Grants:Simple/Applications/Wikimedia Ukraine/2018/uk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Grants:Simple/Applications/Wikimedia Ukraine/2018 and the translation is 72% complete.

Other languages:
English • ‎dansk • ‎español • ‎magyar • ‎українська • ‎العربية
Applicant or grantee: Wikimedia Ukraine
Amount granted: 108,400 USD (98,500 + 10% contingency) (-)
Funding period: 1 January 2018 to 31 December 2018
Midpoint report due: 15 July 2018
Final report due: 30 January 2019

Application

Background

Link to these documents, for the upcoming funding period, only if you have them.

 1. Link to your organization's staffing plan, for the upcoming funding period. Grants:Simple/Applications/Wikimedia Ukraine/2018/Staffing plan
 2. Link to your annual plan, for the upcoming funding period. Наш річний план затверджується щорічними Загальними зборами, що зазвичай проходять в кінці грудня. Ми підготуємо річний план на 2018 рік на основі результатів опитування волонтерів різних проектів (поточних і нових). Ми зібрали такі відгуки на публічній сторінці з описом діяльностей (завдань) і попросили членів спільноти підтримати їх та зазначити, у якій ролі (організатор, учасник тощо) вони візьмуть участь: Вікімедіа Україна у 2018.
 3. Link to your strategic plan, which includes the upcoming funding period. Стратегічного плану у нас наразі немає. Ми працюємо над його створенням, від початкових дискусій щодо стратегування Вікімедіа 2030, за чим послідує опитування спільноти до кінця цього року.

Please add your grants metrics to this sheet. Note that requirements for shared metrics have changed for grants starting 1 January 2017 or later. Будь ласка, перегляньте цю таблицю з глобальними метриками та прогресом.

Programs

Please describe any changes to your programs for the upcoming funding period, including the addition of new programs or any programs you are no longer doing. Include your rationale for any major changes to your programs here.

 • Ми реорганізували наші програми в інші групи. За ознаку для групування в найлогічніший спосіб ми вибрали найбільш важливий результат програм.
 • Нова велика програма: Вікітабір 2018. Дві основні причини її почати — це, з одного боку, активний розвиток заходів з Освітньої програми Вікіпедії у школах упродовж останніх двох років, з групою вчителів з усієї країни, що пропагують Вікіпедію в школах, а з іншого боку, успішна організація вікітаборів в інших країнах ЦСЄ, зокрема у Вірменії.
 • Ми виділили кримсько-татарську Вікіпедію в окрему програму, щоб підкреслити її і присвятити більше ресурсів цій програмі, присвяченій цій мові меншості. Ми працюємо над розвитком кримсько-татарської Вікіпедії з 2013 року, але у 2018-му плануємо організувати свою роботу у програму.
 • З цих же причин ми виділили окремою програмою фізичні QR-коди. Ми працюємо над цим, починаючи з першого проекту в Одесі у 2013 році, але не маємо в цьому напрямку якихось організованих зусиль. Маємо намір присвятити більше зусиль цьому наступного року.

Please use the templates provided to add information about each program you are planning for the upcoming funding period.

Заповнення прогалин контенту

Ця програма зосереджена на привнесенні нового контенту у проекти Вікімедіа. Оскільки зростання Вікіпедії та її сестринських проектів є загалом ціллю відповідних онлайн-спільнот, ВМУА хоче працювати над закриттям певних прогалин вмісту. Різноманітні онлайн-конкурси та польові експедиції призначені для досягнення цієї цілі. Одночасно з продовженням таких довготривалих проектів як фотоконкурси ВЛП і ВЛЗ і конкурс статей CEE Spring, які проводитимуться всьоме, вшосте і втретє відповідно (оскільки вважаємо, що їхня місія ще не досягнута), ми також плануємо деякі нові проекти.

Конкурси статей

Вікімедіа Україна оголошує конкурси з 2011 року. Відкриті змагання є одним з найкращих способів зменшити відомі прогалини вмісту, привнести новий контент на певні теми і нових редакторів у вікіпроекти. Вони також приваблюють тих користувачів, які не зацікавлені натискати кнопку «Редагувати», поки не отримають мотивацію і заклик написати статтю на тему, яка їм не байдужа чи добре відома.

Потреба у кожному конкурсі полягала в очевидній прогалині вмісту у деяких галузях, як-то теоретична фізика (тема надто вузька, щоб на неї могли писати волонтери-аматори), військова тематика (оскільки це було у 2014, коли вона була у всіх новинах) або пам'ятки культурної спадщини (тема надто широка, щоб її можна було успішно описати без реклами).

У 2018 році ми продовжимо організовувати конкурси з написання статей. Уже є волонтери, що зголосилися організовувати CEE Spring 2018, конкурс статей Вікі любить пам'ятки/Вікі любить Землю, статті з музики, Скандинавську весну.

Винесені уроки з організації конкурсів статей занотовано тут.

