Jump to content

MediaWiki

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page MediaWiki and the translation is 96% complete.
Not: "MediaWiki" ismi genellikle diğer birçok benzer isimle karıştırılır; Bunların açıklaması için lütfen sözlüğe bakınız.

MediaWiki GPL altında yayınlanan ve Wikimedia projeleri ve diğerleri tarafından kullanılan wiki yazılımıdır. Herkesin özgürce düzenleyebileceği bir içerik havuzu olan wiki nin bir uygulamasıdır. Phacility örneğimiz Phabricator, Phabricator kullanılarak geliştirilmiştir.

MediaWiki 1.42.1 en son kararlı versiyondur ve üçüncü taraf kullanıcılar için önerilmektedir. Güvenlik nedeniyle kendi sunucularını çalıştıranlar güncelleme Özel:Sürüm bir sitenin hangi sürümü çalıştırdığını gösterir. Bu sürümü çalışırken görmek için yerel Sandbox içinde oyun oynayabilirsiniz.

MediaWiki 1.42.1, yazılımın dokümantasyonundan da sorumlu olan MediaWiki.org adresinden indirilebilir. MediaWiki 1.43.0-wmf.14 (fb46c87) şu anda tüm Wikimedia sitelerinde çalışıyor. Üçüncü taraf kullanıcılar, MediaWiki'nin alfa/beta sürümlerini şu anda herkese açık sunucularda çalıştırmamalıdır.

Hakkında

Teknik geliştiriciler bölümün

Çeşitli

Teknik

Sürümler

See version lifecycle for the currently supported MediaWiki releases.

Veritabanı dökümü

Vikipedi'nin makale veritabanının indirilebilir dökümü için, Vikipedi:Veritabanı indirme bakınız. Veritabanı formatı ve alanların açıklaması için, veritabanı düzeni bölümüne bakınız.

Yerel bir MediaWiki sitesinden kendi dökümünüzü oluşturmak için, MediaWiki kurulum ağacınızın bakım dizininde bulunan dumpBackup.php betiğini kullanabilirsiniz.

Tam yedeklemeye örnek bir çağrı şöyle görünebilir:

 php maintenance/dumpBackup.php --full > full.xml

dumpBackup.php için komut satırı seçenekleri, parametre olmadan çalıştırılarak açıklanır, yani.

 php maintenance/dumpBackup.php

Ancak, kaynak kodunda fazladan belgelenmemiş seçenekler var.

Ayrıca bakınız

MediaWiki.org, bu konuda bir sayfaya sahiptir: