Jump to content

Dostaňme Wikipedii na Měsíc/O projektu

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikipedia to the Moon/About and the translation is 100% complete.
Hlavní strana Fase 1: scénáře Fase 2: volba Fase 3: Práce Fase 4: provední O projektu Často kladené dotazy
  hotovo hotovo hotovo hotovo    

Dostaňme Wikipedii na Měsíc

Zde je naše vozítko, má čtyři nezávislá kola, což zvyšuje možnosti manévrování. „Hřbet" má pokryt solárními panely a „oči," jež vidíte na „hlavě," jsou kamery. Vepředu vidíme logo Audi (pro více informací se podívejte zde Často kladené dotazy - o Audi)

Jde o dva základní postřehy týkající se Wikipedie. Jeden se týká prostoru: Vždycky je tu místo, protože naší encyklopedii nikdy nedojde papír. Druhý postřeh se týká času: Na editaci Wikipedie máte všechen čas na světě. Udělejte to, kdykoli budete mít chuť přispět k sumě veškerého lidského vědění. Wikipedie není nikdy hotová, jen do ní stále přispívejte. Žádné redakční lhůty, žádné omezení počtu znaků.

Chceme však tyto základy zpochybnit a nabídnout vám příležitost, která se naskytne jen jednou za život: V roce 15. výročí Wikipedie dostává celosvětová komunita velmi zvláštní narozeninový dárek. Můžeme poslat svobodnou encyklopedii na Měsíc! Doslova.

A takto to funguje: Skupina nazvaná "Vědci na částečný úvazek" se chystá vyslat vozítko na Měsíc a hodlá s sebou vzít Wikipedii. Part-Time Scientists jsou jedním z několika mezinárodních týmů, které soutěží o "Google Lunar XPRIZE". Soutěž začala v roce 2007 a vyzývá vědecké nadšence z celého světa, aby dopravili vozítko na povrch Měsíce, ujeli s ním alespoň 500 metrů a poslali snímky na Zemi. Výzvu přijalo mnoho lidí, jen několik z nich se blíží k cíli. Mezi ně patří i Part-Time Scientists se sídlem v německém Berlíně. Jejich vlastní měsíční vozítko je vybaveno prostorem pro řadu vědeckých experimentů a speciálními datovými disky, které jsou vyrobeny z keramiky. Part-Time Scientists jsou již léta velkými fanoušky Wikipedie, a proto nabízejí Wikimedia Deutschland možnost použít jeden z disků pro obsah Wikipedie.

Přijali jsme tuto výzvu a zavázali jsme se, že tento projekt bude darem pro celosvětovou komunitu Wikipedie, protože jsme přesvědčeni, že existuje jen jeden způsob, jak uctít 15 let společné vize a dobrovolnického nadšení: Pro komunitu, komunitou.

V roce 2001 vstoupila Wikipedie na začátek nového tisíciletí a nikdo si nedokázal představit, že o 15 let později bude tento otevřený, odvážný a průkopnický experiment představovat nejrozsáhlejší přehled lidských znalostí v naší době.

V roce 1977 mise Voyager použila slavnou "zlatou desku" k odeslání pozdravů, hudebních ukázek a některých obrázků do vesmíru. Udělejme z této výzvy naši "Zlatou desku 2.0" a vytvořme společně časovou kapsli znalostí i ducha. Wikipedie na Měsíc!

Výzva

Wikipedie je svobodná znalost. Kdokoli ji může použít a znovu použít. Proč prostě nevezmeme otevřený výpis a nedáme ho na datový disk? No, je to trochu složitější: Jen anglicky psaná Wikipedie je mnohem větší než dostupný objem úložiště, který činí asi 20 gigabajtů. A to vůbec nepočítáme historii editací nebo nějaké multimediální soubory, jen prostý text aktuální revize. Navíc, i když anglická Wikipedie obsahuje zdaleka nejvíce článků ze všech Wikipedií, existuje téměř 300 jazykových verzí této svobodné encyklopedie. Stručně řečeno, místo na disku je omezené, zatímco Wikipedie je ho dostatek. Proto je třeba provést selekci obsahu, což odhaluje skutečnou výzvu, která za projektem stojí: Co vybereme? Kdo má rozhodovat? Jak to uděláme?

Všechny tyto otázky vycházejí z jedné z největších předností Wikipedie. Znalosti se liší a stejně tak se liší i články Wikipedie v příslušných jazykových verzích. Neexistuje kanonické jádro znalostí, ze kterého by se daly opsat všechny překlady v každém ze stovek jazyků. Naopak, obsah v různých jazycích je utvářen mnoha podmínkami, mimo jiné kulturními faktory, počtem editorů, pravidly specifickými pro jazykové komunity, přístupem k internetu a mnoha dalšími. Pokud však dostanete šanci přinést na Měsíc souhrn veškerého lidského vědění, neměli byste se snažit reprezentovat stejnou rozmanitost, díky níž se Wikipedie stala dosud nejslavnějším projektem spolupráce na světě?

Cíl projektu

Naším cílem je dosáhnout konsenzu komunity o tom, jak by měla být Wikipedie v našem "zlatém záznamu 2.0" reprezentována - a zajistit, aby byla všechna data připravena v souladu s tím. Abychom toho dosáhli, musíme prodiskutovat a rozhodnout o výše uvedených otázkách a nakonec pracovat na obsahu časové schránky. Na všechny přípravy máme k dispozici zhruba půl roku, protože OSN každoročně 5. prosince vyzývá svět, aby zviditelnil práci dobrovolníků na celém světě. "Mezinárodní den dobrovolníků" byl vyhlášen v roce 1985 a letos bude ideální příležitostí k "zabalení" našeho dárku Wikipedii, aby se mohl stát součástí oficiálního nákladu měsíčního vozítka pro rok 2017.