Конкурси фотографій

Ми плануємо знову підняти три фотоконкурси (WLE photo contest міжнародний, Вікі любить Землю, Вікі любить пам'ятки, Конкурс наукових фотографій), які ми організовували у 2017 та попередні роки. Кожного року стає все більше фотографій пам'яток природи та культурної спадщини, що перебувають під охороною, однак все ще наявні значні прогалини, як-то цілі райони без жодного фото.

5 випусків конкурсу Вікі любить Землю (який ми започаткували у 2013) в Україні зібрали зображення 3301 природоохоронного об'єкта з 8170-ти, які є у державному реєстрі. За останні кілька років ми також розвинули співпрацю з організаціями, зокрема екологічними рухами та організаціями, що працюють над збереженням природної спадщини, задля розширення нашої аудиторії і зростання контенту. Це допомогло нам принести як новий медіаконтент (зокрема завдяки спецномінації цього року), так і нові статті (зокрема завдяки отриманню матеріалів про природні об'єкти).

Вікімедіа Україна запустила ідею Wiki Loves Earth як міжнародного конкурсу у 2014 і всі чотири попередні випуски були в основному керовані Вікімедіа Україна як офіційним організатором з міжнародною командою (в яку входили представники різних країн від Бельгії до Австралії). Кожного року ми залучаємо більше країн, зокрема в Азії й Африці, де вже є як досвідчені організатори, так і сильні новачки, які беруть участь у першому своєму фотоконкурсі взагалі. У 2018 році ми плануємо продовжити організацію міжнародної частини Wiki Loves Earth як проекту регіонального відділення, але розглянемо можливість відокремити його у 2019, якщо нам вдасться створити зрілу групу, яка зможе проводити конкурс незалежно, подібно до того, як проводиться Wiki Loves Monuments.

Фотоконкурс Вікі любить пам'ятки — важлива частина нашої діяльності, оскільки ми проводимо його з 2012 року й отримуємо значні результати і в кількості фото й учасників (бл. 30000 фото від десь 500 учасників щороку), і в сенсі аутрічу (значна увага від партнерів та громадськості). Наші основні виклики — це покращення списків пам'яток (в Україні немає офіційного реєстру пам'яток, тому нам потрібно зв'язуватися з державними та місцевими адміністраціями, щоб отримати їхні офіційні списки) та покращення регіональної висвітленості. Ми створили найбільшу в Україні базу даних пам'яток за весь час, в якій є близько 80 тисяч відомих пам'яток з 150 тисяч наявних в Україні, і за шість років конкурсу у нас є фотографії близько 26 тисяч із них. Ми постійно працюємо над покращенням конкурсу і збором відгуків від наших учасників.

GLAM (БоГеМА)

Працівники бібліотек та музеїв належать до тих, хто зацікавлений в отриманні навичок редагування в рамках свого професійного зростання. Бібліотеки та музеї є нашими постійними партнерами і місцями, де ми організовуємо вишколи, тренінги та церемонії нагородження. Наші зусилля також спрямовані на те, щоб заохотити установи БоГеМА робити внесок у вікіпроекти як невід'ємну частину своєї роботи.

Викликами для нас є загальна недостача цифрових стратегій в українських установ БоГеМА. Більшість із них мають веб-сайти, але багато з них вважають, що публікація своїх колекцій онлайн приверне відвідувачів до веб-сайту замість відвідання самого музею чи бібліотеки, і таким чином нашкодить їм. Незважаючи на багаті колекції, організувати надання контенту зазвичай вимагає багато часу на переговори і тренінги для волонтерів і працівників.

Надання контенту можна відслідкувати у Вікісховищі (посилання, див. інституції з України). Ми продовжуємо залучати подальше донорство вільного контенту у Вікісховище і покращення вмісту проектів Вікімедіа через зростання участі спільноти у діяльностях ВМУА, пов'язаних з GLAM, і працівників самих GLAM-установ.

Вікіекспедиції

Вікіекспедиції дають вікімедійцям і новачкам відвідати різні місця з метою задокументувати теми, що погано розкриті у проектах Вікімедіа, у медіафайлах. Учасники вікіекспедицій мають створити або покращити відповідні статті, проілюструвати їх зображеннями і написати звіт про свій внесок у вікі та в блозі ВМУА.

Ми займаємося цією програмою з 2011 і підтримували вікіекспедиції у майже всіх областях України. Вони проходять у різних форматах, включаючи одноденні велоекспедиції до певних невисвітлених місць, дво- чи триденні тури до місць, визначених вікімедійцями-експертами (археологами чи природознавцями) або довгі експедиції, організовані з партнерами і з нашою частковою підтримкою, на зразок Inside of Living. Приклад сторінки звіту з вікіекспедиції можна побачити тут, а медіафайли з наших експедицій завантажені у Вікісховище.

Цілі програми:

 • покращити розкриття у Вікіпедії тем, що мають високий пріоритет у спільноти
 • збільшити якість і кількість фотографічного вмісту про природоохоронні об'єкти, пам'ятки культурної спадщини, фото- та іншого медіавмісту, що допомагає пізнавати науку
 • забезпечити використання конкурсного контенту для ілюстрування проектів Вікімедіа через організацію онлайн-співпраці (конкурсів)
 • покращити контент проектів Вікімедіа через підвищення участі установ GLAM та участь спільноти у спільних заходах ВМУА-GLAM
 • покращити вміст проектів Вікімедіа через збільшення вмісту на локально-орієнтовані теми

Метрики програми:

Спільні метрики
 • Всього учасників: 3140
 • Кількість недавно зареєстрованих учасників: 1255
 • Кількість сторінок вмісту, створених чи покращених, у всіх проектах Вікімедіа: 118 700
Метрики від грантоотримувача
 • Кількість залучених волонтерів: 40
 • Кількість медіафайлів, використаних у вікіпроектах: 13 550

Часова шкала:

 • 1—31 березня: конкурс Скандинавська весна
 • 21 березня — 31 травня: конкурс статей CEE Spring
 • 1—31 травня: фотоконкурс Вікі любить Землю
 • 1—30 вересня: фотоконкурс Вікі любить пам'ятки
 • 1—30 листопада: Конкурс наукових фотографій

Підвищення участі

Ми звертаємося до різних груп і осіб, включно з недопредставленими в нашій спільноті, з підтримкою й організацією тренінгів, спрямованих на підвищення участі у русі Вікімедіа. Ми працюємо з нашою спільнотою над пошуком можливостей зростання участі і покращення середовища для новачків у проектах Вікімедіа. Це здійснюється через аутріч-діяльність, партнерства з певними установами аутрічу, онлайн-ініціативи (такі як Вікімарафон). Ці види діяльності мають паралельні цілі покращення вмісту і приваблення більше учасників з цільових груп.

Вікімарафон

5-й випуск Вікімарафону, присвячений 14 річниці української Вікіпедії, запланований на 27—30 січня. Він має на меті привабити якомога більше людей до наповнення вільної енциклопедії й отримати рекордну кількість створених статей у ці чотири дні. Організаційний фокус робиться на заклик до участі через ЗМІ і на співпрацю з бібліотеками, освітніми установами та ГО, які стануть місцями проведення вишколів від вікімедійців. 20 волонтерів підтвердили свою зацікавленість у проведенні віківишколів та/або залучення ближніх установ до їх приймання у себе. Результатом Вікімарафону 2017 були 2031 стаття (428 з яких створені ботами) і значне висвітлення у ЗМІ. Середня кількість статей за добу була вчетверо більшою, ніж та ж середня кількість статей, що створюються в українській Вікіпедії впродовж року.

Освітня програма Вікіпедії

Вікімедіа Україна провадить заходи Освітньої програми Вікіпедії (ОПВ) з 2011 року.

У перші чотири роки ми зосереджувалися на роботі з студентами університетів і працювали у двох напрямках: один полягав у підписанні меморандуму про співпрацю з адміністрацією вишу та організації віківишколів для викладачів з надією, що вони будуть впроваджувати навчальну модель, яку ми пропонуємо; інший передбачав пошук уже зацікавлених викладачів, відповіді на їхні запитання і допомогу з роботою над статтями їхніх студентів під час семестру. Однак кілька років тому ми зрозуміли, що українські студенти зазвичай приходять у вищі навчальні заклади без жодного уявлення, як писати статтю, не скотившись до плагіату, не бояться плагіату і не намагаються його уникати. З 2017 року ми зосереджуємося на роботі лише з університетами, де вже є викладачі, зацікавлені в роботі з ОПВ, і плануємо зберегти цей фокус у 2018.

З 2016 року ми активно розгортаємо роботу зі шкільними вчителями. Ми сподіваємося залучити до використання проектів Вікімедіа у класі нову велику групу вчителів, що означає навчання учнів роботі з джерелами і тому, як обережно поводитися з можливим плагіатом до того, як вони до нього звикнуть. Наразі ми провели близько десяти вишколів для вчителів з усієї України, чимало учасників зараз натхненні розповідати про це у місцевих колах учителів. Багато з них організували успішні уроки з Вікіпедією у своїх школах. Робота зі школами зараз є основним напрямком Освітньої програми Вікіпедії і ми плануємо розвивати цю діяльність.

Ми хочемо надавати високоякісні тренінги (зазвичай, дводенні тренінги для вчителів, кілька вишколів для учнів), щоб забезпечити необхідні знання для перетворення на нових редакторів. Наприклад, у 2017 ми провели дводенні тренінги для 90 вчителів, після того як отримали від методкабінетів запити на їх проведення.

Вікітабір 2018

Це запланована подія для учнів старших класів, що займаються редагуванням Вікіпедії на уроках під керівництвом учителів, які пройшли наші тренінги. Табір базуватиметься у спортивно-оздоровчому комплексі при ліцеї у Кременчуці (Полтавська область) для 25—30 учнів. Керує проектом Олег Кущ. Ця ініціатива з'явилася завдяки усіху Вікітаборів у Вірменії та освітньому курсу цього вчителя, і відповідає запланованому розвитку Освітньої програми Вікіпедії для шкіл в Україні.

Віківишколи на вимогу

Є великий запит у заходах, де б навчали редагуванню вікіпроектів, і у нас уже значний досвід в організації таких заходів. Запит може йти від організацій-партнерів, які хочуть покращити розкриття у Вікіпедії певної теми, або від волонтерів, які виявили цікаву можливість. Ці вишколи можуть траплятися у великих містах, де у нас є розвинена спільнота, або у регіонах, де ще немає досвідчених вікімедійців. Вони проводяться у різних формах, від спрямованих на вузьке професійне коло (зокрема бібліотекарів) до відкритих широкій публіці, зазвичай у вигляді марафонів редагування.

Вивчені уроки на віківишколах, які ми організовуємо, задокументовані тут.

Кримсько-татарська Вікіпедія і не тільки

Кримські татари є національною меншиною в Україні, дуже чутливою внаслідок історичних обставин. Ми уже налагодили відносини з деякими представниками та громадськими організаціями кримських татар, наприклад, ГО «Алєм», щоб покращити поінформованість про кримськотатарську Вікіпедію та залучити до неї більше користувачів, а також краще розкрити дотичні теми в українській Вікіпедії. Ми організовуємо заходи, пов'язані з кримськотатарською Вікіпедією з 2013 року, але у нас ніколи не було для цього повномасштабної програми. У 2018 році ми хочемо розвинути цю діяльність, зокрема через залучення наших партнерів до святкування 10-річчя кримськотатарської Вікіпедії.

Цілі програми:

 • залучити більше освітян через організацію принаймні 10 тренінгів
 • залучити більше студентів через організацію щонайменше 2 курсів та 10 презентацій
 • продовжити зосереджуватися на недопредставлених регіонах, таких як південна та східна Україна, через організації принаймні одного такого тренінгу там
 • продовжити відповідати на запити від різних спільнот через проведення принаймні 5 віківишколів для тих, хто просить
 • продовжувати пропагувати Вікіпедію в освіті через презентації інноваційного використання Вікіпедії та пов'язаних проектів на освітніх конференціях і ярмарках

Метрики програми:

Shared metrics
 • Усього учасників: 830
 • Кількість недавно зареєстрованих учасників: 385
 • Кількість сторінок контенту, створених чи покращених у всіх проектах Вікімедіа: 2150
Метрики від грантоотримувача
 • Кількість залучених волонтерів: 40
 • Кількість медіафайлів, використаних у вікіпроектах: 50

Часова шкала:

 • 27—30 січня: Вікімарафон до дня народження Вікіпедії
 • 2 тижні у червні–серпні: Вікітабір
 • Упродовж року: заходи з редагування

Підтримка і розвиток спільноти

Вікімедіа Україна надає підтримку спільнотам Вікімедіа різними способами. Ми продовжимо організовувати події, надавати мікрогранти і давати подарунки вдячності не лише членам ВМУА, що є активними офлайн-волонтерами, а й усім редакторам, які повідомляють нас про свої потреби і заслуговують на заохочення. Нашу комунікацію з волонтерами і висловлення нашої їм вдячності ще є куди покращувати, тож ми націлені це робити.

Події для спільноти

Фізичні зустрічі є важливими як для регіонального відділення, так і для членів ширшої спільноти, оскільки це можливість зміцнити онлайн-співпрацю, поділитися здобутими знаннями й отримати нові навички, а також розпочати нові проекти чи започаткувати ініціативи з покращення вже наявних. Вони особливо важливі в силу того, що Україна є найбільшою країною Європи і наша спільнота розсипана по всій країні.

Ми знову організуємо українську Вікіконференцію для спільноти (щорічну зустріч вікімедійців, і членів організації, і ні, з усієї України) та річні загальні збори (обов'язкове щорічне зібрання для затвердження звітів, обговорення планів та виборів нового правління) для організації. Ми також знову спробуємо започаткувати регіональні події, як ми їх уявляємо (зібраннями місцевих вікімедійців з недопредставлених регіонів з деякими запрошеними учасниками з-поза регіону): нам не вдалося досягти цієї мети у попередні роки через брак організаційної сили.

Тренінги для волонтерів

Щоб мати сильнішу спільноту, ми робимо тренінги з певних навичок, які потрібні українським вікімедійцям. Теми таких тренінгів (і підтвердження їхньої необхідності) виникають з обговорень після подій, наприклад, у минулі роки в нас були тренінги з вирішення конфліктів та із соціальних мереж. Потреба у більш технічних навичках покриється Вікіхакатоном, який ми плануємо організувати наступного року. Ще однією потребою є тренінги для тренерів: через зростання запиту на проведення віківишколів нам треба більша кількість людей, які можуть ефективно презентувати Вікіпедію перед аудиторією. На 2018 серед волонтерів є живий інтерес до такого роду тренінгів.

