Grants:Simple/Applications/Wikimedia Ukraine/2018/uk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Grants:Simple/Applications/Wikimedia Ukraine/2018 and the translation is 45% complete.
Application or grant stage: in progress
Applicant or grantee: Wikimedia Ukraine
Amount requested: 108,465 USD (98500 USD + 10% contingency) (-)
Amount granted: 108,400 USD (98,500 + 10% contingency) (-)
Funding period: 1 січня 2018 to 31 грудня 2018
Application created: 1 листопада 2017
Recommended application date: 1 листопада 2017
Midpoint report due: 15 липня 2018
Final report due: 30 січня 2019

Application

Background

Link to these documents, for the upcoming funding period, only if you have them.

 1. Link to your organization's staffing plan, for the upcoming funding period. Grants:Simple/Applications/Wikimedia Ukraine/2018/Staffing plan
 2. Link to your annual plan, for the upcoming funding period. Наш річний план затверджується щорічними Загальними зборами, що зазвичай проходять в кінці грудня. Ми підготуємо річний план на 2018 рік на основі результатів опитування волонтерів різних проектів (поточних і нових). Ми зібрали такі відгуки на публічній сторінці з описом діяльностей (завдань) і попросили членів спільноти підтримати їх та зазначити, у якій ролі (організатор, учасник тощо) вони візьмуть участь: Вікімедіа Україна у 2018.
 3. Link to your strategic plan, which includes the upcoming funding period. Стратегічного плану у нас наразі немає. Ми працюємо над його створенням, від початкових дискусій щодо стратегування Вікімедіа 2030, за чим послідує опитування спільноти до кінця цього року.

Please add your grants metrics to this sheet. Note that requirements for shared metrics have changed for grants starting 1 January 2017 or later. Будь ласка, перегляньте цю таблицю з глобальними метриками та прогресом.

Programs

Please describe any changes to your programs for the upcoming funding period, including the addition of new programs or any programs you are no longer doing. Include your rationale for any major changes to your programs here.

 • Ми реорганізували наші програми в інші групи. За ознаку для групування в найлогічніший спосіб ми вибрали найбільш важливий результат програм.
 • Нова велика програма: Вікітабір 2018. Дві основні причини її почати — це, з одного боку, активний розвиток заходів з Освітньої програми Вікіпедії у школах упродовж останніх двох років, з групою вчителів з усієї країни, що пропагують Вікіпедію в школах, а з іншого боку, успішна організація вікітаборів в інших країнах ЦСЄ, зокрема у Вірменії.
 • Ми виділили кримсько-татарську Вікіпедію в окрему програму, щоб підкреслити її і присвятити більше ресурсів цій програмі, присвяченій цій мові меншості. Ми працюємо над розвитком кримсько-татарської Вікіпедії з 2013 року, але у 2018-му плануємо організувати свою роботу у програму.
 • З цих же причин ми виділили окремою програмою фізичні QR-коди. Ми працюємо над цим, починаючи з першого проекту в Одесі у 2013 році, але не маємо в цьому напрямку якихось організованих зусиль. Маємо намір присвятити більше зусиль цьому наступного року.

Please use the templates provided to add information about each program you are planning for the upcoming funding period.

Заповнення прогалин контенту

Ця програма зосереджена на привнесенні нового контенту у проекти Вікімедіа. Оскільки зростання Вікіпедії та її сестринських проектів є загалом ціллю відповідних онлайн-спільнот, ВМУА хоче працювати над закриттям певних прогалин вмісту. Різноманітні онлайн-конкурси та польові експедиції призначені для досягнення цієї цілі. Одночасно з продовженням таких довготривалих проектів як фотоконкурси ВЛП і ВЛЗ і конкурс статей CEE Spring, які проводитимуться всьоме, вшосте і втретє відповідно (оскільки вважаємо, що їхня місія ще не досягнута), ми також плануємо деякі нові проекти.

Конкурси статей

Вікімедіа Україна оголошує конкурси з 2011 року. Відкриті змагання є одним з найкращих способів зменшити відомі прогалини вмісту, привнести новий контент на певні теми і нових редакторів у вікіпроекти. Вони також приваблюють тих користувачів, які не зацікавлені натискати кнопку «Редагувати», поки не отримають мотивацію і заклик написати статтю на тему, яка їм не байдужа чи добре відома.

Потреба у кожному конкурсі полягала в очевидній прогалині вмісту у деяких галузях, як-то теоретична фізика (тема надто вузька, щоб на неї могли писати волонтери-аматори), військова тематика (оскільки це було у 2014, коли вона була у всіх новинах) або пам'ятки культурної спадщини (тема надто широка, щоб її можна було успішно описати без реклами).

У 2018 році ми продовжимо організовувати конкурси з написання статей. Уже є волонтери, що зголосилися організовувати CEE Spring 2018, конкурс статей Вікі любить пам'ятки/Вікі любить Землю, статті з музики, Скандинавську весну.

Винесені уроки з організації конкурсів статей занотовано тут.

Конкурси фотографій

Ми плануємо знову підняти три фотоконкурси (WLE photo contest міжнародний, Вікі любить Землю, Вікі любить пам'ятки, Конкурс наукових фотографій), які ми організовували у 2017 та попередні роки. Кожного року стає все більше фотографій пам'яток природи та культурної спадщини, що перебувають під охороною, однак все ще наявні значні прогалини, як-то цілі райони без жодного фото.

5 випусків конкурсу Вікі любить Землю (який ми започаткували у 2013) в Україні зібрали зображення 3301 природоохоронного об'єкта з 8170-ти, які є у державному реєстрі. За останні кілька років ми також розвинули співпрацю з організаціями, зокрема екологічними рухами та організаціями, що працюють над збереженням природної спадщини, задля розширення нашої аудиторії і зростання контенту. Це допомогло нам принести як новий медіаконтент (зокрема завдяки спецномінації цього року), так і нові статті (зокрема завдяки отриманню матеріалів про природні об'єкти).

Вікімедіа Україна запустила ідею Wiki Loves Earth як міжнародного конкурсу у 2014 і всі чотири попередні випуски були в основному керовані Вікімедіа Україна як офіційним організатором з міжнародною командою (в яку входили представники різних країн від Бельгії до Австралії). Кожного року ми залучаємо більше країн, зокрема в Азії й Африці, де вже є як досвідчені організатори, так і сильні новачки, які беруть участь у першому своєму фотоконкурсі взагалі. У 2018 році ми плануємо продовжити організацію міжнародної частини Wiki Loves Earth як проекту регіонального відділення, але розглянемо можливість відокремити його у 2019, якщо нам вдасться створити зрілу групу, яка зможе проводити конкурс незалежно, подібно до того, як проводиться Wiki Loves Monuments.

Фотоконкурс Вікі любить пам'ятки — важлива частина нашої діяльності, оскільки ми проводимо його з 2012 року й отримуємо значні результати і в кількості фото й учасників (бл. 30000 фото від десь 500 учасників щороку), і в сенсі аутрічу (значна увага від партнерів та громадськості). Наші основні виклики — це покращення списків пам'яток (в Україні немає офіційного реєстру пам'яток, тому нам потрібно зв'язуватися з державними та місцевими адміністраціями, щоб отримати їхні офіційні списки) та покращення регіональної висвітленості. Ми створили найбільшу в Україні базу даних пам'яток за весь час, в якій є близько 80 тисяч відомих пам'яток з 150 тисяч наявних в Україні, і за шість років конкурсу у нас є фотографії близько 26 тисяч із них. Ми постійно працюємо над покращенням конкурсу і збором відгуків від наших учасників.

GLAM (БоГеМА)

Працівники бібліотек та музеїв належать до тих, хто зацікавлений в отриманні навичок редагування в рамках свого професійного зростання. Бібліотеки та музеї є нашими постійними партнерами і місцями, де ми організовуємо вишколи, тренінги та церемонії нагородження. Наші зусилля також спрямовані на те, щоб заохотити установи БоГеМА робити внесок у вікіпроекти як невід'ємну частину своєї роботи.

Викликами для нас є загальна недостача цифрових стратегій в українських установ БоГеМА. Більшість із них мають веб-сайти, але багато з них вважають, що публікація своїх колекцій онлайн приверне відвідувачів до веб-сайту замість відвідання самого музею чи бібліотеки, і таким чином нашкодить їм. Незважаючи на багаті колекції, організувати надання контенту зазвичай вимагає багато часу на переговори і тренінги для волонтерів і працівників.

Надання контенту можна відслідкувати у Вікісховищі (посилання, див. інституції з України). Ми продовжуємо залучати подальше донорство вільного контенту у Вікісховище і покращення вмісту проектів Вікімедіа через зростання участі спільноти у діяльностях ВМУА, пов'язаних з GLAM, і працівників самих GLAM-установ.

Вікіекспедиції

Вікіекспедиції дають вікімедійцям і новачкам відвідати різні місця з метою задокументувати теми, що погано розкриті у проектах Вікімедіа, у медіафайлах. Учасники вікіекспедицій мають створити або покращити відповідні статті, проілюструвати їх зображеннями і написати звіт про свій внесок у вікі та в блозі ВМУА.

Ми займаємося цією програмою з 2011 і підтримували вікіекспедиції у майже всіх областях України. Вони проходять у різних форматах, включаючи одноденні велоекспедиції до певних невисвітлених місць, дво- чи триденні тури до місць, визначених вікімедійцями-експертами (археологами чи природознавцями) або довгі експедиції, організовані з партнерами і з нашою частковою підтримкою, на зразок Inside of Living. Приклад сторінки звіту з вікіекспедиції можна побачити тут, а медіафайли з наших експедицій завантажені у Вікісховище.

Цілі програми:

 • покращити розкриття у Вікіпедії тем, що мають високий пріоритет у спільноти
 • збільшити якість і кількість фотографічного вмісту про природоохоронні об'єкти, пам'ятки культурної спадщини, фото- та іншого медіавмісту, що допомагає пізнавати науку
 • забезпечити використання конкурсного контенту для ілюстрування проектів Вікімедіа через організацію онлайн-співпраці (конкурсів)
 • покращити контент проектів Вікімедіа через підвищення участі установ GLAM та участь спільноти у спільних заходах ВМУА-GLAM
 • покращити вміст проектів Вікімедіа через збільшення вмісту на локально-орієнтовані теми

Метрики програми:

Спільні метрики
 • Всього учасників: 3140
 • Кількість недавно зареєстрованих учасників: 1255
 • Кількість сторінок вмісту, створених чи покращених, у всіх проектах Вікімедіа: 118 700
Метрики від грантоотримувача
 • Кількість залучених волонтерів: 40
 • Кількість медіафайлів, використаних у вікіпроектах: 13 550

Часова шкала:

 • 1—31 березня: конкурс Скандинавська весна
 • 21 березня — 31 травня: конкурс статей CEE Spring
 • 1—31 травня: фотоконкурс Вікі любить Землю
 • 1—30 вересня: фотоконкурс Вікі любить пам'ятки
 • 1—30 листопада: Конкурс наукових фотографій

Підвищення участі

Ми звертаємося до різних груп і осіб, включно з недопредставленими в нашій спільноті, з підтримкою й організацією тренінгів, спрямованих на підвищення участі у русі Вікімедіа. Ми працюємо з нашою спільнотою над пошуком можливостей зростання участі і покращення середовища для новачків у проектах Вікімедіа. Це здійснюється через аутріч-діяльність, партнерства з певними установами аутрічу, онлайн-ініціативи (такі як Вікімарафон). Ці види діяльності мають паралельні цілі покращення вмісту і приваблення більше учасників з цільових груп.

Вікімарафон

5-й випуск Вікімарафону, присвячений 14 річниці української Вікіпедії, запланований на 27—30 січня. Він має на меті привабити якомога більше людей до наповнення вільної енциклопедії й отримати рекордну кількість створених статей у ці чотири дні. Організаційний фокус робиться на заклик до участі через ЗМІ і на співпрацю з бібліотеками, освітніми установами та ГО, які стануть місцями проведення вишколів від вікімедійців. 20 волонтерів підтвердили свою зацікавленість у проведенні віківишколів та/або залучення ближніх установ до їх приймання у себе. Результатом Вікімарафону 2017 були 2031 стаття (428 з яких створені ботами) і значне висвітлення у ЗМІ. Середня кількість статей за добу була вчетверо більшою, ніж та ж середня кількість статей, що створюються в українській Вікіпедії впродовж року.

Освітня програма Вікіпедії

Вікімедіа Україна провадить заходи Освітньої програми Вікіпедії (ОПВ) з 2011 року.

У перші чотири роки ми зосереджувалися на роботі з студентами університетів і працювали у двох напрямках: один полягав у підписанні меморандуму про співпрацю з адміністрацією вишу та організації віківишколів для викладачів з надією, що вони будуть впроваджувати навчальну модель, яку ми пропонуємо; інший передбачав пошук уже зацікавлених викладачів, відповіді на їхні запитання і допомогу з роботою над статтями їхніх студентів під час семестру. Однак кілька років тому ми зрозуміли, що українські студенти зазвичай приходять у вищі навчальні заклади без жодного уявлення, як писати статтю, не скотившись до плагіату, не бояться плагіату і не намагаються його уникати. З 2017 року ми зосереджуємося на роботі лише з університетами, де вже є викладачі, зацікавлені в роботі з ОПВ, і плануємо зберегти цей фокус у 2018.

З 2016 року ми активно розгортаємо роботу зі шкільними вчителями. Ми сподіваємося залучити до використання проектів Вікімедіа у класі нову велику групу вчителів, що означає навчання учнів роботі з джерелами і тому, як обережно поводитися з можливим плагіатом до того, як вони до нього звикнуть. Наразі ми провели близько десяти вишколів для вчителів з усієї України, чимало учасників зараз натхненні розповідати про це у місцевих колах учителів. Багато з них організували успішні уроки з Вікіпедією у своїх школах. Робота зі школами зараз є основним напрямком Освітньої програми Вікіпедії і ми плануємо розвивати цю діяльність.

Ми хочемо надавати високоякісні тренінги (зазвичай, дводенні тренінги для вчителів, кілька вишколів для учнів), щоб забезпечити необхідні знання для перетворення на нових редакторів. Наприклад, у 2017 ми провели дводенні тренінги для 90 вчителів, після того як отримали від методкабінетів запити на їх проведення.

Вікітабір 2018

Це запланована подія для учнів старших класів, що займаються редагуванням Вікіпедії на уроках під керівництвом учителів, які пройшли наші тренінги. Табір базуватиметься у спортивно-оздоровчому комплексі при ліцеї у Кременчуці (Полтавська область) для 25—30 учнів. Керує проектом Олег Кущ. Ця ініціатива з'явилася завдяки усіху Вікітаборів у Вірменії та освітньому курсу цього вчителя, і відповідає запланованому розвитку Освітньої програми Вікіпедії для шкіл в Україні.

Віківишколи на вимогу

Є великий запит у заходах, де б навчали редагуванню вікіпроектів, і у нас уже значний досвід в організації таких заходів. Запит може йти від організацій-партнерів, які хочуть покращити розкриття у Вікіпедії певної теми, або від волонтерів, які виявили цікаву можливість. Ці вишколи можуть траплятися у великих містах, де у нас є розвинена спільнота, або у регіонах, де ще немає досвідчених вікімедійців. Вони проводяться у різних формах, від спрямованих на вузьке професійне коло (зокрема бібліотекарів) до відкритих широкій публіці, зазвичай у вигляді марафонів редагування.

Вивчені уроки на віківишколах, які ми організовуємо, задокументовані тут.

Кримсько-татарська Вікіпедія і не тільки

Кримські татари є національною меншиною в Україні, дуже чутливою внаслідок історичних обставин. Ми уже налагодили відносини з деякими представниками та громадськими організаціями кримських татар, наприклад, ГО «Алєм», щоб покращити поінформованість про кримськотатарську Вікіпедію та залучити до неї більше користувачів, а також краще розкрити дотичні теми в українській Вікіпедії. Ми організовуємо заходи, пов'язані з кримськотатарською Вікіпедією з 2013 року, але у нас ніколи не було для цього повномасштабної програми. У 2018 році ми хочемо розвинути цю діяльність, зокрема через залучення наших партнерів до святкування 10-річчя кримськотатарської Вікіпедії.

Цілі програми:

 • залучити більше освітян через організацію принаймні 10 тренінгів
 • залучити більше студентів через організацію щонайменше 2 курсів та 10 презентацій
 • продовжити зосереджуватися на недопредставлених регіонах, таких як південна та східна Україна, через організації принаймні одного такого тренінгу там
 • продовжити відповідати на запити від різних спільнот через проведення принаймні 5 віківишколів для тих, хто просить
 • продовжувати пропагувати Вікіпедію в освіті через презентації інноваційного використання Вікіпедії та пов'язаних проектів на освітніх конференціях і ярмарках

Метрики програми:

Спільні метрики
 • Усього учасників: 830
 • Кількість недавно зареєстрованих учасників: 385
 • Кількість сторінок контенту, створених чи покращених у всіх проектах Вікімедіа: 2150
Метрики від грантоотримувача
 • Кількість залучених волонтерів: 40
 • Кількість медіафайлів, використаних у вікіпроектах: 50

Часова шкала:

 • 27—30 січня: Вікімарафон до дня народження Вікіпедії
 • 2 тижні у червні–серпні: Вікітабір
 • Упродовж року: заходи з редагування

Підтримка і розвиток спільноти

Вікімедіа Україна надає підтримку спільнотам Вікімедіа різними способами. Ми продовжимо організовувати події, надавати мікрогранти і давати подарунки вдячності не лише членам ВМУА, що є активними офлайн-волонтерами, а й усім редакторам, які повідомляють нас про свої потреби і заслуговують на заохочення. Нашу комунікацію з волонтерами і висловлення нашої їм вдячності ще є куди покращувати, тож ми націлені це робити.

