Річний план Фонду Вікімедіа/2023-2024/Цілі/Безпека та залучення

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2023-2024/Goals/Safety & Inclusion and the translation is 100% complete.


Захист від зростаючих зовнішніх загроз.

Захищайте наших людей і проєкти від дезінформації та шкідливого державного регулювання. Працюйте в рамках руху, щоб забезпечити безпеку волонтерів.

Зараз, як ніколи, за часів геополітичних та економічних невизначеностей, світ потребує високоякісних, вільних знань із надійних джерел. Але правове та політичне середовище, в якому проєкти та спільноти Вікімедіа процвітали понад двадцять років, також переживає період швидких змін. Спільноти, які створюють проєкти, а також вміст, який вони створюють та яким діляться, стикаються з новими викликами та загрозами.

Оскільки волонтери по всьому світу заповнюють прогалини у знаннях і підвищують якість та точність інформації в проєктах, кожен має почуватися в безпеці, бути гідно прийнятим та шанованим. Людям потрібні правові рамки, що дозволяють їм безпечно робити свій внесок у проєкти, а Фонд повинен працювати над тим, щоб вміст, доступний для того, щоб стати вільним знанням, був якомога ширшим.

Для підтримки цієї мети Фонд Вікімедіа прагне захистити проєкти та спільноти Вікімедіа від зовнішніх загроз, покращити середовище для поширення вільних знань, а також підтримати самоврядування спільноти та зусилля щодо зниження ризиків.

Оскільки наші спільноти стикаються з небаченими викликами щодо правових та регуляторних рамок, які дозволяють проєктам існувати та процвітати, загроза вільному знанню, що створюється мізінформацією та дезінформацією, посилюється інструментами машинного навчання, здатними генерувати та поширювати величезну кількість дезінформації. Втручання уряду та стеження також загрожують безпеці волонтерів.

Наступного року ми допоможемо зміцнити локальну спроможність щодо просування політик та законів, які дозволять спільнотам процвітати. Ми підтримаємо спільноти в адаптації змін до законів та нормативних актів, які впливають на проєкти. Ми будемо співпрацювати з волонтерами для відстеження та протидії оманливій інформації та дезінформації. Ми будемо працювати над зміцненням процесів довіри та безпеки. І ми підтримуватимемо зусилля щодо зміцнення локального самоврядування.

Захист наших проєктів від зовнішніх загроз

Закони і регуляторні акти

Цього року ми очікуємо побачити додаткові закони та регуляторні акти, які будуть орієнтовані на власників онлайн-платформ. Оскільки багато нових або запропонованих законів не спрямовані проти Фонду Вікімедіа або спільнот, ми можемо допомогти регуляторним органам зрозуміти, як працюють спільноти Вікімедіа, щоб вони могли розробляти більш ефективні закони, що захищають спільноти та наші цінності. Проте, у кількох запропонованих законах використовується універсальний підхід, розроблений з урахуванням великих комерційних платформ. Закони, які не враховують модель Вікімедіа, можуть мати негативні наслідки для наших проєктів та людей, які їх створюють, незалежно від того, чи шкода, що завдається, є навмисною.

Ми тут наводимо кілька прикладів того, як ми працюємо над вирішенням цього завдання. Зміни в законодавстві можуть відбуватися несподівано протягом року, тому цей список не може бути вичерпним.

