Jump to content

Vikipasaport

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikipassaporto and the translation is 100% complete.
vikipasaport
Vikipasaport koordinasyon sayfasına hoş geldiniz.
Vikipasaport , herhangi bir viki kullanıcısının vikipasaport ağına katılan her kuruluştan pul toplayabileceği bir kâğıt kitapçıktır. Bu sayfada, vikipasaport almak isteyen viki kullanıcıları ile ağa katılmak isteyen kuruluşlar için ağın nasıl çalıştığına dair yararlı bilgiler bulabilirsiniz.
Diğer bilgiler
Nasıl çalışır
Katılan kuruluşlarÖzel etkinliklerKullanıcı kutularıNasıl başladıHakkımızda
Genel bilgiler Ben bir viki kullanıcısıyım:
pasaportu nasıl kullanabilirim?
Ben kaynakları olan bir kuruluşum:
ağa nasıl dahil olabilirim?
 • Vikipasaport'ta vatandaşlık var mı?
  Hayır, Vikipasaport'un sınırları yoktur, aynen viki-projelerinde olduğu gibi.
 • Vikipasaportları kim düzenliyor?
  Herkes ve hiç kimse. Vikipasaport için merkezi bir kayıt yok. Girişime katılan bazı kuruluşlarda hazır basılmış bir sürümü bulabilirsiniz ancak en kolay yolu buradan indirebilirsiniz.
 • Vikipasaport'ta hangi kişisel veriler var?
  Dünyayı zenginleştiren dil ve kültürlerin çeşitliliğine saygı göstermek amacıyla Vikipasaport'un formatı tarafasız ve evrensel olarak tasarlanmıştır. Kişisel verileri talep etmek yerine viki projelerine katkıda bulunulan kimlikle dahil olunmasına karar verildi. İki alan öngörülmüştür: ilki viki kimliğinizin en iyi şekilde temsil edeceğini düşündüğünüz bir resim, diğeriyse viki projelerine katkıda bulunurken kullandığınız kullanıcı adınızdır. İkinci seçeneğin eklenmesi zorunlu olan tek bilgidir.
 • Vikipasaport geçerliliğini yitirir mi?
  Vikipasaport'un sayısı ve son kullanma tarihi yoktur. Birçok kuruluşu ziyaret ettiğinizde pul/damga için daha fazla yer kalmadığında Vikipasaport'un geçerliliği kalmaz. Böyle bir durumda yeni bir Vikipasaport için çıktı almanız ya da ağa katılan kuruluşlardan yeni bir Vikipasaport almanız gerekecektir.
 • Vikipasaport'u kaybedersem ne olur?
  Güvenlik açısından bakıldığında herhangi bir zararı yok. Önceki kişisel veriler hakkındaki sorunun cevabında açıklandığı gibi gerçek veya mantıklı verileri kullanmak kasıtlı olarak önlenmiştir. Ziyaret etmiş olduğunuz kuruluşların pul/damgalarını kaybetmiş olduğunuz için en kötü ihtimalle "duygusal" olarak üzülmüş olacaksınız.
 • pullar yalnızca kuruluşlarda mı toplanıyor?
  Çoğu pul yalnızca ağdaki kuruluşlarda toplanabilir. Bununla birlikte Vikipasaport'lar için yapılan tanıtım etkinliklerinde -diğer viki etkinliklerinin (konferanslar, turlar, ...) bir parçası olanlar- özel pullar toplayabileceksiniz.
 • Koordinasyon sayfası neden kendi dilimde kullanılamıyor?
  Bu sayfa ve diğer bilgi sayfaları bir grup gönüllü tarafından yapılmaktadır. Mevcut diller, grubun yazacak kadar iyi bildiği dillerdir. Gruba katılmak ve mevcut dil sayısını artırmamıza yardımcı olmak için bize buradan ulaşabilirsiniz.
 • Ziyaret edebileceğim kuruluşları nereden öğrenebilirim?
  Kurumların listesi bu alt sayfada bulunabilir. Liste, saklı kültürel alanların yanı sıra sürekli olarak büyümektedir: Bu, tüm Vikipasaport sahiplerinin bir seyahat günü mesafesinde çok sayıda kuruluşa sahip olmalarını sağlayacak.
 • Bir vikipasaport sahibi olarak benim yükümlülüklerim nelerdir?
  Katkıda bulunulacak bir devamlılık istenmiyor. Bununla birlikte, bir kuruluştan pul/damga alma hakkı, ziyaret edilen kurumlarındaki kaynaklara ilişkin yapılacak bir katkıyla viki-evrenindeki projelerden en az birisini zenginleştirmeyi gerektirir.