Стипендії

Вибір членів спільноти чи призначення працівників на участь в міжнародних подіях є можливістю навчитися більше від колег з-за кордону, розповісти про наші локальні проекти і передати досвід нашій спільноті. Ми б хотіли продовжити отримувати позитивні результати від участі українських вікімедійців у міжнародних заходах, таких як Вікіманія, регіональна конференція CEE Meeting, та тематичних подіях, таких як конференція Вікіджерел, EduWiki тощо.

Мікрогранти

Цей проект покликаний надавати фінансову підтримку діяльності волонтерів, результатом якої є промоція та/або внесок у проекти Вікімедіа. Кожного року ми контактуємо з організаторами фестивалів чи публічних подій, щоб отримати акредитацію для фотографів-волонтерів, покриваємо транспортні витрати на відвідування подій. Ми будемо раді купувати книжки чи інші невеликі речі, які зроблять роботу волонтерів над внеском у вікіпроекти зручнішою (сторінка проекту).

Тематичні тижні/місяці

Тематичні тижні і місяці редагування є проектом «знизу», який без зупинки триває в українській Вікіпедії. Будь-хто може оголосити тему, період написання і запросити користувачів до співпраці над покращенням і створенням статей на певну тему. Вікімедіа Україна намагається підтримувати цей проект, пропонуючи ініціаторам тижнів можливість обрати найкращого дописувача/-ів тематичного тижня/місяця і доручити нам надіслати їм сувеніри. Це можуть бути вікісувеніри, які ми вже маємо, або придбання спеціальних (пов'язаних з темою). Окрім цих сувенірів ми також пропагуємо тематичні тижня/місяці через блог ВМУА та соціальні мережі. Міжнародні тижні редагування, такі як Місяць Азії, Угорська революція 1956, також потребують організаційної підтримки.

Згущівка поштою

Цей проект із заохочення найбільш продуктивних дописувачів місяця справжньою банкою згущеного молока (оскільки віртуальна є символом вдячності, характерним для української Вікіпедії і подібним на зірки в англомовній) триває з 2011 року, хоча й з перервами через проблеми в організаторів. Кожного місяця ми надсилаємо банку згущеного молока найбільш активному досвідченому користувачеві і найбільш активному новачку в кожному україномовному проекті (Вікіпедія, Вікіцитати тощо). Тепер у нас є волонтери, які хочуть відновити проект, і всі дописувачі кінець кінцем отримають свої «призи». Ми дуже хочемо продовжувати підтримувати цю унікальну ініціативу.

Цілі програми:

 • підвищити активність та рівень навичок спільноти
 • розширити можливості користувачів техніками і навичками, які потрібні для проектів Вікімедіа
 • стимулювати спільноту, підтримуючи широкий спектр ініціатив волонтерів з допомогою матеріалів та сувенірів, які вони можуть використати
 • забезпечити участь і відповідальність членів та волонтерів через підтримку/організацію онлайн- та офлайн-подій

Метрики програми:

Спільні метрики
 • Усього учасників: 232
 • Кількість недавно зареєстрованих учасників: 25
 • Кількість сторінок контенту, створених чи покращених у всіх проектах Вікімедіа: 250
Метрики від грантоотримувача
 • Кількість залучених волонтерів: 20
 • Кількість медіафайлів, використаних у вікіпроектах: 100

Часова шкала:

 • лютий: Вікіхакатон
 • травень: тренінги для волонтерів
 • червень: Вікіконференція
 • 21—22 грудня: Загальні збори ВМУА
 • упродовж року: інша заходи

Промоція Вікімедіа та вільних ліцензій

Викривлена інформація щодо Вікіпедії та інших Вікіпроектів, а також вільних ліцензій, продовжує з'являтися у мас-медіа. Упродовж минулого року члени ВМУА переконали кілька установ (у т.ч. Міністерство оборони) до поширення матеріалів на їхніх веб-сайтах на умовах ліцензії CC-BY. Тепер більше ЗМІ в Україні знають, що означають вільні ліцензії, як працює Вікіпедія, як повторно використовувати контент з проектів Вікімедіа, але рівень поінформованості все ще нижчий від бажаного. Ми вбачаємо потребу в попередженні і вирішенні непорозумінь через надання читабельної інформації про проекти Вікімедіа і розмови з журналістами, у т.ч. у партнерстві з Creative Commons Ukraine.

Видимість у медіа

Вікімедіа Україна вважає видимість у медіа та публічність важливим ресурсом для приваблення волонтерів, створення громадської довіри і зв'язку з потенційними інституційними партнерами. З 2011 року ми регулярно оновлюємо наш блог (це близько 100 дописів на рік), що регулярно стає новими статтями в онлайн-ЗМІ. Підтримання кількох сторінок у соціальних мережах стало доброю платформою для отримання і надання відгуку з різних питань, демонстрації значимих результатів нашої роботи на звернення до публічних осіб з питанням щодо вільних знань.

Адвокація свободи панорами

Ми продовжуємо поширювати інформацію про свободу панорами серед журналістів та політиків. У 2016 та 2017 році ми розробили інфорграфіку на тему і долучалися до обговорення законопроектів, що зачіпають тему свободи панорами та/або вільних ліцензій; так буде і надалі.

