Jump to content

Movement Strategy/Recommendations/Manage Internal Knowledge/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Manage Internal Knowledge and the translation is 89% complete.
مدیریت دانش داخلی

What

A brief video recording about this recommendation

ما باید ترتیبی دهیم که امکان کسب، پژوهش، سازگارسازی و مصرف دانش داخلی جنبش برای همه مشارکت‌کنندگان فراهم شود تا حفظ پایداری و انعطاف، توسعه مهارت‌های فردی و سازمانی و رشد به روش منصفانه در سطح همه جوامع امکان‌پذیر شود.

تمام دانش داخلی که در جنبش ما تولید می‌شود، به این جنبش تعلق دارد. ما باید جست‌وجوپذیری و کاربردپذیری آن برای همه شرکت‌کنندگان را تضمین کنیم تا زمینه یادگیری و رشد فراهم شود. ما باید یک پایگاه برای دانش داخلی (موجود یا جدید)، کارکنان متعهد برای تامین محتوا (شامل تضمین کشف‌پذیری و کیفیت) و حمایت کاربر را به همراه سرویس/پایگاه‌داده همتایان برای ترکیب‌سازی ایجاد کنیم.

Changes and Actions

 • زمینه‌سازی برای تبدیل کردن فرهنگ مستندسازی به جزء جدایی‌ناپذیری از فعالیت و ارزیابی ویکی‌مدیا و پذیرش آن به عنوان نتیجه، از طریق تأمین منابع ایجاد آن در حوزه‌های کلیدی مانند ظرفیت‌سازی، هواداری، مشارکت و فناوری.
 • ایجاد سامانه دانش-محور با امکان دسترسی به همه سرمایه‌های یادگیری «جنبش».
  • طراحی پایگاه دانش با ویژگی‌های کاربرپسند، مشارکتی، کاربردی، چندزبانی و جست‌وجوپذیر برای نگهداری همه منابع دانش داخلی «جنبش» برای آگاه ساختن همکاران از منابع موجود و محل یافتن آنها.
  • ایجاد اسناد شفاف درباره توسعه زیرساخت و مقیاس‌پذیری برای جلب مشارکت شفاف تعداد بیشتری از ذینفعان «جنبش».
  • زمینه‌سازی در حوزه ایجاد فراداده برای تک‌تک بخش‌های دانش داخلی برای پشتیبانی از جست‌وجوپذیری از طریق ابزارهای جستجو.
 • حمایت از رشد و نگهداری این پایگاه داده با رعایت روال‌های زیر:
  • حمایت از فعالیت شدید با حوزه متمرکز برای جلوگیری از تحمیل هزینه و اتلاف زمان.
  • سازگارسازی محتوا، آموزش و یادگیری با حوزه‌های محلی و همکاری با جوامع متنوع برای تضمین دسترسی‌پذیری و عرضه دانش در قالب‌های مختلف.
  • تأمین کادر تخصصی برای کمک‌رسانی به روند سرپرستی محتوا، کشف‌پذیری، تضمین کیفیت، پشتیبانی کاربر و تسهیل تطبیق همتا-به-همتا.
  • حمایت از روند ایجاد گزارش برای سنجش و ارزیابی دقیق پیشرفت «جنبش» و ایجاد آگاهی بهتر و تنظیم آگاهانه اولویت‌ها.

Rationale

با وجود موفقیت «جنبش» ما در حوزه ایجاد دانش‌نامه آزاد و اشتراکی، در مدیریت دانش داخلی خود موفقیت چندانی نداشته‌ایم. دانش داخلی برای درک و سنجش میزان پیشرفت در مسیر دستیابی به اهداف، کسب مهارت‌های جدید، تبادل روال‌های شایسته یا تقویت پاسخ‌گویی در قبال یکدیگر. اطلاعات موجود ممکن است منسوخ، ناقص یا ناسازگار باشد. این مشکل اغلب سبب دوباره‌کاری و از دست رفتن فرصت تقویت تجربیات یکدیگر، پیشگیری از رشد «جنبش» و محرومیت برخی جوامع می‌شود. این مشکل همچنین به مانعی در مسیر توزیع قدرت تبدیل می‌شود زیرا دسترسی به دانش سبب می‌شود که فرد کار خود را بهتر انجام دهد (مزیت عملیاتی، فنی، مالی، ابزاری، ارتباطی و غیره ایجاد می‌کند).

مدیریت و مستندسازی دانش فعالیتی است که نیازمند زمان و تقویت مهارت‌های خاص است. این فعالیت در مقایسه با کاری مانند ویراستاری یا سازمان‌دهی که مرتباً داوطلبان را جذب می‌کند، به مشارکت کمتری نیاز دارد. در نتیجه، اعضای «جنبش» (به‌ویژه داوطلبان) اغلب فعالیت‌ها و دانش خود را به صورت ناقص مستند می‌کنند یا اصلاً مستند نمی‌کنند. این روند به فقدان حافظه سازمانی منجر می‌شود، زیرا تجربیات، دانش و ارتباطات ثبت‌نشده در صورت خروج از «جنبش» از دست می‌روند. مدیریت شایسته دانش داخلی برای جذب همکاران جدید ضروری است و به آنها در توسعه مهارت‌ها کمک می‌کند. همچنین سبب شناسایی مدیران جدید، برای جوامع کوچک در مسیر رشد، و دستیابی به انعطاف و تنوع بیشتر، برای جوامع بزرگتر، می‌شود.