Jump to content

2019 Topluluk Dilek Listesi Anketi

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Community Wishlist Survey 2019 and the translation is 100% complete.


2019 Topluluk İstek Listesi Anketi sona erdi...

Toplam: 212 teklif, 1387 katılımcı, 7282 destek oyu

Rastgele bir teklif görüntüle

 

Anketin tüm aşamaları 18:00'de (UTC) başlayacak ve sona erecek.

 • Teklifleri sunun, tartışın ve gözden geçirin: 29 Ekim - 11 Kasım 2018
 • Community Tech'in teklifleri incelenmesi ve düzenlenmesi: 13 Kasım - 15 Kasım 2018
 • Tekliflere oy verme: 16 Kasım - 30 Kasım 2018
 • Sonuçların gönderilmesi: 3 Aralık 2018
 

Community Tech ekibi, iyileştirilmiş kürasyon ve denetleme araçları için Wikimedia'ya etkin bir şekilde katkıda bulunanların ihtiyaçlarına odaklanan bir Wikimedia Vakfı ekibidir. Üzerinde çalıştığımız projelere, yıllık Topluluk İstek Listesi Anketi vasıtasıyla Wikimedia topluluğu tarafından karar verilir.

Yılda bir kez aktif bir şekilde Wikimedia'ya katkıda bulunan kişiler, ekibimizin üzerinde çalışması istenen özellikler ve düzeltmeler için teklif gönderebilir. İki hafta sonra, en çok ilgilendiğiniz fikirleri oylayabilirsiniz.

Bu anket süreci, Vikipedi'de bir istek listesi araştırması yürüten Wikimedia Almanya'nın Teknik İstekler ekibi tarafından geliştirilmiştir. Uluslararası istek listesi süreci Halkla İlişkiler Uzmanları ekibi tarafından destekleniyor.

Bu, bizim dördüncü Topluluk Dilek Anketi'mizdir. Ayrıca geçen yılın dileklerine buradan bakınız.

 

Her sene yıl sonunda bu anketi düzenliyoruz ve sonraki yıl boyunca dilekler üzerinde çalışıyoruz ve bazen bir yıl sonra bile bu dileklerin üzerinde durabiliyoruz. 2018'e girdiğimizde 2016 veya 2017 Dilek Anketi'ndeki dilekler üzerinde çalıştığımızı duyduklarında insanlar şaşırabiliyor. Bu şaşkınlığı ortadan kaldırmak ve mevcut yıl için yapılacak iş konusunda kendimizi daha iyi hissetmek için anketin yapıldığı yer yerine dilekler üzerinde çalışmayı planladığımız yılı belirtmek için anketi yeniden adlandırmaya karar verdik.

 
Community Tech maskotu: Noel Baba şapkası giyen bir köpek.

Teklif aşaması, anketin ilk iki haftasıdır.

Teklif aşamasında, her bir projeden ve dilden katkıda bulunanlar, 2019 yılında görmek istediğiniz özellikler ve düzeltmeler için teklifler gönderebilir. Teklifler herhangi bir dilde sunulabilir. Bir teklifin İngilizce dışında bir dilde gönderilmesi durumunda, herkesin okuyabilmesi ve daha kolay oy kullanabilmesi için tercüme edilmesini sağlayacağız.

Teklifler, aktif Wikimedia katılımcılarına doğrudan fayda sağlayacak ayrı ve iyi tanımlanmış görevler olmalıdır. Teklifler aşağıdaki soruları cevaplamalıdır:

 • Çözmek istediğiniz sorun nedir?
 • Hangi kullanıcılar etkileniyor? (editörler, hizmetliler, Vikikaynak editörleri vb.)
 • Bu problem şu an nasıl çözülmektedir?
 • Önerilen çözümler nelerdir? (herhangi bir fikir varsa)

Teklifiniz olabildiğince spesifik olmalıdır, özellikle problem bildiriminde. Sadece "(x özelliği) eski", "iyileştirilmesi gerekiyor" veya "çok hatanız var" demeyin. Bu, yapılması gerekenleri bulmak için yeterli bilgi sağlamaz. İyi bir öneri, sorunun tam olarak ne ve kimi etkilendiğini açıklar. Teklif etmek için belirli bir çözümünüz yoksa veya birkaç olası çözümünüz varsa ve hangisinin en iyi olduğunu bilmiyorsanız sorun değil.

