Komunita

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Community and the translation is 100% complete.
(čeština) Toto je esej. Vyjadřuje názory a náměty některých wikimedianů nebo uživatelů Meta-Wiki, ale nemusí mít širokou podporu. Toto není pravidlo Meta-Wiki, ale může to být pravidlo, doporučení či vodítko na jiných projektech Wikimedia. Můžete tuto stránku aktualizovat podle potřeby, nebo použijte diskusní stránku k návrhům větších změn.
Translate

Tato stránka je o komunitě, o interakci mezi uživateli skrze wiki projekty. Původně tato stránka začínala otázkou, "Je Wikipedie opravdu komunitou?" Dnes je situace mnohem komplexnější.

Tento zastaralý diagram zobrazuje neWikipedistické projeky jako součást komunity Wikipedie. Je zastaralý, protože tyto projekty lákají uživatele mimo Wikipedii a uživatele, kteří do těchto projektů přispívají mnohem více, než přispívají do Wikipedie.
Toto je pokus o zachycení komunity Wikimedia rozdělené mezi různé projekty, pravděpodobně ignorující fakt, že někteří uživatelé přispívají do vícero projektů.
Uživatelé enwiki, dewiki a frwiki prakticky ovládli volby do výborů 2004. Klikněte na obrázek pro zvětšení.

Body risk

Dříve se tvrdilo, že Wikipedia není komunitou, protože nesdílí takzvaný "body risk" (tělesné riziko). Pseudonymy a IP adresy nepatří konkrétním lidem; je nepravděpodobné, aby byla komunita postavena na virtuálních lidech. Projekty související s Wikipedií jsou ve stejné situaci, protože také povolují pseudonymy a IP adresy.

Jednou z myšlenek Wikipedie je společné budování svobodné encyklopedie prostřednictvím společného cíle. Komunita však přesahuje pouhé sdílení zjednodušené vize a zahrnuje i společné hodnoty komunity. V roce 2012 se zdá, že společné hodnoty má i anglická Wikipedie: předpokládejme dobrou víru, žádné osobní útoky, NPOV spory a šablony uživatelských diskusí. Wikizprávy mají tyto čtyři atributy také, ale ne stejným způsobem. V projektech, které nejsou Wikipedií a Wikinews, se NPOV spory a šablony uživatelských diskusí zdají být mnohem méně důležité.

Možná jsou Wikipedie a Wikizprávy spíše rodinami než komunitami. Člověk si rodinu nevybírá, ale patří do ní. Nicméně rodina je kulturní představa, která se celosvětově liší, takže tento odstavec může být pro některé národy nepochopitelný.

Některým uživatelům stále vadí, že Wikimediáni nemohou tvořit komunitu, protože nesdílejí tělesná rizika. Pokud budeme brát v úvahu pouze ty wikipedisty, kteří jsou lidmi, jsme všichni součástí přinejmenším jedné komunity: lidské komunity. Právě teď všichni sdílíme rizika zranění nebo smrti, války, AIDS nebo špatné kvality ovzduší. Z biologického hlediska je komunita skupina z jednoho druhu, která žije společně a je silně propojená. Společenství způsobují směs výhod a nevýhod; společenství jsou stabilní, když z nich v průběhu času profituje jak celé společenství, tak jednotlivci, kteří je tvoří. Různorodost i pospolitost hrají ve společenství roli.

Wikiknihy a rozdělení

Wikiknihy jsou zvláštní případ. Projekt se dělí na více autonomních knižních projektů. Zejména anglické Wikiknihy postrádají mechanismus, který by odpuzoval nové knižní projekty, které jsou mimo rámec Wikiknih, daný oficiální vynucenou politikou.

Wikizdroje si potrpí na jednotnost: většinu textů uvádí jediná standardní šablona Header na anglických Wikizdrojích.

Může se komunita Wikipedie stát komunitou Wikimedia?

Už je to tak. Například máme IRC channel cloaks pro různé projekty Wikimedia a máme také "wikimedia/" cloaks. Alespoň na Freenode můžeme mít komunitu Wikimedia.

Viz též