Jump to content

QW2021/Rapor

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page QW2021/Write-up and the translation is 99% complete.

Kapsam ve Format

QW2021, LGBT+ Kullanıcı Grubu için somut eylemler ve atılacak adımları ifade etmek için tasarlanan üç gün süren 12 saatlik bir etkinlikti. Etkinlik, türünün ilk örneği ve yalnızca LGBT+ konularına odaklanan ilk Wikimedia etkinliği oldu.

Tartışılan temel konular şunlardı:

 • Güvenlik
 • Temsil edilme ve çeşitlilik
 • Hareketin stratejisinde ve hareketin yönetiminde LGBT+ görevleri ve katkısı
 • Organizasyonel yapılar
 • Karar alma süreçleri
 • Görevler ve sorumluluklar
 • Kapasite ve topluluk oluşturma
 • Evrensel Davranış Kuralları

Konferansın sonuçlarına genel bakış

Aşağıda ayrıntıları verilen çeşitli konularda toplu kararlar alındı. Tartışmaları sınırlandırmak ve karar verme prosesini yönlendirmek için her soruyla birlikte birkaç seçenek sunuldu ve Kullanıcı Grubunun katılımcı üyeleri bunları tartışma süreci kapsamında bir veya iki seçeneğe düşürdü.

Bu konuda atılacak somut adımlar ve bunların uygulanması için bireysel ve grup sorumlulukları da kararlaştırıldı. Grubun hemen bir sonraki hafta yürüttüğü eylemlerin arasında hem geçici yönetim ekibinin hem de planlama ekibinin Queering Wikipedia 2022 için toplanması yer aldı.

Güvenlik ve anonimlik gibi konulara odaklanıldı; insanların kendilerine yönelik riskleri azaltarak Wikimedia yönetimine nasıl güvenli ve etkili bir şekilde katılabileceklerine dair çeşitli fikirler geliştirildi.

Nispeten küçük olan bu konferans için Wikipedia topluluğu standartlarına göre büyük miktarda notlar alındı ve belgeler düzenlendi. Bunlar, tartışmalara kolayca atıfta bulunabilmek ve ileride planlamayı çok daha açık bir hale getirmek için yapıldı.

Bunlara ek olarak büyük uzlaşma sağlanan bazı konularda bir sonraki yıllık Wikimedia LGBT+ konferansı için planlama yapılabildi ve bu planlama için ilk gönüllü görevler verildi.

Oturumlar harici bir profesyonel tarafından yönetildi, üyeler tarafından kayıt altına alındı ve bazı katılımcıların İngilizce dilli bir ortama tamamen katılabilmeleri için İspanyolca konuşan kişiler için canlı tercüme sunuldu.

İlk gün ekip tanıtıldı, etkinliğin geçmişi ve bağlamı hakkında sunumlar gerçekleştirildi ve sonraki günler genel olarak gözden geçirildi. Takip eden günlerde belirli konular hakkında aktif tartışmaya ve Kullanıcı Grubu dahilinde (görüşlerin ifade edilmesi, tartışılması ve ardından moderatörler tarafından özetlenmesi için zaman ayırarak) özel konular hakkında uzlaşma oluşturulmaya daha fazla odaklanıldı ve 2022 Queering Wikipedia konferansı için planlar yapıldı.

Neler iyi gitti?

Tartışmaların moderatörlüğü iyi bir şekilde sağlandı ve tüm katılımcılardan katkı geldi. Format esnekti ve zayıf bağlantıları olan kişilerin veya İspanyolca ya da İngilizce iletişim kurmak isteyen kişilerin katılımına olanak sağladı. Some new participants were informed of the processes.

Çeşitlilik ve temsil edilme konularındaki zaten güçlü olan anlayış daha da geliştirildi ve bu sayede ilerideki etkinliğin somut bir şekilde nasıl daha kapsayıcı olabileceğine dair net fikirlerin sunulması ve önerilmesi mümkün oldu. Bu kapsayıcılık LGBT+ kimlikleri ile birlikteydi, ancak dil çeşitliliği ve engellilik konularına güçlü vurgu yapıldı.