  • Ми плануємо впровадити запропоновані оновлення до Умов використання у новому фінансовому році, щоб гарантувати, що Умови використання, як і раніше, відображають наші зобов'язання щодо дотримання законодавства та допомагають нам ефективно захищати проекти від несумлінних учасників.
  • Ми будемо уважно стежити за Законом про цифрові послуги» (DSA) Європейського Союзу, який є важливим новим законодавчим актом, що змінює принцип роботи платформи хостингу і застосовується практично до всіх вебсайтів по всьому світу, якщо вони надають послуги мешканцям ЄС. Зокрема, ми будемо стежити за процесом подання нових запитів у рамках DSA, а також за тим, як вони обробляються та про них повідомляється, щоб допомогти захистити спільноти від порушень чи зловживань при вимогах щодо видалення.
  • Ми будемо уважно стежити за справами Верховного Суду США, включаючи справи «Гонзалес проти Гугла» та «Нетчоіз проти Пакстона». Це дві справи, які потенційно можуть істотно змінити юридичні правила розміщення вмісту користувача і можуть представляти ризики не тільки для Фонду, але і для окремих вікіпедистів. Ми будемо працювати над захистом проєктів, якщо ці справи призведуть до нових судових позовів для видалення вмісту або до заподіяння шкоди користувачам. Ми також розглянемо законодавчі варіанти, які можуть бути запропоновані у зв'язку з цими справами.
  • Наша глобальна Команда з адвокатування працюватиме у партнерстві з афіліатами, щоб інформувати законодавців про модель роботи Вікімедіа та про потенційний вплив надмірно широких законів, які не враховують нашу модель. Ми будемо працювати з волонтерами, щоб нарощувати локальну спроможність для просування позитивного бачення нормативно-правової бази, яку потребують наші спільноти для процвітання.

Дезінформація

Оскільки проєкти Вікімедіа в усьому світі все частіше розглядаються як надійні джерела знань, деякі політики та уряди роблять навмисні зусилля з дискредитації Вікіпедії за допомогою дезінформаційних кампаній за допомогою традиційних засобів масової інформації та соціальних мереж. Відкритий характер проєктів Вікімедіа робить нас уразливими для інформаційної війни між урядами та політичними рухами всередині країн та за їх межами. Оцінка впливу на права людини в масштабах всього Фонду 2020 року виявила захоплення проєкту та маніпулювання ним як серйозний ризик для прав людини. З того часу Команда з прав людини відслідковувала цілеспрямовані стеження, а також фізичні загрози на адресу редакторів, які працюють над виправленням дезінформації. Тим часом урядові регуляторні акти, які претендують на боротьбу з дезінформацією, часто включають заходи, що розширюють їх повноваження щодо нагляду та цензури.

У 2023-2024 роках ми будемо співпрацювати в рамках всього Фонду і працювати зі спільнотами по всьому світу, щоб різними шляхами усунути для місії, вмісту та осіб загрозу, що створюється дезінформацією:

  • Посилимо розслідування для виявлення дезінформації у вікі у співпраці з волонтерами з розширеними правами та за підтримки від досліджень та партнерств.
  • Зміцнимо та розширимо інструменти модераторів, прозоре та підзвітне використання машинного навчання для роботи волонтерів з виявлення та боротьби з дезінформацією.
  • Підтримаємо зусилля щодо підвищення надійності джерел.
  • Впровадимо технічні вдосконалення для посилення безпеки та конфіденційності волонтерів у вікі, захисту від стеження та підвищення здатності спільнот ефективно управлятись самостійно та усувати ризики, пов'язані з дезінформацією та правами людини.
  • Підсилимо оцінку ризиків та належну обачність у галузі прав людини для запобігання ненавмисним наслідкам при впровадженні технічних змін та інновацій у системи редагування та інструменти.
  • Підтримаємо та зміцнимо обмін інформацією, тактикою та ресурсами між особами з розширеними правами та іншими ключовими самоврядними зацікавленими сторонами та афіліатами, які працюють для протидії дезінформації у своїх спільнотах.
  • Будемо працювати зі спільнотами, щоб ознайомити законотворців з моделлю Вікімедіа та допомогти їм зрозуміти, які закони та державні нормативні акти можуть захистити та підтримати здатність волонтерів боротися з дезінформацією.

Протидія мізінформації (інформації, яка містить ненавмисно внесені неточності) у вікі є основною роботою волонтерів. Підтримка роботи волонтерів з підвищення точності вікі-сайтів є ключовим пріоритетом у 2023-2024 роках. На додаток до роботи команди Продукту та технології, кілька команд, включаючи Довіру і безпеку, Партнерства, а також Дослідження, можуть підтримати волонтерів ресурсами для підвищення надійності джерел та зв'язувати спільноти з експертами, які можуть допомогти виявити шаблони мізінформації поза вікі на окремі теми. Команда Глобального адвокатування допомагає нашим спільнотам відстоювати закони, які захистять законне право волонтерів видаляти мізінформацію, а відділ з Правових питань готовий за потреби захищати права волонтерів у суді.

