Jump to content

Movement Strategy/Recommendations/Iteration 3/Narrative of Change/he

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Iteration 3/Narrative of Change and the translation is 96% complete.
נרטיב השינוי
Audio Listen to this text (help | download | file info)

על מנת להגשים את הכיוון האסטרטגי של הפיכתה למערכת התמיכה החיונית עבור המערכת האקולוגית של ידע חופשי, תנועת ויקימדיה חייבת להחזיק באנשים ובמשאבים הנחוצים כדי שתשגשג ותצמח. הבטחת קיימות התנועה היא התנאי שיאפשר את מימושן של כל ההמלצות האסטרטגיות האחרות.

על מנת שהתנועה תצמח, נדרשים שינויים תרבותיים ותמורות: עלינו להכיר בכך שוויקימדיה הינה תנועה מכוונת אנשים ולצור שינויים שנותנים מענה לצרכים ולאתגרים של המשתתפים הנוכחיים, ובה בעת לזהות את הצרכים של קהילות עתידיות. על מנת שקהילות צומחות ועתידיות תרגשנה רצויות, התנועה חייבת לאמץ הכלה והוגנות כעקרונות, לפעול במרץ כדי להסיר מחסומים ולשפר את חווית המשתמשים. הבטחת ביטחונם ובטיחותם של כל התורמים לתנועה היא לכשעצמה מרכיב מכריע בשינוי תרבותי זה.

שינוי תרבותי יתאפשר רק אם תהייה פתיחות לחלוקה מחדש של מבני הכוח הנוכחיים בקהילה הבלתי מקוונת, והכרה של כל חברי התנועה כמכלול באחריות ההדדית שלנו. מנהיגות מבוזרת יותר, המבוססת על עקרונות השיוריות (סובסידיאריות) והניהול העצמי, המאפשרת לאלה שמושפעים מהחלטות להשתתף בתהליך קבלתן (בייחוד בנוגע למשילות ולמשאבים), תחלק מחדש את הכוח בתוך התנועה. חלוקה מחדש תהיה מוצלחת רק בשילוב עם השקעה משמעותית בפיתוח מיומנויות ובניית יכולות - ואלה, בתורם, ידרשו חשיבה חדשה ושונה לגבי האופן שבו מוקצים המשאבים ויעילות השימוש בהם. בנוסף, קבלת החלטות הוגנות יותר תדרוש התמקדות מכוונת יותר בניהול ידע, תיאום ושיתופיות בכל רמות התנועה.

ככל שתשתלבנה קהילות חדשות, התנועה תוכל לכלול, לקבל בברכה ולהסתגל לנקודות מבט נוספות המסייעות להרחיב את ייצוג הידע האנושי. קהילות חדשות והבנה טובה יותר של ההקשרים התרבותיים של קהילות קיימות יביאו עימן תוכן מגוון יותר ופורמטים חדשים ללכידת ידע, שאנו נצטרך להבין ולהטמיע במגוון יצירות התוכן והמיזמים שלנו. יצירת תוכן באיכות גבוהה הייתה תמיד במוקד, והיא תמשיך להיות כזו. זוהי הזדמנות לחשוב על השפעתו של התוכן באופן אסטרטגי יותר ולהכניס שינויים באופן שבו הוא נאסף, מוצג ונצרך.

ולבסוף, התנועה שאנו רואים לנגד עינינו חייבת להיות בעלת מודעות עצמית, דינמית ומסתגלת. רק אז תוכל להיות לנו ההשפעה הכלל עולמית אליה אנו שואפים, עם מדרגיות מספקת לצמיחה מתמשכת והפיכה לתשתית חיונית למערכת אקולוגית של ידע חופשי.

לקדם קיימות וחוסן

עלינו להיות בני קיימא בכל הקשור למשאבי האנוש והמשאבים הכספיים. רק עם מתנדבים, אנשי צוות ומיזמים, שניתן להעריכם כמקדמים ותורמים וככאלו שעשויים למשוך את תשומת לבם של משתמשים ותורמים, נוכל להשיג את השינויים שאנו שואפים לממש

לשם כך, עלינו לתמוך באנשים]]: בסיס מתנדבים דינמי ומשתנה תדיר שמסוגל להביא רעיונות חדשים]], מנהיגים ושיטות להכלה]], וצוות עובדים המספק את מערכות התמיכה ומסייע לקהילות בבניית שותפויות ארוכות טווח]] כדי לאפשר את הרחבת ההשפעה שלנו. אנחנו חייבים להעצים קבוצות מקומיות ובעלי עניין]] ולתמוך בהם כדי להתחבר לדרכים קיימות וחדשות להשגת כספים ומשאבים אחרים ולהפוך לעצמאיים יותר.

