Річний план Фонду Вікімедіа/2024-2025/Цілі/Справедливість

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2024-2025/Goals/Equity and the translation is 100% complete.

Підтримувати справедливість знань

Посилити справедливість у прийнятті рішень через управління рухом, справедливий розподіл ресурсів, заповнення прогалин у знаннях та об'єднання руху.

Справедливість знань — це заповнення прогалин у знаннях, полегшення доступу до вільних знань і забезпечення репрезентативності наших проєктів і руху для світу, якому ми служимо. Як зазначено у стратегічному напрямку Вікімедіа: «Як громадський рух, ми зосередимо наші зусилля на знаннях і спільнотах, які були проігноровані структурами влади і привілеїв. Ми вітатимемо людей з будь-якого походження, щоб будувати сильні та різноманітні спільноти. Ми будемо руйнувати соціальні, політичні та технічні бар'єри, що заважають людям отримувати доступ до вільних знань і робити внесок у їх розвиток».

Оскільки ми підтримуємо наші проєкти, щоб вони стали більш сталими та багатопоколінними, ми будемо просувати цю мету, підтримуючи справедливість у питаннях управління рухом та прийняття рішень, розподілу ресурсів, створення знань та зв'язків. У час, коли споживачі мають більше способів шукати й відкривати знання, а творці мають нові можливості й стимули ділитися ними, проєкти Вікімедіа виділяються як важлива альтернатива, де ми повинні продовжувати сприяти справедливості.

Робота, окреслена в рамках цьогорічної цілі «Справедливість», відповідає трьом ключовим зовнішнім тенденціям:

  • Вміст: Дописувачі мають багато корисних та ефективних способів ділитися знаннями онлайн
  • Пошук: Споживачі завалені інформацією і хочуть, щоб її узагальнювали люди, яким вони довіряють
  • Дезінформація: Правдивість вмісту оскаржується частіше, ніж будь-коли раніше, а ШІ буде використовуватися як зброя

Крім того, під час дискусій в Розмовах:2024 ми неодноразово згадували про людську природу нашого руху та важливість кожного внеску. Ми також почули, що ролі руху потребують більшої ясності.

Управління рухом і прийняття рішень

На третьому році узгодження нашого річного плану зі Стратегічним напрямком розвитку Руху до 2030 року наша відданість справедливості залишається на першому плані. Справедливість щодо знань вимагає від нас надання пріоритету знанням і спільнотам, які історично маргіналізовані наявними владними структурами.

Ми вважаємо, що посилення справедливості у прийнятті рішень є критично важливим компонентом для кращої координації нашої глобальної мережі спільнот та організацій задля посилення нашого колективного впливу у світі. У плані на цей рік ми наголошуємо на спільній підзвітності, справедливій участі та підтримці успіху в управлінні в межах руху та для нього. По суті, наша подорож цього року полягає у розширенні можливостей осіб, які приймають рішення в усьому русі, сприянні створенню середовища, де поважають і підтримують автономію груп руху, а також у забезпеченні того, щоб наші практики управління були для всіх залучених не лише ефективними, але й інклюзивними та такими, що надихають.

Ми продовжуємо підтримувати ефективне, впливове та справедливе прийняття рішень. Після 2,5 років роботи та обговорень у масштабах всього руху наближається до завершення розробка Хартії Руху, яка прояснює майбутні ролі та обов'язки в русі, в тому числі пропонує потенційні нові структури, такі як хаби та Глобальна рада. Фонд безпосередньо співпрацює з Редакційним комітетом Хартії руху (РКХР) та іншими зацікавленими сторонами, щоб обмінятися думками та обговорити, які ролі та обов'язки повинні належати різним органам руху. Більше про найближчі кроки ми розповідаємо у розділі «Історія планування».