Події для спільноти

Фізичні зустрічі є важливими як для регіонального відділення, так і для членів ширшої спільноти, оскільки це можливість зміцнити онлайн-співпрацю, поділитися здобутими знаннями й отримати нові навички, а також розпочати нові проекти чи започаткувати ініціативи з покращення вже наявних. Вони особливо важливі в силу того, що Україна є найбільшою країною Європи і наша спільнота розсипана по всій країні.

Ми знову організуємо українську Вікіконференцію для спільноти (щорічну зустріч вікімедійців, і членів організації, і ні, з усієї України) та річні загальні збори (обов'язкове щорічне зібрання для затвердження звітів, обговорення планів та виборів нового правління) для організації. Ми також знову спробуємо започаткувати регіональні події, як ми їх уявляємо (зібраннями місцевих вікімедійців з недопредставлених регіонів з деякими запрошеними учасниками з-поза регіону): нам не вдалося досягти цієї мети у попередні роки через брак організаційної сили.

Тренінги для волонтерів

Щоб мати сильнішу спільноту, ми робимо тренінги з певних навичок, які потрібні українським вікімедійцям. Теми таких тренінгів (і підтвердження їхньої необхідності) виникають з обговорень після подій, наприклад, у минулі роки в нас були тренінги з вирішення конфліктів та із соціальних мереж. Потреба у більш технічних навичках покриється Вікіхакатоном, який ми плануємо організувати наступного року. Ще однією потребою є тренінги для тренерів: через зростання запиту на проведення віківишколів нам треба більша кількість людей, які можуть ефективно презентувати Вікіпедію перед аудиторією. На 2018 серед волонтерів є живий інтерес до такого роду тренінгів.

Стипендії

Вибір членів спільноти чи призначення працівників на участь в міжнародних подіях є можливістю навчитися більше від колег з-за кордону, розповісти про наші локальні проекти і передати досвід нашій спільноті. Ми б хотіли продовжити отримувати позитивні результати від участі українських вікімедійців у міжнародних заходах, таких як Вікіманія, регіональна конференція CEE Meeting, та тематичних подіях, таких як конференція Вікіджерел, EduWiki тощо.

Мікрогранти

Цей проект покликаний надавати фінансову підтримку діяльності волонтерів, результатом якої є промоція та/або внесок у проекти Вікімедіа. Кожного року ми контактуємо з організаторами фестивалів чи публічних подій, щоб отримати акредитацію для фотографів-волонтерів, покриваємо транспортні витрати на відвідування подій. Ми будемо раді купувати книжки чи інші невеликі речі, які зроблять роботу волонтерів над внеском у вікіпроекти зручнішою (сторінка проекту).

Тематичні тижні/місяці

Тематичні тижні і місяці редагування є проектом «знизу», який без зупинки триває в українській Вікіпедії. Будь-хто може оголосити тему, період написання і запросити користувачів до співпраці над покращенням і створенням статей на певну тему. Вікімедіа Україна намагається підтримувати цей проект, пропонуючи ініціаторам тижнів можливість обрати найкращого дописувача/-ів тематичного тижня/місяця і доручити нам надіслати їм сувеніри. Це можуть бути вікісувеніри, які ми вже маємо, або придбання спеціальних (пов'язаних з темою). Окрім цих сувенірів ми також пропагуємо тематичні тижня/місяці через блог ВМУА та соціальні мережі. Міжнародні тижні редагування, такі як Місяць Азії, Угорська революція 1956, також потребують організаційної підтримки.

Згущівка поштою

Цей проект із заохочення найбільш продуктивних дописувачів місяця справжньою банкою згущеного молока (оскільки віртуальна є символом вдячності, характерним для української Вікіпедії і подібним на зірки в англомовній) триває з 2011 року, хоча й з перервами через проблеми в організаторів. Кожного місяця ми надсилаємо банку згущеного молока найбільш активному досвідченому користувачеві і найбільш активному новачку в кожному україномовному проекті (Вікіпедія, Вікіцитати тощо). Тепер у нас є волонтери, які хочуть відновити проект, і всі дописувачі кінець кінцем отримають свої «призи». Ми дуже хочемо продовжувати підтримувати цю унікальну ініціативу.

Цілі програми:

 • підвищити активність та рівень навичок спільноти
 • розширити можливості користувачів техніками і навичками, які потрібні для проектів Вікімедіа
 • стимулювати спільноту, підтримуючи широкий спектр ініціатив волонтерів з допомогою матеріалів та сувенірів, які вони можуть використати
 • забезпечити участь і відповідальність членів та волонтерів через підтримку/організацію онлайн- та офлайн-подій

Метрики програми:

Спільні метрики
 • Усього учасників: 232
 • Кількість недавно зареєстрованих учасників: 25
 • Кількість сторінок контенту, створених чи покращених у всіх проектах Вікімедіа: 250
Метрики від грантоотримувача
 • Кількість залучених волонтерів: 20
 • Кількість медіафайлів, використаних у вікіпроектах: 100

Часова шкала:

 • лютий: Вікіхакатон
 • травень: тренінги для волонтерів
 • червень: Вікіконференція
 • 21—22 грудня: Загальні збори ВМУА
 • упродовж року: інша заходи

Промоція Вікімедіа та вільних ліцензій

Викривлена інформація щодо Вікіпедії та інших Вікіпроектів, а також вільних ліцензій, продовжує з'являтися у мас-медіа. Упродовж минулого року члени ВМУА переконали кілька установ (у т.ч. Міністерство оборони) до поширення матеріалів на їхніх веб-сайтах на умовах ліцензії CC-BY. Тепер більше ЗМІ в Україні знають, що означають вільні ліцензії, як працює Вікіпедія, як повторно використовувати контент з проектів Вікімедіа, але рівень поінформованості все ще нижчий від бажаного. Ми вбачаємо потребу в попередженні і вирішенні непорозумінь через надання читабельної інформації про проекти Вікімедіа і розмови з журналістами, у т.ч. у партнерстві з Creative Commons Ukraine.

Видимість у медіа

Вікімедіа Україна вважає видимість у медіа та публічність важливим ресурсом для приваблення волонтерів, створення громадської довіри і зв'язку з потенційними інституційними партнерами. З 2011 року ми регулярно оновлюємо наш блог (це близько 100 дописів на рік), що регулярно стає новими статтями в онлайн-ЗМІ. Підтримання кількох сторінок у соціальних мережах стало доброю платформою для отримання і надання відгуку з різних питань, демонстрації значимих результатів нашої роботи на звернення до публічних осіб з питанням щодо вільних знань.

Адвокація свободи панорами

Ми продовжуємо поширювати інформацію про свободу панорами серед журналістів та політиків. У 2016 та 2017 році ми розробили інфорграфіку на тему і долучалися до обговорення законопроектів, що зачіпають тему свободи панорами та/або вільних ліцензій; так буде і надалі.

Уроки, винесені з нашого досвіду щодо замовлення/розробки інфографіки, задокументовані тут.

QR-коди з посиланнями у Вікіпедію

Кілька років тому був успішний пілотний проект з розміщення QR-кодів на історичних пам'ятках в Одесі, але через брак волонтерів далі цього справа не пішла. Ми маємо підтвердження від волонтерів, які хочуть зараз відновити цю ідею і працювати з місцевою владою в інших містах над розміщенням QR-кодів, що ведуть до статей Вікіпедії, на історичних будівлях.

Цілі програми:

 • заохотити виконавчі й законодавчі зміни, що позитивно вплинуть на проекти Вікімедіа, дозволять свободу панорами в Україні
 • підвищити обізнаність щодо проектів Вікімедіа та повагу до ліцензій (авторського права)
 • покращити розуміння вільних ліцензій та їх використання у проектах Вікімедіа
 • популяризувати Вікіпедію через забезпечення легкого електронного доступу до інформації про місця

Метрики програми:

Спільні метрики
 • Усього учасників: 100
 • Кількість недавно зареєстрованих учасників: 5
 • Кількість сторінок контенту, створених чи покращених у всіх проектах Вікімедіа: 20
Метрики від грантоотримувача
 • Кількість залучених волонтерів: 15
 • Кількість медіафайлів, використаних у вікіпроектах: 10

Staff and contractors

Please describe any changes to your staffing plan for the upcoming funding period. These should include increases in staff or contractor hours, new staff positions, or staff positions you are removing. Include your rationale for any staffing changes here.

Нова позиція (бухгалтер) на повну ставку, що збільшує кількість працівників з 2,25 до 3,25 ставок. Три інші позиції залишаються незмінними.

For each new staff or contractor position, please use the template provided to add information about each new staff or contractor you are planning for the upcoming funding period (or to describe significant increases in hours or changes in job descriptions for existing staff). You are not required to provide this information for existing staff where no changes are required.

 • Позиція бухгалтера найсвіжіша серед наших працівників (вона почала працювати з кінця жовтня) тут є повний опис посади. У нашому гранті на 2017 рік це було закладено як оплата бухгалтерських послуг зовнішній компанії, однак після звіту з візиту фондівців цього року й обговорень з працівниками ФВМ ми вирішили найняти бухгалтера. Вона працюватиме повний робочий день у нашому офісі в Києві, звітуватиметься голові правління і тісно працюватиме зі скарбником. Ми передбачаємо, що половина часу витрачатиметься на звітування державі (що зніме тягар з голови правління, який мусить самостійно подавати звіти), а інша половина на підрахунок наших витрат по проектах.

