Přehledy Wikimedia, Březen 2016

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, March 2016 and the translation is 100% complete.


"Magnfying_glass_book_globe.jpg" by João Silas, freely licensed under public domain/CC0; "Barbara_McClintock_(1902–1992).jpg" from the Smithsonian, public domain; "SXSW Guy Kawasaki Jimmy Wales.jpg" by Jeff Elder, public domain.

Vybrané události a zajímavosti z Wikimedia blog v březnu 2016.

Nová alchymie: proměna online obtěžování v články o ženách ve vědě na Wikipedii


Jednou z mnoha žen na poli vědy, jejichž životopis Emily Temple-Woodová zpracovala, je Barbara McClintock, laureátka Nobelovy ceny v r. 1983. Fotografie je z veřejné domény Smithsonian.

Emily Temple-Woodová studuje biologii na Loyolově universitě v Chicagu, Illinois, a je zakladatelkou projektu vědkyň na anglické wikipedii. Její nový projekt, který získal pozornost zpravodajských serverů po celém světě, je pozitivní pomstou trolům na internetu: za každý z obtěžujících e-mailů, které dostává, vytvoří jeden článek na Wikipedii o ženách ve vědě. Siko Bouterse, bývalý zaměstnanec nadace Wikimedia, řekl na blogu, že vliv Temple-Woodové na vyrovnání mezi pohlavími byl "kolosální":

Je opravdu důležité, že nepíše jen o bílých ženách ve vědě, ale také pracuje na řešení nedostatečného zastoupení barevných žen na Wikipedii a sleduje i jiná průřezová hlediska. A co je možná nejdůležitější, protože jsme mnohem silnější společně než samostatně, Emily učila a inspirovala ostatní, aby učinili totéž... Když jsem byl dítě, mohl jsem spočítat vědkyně, o kterých jsem věděl, na prstech jedné ruky. Ale vím, že naše dcery budou mít přístup k mnohem více volně přístupných znalostí o vědkyních, jako jsou ony, a to díky úsilí Emily, a to je opravdu mocné.

Nový dokončovač slov vám pomůže najít potřebné informace na stránkách Wikimedia


Fotografie João Silase, bezplatně licencovaná pod veřejnou doménou/CC0.

Nadace Wikimedia (WMF) vyvinula nástroj, který vám pomůže najít položky, i když si nemůžete vzpomenout, jak se píše slovo, které hledáte. Byl aktivován na všech stránkách Wikimedie s výjimkou wikidat. "Uživatelé Wikipedie a čtenáři kterékoli stránky nadace Wikimedia nyní snadněji najdou žádaný obsah bez ohledu na jejich preferovaný jazyk," říká Dan Garry. Nadace Wikimedia věří, že dokončovač slov bude použit v 70 milionech dotazů denně.

Jimmy Wales prohlásil na festivalu South by Southwest, že klíčem k budoucnosti Wikipedie je komunita.


Fotografie Jeff Elder, veřejná doména.

Kawasaki se zeptal Walese na nestejné zastoupení mužů a žen mezi editory Wikipedie. "Je opravdu důležité, aby se Wikipedia stala vstřícnější k ženám," řekl Wales. Něco z toho může řešit lepší rozhraní a uživatelské zkušenosti, ale kulturu je třeba také změnit, dodal.

Stručně

Andrew Sherman, Digital Communications Intern, Wikimedia Foundation

Social Media
  • Wikipedistka mění projevy sexismu v nové články o ženách na poli vědy. Vyhledávání na wikipedii bude jednodušší o automatickou opravu chyb. Čtěte novinky z blogu Wikimedia.