Přehledy Wikimedia, srpen 2015

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, August 2015 and the translation is 100% complete.



"Encuentro de Activistas Digitales de Lenguas Indígenas - Colombia 2015 - 3.JPG" by Diego F. Gómez, freely licensed under CC-BY-SA 4.0.; "Taipei_Wm2007_Guillaume.jpg" by Cary Bass, freely licensed under CC BY-SA 3.0.; "OrangeMoody-BubbleGraphCombined-Nolabels.jpg" by James Alexander, freely licensed under CC BY-SA 3.0.; "Coding da Vinci 2015 - Preisverleihung (18880680843).jpg" by Thomas Nitz/Open Knowledge Foundation Deutschland, freely licensed under CC BY 2.0.; "Wikimania Translathon 20150718 162444.jpg" by Amire80, freely licensed under CC BY-SA 4.0.; Collage by Andrew Sherman.

Zde jsou přehledy z Wikimedia blogu za srpen 2015.

Stovky "pirátských" účtů na anglické Wikipedii zablokovány následkem vyšetřování


Na anglické Wikipedii byly nalezeny stovky "pirátských" účtů, připojených v průběhu šetření. Uživatelská jména (zelená) a IP adresy (žluté) byly z obrazu odstraněny. Graph by James Alexander, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Po týdnech zkoumání dobrovolní editoři na anglické Wikipedii oznámili 31. srpna, že zablokovali 381 uživatelských účtů pro "pirátskou" editaci. Kromě blokování těchto "sockpuppet" účtů - výraz, který se používá pro více účtů používaných klamavým způsobem - editoři vymazali 210 článků vytvořených z těchto účtů. Těmito akcemi dobrovolní editoři zaujali pevný postoj proti utajené placené propagaci.

Hon na Tirpitze


Německá bitevní loď "Tirpitz" krátce před spuštěním na moře. Když zahájila službu v roce 1940, byla jednou z největších a nejmodernějších bitevních lodí na světě. Photo from the German Federal Archives, freely licensed under CC-by-SA 3.0.

Editor a správce Wikipedie Nick Dowling napsal tři nejlepší články na anglické Wikipedii o pokusech královského loďstva potopit německou bitevní loď Tirpitz během druhé světové války. Mluví o překážkách, kterým čelil, a jak je překonal.

Můj život autistického wikipedisty


Guillaume sedící na lavičce. Photo by Cary Bass, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Před dvěma lety editor Wikipedie Guillaume Paumier zjistil, že trpí určitou formou autismu. Když se dozvěděl více o sobě a o způsobu, jak jeho mozek pracuje, Guillaume začal hodnotit minulé zkušenosti prizmatem tohoto nově zjištěného aspektu. Sdílí něco z toho, co se cestou naučil o svých úspěších i neúspěších a mnoho věcí, které jej v minulosti mátly, zejména s ohledem na zkušenosti v hnutí Wikimedia.

Novinky o překladu obsahu z Wikimania 2015


Schůzka k překladu obsahu na Wikimanii 2015 Photo by Amire80, freely licensed under CC BY-SA 4.0.

Wikimania 2015 - jedenáctý ročník každoročního setkání přispěvatelů z celého světa - se nedávno konala v Mexico City. Jazykový tým nadace Wikimedia Foundation se zúčastnil zasedání Hackathon a Wikimania, kde uspořádal několik rozhovorů a dvě překladatelské dílny. Primárním cílem bylo Projekt překladu pbsahu - kontakt s uživateli, pochopení jejich problémů a zvyšování povědomí o tomto novém nástroji tvorby článků.

Překlad obsahu je k dispozici jako beta-funkce pro všechny přihlášené uživatele na Wikipedii všech jazyků. Můžete postupovat podle návodu, jak začít nástroj využívat. Další nápověda je k dispozici v sekci častých dotazů. Zveme účastníky na naše testovacích jízdy a můžete také pomoci s překladem [$UI zprávy pro překladač obsahu]. Zpětnou vazbu můžete poskytnout na diskusní stránce k projektue.

Použití Wikipedie k zachování domorodých jazyků v Kolumbii


Skupina účastníků. Photo by Diego F. Gómez, freely licensed under CC-BY-SA 4.0.

Skupina uživatelů Wikimedistas de Colombia se sešla minulý červen v kolumbijské Bogotě k zahájení rozhovorů o způsobech, jak může Wikipedie být využita k dokumentaci a sdílení ohrožených domorodých jazyků v zemi. Domorodí mluvčí z celé Kolumbie se sešli, aby se podělili o své zkušenosti, znalosti a zdroje pomoci.

Účastníci přinášeli nápady, jaký vliv by Wikipedie mohla mít na domorodé jazyky Kolumbie, včetně využití této stránky jako způsobu, jak pomoci mladé generaci domorodých mluvčích získat přístup k článkům a médiím v jejich vlastních jazycích. To by pomohlo překlenout mezeru mezi domorodými jazyky a vzděláváním, kde učebnám jako mluvený jazyk dominuje španělština.

Kulturní dědictví ožívá digitálně


Kódování da Vinci představilo 20 různých projektů a zpřístupnilo 600.000 souborů na Wikimedia Commons. Photo by Thomas Nitz/Open Knowledge Foundation Deutschland, freely licensed under CC BY 2.0.

Dalších 600 000 volně přístupných souborů je nyní k dispozici pro použití na Wikimedia Commons díky kódování da Vinci, nedávnému hackatonu kulturních údajů konanému v Berlínském židovském muzeu. Obsahují se stoleté filmy, nahrávky mechanických klavírů, fotografie z druhé světové války, skeny sušených květin a další umělecké a kulturní dědictví, a všechny pocházejí z německých muzeí, archivů a knihoven.

Andrew Sherman, Digital Communications Intern, Wikimedia Foundation