Budget and resource plan

Link to a detailed budget for the upcoming funding period. This budget should include all of your organizations expenses. Please specify which expenses will be covered from your APG.

Таблиці Google, невдовзі з копією на Мета-вікі.

Midpoint report

This is a brief report on the grantee's progress during the midpoint reporting period: 1 січня — 30 червня 2018.

Program story

Please link to one program story that showcases your organization's achievements during the reporting period.

Культурна спадщина та видатні постаті краю: Конкурс статей для бібліотек

Progress

Please add text or a link to a page with details on your program progress. This should including reporting against each of the SMART objectives form your proposal.

Заповнення прогалин контенту

Конкурси статей

 • У лютому в нас відбувся перший конкурс в українських Вікімандрах. «Підтримай Вікімандри українською» спрямований був на покращення обізнаності про проект і мотивування дописувачів на збільшення контенту. Було створено понад 120 статей про міста та місця України і світу і понад 30 статей було покращено. Таким чином сумарна кількість статей у проекті зросла до 764. Учасники використовували фото з конкурсів Вікі любить Землю та Вікі любить пам'ятки для ілюстрування статей. Конкурс рекламувася лише онлайн, через соцмережі та веб-сайти місцевих органів влади, які відреагували на офіційний лист Вікімедіа Україна з проханням про інформаційну підтримку. Деякі нові статті, створенні під час конкурсу: Болгарський розмовник, Міжнародний аеропорт Бориспіль, 17-те століття в серці Львова (туристичний маршрут), Тбілісі.
 • In March an article contest dedicated to Scandinavian countries. The idea behind the project was to cover the region (Denmark, Norway, and Sweden) that was underrepresented on Wikipedia and not covered in previous contests such as CEE Spring. This contest was organised in partnership with Ukrainian-Scandinavian Centre who hosted two promotional edit-a-thons and with support of the Embassy of Norway in Ukraine. 1095 articles were created or improved during the contest. We had a significant involvement of newbies (40 out of 91 participants were newly registered), with roughly 1/3 of participants learning about it from a source other than Wikipedia.
 • In April an article contest on writing about information security in partnership with Cisco Systems. 450 articles were created or improved, 30 participants took part. We have also organised wikitrainings in advance for those who wanted to find out more about editing. The contest was widely promoted off-wiki, particularly targeting information security students.
 • The CEE Spring article contest took part from March 21 to May 31. 1912 articles were created and 129 articles improved (list) which gave Ukraine the first place among all communities involved in CEE Spring this year and allowed us to improve last year's (already high) result. 78 participants took part, 23 of them were newbies, which is a high rate compared to CEE Spring in general (403 participants, 53 newbies). Finding jury members to evaluate over 2000 articles became a challenge for us (although a pleasant one): to make the amount of work bearable we had to recruit more than 20 jury members. The awards ceremony will be held during annual Wikiconference in August.
 • June was marked with another one month long contest. Wiki Loves Music contest was for creating or improving articles on any aspect of the music: music theory, elements, history, performers, composers, songs etc. The contest was split into two groups: one about music theory, history and instruments, more targeting music students and professionals, and another one about musicians, songs and events, more targeting music fans. The contest resulted in 473 new and 65 improved articles. Two juries (one per category) are currently scoring articles.

Конкурси фотографій

 • In May we had the 6th edition of Wiki Loves Earth photo contest for Ukraine. 287 participants uploaded 10 562 files. In July the jury of seven will pass top-10 pictures that to the international round. About 4% of images uploaded are used across Wikimedia projects by the reporting time. This edition hit the record in the number of photographed environmentally protected areas and objects in Ukraine, the quantity that is more valuable for us than total number of photos submitted. But there's still a gap for this contest to close as six editions have brought illustrations of only 44% of ca.8200 objects in Nature Preservation Fund State Registry.
The international part of Wiki Loves Earth was again a joint effort of Wikimedia Ukraine and a volunteer international team this year. 32 countries participated in the contest this year. It brought 90 000 (stats tool) images in total. This result is roughly in line with the one from previous year, without India's participation (they needed a break to deal with over 30 thousands submissions last year). The international jury is to start their work in August.

GLAM (БоГеМА)

 • GLAM institutions actively participated in Wikimarathon (see Increasing Participation program). Volunteers have collaborated with the libraries to host wikimeetups, where everyone could come and take part in Wikimarathon and check books for information. In some locations librarians were not just guests, participants or hosts but also volunteered to coordinate meetup and introduce participants to Wikipedia rules.
 • Local Cultural Heritage and Notable People, article contest for librarians and readers achieved satisfactory results (more details in Mіdreport Program story).

Вікіекспедиції

Only one Wikiexpedition was held during the period, a long expedition to Chernivtsi Oblast to picture local wooden churches known for their particular style. This region is overall underrepresented on Wikimedia projects, particularly due to relatively small population and lack of active local community. In addition to wooden churches, participants also pictured other notable places (village council buildings, monuments etc.) on their way. Two participants have taken 634 photos, created 5 and improved 88 articles.

Підвищення участі

Вікімарафон

Facebook banner for Wikimarathon
Facebook banner for Wikimarathon

Ukrainian Wikipedia turned 14 on January 30. According to the plan we had run Wikimarathon to celebrate the date. The main idea was to invite people to create at least one article to thank Wikipedia for knowledge it provides. This year Wikimarathon's edition lasted for four days: January 27-30. To make it easier for all interested and existing editors to take part in the motion and collaborate face to face, Wikimedia Ukraine inspired and supported meetups on these days. More than 40 settlements were on the Wikimarathon's meetups map, with 59 different events, and over 30 of them were hosted by public or university libraries. Wikimarathon resulted in 2509 new articles (750 were created by bots). So the average daily number was 3 times bigger than the average number of articles created in Ukrainian Wikipedia along the year. 600 users reacted to Wikimedia Ukraine's appeal by contributing a new article, among them 171 registered during Wikimarathon days.

Освітня програма Вікіпедії

 • In EP we focused on increasing the participation of educators. However, these activities only give major results in the following period, in this case in the next school year (starting September). There were 3 trainings for school teachers from all over Ukraine (two 2-day trainings in Kyiv and one-day training in Nizhyn, Chernihiv oblast). Trainers, teachers themselves, introduced 28 participants with Wikipedia basic rules, practiced in creating articles and prepared teachers to work with Wikipedia in class, as a tool for research and for the main curriculum work.
 • Andriy Grytsenko, board member who is an educator himself and Education Program activist, presented Wikipedia Education Programme at conferences for educators EdCamp in Chernihiv, Nizhyn, Gluhiv and also for students of one of Kyiv university.
 • In the meantime, teachers continued organising education programme in their institutions, with institutions in Lviv, Cherkasy Oblast, Poltava Oblast and Sumy Oblast being particularly active. Courses targeting high school and university students resulted in over 300 new articles, and education programme overall had 165 participants (students and teachers participating in trainings) who created and improved 480 articles.
 • Work is currently ongoing on preparing a reference book for teachers willing to organise Wikipedia Education Program activities.
 • In addition, Wikimedia Ukraine supported a workshop targeting French Wikipedia as a part of French Mois de la contribution (Contribution month) in March, with 5 participants writing 5 new articles.

Wikicamp 2018

No progress was made on this project during the first six months.

Віківишколи на вимогу

 • There were four webinars led by Wikimedians during the reporting period (a record number for us in six months.) Two of them happened to reach interested groups in cities we couldn't find volunteers to visit locally, and two more were for specific topic article contests and were organised on partners invitation.
 • About ten trainings have been conducted by Wikipedians/Wikimedians on demand for potential participants in article contests.
 • Six other trainings were organised with partner organisations. Kharkiv was the most active city, owing to increase in activity of the local group, while Vinnytsia had probably the most interesting one, with Harmony Centre for rehabilitation of disabled.
 • Overall we tracked 133 participants contributing 131 articles (some workshops did not have enough time or conditions to allow participants to create articles, while a vast majority did).

Кримсько-татарська Вікіпедія і не тільки

 • No big progress was made on this project during the first six months. Crimean Tatar activist affiliated with Minor Academy of Sciences of Ukraine received training in our office but still is active only in Ukrainian Wikipedia project.

Підтримка і розвиток спільноти

Події для спільноти

The major community event in the beginning of the year was the Ukrainian Wikipedia Birthday. In multiple cities edit-a-thons targeting newbies were followed by meetups and celebrations targeting established community. We have supported wikimeetups in 15 cities and towns (for example, by funding birthday cakes). Metrics-wise, the progress of these events is tracked within Increasing Participation programme as most participants (all but two in fact) also participated in an edit-a-thon or online in Wikimarathon by writing an article. Having a community event have probably made these edit-a-thons more attractive, although specific impact is hard to measure.

Bigger events (Ukrainian WikiConference and the Annual General Meeting) will be held in later period.

Тренінги для волонтерів

We provided financial support for an individual training on photography for volunteer and chapter member willing to attend events where notable people can be photographed. This volunteer later proceeded to obtain microgrants and photo accreditations to cover events involving notable people.

