Jump to content

Editaton k Mezinárodnímu dnu Romů v roce 2022

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page International Roma Day Edit-a-thon 2022 and the translation is 100% complete.
Main pageParticipantsArticle listsResults


Editaton k Mezinárodnímu dnu Romů
1–8. dubna 2022

U příležitosti Mezinárodního dne Romů, 8. dubna, pořádá Wikimedia Srbsko třetí celosvětový online editační editaton, v jehož rámci budou dobrovolníci na Wikipedii po celém světě psát a vylepšovat články o romské menšině, její identitě, historii a kultuře. Naším cílem je šířením znalostí bojovat proti stále ještě příliš častým bariérám předsudků a diskriminaci, s nimiž se příliš často setkávají při přístupu k zaměstnání, vzdělání, zdravotní péči, veřejným a sociálním službám a dalším oblastem života. Romové, největší evropská menšina, mají bohatou historii a významně přispěli ke společnosti, v níž žijí. Jejich umělecké a kulturní dědictví je až příliš často ignorováno nebo si ho nikdo nevšímá, a proto doufáme, že tato kampaň je krokem blíže ke zmírnění této nespravedlnosti.
Mezinárodní den Romů je dnem oslav romské kultury a zvyšování povědomí o problémech, kterým Romové denně čelí. Vyzýváme vás, abyste se spojili s romskými institucemi a příslušníky romské populace ve svých zemích a seznámili je s Wikipedií a dalšími projekty Wikimedia. V loňském roce se editačního happeningu zúčastnilo 71 účastníků z 21 jazykových edic Wikipedie. Celkem bylo napsáno a vylepšeno 237 článků a vytvořeno 20 položek Wikidat. Doufáme, že letos bude účastníků a napsaných článků ještě více.