Jump to content

Hareket Stratejisi/Forum/Öneri

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Forum/Proposal and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.


Hareket Stratejisi ve Yönetimi ekibi herkesi yeni bir Hareket Stratejisi Forumu teklifini incelemeye davet ediyor. Bu forumun amacı karşılayıcı ve kullanımı kolay, çok dilli bir platform üzerinde topluluk işbirliğini geliştirmek.

İnceleme süreci 24 Mayıs ve 24 Temmuz arasında. Şimdilik iş görür bir forum test ve tartışma amaçlı olarak erişime açık durumda. Topluluğun geri bildirimi olumlu yönde olursa, Ağustos 2022'de Wikimania'dan önce Forum resmen açılacak. Olumlu olmazsa, toplanan geri bildirimlere göre teklifi değiştirecek ya da sonuçlandıracağız.

Öncelikle test edip sonrasında okuma yapmayı tercih ederseniz, Wikimedia hesabınızla HS Forumuna katılın.


Neden Forum?

Hareket Stratejisi (HS) uygulaması topluluklar, projeler ve diller arasında işbirliği gerektiriyor. Yüzlerce insanın birbirlerinden bir şeyler öğrenmesi, beraber çalışması ve tabi eğlenmesi gerekiyor. Yeni gelenler de HS deneyiminden en az deneyimli kullanıcılar kadar keyif almalılar. Günlük katkı verenlerin katılmak için seçenekler bulması gerekir. Kararlı kullanıcılar ise işleri halletmek için ihtiyaç duydukları araçları geliştirmelidir.

Şu anda bu ihtiyaçları karşılamak için gerekli altyapımız eksik. Meta ve Telegram, dokümantasyon ve sohbet için iyi ancak yetersiz. Tartışmalar dağınık. İşbirliği izole olmuş gruplar içerisinde gerçekleşiyor. Akıcı İngilizce konuşamayanların açık bir dezavantajı bulunuyor. Yeni gelenler kendilerini kaybolmuş hissediyor. Bunların değişmesi lazım.

Ana özellikler

Hareket Stratejisi Forumu, topluluk tartışmaları için güçlü bir açık kaynak platformu olan Discourse üzerine oluşturuldu. Web forumlarının tüm özelliklerini ve sosyal medya kullanımının kolaylığını bekleyebilirsiniz. Bu özellikler, özellikle çözmek istediğimiz şu problemlerle ilgili:

  • Wikimedia hesabı olan herkes katılabilir. Üyelik gerekmiyor.
  • 100'den fazla dile otomatik çeviri sayesinde (şimdilik Google Translate ile, ileride değiştirilebilir) çok dilli tartışmalar mümkün hale geliyor.
  • Yeni gelenler interaktif rehberler ve başarı rozetleri ile karşılanıyor.
  • Konuları, kategorileri ve etiketleri takip etmek ya da sessize almak için bildirimler ayarlanabilir.
  • Tartışmalar kolay metin biçimlendirmesi, genişletilmiş bağlantılar, görseller ve emojiler içerebilir.
  • Karmaşık tartışmalar katılımcıları tarafından özetlenebileceği gibi ayrıca ayrıştırılabilir veya birleştirilebilir.
  • Paylaşımlar moderasyon tarafından anonim olarak bayrakla işaretlenebilir. Topluluk moderatörleri Evrensel Davranış Kurallarının gözetildiğini temin ederler.
  • Mobil ve masaüstü tarayıcılarda tüm özellikler destekleniyor.
  • Yeni gelenleri, her bir paylaşım yaptıklarında tebrik edin.

Bu kapsamlı bir liste değildir. Herhangi bir özellik yok ise, talepleri önerebilir ve mevcut taleplere oy verebilir. Uygulaması kolay değişiklikler varsa (ör. metinler, süreçler, ayarlar) bunları gerçekleştireceğiz.

Topluluk incelemesi soruları

Tartışmalara başlamak için sorular burada. Herkes görüşlerini forumlarda (aşağıda bağlantı verilen konularda) ya da burada Meta'daki tartışma sayfasında paylaşabilir. Herkes tercih ettiği dilde katılım sağlayabilir. Başka soru sormak isteyen varsa sorabilir.

Bu bağlantıların hepsi yeni forum üzerinde bir yere gidiyor, viki bağlantıları değildir!

İleriki aşamalar

Topluluk incelemesinin amacı, 24 Temmuz 2022'ye kadar karar için fikir birliği oluşturmak.

Tartışmaların özetleri inceleme ilerledikçe paylaşılacak ve güncellenecek. Herkes geri bildirimlerle ve düzenlemeler yaparak bu özetlere katkıda bulunabilir. Kararı da içeren inceleme raporu açık olarak düzenlenecek.

Bu süre içerisinde, yeni tartışmaların ve forum istatistiklerin özetli haftalık raporlarını paylaşıyoruz.