Уроки, винесені з нашого досвіду щодо замовлення/розробки інфографіки, задокументовані тут.

QR-коди з посиланнями у Вікіпедію

Кілька років тому був успішний пілотний проект з розміщення QR-кодів на історичних пам'ятках в Одесі, але через брак волонтерів далі цього справа не пішла. Ми маємо підтвердження від волонтерів, які хочуть зараз відновити цю ідею і працювати з місцевою владою в інших містах над розміщенням QR-кодів, що ведуть до статей Вікіпедії, на історичних будівлях.

Цілі програми:

 • заохотити виконавчі й законодавчі зміни, що позитивно вплинуть на проекти Вікімедіа, дозволять свободу панорами в Україні
 • підвищити обізнаність щодо проектів Вікімедіа та повагу до ліцензій (авторського права)
 • покращити розуміння вільних ліцензій та їх використання у проектах Вікімедіа
 • популяризувати Вікіпедію через забезпечення легкого електронного доступу до інформації про місця

Метрики програми:

Спільні метрики
 • Усього учасників: 100
 • Кількість недавно зареєстрованих учасників: 5
 • Кількість сторінок контенту, створених чи покращених у всіх проектах Вікімедіа: 20
Метрики від грантоотримувача
 • Кількість залучених волонтерів: 15
 • Кількість медіафайлів, використаних у вікіпроектах: 10

Staff and contractors

Please describe any changes to your staffing plan for the upcoming funding period. These should include increases in staff or contractor hours, new staff positions, or staff positions you are removing. Include your rationale for any staffing changes here.

Нова позиція (бухгалтер) на повну ставку, що збільшує кількість працівників з 2,25 до 3,25 ставок. Три інші позиції залишаються незмінними.

For each new staff or contractor position, please use the template provided to add information about each new staff or contractor you are planning for the upcoming funding period (or to describe significant increases in hours or changes in job descriptions for existing staff). You are not required to provide this information for existing staff where no changes are required.

 • Позиція бухгалтера найсвіжіша серед наших працівників (вона почала працювати з кінця жовтня) тут є повний опис посади. У нашому гранті на 2017 рік це було закладено як оплата бухгалтерських послуг зовнішній компанії, однак після звіту з візиту фондівців цього року й обговорень з працівниками ФВМ ми вирішили найняти бухгалтера. Вона працюватиме повний робочий день у нашому офісі в Києві, звітуватиметься голові правління і тісно працюватиме зі скарбником. Ми передбачаємо, що половина часу витрачатиметься на звітування державі (що зніме тягар з голови правління, який мусить самостійно подавати звіти), а інша половина на підрахунок наших витрат по проектах.

Budget and resource plan

Link to a detailed budget for the upcoming funding period. This budget should include all of your organizations expenses. Please specify which expenses will be covered from your APG.

Таблиці Google, невдовзі з копією на Мета-вікі.

Midpoint report

This is a brief report on the grantee's progress during the midpoint reporting period: 1 січня — 30 червня 2018.

Program story

Please link to one program story that showcases your organization's achievements during the reporting period.

Культурна спадщина та видатні постаті краю: Конкурс статей для бібліотек

Progress

Заповнення прогалин контенту

Конкурси статей

 • У лютому в нас відбувся перший конкурс в українських Вікімандрах. «Підтримай Вікімандри українською» спрямований був на покращення обізнаності про проект і мотивування дописувачів на збільшення контенту. Було створено понад 120 статей про міста та місця України і світу і понад 30 статей було покращено. Таким чином сумарна кількість статей у проекті зросла до 764. Учасники використовували фото з конкурсів Вікі любить Землю та Вікі любить пам'ятки для ілюстрування статей. Конкурс рекламувася лише онлайн, через соцмережі та веб-сайти місцевих органів влади, які відреагували на офіційний лист Вікімедіа Україна з проханням про інформаційну підтримку. Деякі нові статті, створенні під час конкурсу: Болгарський розмовник, Міжнародний аеропорт Бориспіль, 17-те століття в серці Львова (туристичний маршрут), Тбілісі.
 • In March an article contest dedicated to Scandinavian countries. The idea behind the project was to cover the region (Denmark, Norway, and Sweden) that was underrepresented on Wikipedia and not covered in previous contests such as CEE Spring. This contest was organised in partnership with Ukrainian-Scandinavian Centre who hosted two promotional edit-a-thons and with support of the Embassy of Norway in Ukraine. 1095 articles were created or improved during the contest. We had a significant involvement of newbies (40 out of 91 participants were newly registered), with roughly 1/3 of participants learning about it from a source other than Wikipedia.
 • In April an article contest on writing about information security in partnership with Cisco Systems. 450 articles were created or improved, 30 participants took part. We have also organised wikitrainings in advance for those who wanted to find out more about editing. The contest was widely promoted off-wiki, particularly targeting information security students.
 • The CEE Spring article contest took part from March 21 to May 31. 1912 articles were created and 129 articles improved (list) which gave Ukraine the first place among all communities involved in CEE Spring this year and allowed us to improve last year's (already high) result. 78 participants took part, 23 of them were newbies, which is a high rate compared to CEE Spring in general (403 participants, 53 newbies). Finding jury members to evaluate over 2000 articles became a challenge for us (although a pleasant one): to make the amount of work bearable we had to recruit more than 20 jury members. The awards ceremony will be held during annual Wikiconference in August.
 • June was marked with another one month long contest. Wiki Loves Music contest was for creating or improving articles on any aspect of the music: music theory, elements, history, performers, composers, songs etc. The contest was split into two groups: one about music theory, history and instruments, more targeting music students and professionals, and another one about musicians, songs and events, more targeting music fans. The contest resulted in 473 new and 65 improved articles. Two juries (one per category) are currently scoring articles.

