Jump to content

Vikimedya Bülteni, Nisan 2013

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, April 2013 and the translation is 100% complete.

Nisan 2013 Vikimedya Vakfı Raporu ve Vikimedya mühendislik raporu ile diğer önemli Vikimedya hareketi etkinliklerinden oluşan bülten

Vikimedya Vakfı bülteni

Ekran görüntüsü: 4 yeni bildirim almış bir kullanıcı

Yeni bildirim sistemi İngilizce Vikipedi'de aktif

30 Nisan'da vakfın Editör İlişkileri Takımı, Echo olarak da bilinen bildirim sistemini İngilizce Vikipedi'de aktif hâle getirdi. Bu sistem; kullanıcıların kendi mesaj sayfalarına bir ileti yazılması, yaptıkları değişikliklerin geri alınması, diğer kullanıcıların katkılarına teşekkür etmesi gibi kendilerini ilgilendiren konulardaki yeni gelişmelerden kullanıcıyı haberdar ediyor. Yeni bildirim sistemi, test edimeye ve kullanıcılardan gelen görüşlere göre geliştirilmeye devam ediyor. Daha sonra sistem diğer dillerdeki Vikipedi'lerde ve diğer projelerde de kullanılmaya başlanacak.

Besteci Johann Sebastian Bach'ın Vikiveri'deki "GeneaWiki" aracı kullanılarak oluşturulmuş soy ağacı

Vikiveri'nin içeriği artık tüm Vikipedi'lerde kullanılabiliyor

Vikiveri, başta maddelerdeki bilgikutuları olmak üzere tüm Vikipedi maddelerinde kullanılabilen bir genel veri kaynağı yapısı olarak Vikipedi'nin tüm dil versiyonlarında hizmete başladı. Vikiveri'nin makinalar tarafından kolayca anlaşılabilir bilgi veritabanı, şimdiden 11 milyonun üzerinde içerik barındırıyor. Bu bilgiler büyüyen araç koleksiyonunun da yardımıyla sıralanabiliyor, değerlendirilebiliyor ve değiştirilebiliyor.

iOS ve Android için Vikimedya Commons uygulaması yayınlandı

Mobil cihazlardan hızlı ve kolay bir şekilde resim yükleme imkanı sağlayan "The Wikimedia Commons" mobil uygulaması Nisan'da resmen duyuruldu. Hem iOS hem de Android işletim sistemine sahip cihazlara uyumlu bu uygulamayı henüz indirmemiş olan kullanıcılar, mobil web versiyonunu kullanarak tüm Vikimedya projelerine resim yüklemeye devam edebilirler.

Fon Dağıtım Komitesi (FDK) 1.2 milyon dolar hakkındaki tavsiyelerini yayınladı

Hareketin hibelerinin kullanımı konusunda karar vermekle görevlendirilmiş bir grup Vikimedya gönüllüsünden oluşan Fon Dağıtım Komitesi 2012 kurulmuştu. 28 Nisan'da, çalışanların ve topluluğun desteğiyle geçen bir gelişim sürecinin ardından, ikinci dönemde hibe isteğinde bulunan 4 organizasyon hakkındaki tavsiyelerini Vikimedya Mütevelli Heyeti'ne sunulmak üzere yayınladı: Vikimedya Çek Cumhuriyeti (istenen: 14.084.50$, tavsiye edilen: 0$), Vikimedya Hong Kong (istenen: 211.660.26$, tavsiye edilen: 0$), Vikimedya Norveç (istenen: 235.715$, tavsiye edilen: 140.000$) ve Vikimedya Fransa (istenen: 747.259$, tavsiye edilen: 525.000$).

Yeni çıkar çatışmaları rehberi

Mütevelli Heyeti, Vikimedya hareketi kaynaklarının talep edilmesi ve ayrılması konusundaki potansiyel ve gerçek çıkar çatışmaları rehberi'ni (örneğin finansal burslar) yayınladığı tarihte yürürlüğe girmek üzere onayladı. Altı haftalık bir danışma dönemde topluluğun sunduğu öneriler, özgün sürümü büyük ölçüde geliştirdi.

Veri ve eğilimler

Mart ayı küresel tekil ziyaretçi sayısı:

517 milyon (Şubat ayına kıyasla %7.17, geçen yıla kıyasla %5.76 artış)
(Bütün Vikimedya projeleri içincomScore verileri; comScore Nisan ayı verilerini Mayıs sonlarında yayınlayacak)

Nisan ayı sayfa gösterimleri:

20.8 milyar (Mart ayına kıyasla %3.4 düşüş, geçen yıla kıyasla %20.1 artış)
(Sunucu kayıtları, mobil sürüm dahil tüm Vikimedya projeleri)

Mart 2013 itibariyle aktif kayıtlı editör (>= 5 madde alanında değişiklik/ay, botlar hariç):

82.105 (Şubat'a kıyasla %5.67, geçen yıla kıyasla %2.15 artış)
(Veritabanı kayıtları, tüm Vikimedya projeleri)

Mart 2013 Karnesi (Vikimedya Vakfı hakkındaki farklı istatistiksel veri ve eğilimleri içerir):

http://reportcard.wmflabs.org/

(Tanımlar)

Finansal

Vikimedya Vakfı'nın 31 Mart 2013 tarihine kadarki yıllık gelir ve giderinin plan ile karşılaştırması
Vikimedya Vakfı'nın 31 Mart 2013 tarihine kadarki yıllık gider dağılımı

(Raporun yayınlandığı tarih itibariyle sadece Mart 2013'e kadar olan finansal bilgiler bulunmaktadır.)