 • Kuruluş ağının uzantısı konusunda sürekli nasıl güncelleneceğim?
  Listeyi düzenli olarak kontrol etmenin yanı sıra katkıda bulunanların listesine adınızı ekleyebilirsiniz ve güncelleme sırasında bir viki projesinde (Vikipedi, Commons, ...) oturum açtığınızda bir bildirim alacaksınız.
 • Pullar için yerim kalmadı: ne yapabilirim?
  Yeni pul/damgalar için pasaportunuzda yer kalmadığında ağdaki kurumlardan birinden isteyebilir ya da buradan indirerek içi boş bir yeni pasaport edinebilirsiniz.
 • Çok iyi! Girişimi nasıl teşvik edebilirim?
  Katkıda bulunanlarla yeni kuruluşların girişimi ağızdan ağıza yaymasının yanı sıra viki projelerindeki kullanıcı sayfanızda bu kullanıcı kutusunu kullanarak destekleyebilirsiniz. Ayrıca bu ve diğer sayfalardaki bilgileri güncel tutmak, tanıtım etkilinlikleri düzenlemek veya bu etkinliklerde yer almak veya ortak çalışmak adına bize yardımcı olabilmeniz için bu sayfaya adınızı ekleyebilirsiniz.
 • Bir kuruluş vikipasaportun yanı sıra başka belgeler isteyebilir mi?
  Kuruluşa dahil olma ve kaynaklara erişim, kuruluşun kurallarına ve ülkenin geçerli kanunlarına göre yapılır. Boş bir Vikipasaport'un teslimatı kimlik belgesinin talep edilmesine tabi değildir.
 • Vikipasaport'un damgalanmasından önce kuruluşun hangi kontrolleri yapmasına izin veriliyor?
  Kuruluş, Vikipasaport'u imzalamadan önce Vikipasaport'taki kullanıcı adını okumayı isteyebilir; kurumlarda mevcut olan kaynakları kullanmaya hangi projeye katkıda bulunduğunuzu sorabilir ve bu katkıların vandalizm içermediğine dair bir araştırma yaptırabilir.
 • Ağın bir parçası olmak için kimle iletişim kurabilirim?
  Ağa katılım resmî olarak Wikimedia'nın yerel bölümüyle yapılan bir anlaşmayla tanımlanmıştır. İlgilendiğiniz konuyu, "Hakkımızda" başlıklı sayfadaki kaynaklardan veya mevcut sayfanın alt bilgisinde mevcut olan Bölümler bağlantısıyla değerlendirebilirsiniz.
 • Ağa katıldıktan sonra ne gibi yükümlülüklerim olacak?
  Tura katılmak için, henüz yaptırmadıysanız, sahip olduğunuz kaynakları danışmanlık için hazırlamanızı rica ediyoruz. Ayrıca viki projeleri hakkındaki bilgilerin güncellenmesine izin vermek için internet erişimi olan bir mekân ayarlamanız (örneğin bir dizüstü bilgisayar ve koltuk) gerekmektedir.
 • Ağa katılmanın faydası nedir?
  Kuruluş ağa katıldığında, adı Vikipasaport sahipleri tarafından kullanılan listeye eklenecektir. Ayrıca sözleşmeyi resmileştirirken kuruluşun kültürel şubesine özel olarak atıfta bulunularak kuruluşların başka yollarla işbirliği ve teşvik edilmesi de belirtilebilir.
 • Personelim için ne tür bir hazırlık talep edildi?
  Personel, kamudan gelen en yaygın soruları cevaplamalarını sağlamak için Vikipasaport hakkında temel bir eğitim alacaktır. Anlaşmayı müzakere ederken daha açık ifadeli eğitim biçimleri tanımlanabilir.
 • Girişimi teşvik edebilir miyim?
  Girişimi teşvik etmek hoş karşılanmaktadır. Viki ruhuna saygı göstermek için inisiyatif fon artırma faaliyetleriyle ilişkilendirilmemelidir.
 • Kullanıcının gerçek kimliğini nasıl bilebilirim?
  Binaya girmek için uygulanabilir prosedürlere halel getirmeksizin ve kaynaklara erişmek için bir Vikipasaport sahibinin gerçek kimliğinin damgalanmadan önce doğrulanması gerekli değildir.
Wikimedia Avustralya   ·   Wikimedia Kanada   ·   Wikimedia Hindistan   ·   Wikimedia Birleşik Krallık   ·   Wikimedia Foundation