לשם כך, עלינו לתמוך באנשים: בסיס מתנדבים דינמי ומשתנה תכופות שמסוגל להביא רעיונות חדשים, מנהיגים ושיטות להכלה, וצוות המספק את מערכות התמיכה ומסייע לקהילות בבניית שותפויות ארוכות טווח שמאפשרות את הרחבת ההשפעה שלנו. אנחנו חייבים להעצים קבוצות מקומיות ובעלי עניין ולתמוך בהם כדי להתחבר לדרכים קיימות וחדשות להשגת כספים ומשאבים אחרים ולהפוך לעצמאיים יותר.

ליצור שינוי תרבותי לאיפשור קהילות מכילות

עלינו ליצור שינוי תרבותי ליצירת סביבה מכילה, מקבלת ובטוחה, בהתבסס על סטנדרטים לרוחב התנועה ולעודד שיתוף פעולה שמאפשר קיימות וצמיחה עתידית באמצעות התייעצות נרחבת עם הקהילות המעורבות.

על סמך התייעצות זו, אנחנו חייבים ליצור תהליכי דיווח ומנגנוני אכיפה עבור סטנדרטים אלה, המכבדים אוטונומיה קהילתית ככל האפשר, אבל גם כוללים אמצעי הגנה במקרים בהם הקהילה נכשלת בעקביות בהחלת הסטנדרטים. יש לבחון מנגנונים אלה על פי מידת יעילותם בהבאת הזדמנויות הוגנות להשתתפות ולגיוון.

.

ערך ראשי: Improve User Experience

.

The strategic direction also states that “anyone who shares our vision should able to join us,” so we must strive towards a reality where people are not held back in any way by related barriers or unaddressed needs by our technology and people. We must encourage communities to work towards shaping the projects to match the needs of those who are using them as knowledge consumers, along with those who are not yet participating as contributors.

לדאוג לבטיחות ולביטחון

עלינו להבטיח שלתורמים יהיו התנאים והמשאבים המתאימים שיאפשרו להם לעבוד מבלי להתפשר על ביטחונם האישי והקהילתי. כל בעיה הקשורה לביטחונם של התורמים לידע חופשי בקהילה אחת תיחשב לעניין בעל חשיבות עליונה לתנועה כולה.

עלינו לספק מדיניות ונהלים להגנת כל בעלי העניין, שמבוססים על הערכה תלוית-הקשר המותאמת לסביבות משתנות. אלה צריכים להבטיח שלמשתתפים יש הגנה נאותה כדי למנוע מצבים שמהווים איום ולהגיב אליהם. יש להפוך משאבים נחוצים לנגישים כדי שכל בעלי העניין יוכלו לפרוס את התשתית הדרושה כדי להגן עליהם בהקשר שלהם.

להבטיח הוגנות בקבלת החלטות

עלינו להבטיח הוגנות בקבלת החלטות בכל הרמות. התנועה מורכבת מקהילות ומיחידים מכל העולם. גיוון ועושר אלה של נקודות מבט חיוניים בהתקדמות לעבר גישה הוגנת לידע, שניתנת להשגה רק על ידי "מיקוד מאמצינו בידע ובקהילות שנזנחו על ידי מבנים של כוח וזכויות יתר".

התחייבנו "לקבל בברכה אנשים מכל רקע, כדי לבנות קהילות חזקות ומגוונות". לפיכך, אנו לוקחים בחשבון שהעצמת אנשים אלה בקהילות הנוכחיות והעתידיות חיונית בדרכנו לעבר העתיד ולרווחת התנועה שלנו. העצמה זו כוללת חלוקת אחריות והבטחת הזדמנויות הוגנות להשתתפות בקבלת החלטות. צמיחה מכילה וגיוון דורשים שינוי תרבותי שמבוסס על תהליכים הוגנים יותר ומבנים ייצוגיים.

כדי להגשים מטרות אלו, עלינו ליצור מבנים חדשים שיאפשרו חלוקת כוח ומשאבים, ייצגו את כל בעלי העניין ויעניקו לגיטימציה להחלטות המשפיעות עליהם. המבנים החדשים מוצעים לאחר הערכת הפונקציות וההשפעה של המבנים הקיימים. מבנים אלה לא צריכים להתחיל לפעול במלוא הכוח במהלך יישום אסטרטגיית התנועה, וניתן להטמיע אותם באופן הדרגתי ומתהווה, תוך התייעצות ולאחר דיונים מעורבים יותר עם בעלי העניין.

המלצה זו מורכבת מסעיפים קטנים, אשר מבוססים על ההנחה של התייעצות הקשרית בתהליך הוגן עם השתתפות רחבה ומגוונת של בעלי עניין המנחה את כל פעולות קבלת ההחלטות וההקצאה:

לעודד ולפתח מנהיגות מבוזרת

אנו חייבים להכיר ולהשקיע בפיתוח מנהיגות עכשווית ועתידית, כדי להבטיח את צמיחת התנועה בדרך הוגנת ובת-קיימא בכל הקהילות. אנו שואפים לתנועה שנבנתה על ידי אנשים מתאימים, מוכשרים למשימותיהם, בעלי מיומנויות חברתיות וטכניות, הבאים מרקעים שונים המשקפים את הגיוון של הקהילות הכלל עולמיות.

כדי להשיג מטרה זו, עלינו להכשיר את מנהיגי התנועה המשקפים את הקהילות המקומיות שלהם, לתמוך בהם ולשמר אותם בקרבנו. לאחר מכן, עלינו לפעול באופן יזום ופעיל לגיוס, עידוד ופיתוח מנהיגים חדשים, על מנת להבטיח גיוון וחלוקת כוח בעמדות מנהיגות. בנוסף, עלינו גם לעודד כל קהילה לתכנן ולהקצות משאבים, כלים ומידע לטיפוח ופיתוח מנהיגות, הן ברמה המקומית והן ברמה הכלל עולמית.

להשקיע בפיתוח מיומנויות

ערך ראשי: Invest in Skills Development

עלינו להשקיע בפיתוח המיומנויות שיעצימו את כל קהילותינו לצמוח בצורה הוגנת, לשגשג ולהסתגל באופן מתמיד לאתגרים עתידיים. על מנת להתפתח באופן הוגן ברחבי העולם, עלינו לחזק את היכולות לפעילויות לא מקוונות רבות יותר, כגון הגנה משפטית, בניית שותפות, גיוס כספים, מנהיגות וניהול מיזמים.

אנו חייבים להשקיע ביחידים ובארגונים שותפים כדי לפתח הן כישורים טכניים הכרחיים, והן מיומנויות הממוקדות באנשים, כגון תקשורת, יישוב סכסוכים ודיאלוג בין-תרבותי, כדי לאפשר את השינוי התרבותי שאנו שואפים אליו. הדבר דורש שיטות שונות, ובכלל זה פלטפורמה שהיא הוגנת, שקופה ותלוית הקשר, הנשענת על ידע ומומחיות מבוזרים.

לנהל ידע פנימי

ערך ראשי: Manage Internal Knowledge

עלינו להפוך את הידע הפנימי של התנועה לקל לקליטה גילוי, הסתגלות וצריכה על ידי כל בעלי העניין, כדי להקל על פיתוח מיומנויות אישיות וצמיחה הוגנת בכל הקהילות.

כל הידע הפנימי הנוצר בתנועה שייך לה, ועלינו להבטיח שלכל משתתף תהיה את היכולת לאתר אותו ולהשתמש בו. עלינו להקים מאגר ידע עבור ידע פנימי, צוות ייעודי לאצירת תוכן (כולל יכולת גילוי והבטחת איכות) ושירות תמיכה, יחד עם שירות/מאגר נתונים של עמיתים לשידוך ביניהם.

לתאם בין בעלי עניין

עלינו לאפשר תיאום בין כל בעלי העניין השונים על מנת להבטיח יישור קו בין כולם ולהשיג את מטרותינו. תיאום הוא התפקוד הבסיסי החיוני של התנועה שאנו רואים לנגד עינינו.