Стипендії

In the period covered by this report, we granted four scholarships:

 • Three partial scholarships for chapter representatives at Wikimedia Conference in Berlin (with most expenses covered by Wikimedia Deutschland). Two of the three attendees have attended the event for the first time. The event report is here: wmua:Wikimedia Conference 2018. Wikimedia Ukraine representatives have notably made a presentation on governance in small affiliates.

We also awarded three scholarships to Wikimania in Cape Town held in July.

Мікрогранти

We supported volunteers with accreditations and travel expenses for three events:

 • iForum 2018, an internet forum in Kyiv (2 participants, 539 photos)
 • Razomfest 2018, a music festival in Lviv Oblast (2 participants, 264 photos)

Тематичні тижні/місяці

Thematic month model was chosen for a joint project with Interdisciplinary Certificate Program in Jewish Studies at National University of Kyiv-Mohyla Academy which came up with proposition to organise onwiki activity about Israel (culture, science, history etc) on occasion of coming 70th anniversary of the establishment of Israel as a state. During the month 238 articles by 35 contributors were added, and 14 articles were improved. Jewish Studies Program awarded top 10 contributors with books, Wikimedia Ukraine and Wikimedia Israel provided wikisouvenirs.

Wikimedia Ukraine also co-organised Sumy Week and WikiGap during this period. In addition, we provided souvenirs to most active participants of other thematic weeks whose organisers were interested in getting such support.

Промоція Вікімедіа та вільних ліцензій

Видимість у медіа

External video
Interview with User:Fed4ev and User:Aced on their Wikipedia contributions
 • Wikimarathon was again an event of high interest for press. Besides plenty announcements in news media based on our press-release, regional TV news programs aired at least 10 reports om Wikimarathon. And our infographics was the source for the publication on most popular articles that was spread quickly to many other sites and was mentioned on TV.
 • We managed to implement an unusual idea of TV visit to Wikipedian's home because it was Wikipedia birthday time and we got request to help to make a TV story. Wikimedia Ukraine office also was filmed for TV for the first time.
 • Our social media pages kept growing, reflected by the growth in the number of followers on Twitter and Facebook. The number of followers on WMUA Facebook page increased by 10% (from 2443 to 2716 by June 30th). WMUA Twitter account indicates +200 followers increase.
 • After presenting the exhibition of award-winning photos on Wiki Loves Monuments and Wiki Loves Earth awards ceremony in Kyiv in 2017, we again declared a joint exhibition of both contests winning photos available for touring. Until June 2018, 21 images toured to 3 cities more cities and were showcased in a municipal museums (Glukhiv, Zaporizhia) and library (Kherson). We consider it to be good promotional activity. Some pleasant feedbacks were left in visitor books that accompanied exhibition.

Адвокація свободи панорами

 • On May 15, 2018, Verkhovna Rada of Ukraine did not pass a bill #7539 on some amendments to the Law on Copyright, and the bill was returned to the Committee of Science and Education for further improvement. The bill was supposed to go back to Verkhovna Rada no later than June 15. The draft law introduces non-commercial "freedom of panorama", that Wikimedia Ukraine has tried to oppose before. This time Wikimedia Ukraine and Creative Commons Ukraine have created infographics explaining the weaknesses of non-commercial "freedom of panorama". Extensive explanatory text aired on our blog (link).

QR-коди з посиланнями у Вікіпедію

No progress was made on this project during the first six months.

Spending

Please report your organization's total spending during the reporting period, or link to a financial document showing your total spending.

19397.00 USD, детальний звіт тут.
Більшість наших витрат відбудуться у другій половині року. Підрахунки здійснено з врахуванням обмінного курсу UAH-USD станом на 30 червня 2018 року.

Final report

This is the final report for your grant, describing your outcomes from the period January 1, 2018 - December 31, 2018.

Program story

Please link to one program story that showcases your organization's achievements during the reporting period.

We would like to present the Ukrainian Wikiconference as a programme story. We have a significant track record on it (it was started in 2011) and every year this event has a real impact on our planning and the way we work on other programmes and interact with our community.

Since the beginning of the conference it gradually shifted from presenting the results and tossing ideas in the air to discussions and planning. At Ukrainian Wikiconference 2018 Community Survey results were presented for the audience (the editors) to better understand the readers and other editors; there was a strategic discussion (probably first in-person strategic discussion in community) which will be continued at strategic sessions in 2019; there were discussions on the WMUA programs as in our annual plan: GLAM, Education program, thematic weeks, contests, Wikimarathon, Wikiexpeditions etc. Participants were asked to not only picture how it all should be but to propose specific steps we should take to come there. Wikiconference helps understand the volume of projects that volunteers are ready to undertake and which cannot happen without support from Wikimedia Ukraine.

Per our goal to build capacities of the community, we had several trainings and workshops in the program. Post-conference survey gathered ideas that came to people during and after the conference; this page, together with the page where volunteers signed up for the next year projects, formed the basis of our 2019 grant proposal.

Some findings from the conference (like, taking survey should be compulsory for scholarship recipients) were immediately used in the next conference that we hosted, CEE Meeting. And since we progress in learning to plan things early, the bidding process and volunteering to the core organising team for the next Ukrainian Wikiconference started right away.

Learning story

Please link to one learning story that shows how your organization documents lessons learned and adapts its programs accordingly.

Wikimedia CEE Meeting 2018 was the most important event in terms of lessons learned for our organisation this year. We already hosted CEE Meeting in 2014 so it is possible to compare how our organization documents lessons learned and adapts accordingly.

In 2014 Report we mentioned 5 things that we would make differently, and they were made differently in 2018: we started preparing early, we enforced better timing of the presentations and worked with speakers beforehand, we invited speakers from outside the CEE and sent the survey immediately after the end of the conference.

Member of WMUA was involved in organising Wikimedia Conference 2018 under Visiting Wikimedian program from WMDE, this experience was documented and passed to other members in person and by implementing some of the approaches into CEE Meeting 2018: timeline, forms, form responses analysis, email style, program schedule building process, calls with speakers, merchandise etc.

During the conference we made notes on the go about what is working and what could be made better in a shared google doc. After the conference we summarised the notes, added lessons learned from previous conferences, and in December sent them to Wikimedia Serbia, the hosts of CEE Meeting 2019. These notes became the basis for the CEE Meeting 2018 Report (see it for the details).

To summarise one type of the learnings from the CEE Meeting 2018 we started a learning pattern:

Results

Please add text or a link to a page with details on your program results. You should report on each of the objectives you included in your Simple APG application.

Metrics

Figures before the slash are outcomes, those after the slash are targets.

Metric Achieved outcome Explanation
1. # of participants 11 909 / 4100 (non-Ukrainian Wiki Loves Earth: 7397 / 2300, everything else: 4512 / 1800)

Target significantly exceeded for three main reasons. Firstly, participants in Wikipedia promotion events (2200 in total): figures significantly higher than anticipated as we did not set any significant target on that. These participants, however, mostly learned about Wikimedia and got some materials but did not edit there. Secondly, high involvement in Increasing Participation programme, most notably Wikimarathon (600 participants) and also Education Programme. Finally, target also exceeded on non-Ukrainian Wiki Loves Earth, driven by good results in Pakistan, Germany and Italy.

2. # of newly registered 7381 / 1680 (non-Ukrainian Wiki Loves Earth: 1162 / 780, everything else: 1162 / 780)

Target significantly exceeded for three main reasons. Firstly, Increasing Participation programme notably with good result on workshops (195 new users). Secondly, good results of Content Gap programme notably on GLAMs owing to good results of GLAM-specific contests (over 100 new users). Finally, target also exceeded on non-Ukrainian Wiki Loves Earth, driven by good results in Pakistan, Italy and Morocco.

3. # content pages 125 248 / 121 000 Overall in line, slightly below target on national photo contests (notably because there was no Science Photo Contest), slightly above target on Increasing Participation (notably on Wikimarathon) and on international Wiki Loves Earth.
4. # of volunteers involved 172 / 70 Very high volunteer involvement significantly exceeding targets. Efforts on recruiting volunteers were largely successful, with notably 58 volunteers organising Wikimarathon events, and over 20 people involved in CEE Spring (answering our call for community jury members) and Wiki Loves Monuments (following our efforts to launch a diverse volunteer jury).
5. # of media files used 10 087 / 13 760 (non-Ukrainian Wiki Loves Earth: 6876 / 7000, everything else: 3211 / 6760)

Target missed on both due to insufficient efforts targeting increase in media files usage: we neither organised national campaigns for 2018 photos (we did have Wikivoyage initiatives but they mainly increased usage of 2017 and prior photos) nor promoted such campaigns internationally.

Content Gap

Article Contests

Wikimedia Ukraine organises article contests for 7 years now. The year 2018 marks a record for the number of contests held in one year, and another one for the number of created articles during them, by a wide margin. There were seven contests organised and supported, six in Wikipedia and one in Wikivoyage. In these article contests almost 200 new users were engaged, and more than 4 thousand articles were created in Ukrainian Wikipedia. CEE Spring 2018 was the biggest contest of the year, more than 2 thousand articles were created or improved. A new tool was developed for the needs of this contest, WikiGrade by Юрій Булка, which made article evaluation process easier and more effective, and was immediately used again in the next contests.

