Jump to content

Розвиток спроможностей спільноти/Розв'язання конфліктів

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Community Capacity Development/Conflict management and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.


Зміст цієї сторінки в кількох словах: Обговорення викликів і можливих підходів для розвитку спроможності спільноти розв'язувати конфлікти на проектах Вікімедії.

Опис

Розв'язання конфліктів вкючає в себе всі види активності пов'язані з обговоренням та вирішенням конфліктів між користувачами та конфліктів щодо контенту. Це включає вікіпростори для обговорення конфліктів, а також формальні та неформальні ролі, які відіграють члени спільноти (наприклад посередники, адміністратори, Арбітражний комітет).

Проблеми

 • Незрозумілість способів "підняття" питань або подання повідомлень спільноті про конфлікти або погрози. Немає одного певного місця куди б можна було б подавати скарги чи де можна попросити спільноту розв'язати конфлікт. Редактори, а особливо новачки, можуть розчаруватись та знайти власний спосіб привернути увагу до їхньої проблеми. Наприклад, вандалізуючи зміст іншої сторінки або жаліючись на зовнішньому блозі.
 • Ескалація: Початковий конфлікт часто переростає в ще більший конфлікт, який захоплює минулі образи, розбіжності та поведінки. Ескалація також розширює поле конфлікту, так що починаються ще декілька спорів на різні теми і розв'язання конфлікту стає ще складнішим.
 • Розв'язання яке не розв'язує: В багатьох випадках розв'язання конфлікту потребує широкої підтримки спільноти, що часто означає що розв'язання має бути результатом належного процесу та відбуватись згідно правил та норм спільноти. Деякі дії спрямовані на розв'язання конфлікту, такі як особисті рішення адміністраторів заблокувати користувача, або поставлення чогось на голосування, що не передбачено правилами (наприклад без належного попереднього повідомлення абе без повідомлення у відповідних місцях спільноти, які надають всім можливість взяти участь в розв'язанні конфлікту) можуть не відповідати очікуванням спільноти та не розв'язувати конфлікт повністю та належним чином.
 • Змагання репутацій: Деякі конфлікти перетворюються на "змагання репутацій", коли рішення приймаються (або голосуються) на основі популярності учасників однієї зі сторін конфлікту, а не на основі приведених аргументів.
 • Звинувачення в ляльководстві, які призводять до довгих перевірок на ляльководство.
 • Залучення нових редакторів, які приєднуються спеціально для відстоювання певної точки зору, або розкрутки гучних обговорень. Цим новим редакторам не вистачає основних знань (про проекти, нинішні правила, спільноту), і, таким чином не вистачає критичного контексту щоб брати конструктивну участь в розв'язанні конфлікту. Це створює обговорення, яке спільноті важко модерувати та підтримувати.
 • Годування тролів: Більшість спільнот мають "тролів" - людей, які свідомо пнамагаються зірвати конструктивну роботу за допомогою вандалізму, просування певної точки зору або особистих атак чи образливої поведінки на сторінках обговорення. Тролі спричинюють розчарування, і в випадку успіху своїх дій у спричиненні певної реакції, можуть спричинити ескалацію та хаос.[1]

Можливі розв'язання проблеми

 • Створити загальні (невікіпедійні) ресурси для розв'язання конфліктів, посередництва та психології конфліктів, тощо, та зробити їх доступними на декількох мовах.
 • Створити спеціальні ресурси з практики розв'язання конфліктів та зробити їх доступними на декількох мовах.
 • Запланувати та профінансувати місцево-мовні вишколи для зацікавлених членів спільноти щодо розв'язання конфліктів місцевими професіоналами. Серед тем можуть бути "розв'язання конфліктів", "пошук консенсусу", "допомога онлайн та оффлайн", тощо.

Форма можливого проекту по покращенню спроможностей

Проблема
ескалація конфліктів продовжується; причини та аргументи конфліктів повторюються
Мета
покращити спроможність спільноти розв'язувати конфлікти
Основні кроки
 1. Зрозуміти та окреслити інтерес спільноти в тренуваннях з розв'язання конфліктів
 2. Персональні запрошення до частих учасників конфліктів щоб зацікавити їх в тренуваннях
 3. Провести оффлайнове тренування з запрошеним експертом
Відведений час
4-6 місяців
Засоби та ресурси
 1. Допомога Фонду Вікімедія в пошуку та найманні експерта
 2. Фінансування Фондом Вікімедія доїзду до оффлайнового тренування
Оцінки
Провести опитування спільноти до і після проекту, щоб оцінити рівень конфліктів (поділені на дві групи: з тими хто часто бере участь у конфліктах і з тими хто рідко), чатота повторення причин конфлікту, частота певної поведінки (наприклад образливої).

Ресурси

Внизу надано список ресурсів, який не є вичерпним. Будь ласка, додайте будь-які ресурси які ви вважаєте можуть бути корисними!

Інструкції

Знизу є приклад інструкції по цій темі. Інші інструкції з цієї теми можна знайти в Бібліотеці інструкцій.

Випадки застосування

 • ще нема

Додайте свої ідеї

Примітки

 1. Якщо і існує якась річ якої нас навчив інтернет, то це не годувати тролів. Тим не менш, це легше сказати ніж зробити.

Interested communities

The Wikimedia Foundation is interested in assisting interested communities in developing conflict management capacities, for instance through research, external conversation facilitation, and funding for training and face-to-face meetings.


Sign up below if you are interested in implementing this in your local community: