Jump to content

Strategy/Wikimedia movement/2018-20/Overview/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2018-20/Overview and the translation is 22% complete.
Outdated translations are marked like this.
Strategy Space at Wikimania 2017 in Montreal.

هدف فرآیند استراتژی 2030 رسیدگی به چالش های پیچیده و استفاده از فرصت هایی است که آینده پیش روی جنبش ویکی مدیا در زمان فعلی و آینده است. فرآیندی که توسط بنیاد ویکی مدیا شروع شده و به دنبال همکاری گسترده افراد مرتبط و جامعه کاربران در مقیاس جهانی است

Strategic Direction

Working Groups meeting at the Movement Strategy Space in Wikimania 2018, Cape Town.
مقاله اصلی: 2017 Strategy

بخش اول ویکی مدیا 2030 با این سوال شروع می شود: ما قصد داریم طی 15 سال آینده چه چیزهایی را با هم بسازیم یا به دست بیاوریم؟ ما مسیر استراتژیک را طی یک فرآیند مشارکتی تعریف کردیم: تا 2030، ویکی مدیا به زیرساخت اساسی اکوسیستم دانش رایگان تبدیل شده و هر کس که دید مشترکی با ما داشته باشد می تواند به ما بپیوندد. این مسیر حرکتی باید ما را وادار به بازنگری در این نکته کند: اینکه در حال حاضر چه کسی هستیم و در آینده به عنوان یک جنبش جهانی چه کسی می خواهیم باشیم. باید ما را به پژوهشی کامل در وضعیت فعلی جنبشی وادار کند که گوناگونی دارد، اغلب به صورت طبیعی رشد می کند، و بدنه ای جهانی از جوامع متشکل از افراد داوطلب، نویسنده، برنامه نویس و یا سازمان دهنده، همکاری های منطقه ای و موضوعی در حال رشد و پیدایش، و نیز اشکال مختلفی از سازماندهی های جنبشی از کوچکترین گروه های کاربری تا بزرگترین شعبات و بنیاد ویکی مدیا را شامل می شود.

Recommendations

Clustering the Strategy recommendations in Berlin (December 2019).
مقاله اصلی: Strategy Recommendations

وضعیت فعلی ویکی مدیا 2030 به دنبال تعیین این امر است که به روزرسانی برنامه ها و ساختارها باید به چه صورتی انجام گردد تا ما بتوانیم در پایان به همه اهداف تشریح شده در مسیر استراتژیک دست پیدا کنیم. سازمان ها و گروه های جنبش به صورت جداگانه در زمینه پردازی و اعمال مسیر حرکتی در کار برنامه مند خود کار می کنند. پشتیبانی محصول و برنامه توسط واحدهای مختلف سازمان های کلیدی و بر اساس اولویت ها و نیازهای پروژه ها و افراد تداوم می یابد. گروه های کاری تغییرات موردنیاز را در سطح ساختاری و طی فر آیندی کاوشگرانه، انعطاف پذیز و مشارکتی به رهبری تیم اصلی (خط زمانی) تعریف می کنند. نتیجه فرآیند فعلی دسته ای از توصیه ها برای پاسخ به سوالات و نیز توافقی برای چگونگی اعمال این توصیه ها خواهد بود. آن ها سپس مراتب را به کارها و پروژه های برنامه مند هم اطلاع می دهند.

Transition

مقاله اصلی: Strategy Transition

Currently, we're in the Transition phase. In order to make the transition from the publication of the recommendations to their implementation in a collaborative, open, and transparent way, we need a plan. For this purpose, a Design Group has been formed through a call for participation. The Design Group will be creating the plan for Transition in an open process in consultation with the community.

Implementation

2030 is still further ahead!

مرحله بعد بر اعمال تغییرات توصیه شده تمرکز می کند. در این راستا جا برای آزمایش و نمونه سازی اولیه در نظر گرفته شده و هر قدم به شکلی دقیق بررسی و ارزیابی خواهد شد. این رویکرد به جنبش امکان می دهد تا قدم ها و خود توصیه ها را در صورت نیاز بازبینی و بازگویی کند. این قدم ها به شکل موازی برداشته شده و دیگر پیاپی نخواهد بود. این امر برای برخی موضوعات ممکن است به وقت کمتری احتیاج داشته باشد در حالیکه موضوعات دیگر ممکن است پیچیده تر بوده و به نتیجه به دست آمده از سایر توصیه ها بستگی داشته باشد.