Meta:Babylon/Překládání

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Meta:Babylon/Translations and the translation is 100% complete.

Toto je krátký úvod, popisující různé způsoby, jak můžete pomoci při překládání projektů Wikimedia.

Můžete překládat i samotný obsah, ať už na Wikipedii, Wikislovníku, Wikizdrojích či jiných projektech Wikimedia.

Než se do toho pustíte, prosím, založte si uživatelský účet (pokud už jej tedy nemáte).

Software

Úvod

Je důležité, aby nástroje, které používáme k úpravám – položky jako editační tlačítka a nabídky v projektech Wikimedia – byly přeloženy do jazyka dané wiki. Tím je zajištěno, že si to každý bude moci přečíst, bude se díky tomu cítit v domácím prostředí a nebude se bát editovat. Zajištění toho, že MediaWiki, platforma, na které stavíme naše wiki, bude k dispozici v co největším počtu jazyků, je hlavním úkolem překladatelů Wikimedia.

Nalezení věcí připravených k překladu

Překlad MediaWiki se provádí na translatewiki.net. Musíte si vytvořit uživatele a nejprve udělat nějaké překlady na zkoušku. Pak si jednoduše vyberete vhodný projekt. Nejviditelnější je MediaWiki, ale najdete zde také další projekty Wikimedia, například Revizi bodování a Wikimedia pro mobilní aplikace.

Někdy žádosti o překlad vyjdou v poštovním seznamu Wikimedia Translators, ale většina bude prostě přidána do systému.

Hledání nápovědy a podpory

Oznámení

Úvod

Oznámení jsou informace, které jsou zasílány komunitám Wikimedia, aby je informovaly o dění. Mohou to být důležité technické aktualizace, žádosti o zpětnou vazbu a pozvánky k účasti na různých rozhodnutích týkajících se vývoje. Ty jsou často citlivé na čas a jsou zveřejněny na Meta hlavně proto, aby překladatelé měli místo pro práci. Nemá smysl překládat stará oznámení; již byla zveřejněna na obsahu wiki a případně byla přeložena jinými editory v diskusích.

Nalezení věcí připravených k překladu

Většina žádostí o překlady oznámení bude zveřejněna v seznamu Wikimedia Translators.

Hledání nápovědy a podpory

  • Oznámení obvykle píše konkrétní osoba. Osoba, která požádala o překlad oznámení, bude obvykle schopna odpovědět na většinu otázek.
  • Existuje glosář s výrazy Wikimedia. Je přeložen do několika (ale ne většiny) jazyků, ale může vysvětlit některé výrazy, pokud s nimi nejste obeznámeni.
  • Můžete se ptát na seznamu MediaWiki Translators.
  • Můžete se zeptat na #wikimedia-translationpřipojit se na IRC .

Dokumentace

Úvod

Většina dokumentace hnutí Wikimedia existuje buď na MediaWiki.org (pokud vysvětluje technologii, kterou používáme) nebo zde na Meta (pokud to vysvětluje pohyb, kdo jsme a co děláme).

Nalezení věcí připravených k překladu

Stránky označené k překladu najdete na zvláštních stránkách se seznamem podporovaných jazyků, na Meta a na MediaWiki.org. Chcete-li najít svůj jazyk, zadejte kód jazyka a stiskněte zobrazit statistiky. Mějte však na paměti, že mnoho žádostí již není tak relevantních, jako tomu bylo kdysi. Občas narazíte na stránku pro událost nebo proces, který se konal třeba v roce 2013. Taková stránka je uchovávána hlavně z historických důvodů a její překládání asi nebude tím nejlepším využitím Vašeho času. Chcete-li najít nepřeložené věci, zadejte kód jazyka pro váš jazyk.

Můžete se přihlásit k odběru oznámení na Special:TranslatorSignup. Některé požadavky jsou také zasílány ze seznamu Wikimedia Translators. Pro většinu jazyků existuje obrovské množství nevyřízených položek a už jen procházením důležité dokumentace na stránkách Meta nebo MediaWiki.org se pravděpodobně dostanete na stránky, které nejsou přeloženy do Vašeho jazyka.

Hledání nápovědy a podpory

Existuje glosář s výrazy Wikimedia. Je přeložen do několika (ale ne většiny) jazyků, ale může vysvětlit některé výrazy, pokud s nimi nejste obeznámeni.

Články a další obsah na Wikipedii

Pokud chcete překládat články nebo jiný obsah Wikimedia, přečtěte si informace o překládání obsahu na MediaWiki.org. Mnoho jazykových verzí má svá vlastní pravidla pro překlady; seznam můžete najít zde. Překlad článků se příliš neliší od jiných způsobů vytváření obsahu.

Odkazy