Teklif sunmak sürecin başlangıcıdır. İki haftalık teklif verme safhası, topluluğun fikri oy verme aşamasında başarılı olma olasılığı yüksek bir şekilde sunan bir teklif üzerinde birlikte çalışabileceği bir zamandır. Bir teklif sunulduğunda, herkes bu öneriyi yorumlamaya ve daha iyi hale getirmeye yardımcı olmaya -sorular sorma ve değişiklikler önerme- davet edilir. Benzer teklifler birleştirilebilir; Çok geniş teklifler daha spesifik fikirlere bölünmelidir. Amaç, oylama aşaması için mümkün olan en iyi teklifi oluşturmaktır.

Bir öneriyi gönderen kişi bu tartışmada aktif olmayı ve yol boyunca değişiklikler yapmayı düşünmelidir. Bu nedenle teklifleri kişi başı üç kişiyle sınırlandırıyoruz. Üçten fazla teklif yaparsanız sizden bu teklifi üçe kadar daraltmanızı rica ederiz. En iyi fikirlerinizi getirin!

Benzer şekilde, yalnızca kayıtlı kullanıcılar tartışmayı izleyip sorulara yanıt verebildiklerinden emin olmak için önerilerde bulunabilirler. Oylamada olduğu gibi en az bir Wikimedia projesinde aktif bir editör olmalısınız. Bu ölçütleri karşılamadıysanız veya teklif sınırınıza ulaştıysanız ve daha fazla fikriniz varsa diğer kullanıcılara da tekliflerinizi kabul ettirmek için ulaşabilirsiniz.

Bir diğer not: WMF ürün ekibinin üzerinde çalıştığı bir özelliğin kaldırılması veya devre dışı bırakılması için çağrı yapan teklifler, Community Tech'in olası kapsamı dışındadır. Oylama aşamasında olmayacak.

 

Evet, geçen yıl yeterince destek alamayan bazı değerli öneriler kesinlikle var ve ikinci bir denemeyi hak ediyor.

Eski anketten bir öneriyi yeni ankete kopyalamaya karar verirseniz öneriyi "kabul etmiş"sinizdir yani bu fikirle ilgili tartışmaya aktif olarak katılıp oy verme aşamasına geçtiğinde daha güçlü bir fikir edinmek için teklifte değişiklikler yapmaya hazır olursunuz. Yukarıda söylediğimiz gibi, kişi başı üç teklif sınırı var ve geçen yıla ait sayılardan bir teklif yayınlıyoruz.

Önceki tartışmaya bir bağlantı göndermek istiyorsanız lütfen geçen yılki oyları ve tartışmaları kopyalamayın. Kişilerin geçen yılki tartışmalarda vurguladığı iyi noktalar varsa önerilere ya da uyarılara yeni öneride yer verin.

 

Teklif aşamasından sonra, oylama aşaması başlamadan önce teklifleri gözden geçirmek için bir ara vereceğiz.

Tüm etkin katılımcılar, desteklemek istediği teklifleri gözden geçirebilir ve oy verebilirler. İstediğiniz kadar çok sayıda teklif için oy kullanabilirsiniz. Adil oylama sağlamak için sadece kayıtlı kullanıcılar oy verebilir ve yeni hesaplara ait oylar kaldırılacaktır.

Yalnızca Destek oyları sayılmaktadır. İsteklerin nihai listesi alınan Destek oylarına göre sıralanacaktır. Teklif veren iseniz teklifiniz için bir destek oyu otomatik olarak sayılacaktır.

Bununla birlikte, oylama aşamasında canlı tartışma teşvik edilmektedir. Yorum içeren bir Karşı veya Çekimser oyu vermek istiyorsanız çekinmeden verin. Bu tartışmalar, insanlara önerilere oy vermek isteyip istemediklerini düşünmelerine yardımcı olabilir. Tartışmalar, yıl boyunca yapılacak işlere rehberlik etmek için de yararlı bilgiler sağlar.

Makul miktarda oy avcılığı kabul edilebilir. Fikrinizi olabildiğince çok kişiye satma fırsatınız var. Projenizde, VikiProje veya kullanıcı grubundaki diğer insanlara ulaşmaktan çekinmeyin. Açıkçası bu durum kukla oluşturmaya ya da insanları oy kullanmaya veya oylarını değiştirmeye teşvik etmemelidir. Ama iyi niyetli bir "oylamadan haberdar etme" kampanyası kesinlikle tamamdır.