Конкурси фотографій

 • In May we had the 6th edition of Wiki Loves Earth photo contest for Ukraine. 287 participants uploaded 10 562 files. In July the jury of seven will pass top-10 pictures that to the international round. About 4% of images uploaded are used across Wikimedia projects by the reporting time. This edition hit the record in the number of photographed environmentally protected areas and objects in Ukraine, the quantity that is more valuable for us than total number of photos submitted. But there's still a gap for this contest to close as six editions have brought illustrations of only 44% of ca.8200 objects in Nature Preservation Fund State Registry.
The international part of Wiki Loves Earth was again a joint effort of Wikimedia Ukraine and a volunteer international team this year. 32 countries participated in the contest this year. It brought 90 000 (stats tool) images in total. This result is roughly in line with the one from previous year, without India's participation (they needed a break to deal with over 30 thousands submissions last year). The international jury is to start their work in August.

GLAM (БоГеМА)

 • GLAM institutions actively participated in Wikimarathon (see Increasing Participation program). Volunteers have collaborated with the libraries to host wikimeetups, where everyone could come and take part in Wikimarathon and check books for information. In some locations librarians were not just guests, participants or hosts but also volunteered to coordinate meetup and introduce participants to Wikipedia rules.
 • Local Cultural Heritage and Notable People, article contest for librarians and readers achieved satisfactory results (more details in Mіdreport Program story).

Вікіекспедиції

Only one Wikiexpedition was held during the period, a long expedition to Chernivtsi Oblast to picture local wooden churches known for their particular style. This region is overall underrepresented on Wikimedia projects, particularly due to relatively small population and lack of active local community. In addition to wooden churches, participants also pictured other notable places (village council buildings, monuments etc.) on their way. Two participants have taken 634 photos, created 5 and improved 88 articles.

Підвищення участі

Вікімарафон

Facebook banner for Wikimarathon

Ukrainian Wikipedia turned 14 on January 30. According to the plan we had run Wikimarathon to celebrate the date. The main idea was to invite people to create at least one article to thank Wikipedia for knowledge it provides. This year Wikimarathon's edition lasted for four days: January 27-30. To make it easier for all interested and existing editors to take part in the motion and collaborate face to face, Wikimedia Ukraine inspired and supported meetups on these days. More than 40 settlements were on the Wikimarathon's meetups map, with 59 different events, and over 30 of them were hosted by public or university libraries. Wikimarathon resulted in 2509 new articles (750 were created by bots). So the average daily number was 3 times bigger than the average number of articles created in Ukrainian Wikipedia along the year. 600 users reacted to Wikimedia Ukraine's appeal by contributing a new article, among them 171 registered during Wikimarathon days.

Освітня програма Вікіпедії

 • In EP we focused on increasing the participation of educators. However, these activities only give major results in the following period, in this case in the next school year (starting September). There were 3 trainings for school teachers from all over Ukraine (two 2-day trainings in Kyiv and one-day training in Nizhyn, Chernihiv oblast). Trainers, teachers themselves, introduced 28 participants with Wikipedia basic rules, practiced in creating articles and prepared teachers to work with Wikipedia in class, as a tool for research and for the main curriculum work.
 • Andriy Grytsenko, board member who is an educator himself and Education Program activist, presented Wikipedia Education Programme at conferences for educators EdCamp in Chernihiv, Nizhyn, Gluhiv and also for students of one of Kyiv university.
 • In the meantime, teachers continued organising education programme in their institutions, with institutions in Lviv, Cherkasy Oblast, Poltava Oblast and Sumy Oblast being particularly active. Courses targeting high school and university students resulted in over 300 new articles, and education programme overall had 165 participants (students and teachers participating in trainings) who created and improved 480 articles.
 • Work is currently ongoing on preparing a reference book for teachers willing to organise Wikipedia Education Program activities.
 • In addition, Wikimedia Ukraine supported a workshop targeting French Wikipedia as a part of French Mois de la contribution (Contribution month) in March, with 5 participants writing 5 new articles.

Wikicamp 2018

No progress was made on this project during the first six months.

