Meta:Babylon/Překládání

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Meta:Babylon/Translations and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.

Toto je krátký úvod, popisující různé způsoby, jak můžete pomoci při překládání projektů Wikimedie.

Můžete také přelkládat obsah na jiných projektech Wikimedie, jako je Wikipedie, Wikislovník a Wikisource a ostatní projekty Wikimedie.

Než se do toho pustíte, prosím, založte si uživatelský účet (pokud jej tedy ještě nemáte).

Software

Úvod

Je důležité, aby nástroje, které používáme k úpravám – věci jako jsou tlačítka úprav a nabídky na projektech Wikimedie – byly přeloženy do jazyka wiki. Díky tomu se každý, kdo je čte nebo upravuje, může cítit jako doma, protože jsou v jeho jazyce. Ústředním úkolem překladatelů Wikimedie je zajistit, aby MediaWiki, platforma, na které stavíme naše wiki, byla dostupná v co největším počtu jazyků.

Nalezení věcí připravených k překladu

Překlad MediaWiki se provádí na translatewiki.net. Musíte si vytvořit uživatele a nejprve udělat nějaké překlady na zkoušku. Pak si jednoduše vyberete vhodný projekt. Nejviditelnější je MediaWiki, ale najdete zde také další projekty Wikimedie, například Revizi bodování a Wikimedii pro mobilní aplikace.

Někdy se požadavky na překlad objeví na mailing listu Wikimedia Translators, ale většina bude jednoduše přidána do systému.

Hledání nápovědy a podpory

Oznámení

Úvod

Oznámení jsou informace, které jsou zasílány komunitám Wikimedie, aby je informovaly o dění. Mohou to být důležité technické aktualizace, žádosti o zpětnou vazbu a pozvánky k účasti na různých rozhodnutích týkajících se vývoje. Ty jsou často citlivé na čas a jsou zveřejněny na Meta hlavně proto, aby překladatelé měli místo pro práci. Nemá smysl překládat stará oznámení. Již byla zveřejněna na obsahu wiki a případně byla přeložena jinými editory v diskusích.

Nalezení věcí připravených k překladu

Většina žádostí o překlady oznámení bude zveřejněna v mailing listu Wikimedia Translators.

Hledání nápovědy a podpory

  • Oznámení obvykle píše konkrétní osoba. Osoba, která požádala o překlad oznámení, bude obvykle schopna odpovědět na většinu otázek.
  • Existuje slovník s výrazy Wikimedie. Je přeložen do několika (ale ne většiny) jazyků, ale může vysvětlit některé výrazy, pokud s nimi nejste obeznámeni.
  • Můžete se ptát na mailing listu MediaWiki Translators.
  • Můžete se zeptat na #wikimedia-translationpřipojit se na IRC .

Dokumentace

Úvod

Většina dokumentace hnutí Wikimedie existuje buď na MediaWiki.org (pokud vysvětluje technologii, kterou používáme) nebo zde na Meta (pokud to vysvětluje pohyb, kdo jsme a co děláme).

Nalezení věcí připravených k překladu

Stránky označené k překladu najdete na zvláštních stránkách se seznamem podporovaných jazyků, na Meta a na MediaWiki.org. Chcete-li najít svůj jazyk, zadejte kód jazyka a stiskněte zobrazit statistiky. Mějte však na paměti, že mnoho žádostí již není tak relevantních, jako tomu bylo kdysi. Občas narazíte na stránku pro událost nebo proces, který se konal třeba v roce 2013. Taková stránka je uchovávána hlavně z historických důvodů a její překládání asi nebude tím nejlepším využitím vašeho času. Chcete-li najít nepřeložené věci, zadejte kód jazyka pro váš jazyk.

Můžete se přihlásit k odběru oznámení na Special:TranslatorSignup. Některé požadavky jsou také zasílány z mailing listu Wikimedia Translators. Pro většinu jazyků existuje obrovské množství nevyřízených položek a už jen procházením důležité dokumentace na stránkách Meta nebo MediaWiki.org se pravděpodobně dostanete na stránky, které nejsou přeloženy do vašeho jazyka.

Hledání nápovědy a podpory

Články a další obsah na Wikipedii

Pokud chcete překládat články nebo jiný obsah Wikimedie, přečtěte si informace o překládání obsahu na MediaWiki.org. Mnoho jazykových verzí má svá vlastní pravidla pro překlady. Seznam můžete najít zde. Překlad článků se příliš neliší od jiných způsobů vytváření obsahu.

Odkazy