Alan konusundaki tek dostane mesele hızlı bir şekilde çözüldü ve büyük ölçüde nelerin konferans kanalları dışında paylaşılabileceğine dair bir yanlış anlaşılmaydı.

Neler daha iyi hale getirilebilir?

Doğu Asya ve Sahra Altı Afrika bölgeleri umulandan daha az temsil edildi ve internet bağlantılarında sorun olması nedeniyle bazı katılımcılar konferansa şahsen bağlanma konusunda zorluk yaşadılar. Bireylerin internete daha iyi bağlanmasını sağlamaya ödenek ayırmak, ilerideki etkinliklerde bu durumu gidermeye yardımcı olabilir.

Erişimi arttırmak için sunum içeriğini diğer dillere çeviri için önceden göndermek yardımcı olabilir.

Organizatörlerin gerektirdiği güvenlik protokollerinden dolayı 2019 projesinin başlatıcısı ve 2020 yılında bir program yönetim kurulu üyesi de dahil olmak üzere bazı katılımcılar önceden kayıt yaptırmadıkları nedeniyle katılamadı.

Ayrıntılı program ve kararlar

Cuma

Kullanıcı Grubunun geçmişi ve şu anki durumu

Wikimedia bünyesindeki LGBT+ topluluğunun üyelerinin teşkilatlanmasına yönelik denemelerin ve çalışmaların arka planı ve geçmişinin geniş bir özeti yapıldı.

LGBT+ gönüllülerinin yaptığı çalışmalar sayesinde temel sağlık hizmetleri, ilişkiler ve sivil haklar da dahil olmak üzere LGBT+ konuları hakkında, yerel mevzuattan veya ön yargılardan bağımsız olarak milyarlarca insanın erişebileceği, inanılmaz değerli bir derlem oluşturulmasına katkı sağladı.

Kullanıcı Grubu için karar noktaları

Cumartesi

Organizasyon Yapısı tartışması

Daha resmi ve yapılandırılmış bir tüzel kişi haline gelecek bir çalışma grubu olarak hareket etme fikrine genel olarak destek verildi.

Bir çalışma grubu, Kullanıcı Grubunu adhokrasiye (Adhokrasi (Q356648)) benzeyen şu anki yapısından tüzel kişilik gibi daha resmi bir yapıya taşır. Ancak bunun için grubun birlikte çalışma konusunda daha fazla deneyime ve Kullanıcı Grubunda daha fazla katılıma ihtiyacı var.

Alınan karar, Queering Wikipedia 2022 etkinliğine yönetim kurulu olan bir tüzel kişi seçeneğini tekrar değerlendirmek üzere görüşmeye devam etmek ve organizasyon yapısını oluşturmak üzere bir plan yapmak, aynı zamanda üyeliğin istediğimiz gibi çeşitli, kapsayıcı ve daha fazla olması için diğer Wikimedia topluluk gruplarıyla iş birliği yapmak oldu.

Üyelik ve katılım tanımları

Kesin kararlar alınmadı, ancak üzerinde genel olarak anlaşılan hususlar şunlar oldu:

Wikimedia LGBT+ Üyeliği geniş bir kavram. Farklı kişiler, kaynaklara, zamana, ilgi alanlarına, güvenliğe ve diğer Wikimedia gruplarında aldıkları görevlere göre farklı şekilde ilgilenecekler. Çalışmanın/ilgi alanının Wikimedia LGBT+ faaliyetlerini ve çıkarlarını desteklemesi, savunması ve koruması gerekir.

Bu grupta korunmasız insanlar olduğumuzu kabul etmek önemli ve LGBT+ fobisi olan ülkelerden gelen insanlar için daha güvenli, dahili başka bir alana ihtiyaç olabilir.

Topluluk anlaşması (henüz belirlenmedi), kimlerin üye olmasının hoş karşılanmayacağını açık bir şekilde tanımlamalıdır.

Üyelik; kaydolmak, hazır bulunmak ve Kullanıcı Grubunun hedeflerini desteklemek isteyen herkese açıktır; farklı seviyelerde görevler alınabilir.

Evrensel Davranış Kurallarını ihlal edenlerin üyeliği sona ermelidir.

Karar alma süreçleri

Tek bir metodoloji üzerinde uzlaşılmadı, ancak farklı kararlar için çoğunluk oyu, oy birliği ve “cesur ol, geri al, tartış” döngüsü (“BRD”) de dahil farklı türde karar alma süreçleri gerekeceği kararlaştırıldı.

Üyelerin alınan kararlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır ve bunlara nasıl katılabileceklerini bilmeleri gerekir.

Pazar

Geçici komite tartışması

Komite kurulması ve genel eylem planı hakkında, komite kurulduktan sonra amacını topluluğun geneline duyurmalıdır. Katılımcılar, çeşitli farklı görevlerle komiteye gönüllü oldular. Bu görevlerin hiçbirinde kimseye karşı çıkılmadı.

Uyarı: Komite adı ileride değişebilir.

Komite
 • Owen Blacker (saat dilimi Europe/London (Avrupa/Londra); dil: en-N, fr-3 es-2 de-2 cy-2) — özellikle mali yönetim konularında.
  • Owen’ın e-mail listesindeki diğer kişilerin katılmaları için bir davetiye göndermesi gerekiyor
 • John Samuel (saat dilimi: Europe/Paris (Avropa/Paris); dil: en-N, ml-N, fr-4, hi-4)
 • Pepe Robles (saat dilimi: America/Argentina (Amerika/Arjantin); lang: es-N, en)
 • Paulo (saat dilimi: Europe/Lisbon (Avrupa/Lizbon); dil: pt-N, en) — iç tüzükler
 • (saat dilimi: Europe/London (Avrupa/Londra); dil: en-N)
 • Rajeeb (saat dilimi: UTC+5:30 saat; dil: bn-N, hi-4, en)

Komite desteği
 • Rachel — iç tüzükler (hızlı bir şekilde taslak hazırlayabilir)
 • Zblace — iç tüzüklere yardımcı olmaktan memnuniyet duyar
 • drMel: Kapsayıcılığımızı artırmak için dış erişim konusunda yardım — özellikle çok dilli, çok kültürlü

Raporlama ve toplantı takvimi
 • Aylık toplantılar devam edecek, ancak bunların bir bölümü komite çalışmasına ayrılacak.
 • Faaliyetler metin veya ses/video olarak farklı zamanlarda raporlanacak.

Çalışma prosedürleri

Tartışılan bazı meseleler şunlardı:

Üye desteği
 • Destek almayan veya LGBT+ ile ilgili konularda acil desteğe ihtiyacı olan gönüllüler
 • Hukuki danışmanlığa ihtiyacı olan gönüllüler
 • Tacize karşılık verme

Çeşitlilik
 • Katılımcılarımız arasında her bölgeden, dilden ve cinsiyetten çeşitlilik olmaması
 • İçeriğin çok dilli olması yerine İngilizce veya Amerikan odaklı olması yönünde eleştiri

Kamuoyundaki imaj
 • Kamuoyundaki eleştirilere yanıt verme gereği

QW2022 Konferansı planlaması

Bir sonraki etkinlik konusunda hibrit bir etkinliği daha iyi bir şekilde yönetmek ve erişimi artırmak için bütçenin boyutunun artırılması önerildi. Önceki ekibin sağladığı girdiyi korumak ve onurlandırmak önemli.

Hibe yazarları seçildi
 • Zblace (WMF’yi iyi bilen biriyle eşleşme şartıyla)
 • drMel (WikiBlind bünyesinde daha önce WMF fonlaması konusunda deneyimi var)
 • Ayokanmi (WikiIndaba için hibe yazarlığı yapmış ve zaman ayırmak istiyor)
  • Etkinlikten sonra beyanlar: yardımcı olarak Rajeeb ve .

QW2022 hibe desteği