There was a plan to support a contest or a thematic week on the topic of WLM/WLE, to create articles where pictures from photocontests would be used. This was not achieved (because the year was already busy) and the plan has been moved to 2019. Overall, even though some of the ideas for article contests were not implemented in 2018, this direction was successful because of the record rates of content pages and volunteer involvement achieved in 2018. The contests we held provided some valuable lessons on how to better concentrate on the quality of articles created throughout the contests and pay attention to the long-term outcomes of the contests.

List of organised and supported contests:

Photography Contests

Continuing the tradition, Wikimedia Ukraine organised three big annual photo competitions: Wiki Loves Monuments in Ukraine, Wiki Loves Earth in Ukraine and Wiki Loves Earth international. Number of images uploaded in Ukrainian WLM and WLE was lower than last year, but remained high, with 21000 and 10000 respectively. Wiki Loves Monuments featured "Jewish Heritage" special nomination for the first time; it was announced in partnership with Ukrainian Association for Jewish Studies. This new partnership allowed the award ceremonies of the two contests to be held at Sholom Aleichem Museum in Kyiv.

Lack of international contest and insufficient volunteer interest made it impossible to organise Wiki Science Competition in 2018, which is why we decided to postpone this contest to 2019. Traditionally, photography contests are among our largest projects, and we managed to maintain their status and scope in 2018. The need for a closer integration of media files in Wikipedia/Wikimedia projects' articles has become clearer, and it is one of the directions we are going to work on 2019, while continuing to organize traditional large-scale contests, including the Science Photography Competition.

As in previous years, we kept being the basis for international Wiki Loves Earth. In 2018 32 countries organised a national stage, and the list of first-time participants included Chile, Italy, Jordan and the Philippines (with Italy being especially successful). As in 2016 and 2017, there was a special nomination in collaboration with UNESCO which was extended to Biosphere Reserves and UNESCO Global Geoparks. During the contest 89 829 pictures were submitted by 7659 participants, 6371 of whom made their first upload. Organisation-wise international WLE was rather challenging in 2018. We found out that to be run smoothly this project needs either staff support or a dedicated team with a dozen of volunteers for whom Wiki Loves Earth would be the main project (like this is the case with Wiki Loves Monuments). While our middle-term plan is to move this to a more independent team with a separate grant like Wiki Loves Monuments, we need to work on creating and onboarding a team of volunteers working on this project. Staff support we could provide in 2018 was not sufficient, thus we are planning to increase staff capacity in 2019.

Organised photo contests:

GLAM (БоГеМА)

2018 was rather active in terms of cooperation with GLAMs and engaging them in our activities. Local Cultural Heritage and Notable People article contest was aimed at libraries (with Ukrainian Library Association as its main info partner); 49 libraries took part in it, and some of them hosted wikitrainings. WikiKharkivshchyna article contest was also designed for libraries, and 12 libraries in Kharkiv Oblast hosted wikitrainings. Apart from producing text content, participants illustrated their articles as well. Therefore, the main successes we have achieved in the GLAM direction revolve around the involvement of GLAM institutions in our broader projects, most notable article contests. At the same time, there were almost no steps done towards releasing GLAM content under free licenses. With no incentives from the GLAMs side, we did not have enough resources to proactively promote this activity, and thus it remained an "important, not urgent" task, that wasn't addressed by busy volunteers in 2018.

Organised and supported projects:

 • March 19—25: Local Cultural Heritage and Notable People (on the intersection of GLAM and article contests)
 • November 5—8: WikiKharkivshchyna 2018 (on the intersection of GLAM and article contests)
 • Touring photo exhibition Monuments of Ukraine («Пам'ятки України») (top images from Wiki Loves Monuments 2017 and Wiki Loves Earth 2017 in Ukraine) visited Hlukhiv, Kherson, Zaporizhia, Pokrovske, Dnipro, and was exhibited for month or longer at each stop.

Wikiexpeditions

In 2018 this project was less active than in previous years, mostly because of lack of applications for Wikiexpeditions. In May there was a big shot of two Wikiexpeditions that pictured wooden churches of Bukovyna region (Chernivtsi Oblast). However, there was no effort towards evolving Wikiexpeditions as a project, particularly towards locating thematic gaps that could be bridged by Wikiexpeditions. We just did not have enough volunteers ready to regularly engage in working on Wikiexpeditions, with some of the people who used to be interested in this project before being less active in 2018. In 2019, Wikiexpeditions become part of Microgrants, which is expected to boost effectiveness of the project, particularly through making it easier to apply for an Wikiexpedition, while keeping the process of thorough reporting on particular expeditions' results (see 2019 sAPG).

Supported Wikiexpeditions:

 • Exploring Wooden Churches of Flat Bukovyna (642 F)
 • Exploring Wooden Churches in Mountainous Bukovyna (225 F)

Program Objectives:

 • to improve Wikipedia's coverage of topics that were prioritized by the community
 •  Partly done. On the one hand, lots of Wikipedia content was created and improved, the topics being chosen mostly by community members. Our community also prioritised working on Wikivoyage and Wikisource sister projects broadly, without prioritising specific topics due to small size of these projects. On the other hand, a community discussion was expected to happen for Wikiexpeditions to cover specifically gaps prioritized by the Wikipedia community (and we didn't want to advertise the project much until the time we know what to ask for), but this discussion hasn't happened yet.
 • to increase the quality and quantity of photographic content about protected nature sites, cultural heritage sites, photographic and other media content that help to discover science
 •  Partly done. Our contests brought additional photographic content about protected nature sites and cultural heritage sites, although somewhat below expectations. A focus was made in bridging geographic coverage gaps by encouraging travel to sites that were not pictured yet, instead of focusing on number of submissions or nominations for quality statuses. As a result, the number of quality images dropped (81 against 148 last year in WLM, 47 against 53 in WLE), and the total number of images dropped, but on the positive side, thousands of sites got their first ever picture this year. Finally, Wiki Science Competition wasn't held this year.
 • to ensure photo contest content is used to illustrate Wikimedia projects through organising an on-wiki collaboration (contests)
 • Not done. The idea of a contest was later declined to avoid competition on whose pictures should illustrate the articles. A thematic week for Wikipedians would be a better approach and it will most probably happen in 2019. Some efforts to illustrate Wikimedia projects with photo contest content were present: WikiKharkivshchyna and Support Wikivoyage in Ukrainian participants illustrated their newly created pages, but these effort were scattered.
 • to improve the content of Wikimedia projects by increasing the participation of the GLAM institutions and the participation of the community in WMUA-GLAM activities
 • Виконано. Two article contests aimed at librarians brought their results, and a partnership with Ukrainian Association for Jewish Studies allowed us to open new special nomination in WLM and bring new thematic content to Commons. Despite the fact that these instances are not the classical GLAM with batch uploads of content, they made very valuable contributions on topics of their expertise.
 • to improve the content of Wikimedia projects by increasing content on locally-oriented topics
 • Виконано. The aforementioned Local Cultural Heritage and Notable People and WikiKharkivshchyna 2018 contests were designed to bring content on locally-oriented topics and they did just that. Wikiexpeditions, however few they are, also brought local content on Bukovyna region.

Program Metrics:

Shared metrics
 • Total participants: 8306 / 3140 (non-Ukrainian Wiki Loves Earth: 7397 / 2300, everything else: 909 / 840). International Wiki Loves Earth was again primarily responsible for exceeding this target notably driven by good results in Pakistan, Germany and Italy, while all other projects were slightly above expectations.
 • Number of newly registered users: 6760 / 1255 (non-Ukrainian Wiki Loves Earth: 6219 / 900, everything else: 541 / 355). Target exceeded both on Wiki Loves Earth (most driven by Pakistan, Italy and Morocco) and elsewhere (with a particular success of two projects targeting GLAM population that recruited over 100 newly registered users from GLAMs).
 • Number of content pages created or improved, across all Wikimedia projects: 119 547 / 118 700. Overall in line with the plan, slightly below target on national photo contests (notably because there was no Science Photo Contest), slightly above target on international Wiki Loves Earth.
Grantee-defined metrics
 • Number of volunteers involved: 109 / 40. We had a very significant involvement of volunteers around contests, with the highest numbers of volunteers being involved in CEE Spring 2018 (3 core team members, 20 jury members, 1 developer plus on-wiki helpers) and Wiki Loves Monuments (6 core team members, 19 jury members plus local and on-wiki helpers).
 • Number of media files used: 10 007 / 13 550 (non-Ukrainian Wiki Loves Earth: 6876 / 7000, everything else: 3131 / 6550). Target missed on both due to insufficient efforts targeting increase in media files usage: we neither organised national campaigns for 2018 photos (we did have Wikivoyage initiatives but they mainly increased usage of 2017 and prior photos) nor promoted such campaigns internationally.