Оскільки ця робота триває, ми зберігаємо нашу прихильність до розвитку регіональних і тематичних хабів та мереж. Ми готові надавати основні послуги, включаючи стратегічну підтримку, фасилітацію, документацію та навчання. Ми також надаватимемо фінансову підтримку та гранти в рамках портфоліо грантів на реалізацію Стратегії руху, щоб забезпечити більш стратегічну підтримку хабам та іншій основній інфраструктурі руху.

Підтримуючи розвиток нових і новостворюваних структур управління, ми продовжуватимемо підтримувати інші ключові керівні комітети, які тут визначаються як комітети з повноваженнями прийняття рішень, що мають вплив на ширший рух. До них належать, зокрема, Комітет з приєднання, Виборчий комітет та Рада повірених Фонду. Наша мета — підтримувати ці комітети в міру потреби в успішному виконанні їхніх повноважень, поважаючи при цьому їхню автономію. Цього року ми маємо три основні фокуси: (1) Впровадження та ітерація процесів підтримки комітетів, включаючи центральну скриньку вхідних повідомлень, для ефективної обробки запитів на підтримку та сприяння співпраці між зацікавленими сторонами; (2) Підтримка Комітету з приєднання у процесі визнання, що розвивається, а також створення тіснішої узгодженості між командами Фонду для належної оцінки та розв'язання проблем афіліатів у співпраці з Комітетом з приєднання та Радою; (3) Координація виборів до Ради повірених Фонду Вікімедіа з метою забезпечення впорядкованого проведення виборів з результатами, які вважатимуться легітимними виборцями в усьому русі, через запровадження нової карти підзвітності комітетів зацікавленим сторонам.

Ми також запропонуємо подальше навчання та розвиток для волонтерів, зацікавлених в участі в керівних комітетах руху, а також підтримку на початковому етапі.

Розподіл ресурсів

У 2021 році Фонд Вікімедіа у співпраці з рухом запустив оновлену грантову стратегію, щоб привести процес розподілу грантів у відповідність до рекомендацій Стратегії руху для підвищення його сталості. В результаті цієї зміни обсяг грантів зростає з кожним роком, причому більший пропорційний ріст відбувається в регіонах, в які ми історично недостатньо інвестували.

Цього року ми продовжимо узгоджувати нашу грантову діяльність зі Стратегією Руху, працюючи зі спільнотами для підтримки справедливого розподілу ресурсів, щоб сприяти довгостроковому зростанню та сталому розвитку руху. Ми працюватимемо з 8 регіональними комітетами фінансування та залучатимемо афіліатів та членів спільнот, щоб процес прийняття рішень щодо розподілу коштів наблизити до руху. Ми спільно визначатимемо регіональний розподіл грантового портфеля. Ми також працюватимемо разом, щоб зробити конкретні кроки до субсидіарності у розподілі ресурсів, передавши прийняття рішень щодо глобальних кампаній та швидких грантів тим, хто є найближчим до цієї роботи.

Щоб сприяти кращому довгостроковому плануванню та бюджетуванню серед афіліатів, цього року ми публікуємо трирічний бюджет грантової діяльності (на відміну від річного бюджету, який публікувався раніше). Ми також будемо співпрацювати із зацікавленими афіліатами для розвитку їхнього місцевого та регіонального потенціалу зі збору коштів, пропонуючи інструменти, ресурси та підтримку персоналом.

Фонд Вікімедіа оголосив третій раунд свого Фонду справедливості знань у 2023-2024 фінансовому році. Фонд був заснований у 2020 році для просування цілей знань і расової рівності та усунення бар'єрів на шляху до вільного доступу до знань, спричинених расовою нерівністю. Кожен раунд надання грантів витрачає початкову суму, виділену для фонду у 2020 році, і ви можете переглянути залишок коштів на Мета. У минулому фінансовому році Фонд справедливості запровадив нові ініціативи, засновані на проактивній роботі зі спільнотою та зворотному зв'язку (наприклад, Пов'язані гранти, які надаватимуться групам руху разом із зовнішніми організаціями, з якими вони співпрацюють для досягнення цілей фонду). Цього року ми продовжимо використовувати фонд для пошуку нових шляхів досягнення впливу на забезпечення справедливості знань.

