Jump to content

Wikimedia Bülteni, Şubat 2016

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, February 2016 and the translation is 71% complete.
Outdated translations are marked like this.


"Wasei_Dúo_en_MR_02.jpg" by Rubén Ojeda, freely licensed under CC BY-SA 4.0; "THE_BATTLE_OF_COPYRIGHT.jpg" by Christopher Dombres, freely licensed under CC BY-SA 2.0; "BlackLifeMatters_Wikipedia_Edit-a-thon_in_Harlem,_New_York_City,_February_6,_2016.webm" by Victor Grigas, freely licensed under CC BY-SA 3.0; Collage by Andrew Sherman.

İşte Şubat 2016 Vikimedya bloğundan $başlıklar.


Rubén Ojeda tarafından yüklenen fotoğraf, CC BY-SA 4.0. altında serbest kullanım ile lisanslandırılmıştır

Wikimedia İspanya, Wikimedia Commons için bir dizi klasik müzik konseri sahnelemek için ülkenin Romantizm Müzesi ile el ele verdi. Sonuçlar herkes tarafından özgürce kullanılabilir durumda, toplantı Wikimedia projelerinde el ele vermek ve özgür sanat ve kültürü yaymaya yardımcı olmak üzere tüm müzisyenlere açıktır.


Christopher Dombres tarafından yüklenen fotoğraf, CC BY-SA 2.0. altında serbest kullanım ile lisanslandırılmıştır

Vikipedi ve Vikipedi'nin yaratma ve özgür bilgiyi paylaşma gücü, güçlü ve sağlam bir kamu malı olmasından gelmektedir. Maalesef TPP, kamu malını sömürerek, telif hakkı şartlarını yazarın hayatının en az bir 70 yılından fazlasına kadar genişletecek. Bu, halihazırda Avustralya, ABD ve Şili gibi ülkelerde bulunan fazlasıyla uzun telif hakkı şartlarını sağlamlaştırmaktadır.

TPP sorunlu bir anlaşmadır çünkü kamu malına ve yaratma ve özgür bilgi paylaşma gücümüze zarar vermektedir. Ülkelerin, kamu malı gibi herkesin yararlandığı, telif hakkı istisnalarının ve güvenli liman politikası ile içerik oluşumundan uzak durmaları için yetkilendirilen aracıların ortadan kaldırıldığı projeler ve politikalar uygulamasının tam zamanı.

Düzinelerce siyahilerin tarihi ile ilgili madde Harlem'deki Vikipedi düzenleme maratonunda #AfroCROWD etiketi altında oluşturuldu veya geliştirildi. Buradan videoyu izleyebilirsiniz, Youtube, veya Vimeo. Victor Grigas tarafından yüklenen video, CC BY-SA 3.0. altında serbest kullanım ile lisanslandırılmıştır

Düzinelerce siyahilerin tarihi ile ilgili madde New York City'nin Harlem şehrindeki Vikipedi düzenleme maratonunda #AfroCROWD etiketi altında oluşturuldu veya geliştirildi. Geliştirme etkinlikleri bu yıl ve geçen yıl gerçekleştirildi, etkinlik Edward Augustine Savoy da dahil olmak üzere İngilizce Vikipedi'nin içeriğindeki eksikliklerini gidermeye yardımcı oldu.

Kısaca

  • Appeal filed in Wikimedia v. NSA: The case was dismissed on the grounds of standing, an important legal concept that refers to whether or not someone has the right to bring their claim in court. In our appeal, we detail how and why the Wikimedia Foundation and its eight co-plaintiffs have amply demonstrated that we have standing in this case.
  • Wiki Loves Africa brings the continent’s fashion to the world: Held in October of November of last year, the Wiki Loves Africa photo competition focused on the continent’s varied fashion traditions from north, south, east, and west. The winners came from all over the continent—Kenya, Senegal, Ghana, and Algeria. In total, 7,453 images were entered by 734 unique contributors from 51 countries around the world.
  • More striking photos from the European Science Photo Competition: The 2015 European Science Photo Competition saw 9793 files uploaded from 2201 authors from 40 countries. Naturally, many of them didn’t make it into the final, but there were lot of great shots besides the 328 submissions (384 separate images) that went on to compete for first place.


Andrew Sherman, Digital Communications Intern, Wikimedia Foundation

Social Media
  • 9,000'den fazla bilimsel fotoğraf ve klasik müzik konserlerinin tamamı geçen ay Wikimedia Commons'a yüklendi.