Capacity Exchange

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Capacity Exchange and the translation is 100% complete.
Capacity Exchange logosu

Capacity Exchange (CapX) Vikimedya Hareketi içinde ve hareket için Yerelde Beceri Geliştirme İçin Küresel Yaklaşımlara odaklanan bir projedir. Bu yaklaşım, topluluk temelli kapasite geliştirmesini sürdürülebilir hale getirmek için, akran bağlantısı ve bilgi paylaşımı için bir sosyoteknik platform oluşturur.

Sosyoteknik bir Çözüm

Proje, bir metodoloji ve hizmet oluşturmayı amaçlıyor: küresel, bölgesel ve yerel olarak karşılıklı beceri geliştirme için bir yapı. Bu platform, çevrimiçi bir alanda interaktif olacak, Vikimedya kullanıcılarının, kendileri, kullanıcı grupları ve resmî olmayan gruplar hakkında bilgi yayınlamasını sağlayacak. Ayrıca aramalar yapabilecekler, bilgiye erişebilecekler ve Viki ruhunu ve Vikimedya'nın Hareket Stratejisini yansıtan bir şekilde birbirleriyle bağlantı kurabilecekler.

Proje Arkaplanı

Proje 2021 yılında başladı. Birinci aşama (2021-2022) çoğunlukla Avrupa merkezli Vikimedya kullanıcılarından oluşan gönüllü bir çalışma grubu tarafından yönetildi. 2022 yılında proje, Birinci Dünya Ülkeleri dışında gelişen topluluklarından gelen gruplara ulaşarak faaliyetlerini ölçeklendirmeye ve yer değiştirmeye başladı.

Girişimin ikinci aşaması (2023-2025) Brezilya Vikimedya Hareketi'nden bir Ekip tarafından koordine ediliyor, uluslararası bir Danışma Komitesi tarafından destekleniyor, Hareket Stratejisi Uygulaması tarafından finanse ediliyor.

CapX'i desteklemek ister misiniz?
İlgilenenler listemize imza bırakabilirsiniz!

Ve / veya kullanıcı sayfanıza {{CapXsupporter}} kullanıcı kutusunu ekleyin.
This user supports the Capacity Exchange project.