Bütün finansal bilgiler Mart 2013 dönemini kapsamaktadır.

Gelir 41.573.672$
Giderler:
Mühendislik Grubu 10.569.516$
Bağış Grubu 2.915.969$
Bütçe ve Programlar Grubu 4.565.386$
Yönetim Grubu 555.937$
Hukuk/Topluluk Sözcülüğü/İletişim Grubu 2.263.477$
Finans/İK/Yönetici Grubu 4.187.115$
Toplam Gider 25.057.400$
Toplam sermaye fazlası 16.516.272$
  • Mart ayı geliri 5.92M$ olmasına karşılık planda 5.28M $ olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak %12 üstünde.
  • Yılbaşından bugüne toplam gelir 41.57M $ olmasına karşılık planda 35.74M $ olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak %16 üzerinde.
  • Mart ayı giderleri 3.09M $ olmasına karşılık planda 4.04M $ olarak belirlenmişti, planın yaklaşık %23 altında, bunun en önemli sebepleri düşük personel, anapara, internet barındırma ve banka masrafı ücretleridir.
  • Yılbaşından bugüne toplam giderler 25.06M $ olmasına karşılık planda 29.97M $ olarak belirtilmişti, planın yaklaşık olarak %16 altında, bunun en önemli sebepleri düşük personel ücretleri, sermaye giderleri, internet barındırma, FDK hibeleri, vakıf projeleri ve seyahet gidelerilerinin kısmen yüksek yasal giderler ve banka ücretleri ile dengelenmesidir.
  • 31 Mart 2013 itibariyle nakit durumu 41.02M $.
Nisan ayı Vikimedya Vakfı ölçüm ve faaliyetler toplantısı videosu (2 Mayıs 2013)

Diğer gelişmeler

Yerel vakıf konferansları ve GLAM-Wiki etkinlikleri

18-21 Nisan tarihleri arasında İtalya'nın Milan şehrinde 100'den fazla kişinin katılımıyla bir yıllık yerel Vikimedya vakıfları konferansı gerçekleşti. Toplantıda yerel vakıfların temsilcilerinin yanı sıra Mütevelli Heyeti, Fon Dağıtım Komitesi ve Vikimedya Vakfı'nın çeşitli çalışanları da hazır bulundu. Yerel vakıflar ve ilgili diğer organizasyonlar, en önemli aktiviteleri hakkında kısa sunumlar yaptı.

Önceki hafta sonu, 150'den fazla insan Londra'daki British Library'de yapılan ve Vikimedistler ile kültürel kurumlar (galeriler, kütüphaneler, arşivler ve müzeler; İngilizce kısaltmasıyla GLAMs) arasındaki alışverişe adanmış bir etkinlik olan GLAM-Wiki 2013'e katıldı. Ayın sonunda da, kültürel kurumlarla iş birliği konusunda yardımcı olmaya gönüllü Vikipedistler için düzenlenen üç günlük toplantı olan ilk GLAM Boot Camp Vaşington'daki US National Archives'da yapıldı.

Sırpça Vikisözlük'ün logosu

Öğrenciler ilk çevrimiçi Arapça-Sırpça sözlüğü oluşturdu

Sırpça Vikisözlük'te, doğu çalışmaları yapan altı grup öğrenci ilk çevrimiçi Arapça-Sırpça sözlüğü oluşturdu. Proje sembolik olarak “1001 sözcük” adlandırıldı. Vikimedya Sırbistan tarafından başlatılan bu proje, Belgrad'daki yerel bir kültür merkezi tarafından desteklenmiştir.

Hollandalı elektronik müzik sanatçısı Machinefabriek (Rutger Zuydervelt) sadece Wiki Loves Sound materyallerini kullanarak bir canlı performansını kaydetti.

"Wiki Loves Sound", ses kayıtları ile Vikipedi'yi zenginleştiriyor

"Wiki Loves Sound", Vikimedya Hollanda tarafından desteklenen ve Vikimedya projelerinde ses kullanımını teşvik için ortaya çıkarılan yeni bir girişimdir. Nisan'da, Netherlands Institute For Sound and Vision tarafından bağışlanan 2.300'ün üzerindeki ses kaydından 1.838 tanesi Vikimedya Commons'a yüklendi.