Wybory Wikimedia Foundation/2021/2021-07-02/Potwierdzone kandydatury

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/2021-07-02/2021 Confirmed Candidates and the translation is 100% complete.

Wybory do Rady Powierniczej 2021 ruszają 4 sierpnia 2021. Społeczności wikimedian zaprezentowały swoje kandydatury. Po trzytygodniowym okresie zgłoszeń, w wyborach startuje 20 kandydatów.

Rada Powiernicza Fundacji Wikimedia nadzoruje działania Fundacji. Członkowie Rady chcą wprowadzić do swojego składu szerszy zestaw kompetencji i zwiększyć różnorodność. Podzielili się swoimi opiniami co do oczekiwanego zestawu umiejętności nowych członków.

Uczestnicy ruchu Wikimedia mogą głosować na członków Rady wyłanianych przez społeczności projektów i przez organizacje afiliowane. Po wyborach, Rada dokona selekcji czterech kandydatów z największą liczbą głosów, którzy wejdą w jej skład na trzyletnia kadencje od września 2021.

Jak mogę pomóc?

Poznaj kandydatów

Kandydaci pochodzą z ogółu społeczności wikimediów. Żeby oddać świadomy głos, dobrze jest się z nimi zapoznać. Społeczności mogły podczas kampanii zadawać pytania kandydatom; na pytania kandydaci udzielą odpowiedzi, a całość wspierać będzie komisja wyborcza na Meta. W najbliższym czasie kandydaci będą mogli publikować nagrania wideo z wystąpieniami wyborczymi.

Weź udział w kampanii wyborczej

Zespół wspierający proces wyborczy zaplanował działania w okresie wyborczym, które spisane są w serwisie Meta.

Zachęcamy, by społeczności lokalne prowadziły działania lokalne związane z wyborami, lecz też, by szanować czas kandydatów. Prosimy wpisywać podejmowane działania w związku z wyborami na tej stronie, by więcej osób mogło w nich uczestniczyć. Facylitatorzy oraz wolontariusze pomagający w obsłudze procesu wyborczego służą swoim wsparciem.

Głosuj

Głosowanie na nowych członków Rady rozpocznie się 4 sierpnia 2021 i potrwa do 17 sierpnia. Komisja wyborcza zadecydowała, że w głosowaniu obowiązywać będzie zasada pojedynczego głosu przechodniego. Wymogi dotyczące głosujących, proces wyborczy i najczęściej zadawane pytania znaleźć można na odpowiednich podlinkowanych stronach.

Pojedynczy głos przechodni

System głosowania pozwala, by głosujący szeregowali kandydatów według stopnia poparcia. Pozwala to na lepsze wyrażenie poparcia dla poszczególnych kandydatur, niż w przypadku pojedynczego głosu za/przeciw. Jeśli kandydat najwyżej oceniony przez głosującego ma wystarczającą liczbę głosów do wygrania lub jeśli na pewno nie wygra, głos przeniesiony jest na kandydata z drugiego miejsca, itd. Grupa wsparcia procesu wyborczego opracowała humorystyczny przykład. Więcej informacji w połowie lipca.

Zachęcamy do szerzenia informacji o wyborach, by wzięło w nich udział więcej ludzi, prowadząc Fundację tak, by lepiej odpowiadała na potrzeby społecznosci.

Z wyrazami szacunku,

Komisja Wyborcza