Increasing Participation

Wikimarathon

"Write an article for Wikipedia Birthday" Wikimania 2018 poster

Wikimarathon is already traditional way to celebrate the date of Ukrainian Wikipedia's birthday, a once-a-year celebration being the sufficient impulse even for less active Wikimedians to organise an event in their town. During January 27-30 we invited people to create at least one article to thank Wikipedia for knowledge it provides. A call to create articles is shared on-wiki (CentralNotice, village pump, user talk invitations), online (media) and through on-site posters in places of live gatherings. More than 40 settlements were on the Wikimarathon's meetups map, with 59 different events, and over 30 of them were hosted by public or university libraries. Wikimarathon resulted in 2509 new articles (750 were created by bots), so the average daily number was 3 times bigger than the average number of articles created in Ukrainian Wikipedia along the year. Apart from that, organizing Wikimarathon was beneficial for setting up new partnership connections and for boosting community capacity development in general.

We confirmed Wikimarathon to be a successful project, which is beneficial in helping attract new Wikipedia users and even boosting the awareness of Wikipedia in general. Thus, we used the experience of the 2018 Wikimarathon to organize the next one in 2019 and shared this experience internationally. For example, a poster with a road map of organising a Wikimarathon was presented by Ukrainian Wikimedians at Wikimania 2018 in Cape Town.

Wikipedia Education Program

At the beginning of he year, the Education Program mainly revolved around organizing wikitraining sessions for school and university teachers. The biggest ones were a two-day wikitraining in Kyiv in April and a wikitraining in May. The end of 2018 saw the emergence of a more strategic approach to the Education Program, which was formulated on a strategic session held in Lviv in October, parallel to the CEE Meeting 2018. This session helped identify three key directions: Wikibooks as a platform for wikilessons, creating MOOC about Wikipedia, and developing online trainings and webinars. In 2018, we started to see the first developments in these directions, such as the creation of guidelines for a wikilessons platform on Wikibooks. In 2019, we have yet to see how these three new directions of the Education Program will work out. In parallel, we continued activities on contribution of school and university students to Wikipedia, without actively seeking new partnerships but with supporting those where teachers and schools were interested.

Organised and supported events:

 • Three presentations about Wikipedia at educational conferences of Edcamp franchise in Chernihiv, Nizhyn and Hlukhiv.
 • June 8: wikitraining at Nizhyn Hohol State University (by Krutyvuss)
 • December 8: wikitraining for teachers in Balaklia, Kharkiv Oblast
 • December 12: WEP presentation to the teachers of Kharkiv
 • December 15: organisational meeting concerning wikilessons in Wikibooks

Wikicamp 2018

Wikicamp wasn't organised in 2018. With all its organisational matters that we have never done before, this project would be a big step, which we still lack experience for. A series of tragedies in Ukrainian summer camps this year made us think that we really need to have people with some experience before doing it. That is why it was decided to send delegates to the future International WikiCamp in Armenia to gain experience first, and then organise Wikicamp in Ukraine in 2019 or 2020.

Wikiworkshops on demand

Wikitrainings by Wikimedia Ukraine are usually held in scope of some project or partnership (such as during Wikimarathon, within projects GLAM institutions and/or during article contests), but we also answer to the single requests for a wikiworkshop from other organisations. There was a noticeable number of them in 2018; additionally there were several webinars, too.

Organised and supported Wikiworkshops on demand:

 • Two webinars on female entrepreneurs representation in Wikipedia (trainer: Aced, organisational help Anntinomy; recording)

Crimean Tatar Wikipedia and beyond

There were no shifts in this direction due to lack of consistent interest from partners and no living community on wiki so far. In 2018 we taught user:Alem.lenura who now creates articles in ukwiki about Crimean Tatars. There are ideas and potential new partners among Crimean Tatar organizations to present the intangible heritage of the Crimean Tatars in Ukrainian and English language. Our understanding is, that Crimean Tatar Wikipedia is prioritised less due to lack of skilled language speakers and presence of other, more pressing topics in their agenda.


Program Objectives:

 • to engage more educators by organising at least 10 trainings
 •  Partly done. We did engage more educators, and exceeded expectations of participants from Education program but in number of trainings less than 10.
 • to engage more students by organising at least 2 courses and 10 presentations
 • Виконано. Students were engaged in a number of courses both in schools (particularly in Kremenchuk) and in universities (particularly in Lviv), and we made over 10 education presentations. We also had many students joining Wikipedia as newly registered editors, with some of them becoming active ones and one becoming a chapter member.
 • to continue the particular focus on under-represented regions, such as Southern and Eastern Ukraine, by organising at least one such training there
 • Виконано. Local Cultural Heritage and Notable People and WikiKharkivshchyna 2018 contests included wikitrainings for participants, which happened in these regions. There was also an education training in Kharkiv Oblast in Eastern Ukraine.
 • to continue responding to the requests of different communities by holding at least 5 Wikiworkshops for those who ask
 • Виконано. There were three live workshops and two in a form of webinars upon demands of communities, and significantly more as a part of wider programmes (education, GLAM, contests etc.).
 • to continue promoting Wikipedia in education by giving presentations of innovative uses of Wikipedia and related projects on educational conferences and fairs
 • Виконано. Our volunteers continued to attend EdCamp educational conferences and give talks at other occasions.

Program Metrics:

Shared metrics
 • Total participants: 1161 / 830. High figure of participants primarily explained by Wikimarathon exceeding expectationx with 600 participants, with Education Programme also exceeding expectations at 387 participants.
 • Number of newly registered users: 572 / 385. Primarily explained by workshops exceeding expectations (195 new users), although a significant number of these new users were also involved in other project (such as GLAM, thematic weeks or article contests), which is why we removed wikiworkshops as a separate line for the next year.
 • Number of content pages created or improved, across all Wikimedia projects: 3346 / 2150. Mainly explained by Wikimarathon exceeding the target alone with 2509 articles.
Grantee-defined metrics
 • Number of volunteers involved: 100 / 40. Strong involvement of volunteers in Wikimarathon with 58 volunteers organising events all over Ukraine.
 • <Number of media files used: NA / 50. Target was mainly based on potentially workshop participants becoming uploaders on Commons which could have happened but was not really tracked.

Community Support and Development

Community Events

Organising events for the community is a very important aspect of our work because they help exchange ideas between movement members. Traditional annual Wikimedia gatherings in Ukraine are Wikiconference of the wider community and General meeting of WMUA members. This year WMUA also organised a third major event, Wikimedia CEE Meeting (covered by a separate grant). Community Events programme also include smaller events, such as contest award ceremonies, wikimeetups and edit-a-thons. Both the Wikiconference and the CEE Meeting proved to be a valuable experience for us (more details can be found in our Program Story and Learning Story, respectively).

The list of organised and supported community events includes:

 • award ceremonies of the contests (as mentioned in the respective sections of this report)
 • Ukrainian Wikiconference 2018 (Вікіконференція 2018) in Kyiv. For the first time it lasted for three days. 66 Wikimedians (including speakers) attended, 62 of them received scholarships. ~90% of respondents to the post-conference survey found it useful or very useful; same number of people were satisfied with the work of organising team. Most of the participants mentioned that they gained new ideas for realisation of existing projects. Inviting external speakers for topics of reliable sources, copyright and facilitation of discussions was appreciated as useful.
 • Wikimedia Ukraine 12th Annual General Meeting. There was a pre-AGM day for candidates to the board with both presentations and practice about internal governance, bookkeeping routine of organisation and using Trello for tracking tasks. 29 organisation members took part in AGM. The first day of AGM was dedicated to discussing 2018 results and plans for 2019, changes to Bylaws, and internal Rules of Conduct. On the second day, Reports from the 2018 Board and Auditing Committee were approved and new Board and Auditing Committee members were elected.

Trainings for Volunteers

We are determined to give our volunteers the training they need for productive work. We didn't organise separate trainings in 2018, having decided to include more training sessions in other community events. This way there were different practical sessions at Ukrainian Wikiconference (facilitation of discussions; Wikidata & SPARQL; conflict management; partnerships) and a pre-AGM day for candidates to the board with training in internal governance, bookkeeping routine of organisation and using Trello for tracking tasks. We are also supporting requests for scholarships to attend external trainings; there was one instance of these in 2018, some requests are to be fulfilled in 2019. The trainings do have positive influence, for instance, the use of Trello was started after the training and it was used, for example, for tracking progress of writing this report. Our experience in 2018 showed that the model of funding external training sessions, as opposed to organizing our own, is most suitable for us at the moment.

Scholarships

In 2018 Wikimedia Ukraine offered scholarship to attend 8 Wikimedia events. Apart from WMUA funding, members of organisation were receiving scholarships in other ways, too (WMF scholarships to Wikimania, WMDE scholarships to Wikimedia Conference etc.). Their experience is documented onwiki and in our blog per WMUA scholarship requirements, some were presented at Wikiconference. Since the previous years, the quality of scholarship reports has increased, and the participation of Ukrainian wiki-community members in international events is increasingly useful for offering ideas on community developemnt.