 

İlk 10'da sonuçlanan tekliflerin çoğu, en büyük projeler (büyük Vikipediler ile Commons) ile ilgilidir. Tekliflerini ilk 10'a yükseltmek için yeterli "oylama gücü" olmayan pek çok küçük grup ve proje var ve hareketimiz için iyi işler yapıyorlar.

Ekibimizin; kampanya ve program organizatörleri, GLAM katılımcıları, Vikikaynak ve Vikisözlük gibi daha küçük projeler, kâhya ve denetçiler gibi daha küçük gruplara yardımcı olacak projeler üzerinde çalışma sözü var.

İstek Anketi'nde daha küçük projelerin tekliflerinin olması önemli çünkü bu durum, ekibimizin ve Wikimedia Vakfı'nın küçük gruplardaki insanların neye ihtiyacı olduğunu geniş çapta bilmesine yardımcı oluyor. Evet, lütfen ilk 10'a gireceğinizi düşünmüyorsanız bile tekliflerinizi gelip gönderin!

 

Her teklif aşağıdaki kriteri karşılamalıdır:

 • Teklif bir politika değişikliği ya da sosyal değişim için değil, teknik bir değişiklikle ilgili olmalıdır.
 • Teklif, sorun hakkındadır ve belirli bir çözüme ihtiyaç duymayabilir.
 • Teklif, iyi tanımlanmış bir sorundur ve birbiriyle alakasız farklı konuların bir karışımı değildir
 • Teklif zaten başka bir takımın yol haritasına dahil olmamalı veya geçmişte diğer takımlar tarafından reddedilmemelidir.
 • Teklif, geçmişte Community Tech ya da diğer ekipler tarafından reddedilmemiş olmamalı.
 • Teklif, ekibin kapsamındadır.

Community Tech ekibi üsttek kriterleri karşılamayan teklifleri reddedebilir.

 

Destek oyları sıralaması taleplerin önceliklendirilmiş bir birikimini oluşturur ve Topluluk Teknik ekip de popüler talepleri değerlendirmek ve irdelemekle sorumludur. Bunu yapmak için, en çok destek alan taleplerin tamamını araştırır ve hem teknik hem de sosyal/politik risk faktörlerine bakarız.Karşı ve tarafsız oylar, potansiyel dezavantajları ortadan kaldırmada işe yaramaktadır. Tartışmalı isteklerde oylamayı daha uzlaşmaya dayalı bir gözden geçirmeyle dengeliyoruz.

Örneğin, bu 2015 anketinde işe yaradı:"Kullanıcı izleme listesi ekleme" talebi çok fazla oy aldı ama samimi karşı oylar da vardı. Topluluk teknik ekibi tüm tarafları dinledi ve projeye devam edip etmeme konusunda karar verdi

 
Noel Baba şapkası giyen her köpek Community Tech için çalışır.

...eski anketlerdeki diğer talepleri irdelemek yerine?

Anketi yıllık bir etkinlik haline getirmemizin temel nedeni daha fazla insanı dahil etmek istememizdir! Şu an birçok insan takımı ve anketi biliyor ve en çok rağbet gören isteklerin büyük bir kısmı tamamlandıktan sonra, insanların katılım gösterme konusunda daha ilgili ve istekli olmasını umuyoruz. Herkese yeni fikirler sunma şansı vermek istiyoruz.

Ayrıca diğer fikirlerin de hâlen isteniyor olduğundan emin olmak istiyoruz. Yazılım geliştikçe, kullanıcının ihtiyaçları da değişir. Geçen yıl gerçekten iyi olan bir talep artık çok da önemli olmayabilir ya da açıklama, basitçe eskimiş olabilir. Anketi yıllık olarak düzenlemek topluluğun nelere ihtiyaç duyduğunu tekrar teyit etmesine yardımcı olur.

Geçen yılın anketinde yer alan ve yeni bir şansı hak ettiğini düşündüğünüz isteklerin olması durumunda “Önceki anketlerden bir teklifi tekrar gönderebilir miyim?” kısmına bakınız.