עלינו לפתח פרקטיקות של שיתוף פעולה ושיתופיות בין בעלי העניין השונים, כדי להתקדם לקראת קבלת החלטות הוגנת יותר. התיאום חייב להתבסס על מבני התנועה, וגם על פתרונות ופלטפורמות טכנולוגיים הלוקחים בחשבון את הצרכים השונים של המשתתפים על פי הקשרם ואת הידע הפנימי של התנועה.

לתעדף נושאים להשפעה

ערך ראשי: Prioritize Topics for Impact

עלינו לקחת בחשבון את האחריות העצומה שלנו. כתנועה, עלינו להמשיג את התוכן שלנו לא רק במונחי כמות, אלא גם מתוך מחשבה על סוגי התוכן שעשויים להשיג השפעה שימושית יותר ברחבי העולם.

לשם כך, עלינו לעקוב ולהבין כיצד אנו משפיעים על חייהם של צרכני הידע, לתעדף את היוזמות ואת תחומי התוכן כדי למקסם את ההשפעה הזאת, ולבנות את היכולת להגן עליה בעת הצורך. שינוי זה מחייב שינוי של התרבות ושל שיטות העבודה שלנו בקשר לאופן שבו אנו מעריכים את התוכן ואת יצירת כלי התמיכה.

לחדש בידע חופשי

ערך ראשי: Innovate in Free Knowledge

עלינו להרחיב באופן קבוע את הטווח של מיזמי הידע החופשי שלנו. אין לנו איך לדעת אם תוכן טקסטואלי אנציקלופדי ימשיך להיות מוערך ולמלא את הצרכים של צרכני הידע, בדיוק כפי שאנחנו לא תמיד כוללים את הידע של כמה קהילות שוליים.

על-ידי חדשנות בתבניות תוכן ובטכנולוגיות שונות, שנעשה בהן שימוש כיום וייעשה בהן שימוש גם בעתיד, יחד עם התנסות במדיניות לצורך הכללת ידע, אנו יכולים ליצור מיזמים חדשים ולהתאים את הנוכחיים כדי לכלול תוכן שאיננו מכסים עדיין, כדי להישאר רלוונטיים באינטרנט ולכוון להוגנות בידע.

להעריך, לחזור שוב ולהסתגל

ערך ראשי: Evaluate, Iterate, and Adapt

עלינו להעריך באופן קבוע את ההתקדמות שלנו לעבר המטרות הפנימיות והחיצוניות שלנו, כדי שנוכל לחזור, להתאים ולשדרג את התהליכים והמבנים הסוציו-טכניים שלנו באופן דינמי. דבר זה יאפשר לנו להישאר גמישים בהקשרים דינמיים ולהבטיח שהמיזמים והפעולות שלנו יהיו מכוונים היטב ויעילים.

עלינו להעריך את כל התחומים, כולל כיסוי תוכן, גיוון והכלה ברמת הממשל התאגידי והקהילה, פיתוח מיומנויות, השפעת שותפויות, יעילות טכנולוגית, ושימושיות הפלטפורמות ונגישותן. התוצאות חייבות להיות מועברות באופן רחב וברור בכל רחבי התנועה, כדי להגביר מודעות עצמית ונשיאת אחריות בקרב כל בעלי העניין, ולאפשר לנו לשנות את האסטרטגיות שלנו בהתאם.

לתכנן את מדרגיות התשתית

עלינו להעריך, לתכנן ולשדרג באופן קבוע ועקבי את התשתית שלנו, כך שכל בעלי העניין בתנועה יוכלו לקחת בה חלק. התשתית שלנו מקיפה את הפלטפורמות והתהליכים הטכנולוגיים עבור תחומים כגון הגנה משפטית, בניית יכולות או שותפויות.

עלינו ליצור מערכת אקולוגית גמישה, כדי שהתשתית שלנו תשרת את הצרכים שלנו ככל שנגדל. במובן זה, כדי להביא לשינוי משמעותי, תכנון מדרגיות התשתית דורש התחשבות בניהול והערכת סיכונים, הבטחת מרחבים לקבלת החלטות כוללנית והפעלת תיאום, קביעת פרוטוקולים, תפקידים ותחומי אחריות, והשקעת משאבים מספיקים בהטמעה.