Кращим захистом від мізінформації та дезінформації залишається сильна, різноманітна, безпечна спільнота, яка має гарну підтримку, здатна заповнити прогалини у знаннях. Ці прогалини часто містять інформацію про історично маргіналізовані групи або спільноти, які недостатньо представлені в русі Вікімедіа, ось чому середовище для поширення вільних знань є таким важливим.

Розвиток сприятливого середовища для поширення вільних знань

В рамках нашої юридичної та адвокаційної роботи, ми не лише захищаємось від загроз та проблем, але й шукаємо способи зробити правове та регуляторне середовище руху більш сприятливим для безпечного та інклюзивного внеску. Декілька прикладів такої роботи включають:

  • Адвокатування законів і регуляторних актів, що захищають проєкти та людей руху, та які сприяють реалізації права кожного на доступ до проєктів та участь у них. Такі закони повинні передбачати надійний захист свободи висловлювання та приватності відповідно до міжнародних стандартів у галузі прав людини.
  • Пошук корисних прикладів, які допоможуть прояснити та розширити суспільне надбання та допоможуть забезпечити чітке розуміння питань дифамації та права на забуття, щоб користувачі знали, який тип вмісту можна безпечно додавати до проєктів у різних куточках світу.
  • Впровадження ліцензії CC BY-SA 4.0 для текстів у проєктах, що дотримуються оновлених Умов використання. Це дозволить оновити ліцензії таких проєктів до останньої версії Creative Commons, що допоможе зробити Вікіпедію безпечнішою та легшою для повторного використання, а також відкриє її для нових матеріалів на міжнародному рівні!
  • Підтримка та координація роботи афіліатів та союзників з адвокації реформ у галузі авторського права для забезпечення того, що закон захищає та підтримує використання вільних та відкритих ліцензій.

Підтримуйте самоврядування у спільнотах для впливу та зменшення ризиків

Наша співпраця зі спільнотами у конструктивному просуванні наших проєктів, є, мабуть, нашою найсильнішою стороною. Рух Вікімедіа заснований на потужності та гнучкості краудсорсингу, завдяки силі якого ми здатні досягати неймовірного ефекту, від розквіту вмісту до швидкої модерації, від перевірки змін до створення та забезпечення дотримання політик. Наше краудсорсингове самоврядування є ключовим механізмом мінімізації ризиків у наших проєктах, дозволяючи нам бути набагато спритнішим, ніж звичайна модель з використанням персоналу, не лише у підтримці відповідності наших сайтів законодавству, але й у вирішенні завдань із комплексного перегляду координації руху.

Комітети, які в основному або навіть часто виключно складаються з волонтерів, є одним зі способів підтримки самоврядування. Вони допомагають внести різноманітність у досвід та перспективи, і допомагають гарантувати, що ключові робочі процеси відображають наш міжнародний рух. Успіх того, що ми описуємо як керівні комітети (за винятком комітетів з розподілу ресурсів), є інтегральною частиною ключових аспектів успіху руху, хоча особи, які входять до цих комітетів, залишаються волонтерами. Багато хто має обмеження у часі для підтримки роботи або навчання в областях, необхідних для досягнення успіху, а деякі стикаються з особистою загрозою, коли їхня робота пов'язана з припиненням зловживань нашими системами. Ми тут для того, щоб допомогти їм.

Ми координуємо нашу підтримку ключових керівних комітетів, щоб підвищити їх успіх, надаючи широкий спектр послуг, починаючи від адаптованого до потреб комітету навчання до його адміністративної підтримки. Наше зобов'язання з підтримки включає:

У всіх випадках нашою метою є підтримка цих комітетів у здійсненні їхніх функцій найкращим чином, забезпечуючи сталість нашої моделі самоврядування та дотримуючись ступеня незалежності, відповідного типу комітету.