Granted scholarships:

 • International Board Retreat 2018 — NickK
 • Romanian Wikiconference — Visem

Microgrants

2018 saw the creation of a microgrants committee in order to boost the work of this project. While this has yet to finish its redeveloping in 2019 (we fully integrate Wikiexpeditions and thematic weeks support in microgrants, see 2019 sAPG), the creation of this committee has already proved useful in improving the flexibility and effectiveness of microgrants. Main directions of microgrants in 2018 were attending events for photo reporting and buying books for Wikipedians. Some traditional events, which we used to cover in the previous months, were not addressed due to the lack of volunteers or external factors, such as a failure to get an accreditation.

Microgrants-supported:

 • photographing Ukraine national Paralympic team accompanying ceremony to 2018 Winter Paralympic Games
 • photographing iForum 2018
 • photographing Razomfest 2018
 • bought 3 books

Thematic weeks/months

Support of thematic weeks/months in 2018 was done in a traditional manner: Wikimedia Ukraine granted support to the organisers who asked for it. We provided two types of support: informational (spreading information about the events on our blog and/or social media channels) and material (providing souvenirs for most active participants). Throughout 2018, we supported 5 thematic weeks, which, when combined, produced almost 2,000 articles in Ukrainian Wikipedia. Overall, our work with thematic weeks was successful, and their integration with microgration will make the system of thematic weeks' support more flexible and efficient.

Thematic weeks/months supported:

 • SF Works Month 2017 (sending souvenirs was done in 2018)
 • Israel Month
 • Sumy Oblast Week
 • Tanzania Week
 • Ukrainian Revolution and Statehood Month

Wikizghushchivka (Condensed milk)

Volunteers of Wikizghushchivka project did not determine the winners during the year and did this at the end of it; they hadn't send the condensed milk yet. On the one hand, it is better to wait with rewards because destructive contributions naturally filter out with time, on the other hand, this undermines the goal of the project itself. Since current model doesn't seem to work anymore with volunteers slowing the whole process down, we transfer Wikizghushchivka under Microgrants program in 2019, which will mean that it will need to go through the same application process as other microgrants to be renewed.


Program Objectives:

 • to increase the community participation and skill level
 • Виконано. We had many new Wikimedians involved in our programmes and events and sharing their experience. Overall volunteer participation increased and efforts on recruiting volunteers were successful. As for the skills, we see Ukrainian Wikiconference as the main source for skill level increase in 2018, and most of the participants found it useful for them. In addition, attending international events also helped us get a lot of useful experience and ideas.
 • to empower users with the techniques and skills that needed for Wikimedia projects
 • Виконано. We included a number of practical sessions into Ukrainian Wikiconference 2018, and most of the participants found them useful.
 • to provide incentives to the community, supporting wide range of volunteer initiatives with the materials and souvenirs they can use
 • Виконано. We supported all the organising teams with materials and souvenirs and provided volunteers who spoke at external events with promotional materials, too. We print Wikipedia editing cheatsheets, photo contest booklets, event posters, and make buttons, pocket calendars, pens, pencils, eco-bags, slap-bracelets etc. with logos of Wikimedia projects.
 • to ensure members and volunteers engagement and committing by supporting/organising online and offline events
 • Виконано. We organised awards ceremonies for the contests, which is widely perceived as a must-have for a project of this kind. Conferences added to the bonding feeling, too. We also used WikiThursday to discuss something with the community members.

Метрики програми:

Спільні метрики
 • Усього учасників: 312 / 232. Трохи краще, ніж очікувалося, завдяки високій участі в громадських заходах і тренінгах і успішності тематичних тижнів.
 • Кількість недавно зареєстрованих учасників: 52 / 25. Цільова перевиконана з активацією проекту Вікі Згущівка.
 • Кількість сторінок вмісту, створених чи покращених, у всіх проектах Вікімедіа: 2501 / 250. Цільова перевищена, оскільки мікрогранти генерували значну кількість мультимедійних файлів, а тематичні тижні, що підтримуються WMUA, також принесли значний обсяг вмісту.
Метрики від грантоотримувача
 • Кількість залучених волонтерів: 22 / 20. На ціль
 • Кількість медіафайлів, використаних у вікіпроектах: 68 / 100. Мета пропущена через проблеми з акредитацією мікрогрантів: нам не вдалося отримати акредитацію на всі події, які нас цікавили.

Промоція Вікімедіа та вільних ліцензій

Видимість у медіа

Публікація ЗМІ у 2018 році була досягнута з використанням традиційних для WMUA методів: прес-релізи, інформаційні партнери, повідомлення соціальних медіа. У Вікімарафоні було досягнуто достатньо публічності: окрім десятків текстових повідомлень із засобів масової інформації та організацій, що приймають, було принаймні 10 відеороликів з Wikimedians, а інфографіка навіть використовувалася у телевізійних новинах. Ми звернулися до місцевих органів влади з проханням допомогти з оголошенням наших конкурсів, які дали добрі результати для Wiki Loves Monuments та конкурсу підтримка Wikivoyage українською мовою. Вперше в офісі WMUA і в одному будинку Вікіпедії було знято нову історію великого телеканалу. Крім того, ми активно розробляли обліковий запис Instagram в Україні, створений в останні дні 2017 року, намагаючись охопити молодь і різноманітнішу аудиторію. Цікаво, що опублікування переможних фотографій з фотоконкурсів з атрибуцією на зображеннях краще відповідає умовам ліцензії CC.

Адвокація свободи панорами

Ми продовжуємо свою діяльність щодо прийняття законопроекту про безкоштовну панораму в Україні. Кінцева мета, яка полягає у прийнятті всеосяжного безкоштовного панорамного законопроекту, не була досягнута у 2018 році. У бурхливих політичних умовах, які сьогодні відчувають Україна, такі питання, як свобода панорами, затьмарюються іншими політичними питаннями, і тому важко переконати інших у важливості подібної теми в ширших політичних умовах України як країни. Проте ми зробили кілька хороших кроків уперед: ми співпрацюємо з Creative Commons Ukraine; розробили проект плану адвокації, який активно розширювався наприкінці 2018 року; і почала працювати над розробкою рекламного відео, яке планується зняти і опублікувати в 2019 році.

QR-коди з посиланнями у Вікіпедію

Не було жодного прогресу в цьому проекті, оскільки ми не мали відповідного місця, яке б мали зацікавити місцеве самоврядування в цьому проекті, і волонтерів, які могли б керувати ним.


Цілі програми:

 • заохотити виконавчі й законодавчі зміни, що позитивно вплинуть на проекти Вікімедіа, дозволять свободу панорами в Україні
  Виконано. Ми підтримали зміни, які дозволять комерційну свободу панорами до законопроекту #7539, який вводить лише некомерційну "свободу панорами". Закон не був прийнятий і робота триває.
 • підвищити обізнаність щодо проектів Вікімедіа та повагу до ліцензій (авторського права)
   Partly done. Ми продовжуємо пропагувати проекти Вікімедіа, і завдяки регулярному висвітленню у ЗМІ нашої діяльності зростає обізнаність. Ми також брали участь у ярмарках для громадських організацій, де ми могли поширювати рекламні матеріали Вікімедіа. Що стосується поваги до ліцензій (авторських прав), WMUA практично не змінила ситуацію в Україні на цю тему у 2018 році, ми були досить реактивними і зв'язалися з повторними користувачами, які не працювали належним чином.
 • покращити розуміння вільних ліцензій та їх використання у проектах Вікімедіа
  Виконано. Кілька установ оприлюднили зміст своїх веб-сайтів за ліцензіями CC BY або CC BY SA в результаті консультацій членів WMUA. Проте не існує сталого моніторингу таких випадків.
 • популяризувати Вікіпедію через забезпечення легкого електронного доступу до інформації про місця
  не зроблено. Не було жодного прогресу в проекті QR-кодів, пов'язаних з Вікіпедією, оскільки для цього проекту не було доступних як волонтерів, так і партнерства.

Метрики програми:

Спільні метрики
 • Усього учасників: 2385 / 100. З них 185 були безпосередньо задіяні (написання повідомлень у блогах, підготовка інфографіки, підтримка сторінок соціальних медіа, партнерів, з якими ми працювали над просуванням проектів Вікімедіа та безкоштовних ліцензій), а 2200 - учасниками заходів, які ми організували. Первісна мета 100 не включала учасників подій.
 • Кількість недавно зареєстрованих учасників: NA / 5. Хоча наші рекламні зусилля (зокрема, публічні презентації на молодіжних заходах) повинні були призвести до деяких нових реєстрацій користувачів, ми не могли відстежити це.
 • Кількість сторінок контенту, створених чи покращених у всіх проектах Вікімедіа.: 21 / 20. Інфографіці анд матеріалс.
Метрики від грантоотримувача
 • Кількість залучених волонтерів.: 26 / 15. Ми мали високу активність на нашому блозі з 20 добровольцями, які сприяли самому блогу.
 • Кількість медіафайлів, використаних у вікіпроектах: 12 / 10. Інфографіка та матеріали.

Spending

Please link to a detailed financial report for your spending during the grant period. This should be in the same format as your detailed budget from your Simple APG application.

 • Детальний звіт тут.

Please include the total amount of Simple APG funds you spent during the grant period.

 • 98 487,5 USD