Jak to provést

Miliony článků, tisíce editorů, stovky jazykových verzí. Možná je možné udělat dokonalý výběr, tj. takový, který je oslavován celou světovou komunitou. Možná to nejde, a v takovém případě se objeví mnoho argumentů o rovném zastoupení, kvalitě obsahu nebo o neobjektivních kritériích výběru. Ať tak či onak, je třeba být otevřený návrhům, jednat transparentně a předpokládat dobrou vůli. Na diskusní stránce tohoto projektu najdete tři návrhy scénářů. Jejich hlavním účelem je ilustrovat, jak by bylo možné tuto výzvu řešit. Každý scénář má jistě oproti ostatním své výhody i nevýhody. Berte je prosím jako podnět k zamyšlení a 'odvážně rozvíjejte scénáře nebo navrhujte zcela jiná řešení nebo návrhy.

Rok (2016) Událost Činnosti Stav
18.-24. duben výkop
 • Přejít na stránku projektu
 • Zahájení komunitní diskuse o dostupných možnostech
 • Konference Wikimedia, živoucí zpětná vazba
hotovo
18. duben - 3. červen Fase 1: diskuse
 • Vyzýváme wikipedisty, aby zhodnotili první tři scénáře a případně navrhli další.
hotovo
10. - 24. červen Fase 2: volba
 • Diskuse skončí a začne volba nejlepší možnosti podle komunity.
hotovo
21. - 26. červen Wikimania Esino Lario
 • Na Wikimanii oznámíme a oslavíme, jak komunita Wikipedie plánuje přenést Wikipedii na Měsíc.
hotovo
1. 7. - 31. 10. Fase 3: Práce
 • Doplňte chybějící obsah ve všech jazykových versích
 • Vylepšete existující články.
 • Možná do výzvy zařadit soutěže, jako je Wiki loves monuments.
hotovo
31. 10. - 15. 11. Fase 4: provední
 • Na poslední chvíli vyřešte problémy.
 • Připravte data
hotovo
5. prosinec Mezinárodní den dobrovolníků
 • Současná „Zlatá nahrávka 2.0"
 • Konec roku 15. výročí Wikipedie
hotovo

O týmu vědců

Vědci na částečný úvazek ve své berlínské kanceláři. Jejich motto si můžete přečíst na černém tričku: "Hell yeah, it's rocket science!" (K čertu s tím, je to raketová věda!)

Název je výmluvný. Tým inženýrů a vědců se dal dohromady v roce 2008 a přihlásil se do soutěže X challenge. Jejich cílem je snížit náklady na mise použitím levnějšího a modernějšího vybavení, aby se cesty do vesmíru staly dostupnými pro více vědců. Vedoucím týmu je Robert Böhme. Níže je uvedena jeho prezentace z roku 2013 o týmu, jeho motivaci a základech mise. V prvních dnech se vědci na částečný úvazek doslova přihlásili na částečný úvazek. Člen týmu Karsten Becker k tomu říká: ,,Vědci se zabývají výzkumem, který se odehrává v Evropě: "Je pozoruhodné, co všechno lidé dokážou udělat jen ve svém volném čase. Vidíte to i na příkladu Wikipedie." Dnes na závěrečných přípravách mise na Měsíc pracuje na plný úvazek jádro týmu čítající přibližně 12 lidí. Kromě toho se spoléhají na síť dalších asi 60 dobrovolníků, kteří jim s misí pomáhají. Mezi nimi je i Jack Crenshaw, který pracoval na výpočtech trajektorií pro programy NASA Apollo.

O „měsíčním týmu" německé Wikipedie

Zapojilo se mnoho lidí. Náš malý měsíční tým tvoří dlouletí wikipedisté Cornelius a Martin, dále Elisabeth, která pracuje na textech a popiscích a Jan, který je naším mluvčím. Michael zorganisoval první kroky.

Kontakty s tiskem/místní ambasadoři

V první fázi (diskuse o scénářích) projektu Wikipedia to the Moon probíhá pouze interní diskuse o tom, jaká data z Wikipedie by měla být na Měsíc odeslána. Do této diskuse se mají zapojit především komunity projektů Wikimedia. Jakmile bude rozhodnuto, jak bude projekt vypadat, začne v červenci 2016 fáze 3 (práce). Plánujeme oslovit širší veřejnost a vyzvat všechny, aby se zapojili a podělili se o své znalosti, které by měly být přeneseny na Měsíc.

Následující seznam obsahuje kontakty pro tisk. Obraťte se prosím na osobu ve vašem okolí.

Stát Jméno Kontaktujte mě prosím prostřednictvím Poznámky
Německo Jan Apel jan.apel(_AT_)wikimedia.de
phone +49 (0)30 219 158 26-0
Pracuji pro Wikimedia Deutschland
Španělsko David Abián davidabian(_AT_)wikimedia.es Člen správní rady Wikimedia España pro komunikaci
Česká republika Michal Reiter michal.reiter(_AT_)wikimedia.cz Člen představenstva, mluvčí
Bulharsko Dimitar Dimitrov dimitar.dimitrov(_AT_)wikimedia.bg "Dimi"
Švýcarsko Stéphane Coillet-Matillon stephane.coillet(_AT_)wikimedia.ch Váš přítel pro Kiwix ve WMCH
WMF Sam Lien/Juliet Barbara slien(_AT_)wikimedia.org Kontakty WMF pro média/PR
Polsko Krzysztof Machocki krzysztof.machocki(_AT_)wikimedia.pl
+48 790 290 766
Mluvčí, Wikimedia Polska
Bangladéš Moheen moheenreeyad(_AT_)wikimedia.org.bd Člen rady, Wikimedia Bangladesh