Vikimedya Bülteni, Mayıs 2012

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, May 2012 and the translation is 100% complete.

Mayıs 2012 Vikimedya Vakfı Raporu ve Vikimedya mühendislik raporu ile diğer önemli Vikimedya hareketi etkinliklerinden oluşan bülten

Vikimedya Vakfı bülteni

Uyuşmazlıkların çözümü ve küçük dildeki vikiler için yeni Vikimedya dostlukları

Vikimedya Dostluk Programı'na iki yeni topluluk üyesi katıldı: Steven Zhang (2008'den beri Vikipedist) İngilizce Vikipedi'deki uyuşmazlıklar çözümü konusunda analizler yapıyor. Tanvir Rahman (2009 yılından beri Bengalce Vikipedi'de aktif ve 2011 yılında da küresel toplum tarafından kahya olarak seçildi) ise Belgalce Vikipedi başta olmak üzere az sayıda maddesi olan dillerdeki editör sayısını arttırmak için denemeler yapıyor.

Bir diğer Dostluk projesi, Çayevi (deneyimli Vikipedistlerin yeni editörlere yardımcı olduğu yer), 3 aylık pilot uygulmasının sonuna geldi ve değerlendirme sonuçları yayınlandı. İlk sonuçlar, projenin yeni editörler üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösterdi. Çayevi konsepti, Arapça ve Hint dilli projelere adapte edilmeye başlandı bile.

Commons'daki Ocak 2011 - Nisan 2012 dönemi Yükleme Sihirbazı kullanımı istatistiği (Eylül 2011'deki ani değişiklik Wiki Loves Monuments ile çakışıyor)

Yükleme sihirbazı kullanılarak 1 milyon dosya yüklendi

Yükleme Sihirbazı, ilk bir yıl içerisinde 1 milyondan fazla özgür lisanslı medya dosyasının Commons'a yüklenmesi için kullanıldı ve böylece topluluğun büyümesine ivme kazandırdı. Geliştiriciler, (500 MB'a kadar olan) büyük dosyalar için daha güvenilir bir yükleme sisteminin yanı sıra Eylül'deki Wiki Loves Monuments yarışmasına destek vermek için bir mobil yükleme uygulaması ve bir Flickr entegrasyonu ve konum belirleme iyileştirmesi üzerinde çalışıyorlar.

Malezya'daki Digi kullanıcıları için Sıfır Vikipedi açılış sayfası

Sıfır Vikipedi, Asya'da yayında

Sıfır Vikipedi, Vikimedya Vakfı'nın Vikipedi'ye ücretsiz mobil erişim sağlama girişimi sonucunda 21 Mayıs 2012 günü Asya'da ilk kez kullanıldı: Malezyalı mobil operatör Digi, yalın ve sadece yazı içeren Vikipedi versiyonuna ücretsiz erişim imkanı sunmaya başladı. Program zaten Tunus ve Uganda'da uygulanıyordu, önümüzdeki aylarda diğer birçok ülkede de uygulanacak.

Veri ve eğilimler

Nisan ayı toplam tekil ziyaretçi sayısı:

473.38 milyon (Mart ayına kıyasla %3.27 düşüş, geçen yılın aynı ayına kıyasla %24.34 artış)
(Tüm Vikimedya Vakfı projeleri için comScore verileri; comScore Mayıs ayı verilerini Haziran ayının sonlarında yayınlayacaktır)

Mayıs ayı sayfa görüntülenme sayısı:

18.0 milyar (Nisan ayına kıyasla %3.9; geçen yılın aynı ayına kıyasla %19.00 artış)

(Sunucu kayıt dosyası, mobil sürüm dahil tüm Vikimedya Vakfı projeleri) Nisan 2012 dönemindeki aktif kullanıcılar (>= 5 değişiklik/ay):

78.519 (Mart ayına kıyasla %1.71, geçen yılın aynı ayına kıyasla %1.60 düşüş)
(Veritabanı verileri, Commons hariç bütün Vikimedya Vakfı projeleri)

Nisan 2012 Karnesi (Vikimedya Vakfı projeleri hakkındaki çeşitli istatistiksel bilgi ve eğilimler bir araya getiriliyor)

http://reportcard.wmflabs.org/

Finansal

Vikimedya Vakfı'nın 30 Nisan 2012 tarihine kadarki yıllık geliri
Vikimedya Vakfı'nın 30 Nisan 2012 tarihine kadarki yıllık gider dağılımı

(Raporun yayınlandığı tarih itibariyle finansal bilgiler sadece Nisan 2012 için uygundur.)

Bütün finansal bilgiler 1 Temmuz 2011 - 30 Nisan 2012 dönemini kapsamaktadır.

Gelir $ 34,904,252
Giderler:
 Mühendislik Grubu $ 9,295,397
 Topluluk/Bağış Toplama Grubu $ 3,429,034
 Küresel Geliştirme Grubu $ 3,342,651
 Yönetim Grubu $ 809,714
 Finans/Hukuk/İK/Yönetici Grubu $ 5,225,408
Toplam Gider $ 22,102,204
Toplam kâr/(zarar) $ 12,802.047
  • Planda 2.8 milyon dolar olarak belirlenen aylık gelir 272 bin dolar olarak gerçekleşti. Planın yaklaşık olarak 2.6 milyon dolar üzerinde.
  • Bugüne kadarki yıllık gelir 34.9 milyon dolar olmasına karşılık planda 28.8 milyon dolar olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak 6.1 milyon dolar üzerinde.
  • Planda 2.8 milyon dolar olarak belirlenen aylık gider 2.4 milyon dolar olarak gerçekleşti. Planın yaklaşık olarak 374 bin dolar üzerinde.
  • Bugüne kadarki yıllık gider 22.1 milyon dolar olmasına karşılık planda 23.5 milyon dolar olarak belirlenmişti, planın yaklaşık olarak 1.4 milyon dolar altında.
  • 30 Nisan 2012 tarihi itibariyle para durumu $ 31.6MM - yaklaşık olarak 13.6 aylık gidere eşit
Mayıs ayına yönelik aylık Vikimedya Vakfı ölçüm ve faaliyetler toplantısı videosu (7 Haziran 2012)

Diğer gelişmeler

İki yeni Vikimedya Mütevelli Heyeti üyesi seçildi

Patricio Lorente (solda) ve Alice Wiegand (sağda) Vikimedya Vakfı Yönetim Kurulu seçimi için aday olmuşlardı ve Temmuz ayı itibariyle iş başı yapacakları doğrulandı.

Wikidata'nın ilk sürümü

Wikidata (Türkçe: Vikiveri) projesi bir demo sistem ile hayata geçirildi ve merkezi Wikidata deposundaki verilerin Vikipedilerde (örneğin bilgi kutularında) nasıl görüntülenebileceğini açıklayan bir taslak özellikleri yayınlandı.

Monmouth şehri girişindeki tabela "World's first Wikipedia Town" (Türkçe: "Dünyanın ilk Vikipedi şehri")

Monmouth "Dünyanın ilk Vikipedi şehri" ilan edildi

Monmouthpedi projesi, 19 Mayıs 2012 günü resmi olarak başladı. Proje, Monmouth'un Welsh kentindeki kayda değer her konunun mümkün olduğu kadar fazla dilde Vikipedi'de olmasını amaçlamıştır. Bu Vikipedi makaleleri, şehrin dört bir yanında bulunan bina ve diğer yerlerdeki QRpedi kodlarıyla bağlantılıdır. Hazırlanması altı ay süren proje, Vikimedya Birleşik Krallık ve yerel il genel meclisi tarafından finanse edilmiştir. Yüzlerce küresel basın bülteninde "Dünyanın ilk Vikipedi şehri" olarak yer almıştır.

WikiWomenCamp logosu

WikiWomenCamp

WikiWomenCamp (Türkçe: VikiKadınKampı), 23-25 Mayıs 2012 tarihleri arasında Buenos Aires'de yapıldı. Sadece kadınların katılımıyla gerçekleşen konferansa birçok farklı ülkeden katılan Vikimedyacılar, kadınların özgür bilgi hareketine katkıda bulunurken karşılaştıkları problemleri tartıştılar, birbirlerinin tecrübelerinden faydalandılar ve farklı ülke ve kültürler için etkinlik stratejileri hakkında görüştüler.