Визија

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Vision and the translation is 100% complete.

Other languages:
العربية • ‎مصرى • ‎asturianu • ‎беларуская (тарашкевіца)‎ • ‎български • ‎বাংলা • ‎brezhoneg • ‎català • ‎čeština • ‎Cymraeg • ‎dansk • ‎Deutsch • ‎Ελληνικά • ‎English • ‎Esperanto • ‎español • ‎estremeñu • ‎فارسی • ‎Fulfulde • ‎suomi • ‎français • ‎Nordfriisk • ‎galego • ‎Alemannisch • ‎עברית • ‎हिन्दी • ‎hrvatski • ‎magyar • ‎interlingua • ‎Bahasa Indonesia • ‎italiano • ‎日本語 • ‎한국어 • ‎Lëtzebuergesch • ‎lietuvių • ‎Malagasy • ‎македонски • ‎മലയാളം • ‎मराठी • ‎Bahasa Melayu • ‎Malti • ‎norsk bokmål • ‎Nederlands • ‎occitan • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎Scots • ‎slovenčina • ‎slovenščina • ‎svenska • ‎ślůnski • ‎ไทย • ‎Tagalog • ‎Türkçe • ‎татарча/tatarça • ‎українська • ‎Tiếng Việt • ‎ייִדיש • ‎中文

Прогласот за визијата на Фондацијата Викимедија ги опишува нашите сништа, надежи и амбиции; најрадикалната замисла за нашата организација и заедница — за 20, 50, 100 години. Ова се разликува од прогласот за мисијата, кое има за цел да биде пореалистичен опис на моменталната состојба. Прогласот за нашата визија гласи:

Замислете си свет во кој секој би можел слободно да ја споделува севкупноста на човековото знаење. Кон тоа се стремиме.

Предлозите за промена на прогласот треба да се упатуват на m:Vision/Unstable и сите предлози ќе бидат прегледани барем еднаш годишно.


Погледајте ги и статутот, мисијата и нашите вредности