Wikibooks and the translation is 82% complete.
Outdated translations are marked like this.
Orijinal Vikikitap logosu
Orijinal Vikikitap logosu

Vikikitap, önceleri Wikimedia Ücretsiz Ders Kitabı projesi ve Wikimedia Ders Kitabı olarak adlandırılan Vikikitap, 10 Temmuz 2003 yılında başlatılan bir Wikimedia Vakfı projesidir. Vikikitap, Vikiçocuk için ev sahipliği yapmaktadır.

Proje, ücretsiz ders kitapları ve kılavuzlardan oluşan bir koleksiyondur. Her Vikikitap modülünde görünen bu sayfayı düzenle bağlantısını tıklatarak şu anda herhangi bir kitap modülünü düzenleyebilirsiniz.

Proje, Vikipedi'nin Karl Wick tarafından organik kimya ve fizik gibi açık içerikli ders kitapları oluşturmaya başladığı bir talebe cevap olarak açıldı. insanlığa ve en kaliteli öğrenme materyalleri için maliyetleri ve diğer kısıtlamaları azaltmak. 10 Temmuz 2003'te başladı ve o zamandan beri istikrarlı bir şekilde büyüyor. Sürekli büyümenin bir sonucu olarak, Vikikitap 21 Temmuz 2004 tarihinde dile özgü alt etki alanlarına bölündü.

Sitenin tüm içeriği [$cc lisansı Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 lisansı] kapsamındadır. İlk kitapların bazıları tamamen orjinaldi, bazıları ise internette bulunan diğer kitap kaynaklarından kopyalanarak başladı. Katkıları, yaratıcılarının mülkü olmaya devam ederken, kopya lisansı içeriğin her zaman serbestçe dağıtılabilir ve çoğaltılabilir kalmasını sağlar. Daha fazla bilgi için telif hakları bölümüne bakın.

Site, sonunda geliştirilen ve barındırılan metinlerin ana akım kabulü ve kullanımı ile takip edilecek birkaç tam ders kitabının tamamlanması için çalışmaktadır. Yazdırılabilir PDF sürümleri artık anında oluşturulabilir ve PediaPress isteğe bağlı baskı hizmetleri sunar. Wikimedia Vakfı'nın basın açıklaması daha fazla ayrıntıya sahip.

Tartışmalar

Haberler

Medya

Ortak dil işbirliği

Elçilik sayfası, Vikikitap elçiliklerinin bir listesini sunar - diğer Vikikitaplarla iletişim kurmanın en iyi yolu.

Vikikitap listesi

Dış Kaynak, herhangi bir ölçüt için dinamik olarak sıralanabilir, her altı saatte bir cronjob tarafından kendi kendine güncelleme

Dış Kaynak, el ile yapıştırılan wiki sözdizimi bu sayfada oluşturdu

Not: Bu liste kapalı wikiler içermektedir. Aşağıdaki Vikikitap projeleri kapalı: aa, ak, als, as, ast, ay, ba, bi, bm, bo, ch, co, ga, gn, got, gu, kn, ks, lb, ln, lv, mi, mn, my, na, nah, nds, ps, qu, rm, se, simple, su, sw, tk, ug, uz, vo, wa, xh, yo, za, zh-min-nan, zu (toplam 44). Bu liste aynı zamanda ang ve benzeri gibi kilitli wikileri de içerir.

Languages that use Wikipedia to serve their Wikibooks

  • Not: Alemannic Vikikitapları Alemannic Vikipedi'ye aktarıldı. Şimdi als:wp: içindeki ayrı bir ad alanı Alemannischi Biecherei (Vikikitap).
  • The Bavarian Wikibooks has been created as separate namespace within Bavarian Wikipedia: Buach:Start.
  • The Rhine Franconian Wikibooks has been created as separate namespace within Rhine Franconian Wikipedia: Buch:Hauptseite.

Dış bağlantılar

  • Vikikitap: ders kitapları ve diğer metinler geliştirmek ve yaymak.