Річний план Фонду Вікімедіа/2024-2025/Історія
Рух Вікімедіа прийняв Стратегічний напрям у 2017 році. Зміни у світі навколо нас роблять цей напрям як ніколи актуальним. Цього року Фонд Вікімедіа продовжить роботу в рамках стратегічного напрямку та зосередиться на підтримці руху Вікімедіа, щоб стати основною інфраструктурою екосистеми вільних знань.
У 2020 році наш рух прийняв низку рекомендацій щодо стратегії руху, і за останні 4 роки ми спільно досягли прогресу у виконанні багатьох з них. Наближаючись до 2030 року, ми продовжимо ітерувати нові підходи, які допоможуть нам позиціювати рух як інфраструктуру вільних знань і після 2030 року. Поряд з ініціативами Стратегії руху, які були в планах Фонду та інших афіліатів з 2020 року, наведемо кілька прикладів важливих багаторічних ініціатив, відповідних рекомендаціям Стратегії руху:
- Ми зробили значні кроки до підвищення сталості нашого Руху, зокрема шляхом кращого визнання волонтерів, посилення підтримки недостатньо представлених спільнот та розвитку Вікімедіа Ентерпрайз як довгострокової ініціативи з генерування доходів.
- Ми досягли прогресу в забезпеченні безпеки та інклюзії, створивши спільно з рухом Універсальний кодекс поведінки та глобальні Настанови з правозастосування, а також посилили нашу відданість підтримці людських прав наших волонтерів і читачів.
- Ми інвестуємо в розвиток навичок і лідерства в русі через такі спільно створені ініціативи, як З'єднаймось та ВікіНавчання.
Роз'яснюємо ролі та обов'язки в русі, рухаючись вперед
Ми продовжуємо визначати шляхи забезпечення справедливості у прийнятті рішень та уточнювати ролі в русі. Для визначення майбутніх ролей та обов'язків у русі задля кращої координації та посилення впливу було запропоновано Хартію руху. Починаючи з 2021 року, Редакційний комітет Хартії руху (РКХР) розробляв проєкт тексту, долаючи неминучі виклики, з якими стикається рух нашого розміру та складності. У червні 2024 року Хартія буде винесена на голосування спільноти.
Відповідно до принципів субсидіарності та ефективності, Фонд Вікімедіа залишається відданим принципам розподілу та передачі обов'язків, з якими інші організації руху краще справляються самі. Безпосередня взаємодія з РКХР та розмови з багатьма зацікавленими сторонами по всьому світу допомогли Фонду отримати інформацію та сформувати свої погляди на майбутні обов'язки.
Незалежно від результатів голосування за ратифікацію Хартії, Фонд вважає, що існують негайні кроки, які необхідно зробити вже сьогодні, щоб досягти прогресу в досягненні цілей до 2030 року. Ми вже готуємо ці функції для нагляду спільно з волонтерами. Сталі зміни потребують часу, і щоб зробити це добре, ми повинні почати здійснювати ці структурні зміни вже зараз:
- Спільний розподіл ресурсів — у 2020 році ми створили Регіональні комітети з коштів, які консультуватимуть Фонд щодо розподілу ресурсів у регіонах та прийматимуть рішення щодо фінансування грантів для спільнот. Цього року ми попросимо комітети співпрацювати з Фондом для консультування щодо регіонального розподілу ресурсів, що наблизить нас до спільного розподілу ресурсів та забезпечить більшу справедливість у прийнятті рішень щодо грантів.
- Пілотна Консультативна рада з продукту і технології — ця концепція ґрунтується на існуючому Комітеті з продукту і технології Фонду Вікімедіа і слідує за ініціативою Технологічної ради щодо стратегії розвитку руху. Цього року ми випробуємо пілотний проєкт, щоб переглянути і проконсультувати роботу Фонду Вікімедіа у сфері продукту і технології.
- Вдосконалена стратегія щодо афіліатів — у попередньому році зв'язкові Ради повірених Фонду Вікімедіа працювали з Комітетом з приєднання, афіліатами та співробітниками Фонду над вдосконаленням Стратегії Фонду Вікімедіа щодо афіліатів. Цього року ми продовжимо вивчати отриманий досвід і відповімо на деякі ключові питання цього процесу.