Віківишколи на вимогу

 • On May 20, 2018, Wikimedia Ukraine held a Human Right's Wikipedia Edit-a-thon together with Amnesty International in Ukraine. 12 people took part in the event.
 • There were four webinars led by Wikimedians during the reporting period (a record number for us in six months.) Two of them happened to reach interested groups in cities we couldn't find volunteers to visit locally, and two more were for specific topic article contests and were organised on partners invitation.
 • About ten trainings have been conducted by Wikipedians/Wikimedians on demand for potential participants in article contests.
 • Six other trainings were organised with partner organisations. Kharkiv was the most active city, owing to increase in activity of the local group, while Vinnytsia had probably the most interesting one, with Harmony Centre for rehabilitation of disabled.
 • Overall we tracked 133 participants contributing 131 articles (some workshops did not have enough time or conditions to allow participants to create articles, while a vast majority did).

Кримсько-татарська Вікіпедія і не тільки

 • No big progress was made on this project during the first six months. Crimean Tatar activist affiliated with Minor Academy of Sciences of Ukraine received training in our office but still is active only in Ukrainian Wikipedia project.

Підтримка і розвиток спільноти

Події для спільноти

The major community event in the beginning of the year was the Ukrainian Wikipedia Birthday. In multiple cities edit-a-thons targeting newbies were followed by meetups and celebrations targeting established community. We have supported wikimeetups in 15 cities and towns (for example, by funding birthday cakes). Metrics-wise, the progress of these events is tracked within Increasing Participation programme as most participants (all but two in fact) also participated in an edit-a-thon or online in Wikimarathon by writing an article. Having a community event have probably made these edit-a-thons more attractive, although specific impact is hard to measure.

Bigger events (Ukrainian WikiConference and the Annual General Meeting) will be held in later period.

Тренінги для волонтерів

We provided financial support for an individual training on photography for volunteer and chapter member willing to attend events where notable people can be photographed. This volunteer later proceeded to obtain microgrants and photo accreditations to cover events involving notable people.

Стипендії

In the period covered by this report, we granted four scholarships:

We also awarded three scholarships to Wikimania in Cape Town held in July.

Мікрогранти

We supported volunteers with accreditations and travel expenses for three events:

Тематичні тижні/місяці

Thematic month model was chosen for a joint project with Interdisciplinary Certificate Program in Jewish Studies at National University of Kyiv-Mohyla Academy which came up with proposition to organise onwiki activity about Israel (culture, science, history etc) on occasion of coming 70th anniversary of the establishment of Israel as a state. During the month 238 articles by 35 contributors were added, and 14 articles were improved. Jewish Studies Program awarded top 10 contributors with books, Wikimedia Ukraine and Wikimedia Israel provided wikisouvenirs.

Wikimedia Ukraine also co-organised Sumy Week and WikiGap during this period. In addition, we provided souvenirs to most active participants of other thematic weeks whose organisers were interested in getting such support.

Промоція Вікімедіа та вільних ліцензій

Видимість у медіа

External video
Interview with User:Fed4ev and User:Aced on their Wikipedia contributions
 • Wikimarathon was again an event of high interest for press. Besides plenty announcements in news media based on our press-release, regional TV news programs aired at least 10 reports om Wikimarathon. And our infographics was the source for the publication on most popular articles that was spread quickly to many other sites and was mentioned on TV.
 • We managed to implement an unusual idea of TV visit to Wikipedian's home because it was Wikipedia birthday time and we got request to help to make a TV story. Wikimedia Ukraine office also was filmed for TV for the first time.
 • Our social media pages kept growing, reflected by the growth in the number of followers on Twitter and Facebook. The number of followers on WMUA Facebook page increased by 10% (from 2443 to 2716 by June 30th). WMUA Twitter account indicates +200 followers increase.
 • After presenting the exhibition of award-winning photos on Wiki Loves Monuments and Wiki Loves Earth awards ceremony in Kyiv in 2017, we again declared a joint exhibition of both contests winning photos available for touring. Until June 2018, 21 images toured to 3 cities more cities and were showcased in a municipal museums (Glukhiv, Zaporizhia) and library (Kherson). We consider it to be good promotional activity. Some pleasant feedbacks were left in visitor books that accompanied exhibition.

Адвокація свободи панорами

 • On May 15, 2018, Verkhovna Rada of Ukraine did not pass a bill #7539 on some amendments to the Law on Copyright, and the bill was returned to the Committee of Science and Education for further improvement. The bill was supposed to go back to Verkhovna Rada no later than June 15. The draft law introduces non-commercial "freedom of panorama", that Wikimedia Ukraine has tried to oppose before. This time Wikimedia Ukraine and Creative Commons Ukraine have created infographics explaining the weaknesses of non-commercial "freedom of panorama". Extensive explanatory text aired on our blog (link).

QR-коди з посиланнями у Вікіпедію

No progress was made on this project during the first six months.

Spending

Please report your organization's total spending during the reporting period, or link to a financial document showing your total spending.

19397.00 USD, детальний звіт тут.
Більшість наших витрат відбудуться у другій половині року. Підрахунки здійснено з врахуванням обмінного курсу UAH-USD станом на 30 червня 2018 року.