Заповнення прогалин у знаннях

Стратегічний напрямок 2017 року підтверджує нашу роль як Руху, покликаного «зруйнувати соціальні, політичні та технічні бар'єри, що заважають людям отримувати доступ до вільних знань та робити внесок у їх розвиток». Цього року відділ Продукту і технології разом із працівниками відділів Розвитку та Комунікацій працюватимуть разом, щоб підтримати спільноти в ефективному заповненні прогалин у знаннях за допомогою інструментів і систем підтримки, які легше отримати, адаптувати та вдосконалити, прискорюючи зростання енциклопедичного вмісту, що заслуговує на довіру.

Енциклопедичний вміст, насамперед у Вікіпедії, може бути збільшений і покращений за допомогою безперервних циклів розширення можливостей спільнот і технічних інновацій. Редакторам і організаторам має бути легше знаходити і планувати методи виявлення і заповнення прогалин у знаннях, а бар'єри для інкубації та утвердження нових мов у нашій екосистемі мають бути зменшені. Ресурси, які підтримують зростання якісного енциклопедичного вмісту, включно з допоміжними сервісами, такими як Бібліотека Вікіпедії, та механізмами, організованими спільнотами, такими як кампанії вмісту та ВікіПроєкти, можуть бути краще інтегровані з робочими процесами дописування. Зважаючи на останні тенденції щодо створення вмісту за допомогою штучного інтелекту та зміни поведінки користувачів, ми також вивчатимемо підґрунтя для суттєвих змін (наприклад, Вікіфункцій), які можуть допомогти масштабувати створення та повторне використання вмісту.

Нашими пріоритетами цього року будуть:

  • Підтримка організаторів, дописувачів та установи інструментами, аналітикою та організаційними підходами, які збільшують охоплення якісного вмісту в ключових тематичних галузях.
  • Впровадження та тестування двох рекомендацій, як соціальних, так і технічних, для підтримки адаптації малих мовних спільнот, з оцінкою для аналізу зворотного зв'язку з боку спільноти.
  • Запуск двох нових функцій для дописувачів і залучення від трьох до п'яти інституційних партнерів, щоб полегшити внесення джерельних матеріалів, які заповнюють мовні та географічні прогалини.
  • Увімкнення Вікіфункцій принаймні в одній малій мовній Вікіпедії для створення нового вмісту і масштабованого оновлення наявного.

Об'єднання Руху

Здатність Фонду ефективно працювати як частини ширшого Руху Вікімедіа залежить від налагодження рівноправних зв'язків між його учасниками. Наступного року ми продовжимо нашу роботу з відзначення, налагодження зв'язків та скликання заходів для залучення нашого руху. Спираючись на висновки дослідження з комунікацій руху 2021 року, ми зосередимося на співтворчості. Ми об'єднаємо зусилля Фонду та станемо свідомо інклюзивними в тому, як ми залучаємо та комунікуємо. Багато чого з цього відбуватиметься за лаштунками задля досягнення головних цілей Фонду у сферах інфраструктури, справедливості, безпеки та цілісності, а також ефективності. Загалом, ми будемо зміцнювати відчуття зв'язку та належності до руху Вікімедіа.

Наші зусилля будуть зосереджені на чотирьох широких пріоритетах:

