Jump to content

Abstraktā Vikipēdija/2020. gada jūlija paziņojums

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Abstract Wikipedia/July 2020 announcement and the translation is 100% complete.
Abstraktas Vikipēdijas atjauninājumi Translate

Abstract Wikipedia via mailing list Abstract Wikipedia on IRC Wikifunctions on Telegram Wikifunctions on Mastodon Wikifunctions on Twitter Wikifunctions on Facebook Wikifunctions on YouTube Wikifunctions website Translate

Paziņojam par jaunu vikiprojektu! Laipni lūdzam, Abstraktā Vikipēdija

Sveicnāti visi!

Man ir tas gods iepazīstināt jūs at Abstrakto Vikipēdiju, jaunu projektu, ko vienbalsīgi apstiprinājusi Wikimedia Foundation valde [1]. Abstraktā Vikipēdija piedāvā jaunu veidu, kā radīt enciklopēdisko saturu daudzvalodīgā veidā, ļaujot lielākam skaitam dalībnieku un vairāk lasītāju dalīties ar vairāk zināšanu vairāk valodās. Tās pieeja, kuras mērķis ir atvieglot daudzvalodu sadarbību mūsu projektos, palielināt mūsu kustības ilgtspēju, paplašinot piekļuvi līdzdalībai, uzlabot lietotāju pieredzi visu valodu lasītājiem un ieviest jaunradi brīvajās zināšanās, apvienojot dažas mūsu kustības stiprās puses, lai radītu kaut ko jaunu.

Šis ir mūsu pirmais jaunais projekts vairāk nekā septiņu gadu laikā. Abstraktās Vikipēdijas ideju iesniedza Denijs Vrandečičs 2020. gada maijā [2] pēc ilgiem sagatavošanās un izpētes gadiem, kā rezultātā tika izstrādāts detalizēts plāns un notika dzīvīgas diskusijas Wikimedia kopienās. Mēs zinām, ka kopienas enerģija un radošums bieži vien ir pretrunā ar valodas barjerām un informācija, kas ir pieejama vienā valodā, var nenonākt citu valodu Vikipēdijās. Abstraktās Vikipēdijas mērķis ir izskatīties un darboties kā Vikipēdijai, bet balstīties uz spēcīgajiem, no valodas neatkarīgajiem Vikidatu konceptuālajiem modeļiem, ar mērķi ļaut brīvprātīgajiem izveidot un uzturēt Wikipedia rakstus visā mūsu Wikimedia poliglotu pasaulē.

Projekts ļaus brīvprātīgajiem apkopot raksta pamatus, izmantojot vārdus un entītijas no Vikidatiem. Tā kā Vikidati izmanto konceptuālus modeļus, kas ir domāti universāli visās valodās, vajadzētu būt iespējai izmantot un paplašināt šos zināšanu pamatakmeņus, lai izveidotu modeļus rakstiem, kuriem ir arī universāla vērtība. Izmantojot kodu, brīvprātīgie varēs tulkot šos abstraktos "rakstus" savās valodās. Ja tas izdosies, tas galu galā ļaus ikvienam lasīt par jebkuru Vikidatu tēmu savā valodā.

Kā jūs varat iedomāties, šis darbs prasīs daudz programmatūras izstrādes un daudz sadarbības Wikimedia brīvprātīgo starpā. Lai to padarītu iespējamu, Denijs jūlijā pievienosies WMF kā darbinieks un vadīs šo iniciatīvu. Jūs, iespējams, pazīstat Deniju kā Vikidatu izveidotāju, ilggadēju kopienas locekli, bijušo Wikimedia Deutschland darbinieku un bijušo Wikimedia Foundation pilnvarnieku [3]. Mēs esam patīkami satraukti, ka Denijs piesaistīs savas prasmes un zināšanas, lai strādātu pie šī projekta līdztekus WMF produktu, tehnoloģiju un sabiedrības sadarbības komandām.

Ir svarīgi ņemt vērā, ka tas ir eksperimentāls projekts un ka katrai Vikipēdijas kopienai ir atšķirīgas vajadzības. Šis projekts dažām kopienām var piedāvāt lielas priekšrocības. Citas kopienas var iesaistīties mazāk. Ikvienas valodas Vikipēdijas kopiena varēs brīvi izvēlēties un regulēt, vai viņi izmantos šī projekta saturu.

Mēs esam patīkami satraukti, ka šim jaunajam vikiprojektam ir iespēja uzlabot zināšanu vienlīdzību, palielinot piekļuvi zināšanām. Tas arī aicina mūs apsvērt un iesaistīties kritiskos jautājumos par to, kā un kurš veido zināšanas. Mēs ceram strādāt sadarbībā ar kopienām, lai pārdomātu šos svarīgos jautājumus.

Ir daudz darāmā, ciešā sadarbībā ar mūsu kopienām sākot veidot Abstraktās Vikipēdijas plānu. Es aicinu jūs iesaistīties, dodoties uz projekta lapu un pievienojoties jaunajai e-pasta vēstkopai [4]. Mēs atzīstam, ka Abstraktā Vikipēdija ir ambicioza, taču mēs redzam arī tās potenciālu. Mēs aicinām jūs visus pievienoties mums jaunā, vēl neizpētītā ceļā.

Jūsu,

Katherine Maher (Wikimedia Foundation izpilddirektore)

Piezīmes un atsauces