Jump to content

Movement Strategy/Forum/Proposal

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Forum/Proposal and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.


Zespół Movement Strategy and Governance zaprasza wszystkich do zapoznania się z propozycją dla nowego Forum Strategii Ruchu. Celem jest poprawa współpracy społeczności na wielojęzycznej platformie, która jest przyjazna i łatwa w użyciu.

Przegląd propozycji jest otwarty w okresie od 24 maja do 24 lipca. Wersja beta forum jest dostępne do testowania i dyskusji. Jeśli opinie społeczności będą pozytywne, forum zostanie uruchomione w sierpniu 2022 roku przed Wikimania. Jeśli nie, będziemy postępować zgodnie z otrzymanymi opiniami, zmieniając propozycję lub zamykając ją.

Jeśli wolisz najpierw testować, a później czytać, dołącz do forum MS (link niewiki) z loginem Wikimedia teraz!


Po co potrzebujemy Forum Strategii Ruchu?

Wdrożenie Strategii Ruchu wymaga współpracy pomiędzy społecznościami, projektami i językami. Setki ludzi muszą być w stanie uczyć się od siebie nawzajem, pracować razem i bawić się razem. Nowicjusze powinni cieszyć się swoim zaangażowaniem w MS tak samo jak starzy wyjadacze. Dorywczy współpracownicy powinni znaleźć okazję do wzięcia udziału. Oddani współpracownicy powinni znaleźć narzędzia, których potrzebują, aby wykonać swoje zadania.

Obecnie brakuje nam infrastruktury, aby rozwiązać te potrzeby. Meta-Wiki i Telegram są dobre dla dokumentacji i czatu, ale to nie wystarczy. Dyskusje są rozproszone. Współpraca odbywa się w ramach odizolowanych grup. Osoby nie mówiące biegle po angielsku są w wyraźnie gorszej sytuacji. Nowicjusze czują się zagubieni. To musi się zmienić.

Główne funkcje

Forum Strategii Ruchu jest oparte na silniku Discourse, potężnej platformie open-source dla dyskusji społecznościowych. Możesz spodziewać się wszystkich cech forów internetowych i łatwości korzystania z mediów społecznościowych. Cechy te są szczególnie istotne dla problemów, które chcemy rozwiązać:

  • Każdy może dołączyć za pomocą swojego konta w Wikimedia. Nie jest wymagana dodatkowa rejestracja.
  • Wielojęzyczne rozmowy są możliwe dzięki automatycznemu tłumaczeniu (obecnie zasilane przez Google Translate, silnik można zmienić) w ponad 100 językach.
  • Nowi gracze są witani interaktywnym samouczkiem i odznakami za osiągnięcia.
  • Powiadomienia można dostosować, aby śledzić lub wyciszać tematy, kategorie i tagi.
  • W rozmowach można stosować łatwe formatowanie tekstu, rozbudowane linki, obrazki i emoji.
  • Złożone rozmowy mogą być podsumowywane przez ich uczestników, także dzielone lub łączone.
  • Posty mogą być anonimowo oznaczane i wysłane do moderacji. Moderatorzy społecznościowi dbają o przestrzeganie Uniwersalnego Kodeksu Postępowania.
  • Wszystkie funkcje są dostępne na przeglądarkach mobilnych i desktopowych.
  • Gratuluj nowym użytkownikom za każdym razem, gdy opublikują post.

To nie jest wyczerpująca lista. Jeśli brakuje Ci jakiejś funkcji, możesz proponować i popierać prośby. Jeśli zmiany są łatwe do wdrożenia (np. teksty, procesy, ustawienia...), będziemy je wprowadzać na bieżąco.

Pytania dla społeczności

Oto pytania, które pozwolą rozpocząć rozmowę. Każdy może podzielić się swoimi opiniami na forum (w wątkach podlinkowanych poniżej), 'lub na stronie talk tutaj. Każdy może uczestniczyć w dyskusji w preferowanym przez siebie języku. Każdy może zadawać kolejne pytania.

Wszystkie poniższe linki prowadzą do miejsca na nowym forum, nie są to wiki-linki!

Kolejne kroki

Celem przeglądu jest osiągnięcie konsensusu w celu podjęcia decyzji do 24 lipca 2022 roku.

Podsumowania dyskusji są udostępniane i aktualizowane w miarę postępu przeglądu. Każdy może wnieść swój wkład do tych podsumowań w postaci informacji zwrotnych i edycji. Raport z przeglądu wraz z decyzją zostanie sporządzony jawnie.

W międzyczasie udostępniamy cotygodniowe raporty z podsumowaniami nowych dyskusji i statystykami forum.