Exopedianismus/cs

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

čeština (cs) · Deutsch (de) · English (en) · Bahasa Indonesia (id) · italiano (it) · 한국어 (ko) · Türkçe (tr) · português (pt) · русский (ru) · +/-

Exopedianismus je filosofie, která se zaměřuje spíše na encyklopedickou část Wikipedie (články a obsah s nimi bezprostředně spjatý) než na sociální a institucionální stránku projektu. Uživatelé, kteří vyznávají tuto filosofii, se označují jako exopedianisté a stojí na opačném konci spektra vůči metapedistům.

Exopedianisté se mohou zdát chladní a neteční vůči ostatním uživatelům právě kvůli tomu, že se osobně zaměřují na editování obsahu Wikipedie a nikoliv na interakci s druhými. Dokonce mohou zůstat i neregistrovaní a všechny své editace provádět anonymně. Nicméně mohou diskutovat v některé úzce vymezené oblasti projektu, pokud se jimi preferovaná témata a editovaná hesla dostanou do některého z procesů Wikipedie, jako diskuse o slučování, smazání, recenze a nominace nejlepších článků atd.

V současnosti neexistuje žádná organizovaná skupina či asociace sdružující exopedianisticky smýšlející uživatele (jako mají např. metapedisté). Nezdá se však pravděpodobné, že by mohla nějaká taková vzniknout; organizovaná skupina stojí v protikladu k exopedianismu samotnému. Nicméně na české Wikipedii existuje Kategorie:Wikipedisté:Exopedianisté, kterou si na uživatelskou stránku mohou čeští exopedianisté dát.