  • По-перше, ми хочемо, щоб кожен внесок був зарахованим. Ми відзначатимемо людей, які стоять за нашими проєктами, за допомогою таких програм, як Віківідзначення. Ми відзначатимемо роботу функціонерів і внески, не пов'язані з вмістом, майбутніми нагородами Вікімедієць року. Ми також хочемо посилити визнання внеску Вікімедіа за допомогою сертифікатів у WikiLearn та акредитацій від професійних і освітніх організацій. Це включає гуманізацію роботи дописувачів ґендерного вмісту в русі, розповідаючи історії наших колективних зусиль, спрямованих на подолання ґендерного розриву, та надихаючи внутрішню і зовнішню аудиторію стати новими читачами, дописувачами чи донорами. Цей пріоритет узгоджується з роботою Інфраструктури, спрямованою на покращення досвіду дописувачів у проєктах Вікімедіа.
  • Ми будемо поглиблювати наші регіональні зв'язки через мультикультурну та багатомовну комунікацію для побудови двосторонніх діалогів, що ґрунтуються на місцевих знаннях. Наші регіональні спеціалісти розвиватимуть і підтримуватимуть багато особистих стосунків, які вони налагодили, щоб розвивати співпрацю та взаєморозуміння з місцевими спільнотами. Ми будемо прислухатися та посилювати місцеві регіональні амбіції, історії, зустрічі тощо — починаючи з цього річного плану, де ми будемо використовувати процес взаємодії з планом для підвищення рівня регіональних пріоритетів та планів, таких як Африканський порядок денний. Ми також будемо спільно з регіональними спільнотами створювати спільні простори для спілкування людей, такі як Afrika Baraza, WikiCauserie, CEE Catch Up, South Asia Open Community Call та інші.
  • Зв'язок на глобальному рівні та між регіонами також залишається важливим. Ми допомагатимемо людям налагоджувати зв'язки між регіонами — від просторів для спілкування на кшталт Diff, які дають змогу вікімедійцям ділитися та вчитися разом, до створення чіткіших і доступніших структур сторінок на Мета-вікі. На Diff у 2023 календарному році у нас було 238 594 відвідувачів (на 24% більше, ніж у 2022) і 436 612 переглядів (на 11% більше, ніж у 2022) майже з усіх куточків світу. Ми також продовжимо очолювану рухом програму взаємного навчання Let's Connect і збільшимо регіональний вплив, розробляючи ресурси для волонтерів, які проводитимуть сесії місцевими мовами та в місцевих часових поясах. На підтримку наших цілей «Справедливість» і «Безпека та цілісність» ми також працюватимемо у партнерстві з афіліатами над інформуванням законодавців про модель Вікімедіа та про потенційний вплив надто широких законів, які не беруть до уваги нашу модель. Ми працюватимемо з волонтерами над розбудовою місцевого потенціалу для просування позитивного бачення правової та регуляторної бази, необхідної нашим спільнотам для процвітання.
  • Нарешті, ми продовжимо допомагати людям об'єднуватися для співпраці та співтворчості. Це включає підтримку головної міжнародної події руху — Вікіманії. У рамках багаторічного планування Керівний комітет Вікіманії визначив країни, які прийматимуть Вікіманію у 2024, 2025 та 2026 роках. Ми працюватимемо пліч-о-пліч з основними організаційними командами кожної з цих Вікіманій, щоб допомогти спланувати флагманську міжнародну подію руху з віртуальним та очним компонентом. Цього року Основна організаційна команда Вікіманії 2024 (ООК) прийматиме Вікіманію в Катовицях з 7 по 10 серпня в дусі «Співпраці відкритих». Ми допоможемо їм поділитися уроками, винесеними з Вікіманії, з іншими організаторами конференцій у русі. Ми також будемо працювати з усіма організаторами руху, щоб спільно створити послідовну підтримку з боку Фонду для конференцій руху, включаючи регіональні та тематичні заходи. Ми також продовжимо підтримувати флагманську технічну подію руху, Хакатон Вікімедіа, щоб зібрати досвідчених технічних дописувачів для реалізації найсміливіших експериментальних проєктів і виправлення помилок, а також для того, щоб технічна спільнота відчувала зв'язок між собою.

Збільшення зростання енциклопедичного вмісту

Кожна ціль цьогорічного річного плану також підтримується роботою над продуктом і технологією.

У наведених нижче ЦКР детально описано роботу над ціллю Справедливість: