Privacy policy/Proposed Revisions/et

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Privacy policy/Proposed Revisions and the translation is 61% complete.
Outdated translations are marked like this.

(Note: This started off as an exact copy of the current policy as of 2014-05-20T12:13:26.)

Soovid aidata tõlkida? Tõlgi puuduvad osad.

This is a draft of a proposed privacy policy for your feedback. The current privacy policy can be found here.
Privaatsus- ja andmekaitsepõhimõtted
Wikimedia-logo.svg
See on andmekaitsepõhimõtete kokkuvõte. Et lugeda täisteksti, klõpsake siia.
Hoiatus: See kokkuvõte ei ole andmekaitsepõhimõtete osa ega õiguslik dokument. Selle eesmärk on pakkuda lihtsalt loetavat ülevaadet, mis aitab andmekaitsepõhimõtete täisteksti mõista. Võtke seda kui lugejasõbralikku vaateakent meie isikuandmete kaitse tingimustesse.

Kuna oleme veendunud, et vabasse teadmusse panustamine ei peaks eeldama isikuandmete avaldamist, siis võid:

Kuna soovime Wikimedia saitide täiustamiseks mõista, kuidas neid kasutatakse, siis kogume andmeid, kui sa:

Võtame enda kohuseks:

Pane tähele:

 • Kogu sinu lisatud sisu ja iga muudatus Wikimedia saidil on avalikult ja jäädavalt kättesaadav.
 • Kui lisad sisu või teed muudatuse Wikimedia saidil sisse logimata, seostatakse üldsuse huvides see sisu või muudatus avalikult ja jäädavalt muudatuse tegemise ajal kasutatud IP-aadressiga, mitte kasutajanimega.
 • Meie vabatahtlikest kaastöölistest moodustub ennast ise reguleeriv kogukond. Kogukond valib Wikimedia saitide kaastööliste hulgast administraatorid, kelle kasutada on vahendid, mis annavad neile osalise ligipääsu mitteavalikele andmetele hiljutise kaastöö kohta. Selle abil saavad nad turvata Wikimedia saite ning tagada reeglitest kinnipidamise.
 • Need andmekaitsepõhimõtted ei kehti kõigi Wikimedia Sihtasutuse hallatavate saitide ja teenuste kohta. Mõnedel saitidel ja teenustel on oma andmekaitsepõhimõtted (näiteks Wikimedia Shop) ja osa saite või teenuseid on kolmandate osapoolte halduses (näiteks arendusprojektid saidil Wikimedia Cloud Services).
 • Oma panusena haridusse ja uurimistöösse üle kogu maailma teeme vahel kättesaadavaks avalikke andmeid, koondandmeid või isikustamata andmeid baasitõmmiste ning andmehulkade kujul.
 • Selleks, et kaitsta Wikimedia Sihtasutust ja ülejäänud kasutajaid, pead nõustuma siinsete andmekaitsepõhimõtetega või Wikimedia saite mitte kasutama.
Contents

WMF open door.png Sissejuhatus

Tere tulemast!

Wikimedia liikumine põhineb lihtsal, aga võimsal alusel: me suudame koos ära teha rohkem kui keegi meist üksinda. Me ei saa aga koos töötada, kui me ei kogu, jaga ega analüüsi teavet meie saitide kasutajate kohta, sest peame leidma uusi viise, kuidas muuta Wikimedia saitide kasutamine mugavamaks, turvalisemaks ja tõhusamaks.

Me usume, et info kogumine ja kasutamine peab käima käsikäes läbipaistvusega. Siinsed põhimõtted selgitavad, kuidas Wikimedia Sihtasutus, Wikimedia saite (nagu Vikipeedia) ülalpidav mittetulunduslik organisatsioon, kogub, kasutab ja jagab teavet, mida me sinu kohta saame, kui Wikimedia saite kasutad. On oluline mõista, et kui kasutad ükskõik millist Wikimedia saiti, nõustud enda kohta teabe kogumise, edastamise, töötlemise, säilitamise, avaldamise ja kasutamisega siinsetes põhimõtetes kirjeldatud viisidel.

Me usume, et vabade teadmiste liikumises osalemiseks ei ole sul vaja enda kohta välja anda mitteavalikke andmeid. Sa ei pea meile teada andma oma pärisnime, aadressi ega sünniaega, selleks et registreerida kasutajakontot või teha Wikimedia saitidele kaastööd.

Me ei rendi ega müü sinu isiklikke andmeid, ega anna neid kolmandatele isikutele, et nad saaksid sulle midagi müüa. Me kasutame neid andmeid, et nuputada, kuidas teha Wikimedia saidid köitvamaks ja ligipääsetavamaks ning muuta info hankimine ja kaastöö tegemine nauditavamaks. Lühidalt öeldes: me kasutame neid andmeid, et muuta Wikimedia saite sinu jaoks paremaks.

Lõppude lõpuks on ju sinusugused inimesed, vabade teadmiste kangelased, need, tänu kellele Wikimedia saidid mitte ainult ei eksisteeri, vaid ka kasvavad ja edenevad.

Sõnaseletused

Kuna igaüks (ja mitte ainult juristid) peaks mõistma, kuidas ja miks nende kohta teavet kogutakse ja kasutatakse, on siinsed põhimõtted esitatud tavakeeles, mitte juriidilises kõnepruugis. Mõned kõige tähtsamad mõisted seletame lahti:


Kui me ütleme... ..., siis me mõtleme:
"Wikimedia Sihtasutus" / "Sihtasutus" / "meie" Wikimedia Sihtasutus (ametlik nimi inglise keeles The Wikimedia Fountation, Inc.) on mittetulundusorganisatsioon, mis käitab Wikimedia saite.
"Wikimedia saidid" / "meie teenused" Wikimedia veebisaidid ja teenused (sõltumata keelest), sealhulgas meie peamised sisuprojektid, nagu Vikipeedia ja Wikimedia Commons, aga ka mobiilirakendused, API-d, e-kirjad ja teavitused, aga välja arvatud saidi ja teenused, mis on loetletud alajaotuses "Mida need põhimõtted ei hõlma".
"sina" / "mina" Sina kui Wikimedia saitide kasutaja, sõltumata sellest, kas oled üksikisik või esindad organisatsiooni, ja sõltumata sellest, kas kasutad Wikimedia saite ja teenuseid enda või kellegi teise tarbeks.
"this Policy" / "this Privacy Policy" This document, entitled the "Wikimedia Foundation Privacy Policy".
"contributions" Content you add or changes you make to any Wikimedia Sites.
"Personal information" Information you provide us or information we collect that could be used to personally identify you. To be clear, while we do not necessarily collect all of the following types of information, we consider at least the following to be "personal information" if it is otherwise nonpublic and can be used to identify you:
(a) your real name, address, phone number, email address, password, identification number on government-issued ID, IP address, user-agent information, payment account number;
(b) when associated with one of the items in subsection (a), any sensitive data such as date of birth, gender, sexual orientation, racial or ethnic origins, marital or familial status, medical conditions or disabilities, political affiliation, and religion.
"third party" / "third parties" Individuals, entities, websites, services, products, and applications that are not controlled, managed, or operated by the Wikimedia Foundation. This includes other Wikimedia users and independent organizations or groups who help promote the Wikimedia movement such as Wikimedia chapters, thematic organizations, and user groups as well as volunteers, employees, directors, officers, grant recipients, and contractors of those organizations or groups.


Me saame aru, et vähesed on tuttavad tehniliste terminitega, nagu näiteks "veebimajakas" või "küpsised". Kui puutud privaatsusvaldkonna terminoloogiaga kokku esmakordselt või soovid oma teadmisi värskendada, võid vaadata sõnaseletusi.

Mida siinsed põhimõtted hõlmavad ja mida mitte

Välja arvatud juhtudel, mida on kirjeldatud allpool, rakenduvad siinsed põhimõtted, kui kogume ja töötleme sinu kohta teavet, mis tekib, kui kasutad mis tahes Wikimedia saiti. Siinsed põhimõtted kehtivad ka siis, kui saame teabe oma koostööpartneritelt või muudelt kolmandatelt osapooltelt. Et paremini aru saada, mida siinsed põhimõtted hõlmavad, loe edasi.

Näited juhtudest, mida siinsed põhimõtted hõlmavad

Siinsed põhimõtted hõlmavad (keelest sõltumata):

 • Kõiki meie peamisi veebisaite (vaata nimekirja), nagu näiteks Vikipeedia, sealhulgas kasutajalehekülgi, arutelulehekülgi ja teadete lehekülgi.
 • Meie blogisid ja rakendusliideseid (API) (juhul kui neile ei kehti eraldi põhimõtteid).
 • Meie saitide mobiiliversioone ja mobiilirakendusi, mis on leitavad ametlikust nimekirjast.
 • E-kirju, lühisõnumeid ja muid teavitusi, mille oleme saatnud sulle või mille oled saatnud meile.

Siinsed põhimõtted ei hõlma siiski kõiki olukordi, kus me võime koguda ja töödelda teavet. Näiteks võivad kehtida muud spetsiaalsed privaatsuspõhimõtted (näiteks Wikimedia poe kasutajatele) või on tegemist saidi või teenusega, mida haldavad kolmandad osapooled (näiteks arendusprojektid Wikimedia pilveteenuses). Et paremini aru saada, mid siinsed põhimõtted ei hõlma, loe edasi.

Teemad, mida siinsed põhimõtted ei hõlma

See alajaotis on osa andmekaitse põhimõtetest ja püüab lähemalt selgitada, millised olukorrad ei ole siinsete põhimõtetega hõlmatud.

Wikimedia saidid ja tööriistad, millel on teistsugused põhimõtted
Mõnedel Wikimedia saitidel või tööriistadel on omaenda andmekaitsepõhimõtted või tingimused, mis erinevad siinsetest põhimõtetest. Mõned sellistest on:
Kui Wikimedia Sihtasutuse saidil on omaenda andmekaitsepõhimõtted, siis lingib sait nendele põhimõtetele. Kui Wikimedia Sihtasutuse tööriistal on omaenda andmekaitsepõhimõtted, siis lingib lehekülg, kust tööriista saab alla laadida või kasutusele võtta, nendele põhimõtetele.
Kogukonna liikmed
Wikimedia saidid põhinevad koostööl ning neid haldab ja arendab pidevalt ülemaailmne vabatahtlike kogukond. Seetõttu on mõnedel vabatahtlikel ligipääs teatud isiklikule infole ja selle info kasutamine ei pruugi olla hõlmatud siinsete põhimõtetega. Vabatahtlikud, kellel on taoline ligipääs, võivad olla:
 • Administrative volunteers, such as CheckUsers or Stewards. These are volunteers who enforce Wikimedia Site policies and ensure the safety of the Wikimedia Sites. When these administrators access Personal Information that is nonpublic, they are required to comply with our Access to Nonpublic Information Policy, as well as other, tool-specific policies.
 • Tool providers. We support platforms for third-party developers to experiment and develop new tools and sites, such as wmflabs.org. When you use one of the tools developed by these volunteers, you may transfer information to them. When these volunteers access nonpublic information or Personal Information, they are required to comply with the terms governing the particular platform the tool is available on.
 • Other users. We provide several tools that allow users to communicate with each other. The communications may be covered by this Policy while they pass through our systems, but the users who receive these communications, and what they do with the communications once they receive them, are not covered by this Policy. Examples include:
  • posting to Foundation-hosted email lists;
  • requesting support from volunteers through our online ticketing system (email sent to info[at]wikimedia.org goes to this system);
  • emailing other users through the Wikimedia Sites (for example, by using the "Email this user" feature); and
  • chatting on IRC (such as on the #wikipedia channel).
Kolmandad osapooled
This Privacy Policy only covers the way the Wikimedia Foundation collects, uses and discloses Personal Information and does not address the practices of third parties. For example, this Privacy Policy does not address the practices of:
 • Websites run by other organizations, like websites linked to from the "References" sections of Wikipedia, or run by Wikimedia chapters or other movement organizations. These organizations may receive information from you if you visit their websites after using one of the Wikimedia Sites. They are governed by their own privacy policies.
 • Mobile applications provided by other organizations or individuals. These organizations or individuals may receive information from you if you use those applications to access the Wikimedia Sites or Wikimedia Site content. They are governed by their own privacy policies.

Sometimes, volunteers may place a data-collecting tool, such as a script, gadget, tracking pixel, or share button, on a Wikimedia Site without our knowledge. This Policy does not cover how third parties handle the information they receive as a result of such a tool. If you come across such a third-party tool, and you believe it violates this Policy, you can remove the tool yourself, or report it to privacy[at]wikimedia.org so we can investigate.

Kui on kogukondlikke reegleid ja juhendeid, mis puudutavad isikuandmete temaatikat, siis võib kogukond nendes kehtestada siinsetele põhimõtetele lisanduvaid reegleid, kuid ei või luua uusi erandeid või muul viisil vähendada siinsete põhimõtete pakutavat andmekaitset.

WMF chart.png Informatsiooni kasutamine

Andmete liigid, mida me sinult saame, kuidas me neid hangime ja kuidas kasutame

Sinu avalik kaastöö

Wikimedia saidid loodi eelkõige selleks, et võimaldada sul oma teadmisi maailmaga jagada. Me jagame sinu kaastööd, sest sa oled seda soovinud.

Kui teed mis tahes Wikimedia saidile kaastööd, sealhulgas kasutajalehtedel ja arutelulehtedel, luuakse jäädav ja avalik ülestähendus sisust, mida lisasid, eemaldasid või muutsid. Lehekülje ajalugu näitab muudatuse tegemise ajahetke ja sinu kasutajanime (juhul, kui olid sisse loginud) või IP-aadressi (juhul, kui sa ei olnud sisse loginud). Me võime kasutada sinu avalikku kaastööinfot, kas koondatult koos teiste kasutajate kaastööinfoga või individuaalselt, selleks et luua kasutajate jaoks uusi tarkvarafunktsioone ja -rakendusi või uurida, kuidas Wikimedia saite kasutatakse.

Kui siinsed põhimõtted ei sätesta teisiti, peaksid eeldama, et info, mille sa ise Wikimedia saitidel sisestad, sealhulgas isikuandmed, on avalikult nähtav ja otsingumootorite abil leitav. Nagu enamikku sisu internetis, saavad teised inimesed kopeerida ja edastada kõike, mida jagad. Palun ära sisesta infot, mida sa ei soovi jäädavalt avalikuks teha, näiteks oma pärisnime ja aadressi.

Tea, et infot, mille oled ise avalikuks teinud, või koondatud infot, mille meie avalikustame, saab igaüks kasutada analüüsiks ja järelduste tegemiseks näiteks kasutaja päritolumaa, poliitilise kuuluvuse või soo kohta.

Kasutajakonto teave ja registreerimine

Soovid luua kasutajakonto? Tore! Ei soovi luua kasutajakontot? Pole probleemi!

Wikimedia saitide lugemiseks ega kaastöö tegemiseks ei nõuta kasutajakontot, välja arvatud harvad erijuhud. Kuid kui sa teed kaastööd ilma kontole sisse logimata, näidatakse sinu kaastöö juures avalikult sinu seadmega seotud IP-aadressi.

Kui soovid luua tavalise kasutajakonto, siis tavaliselt pead sisestama ainult oma valitud kasutajanime ja parooli. Sinu valitud kasutajanimi on avalikult nähtav, seega kaalu, kas soovid selleks kasutada oma pärisnime või mitte. Sinu parooli kasutatakse ainult selleks, et tuvastada, et konto on sinu oma. Konto registreerimisel salvestame ka sinu seadme IP-aadressi ja säilitame seda lühiajaliselt, et vältida konto kuritarvitamist. Me ei nõua teiste isikuandmete sisestamist, nagu pärisnimi, e-postiaadress, sünniaeg, krediitkaardiandmed.

Loodud kasutajakontot ei ole hiljem võimalik täielikult kustutada (kuigi soovi korral on võimalik kasutajalehel avaldatud teave eemaldada). Selle põhjuseks on asjaolu, et sinu avalik kaastöö peab olema omistatud selle autorile (sinule). Seega vali kasutajanimi, millega tunned ennast mugavalt ka aastate pärast.

Et saada paremat ülevaadet meie kasutajaskonna ülesehitusest ning kohandada ja parendada meie teenuseid erisuguste kasutajarühmade jaoks, võime me küsida sinult demograafilisi andmeid, näiteks sugu ja vanust. Me lisame küsimuse juurde, kas antud vastus saab olema avalik või mitte, et sa saaksid teha teadliku otsuse, kas soovid seda teavet meiega jagada. Sellise info sisestamine on alati vabatahtlik. Kui sa ei soovi öelda, siis sa ei pea seda tegema - nii lihtne see ongi.

Andmed, mis puudutavad sinu Wikimedia saitide kasutust

Me soovime muuta Wikimedia saidid sinu jaoks paremaks, analüüsides, kuidas sa saite kasutad. Näiteks uurime, kui tihti sa Wikimedia saite kasutad, mis sulle meeldib, mida pead kasulikuks, kustkaudu sa Wikimedia saitidele jõuad ja kas sa kasutaksid mõnda abistavat tarkvarafunktsiooni rohkem, juhul kui me seda teisel moel esitleks. Me soovime, et siinsed põhimõtted ja meie praktikad peegeldaksid meie kogukonna väärtusi. Sel põhjusel hoiame sinu Wikimedia saitide kasutust puudutavaid andmeid konfidentsiaalsena, välja arvatud siin põhimõtetes kirjeldatud juhtudel.

Teave, mida me saame automaatselt

Brauserite tööpõhimõtetest tulenevalt saame me automaatselt mõningast teavet, kui sa Wikimedia saite külastad. See sisaldab sinu kasutatava seadme tüüpi (mõnede mobiilirakenduste beetaversioonide puhul ka seadme unikaalset indentifitseerimisnumbrit), brauseri tüüpi, versiooni ja keele-eelistust, operatsioonisüsteemi tüüpi ja versiooni, mõnel juhul interneti- või mobiilsideteenuse pakkuja nime, sind Wikimedia saidile toonud veebisaiti, sinu külastatavaid lehekülgi Wikimedia saidil ning iga lehe külastamise kuupäeva ja kellaaega.

Lihtsalt öeldes kasutame me seda teavet sinu kasutajakogemuse rikastamiseks. Näiteks kasutame me seda teavet saitide haldamiseks, turvalisuse tagamiseks ja vandalismiga võitlemiseks, mobiilirakendute optimeerimiseks, sisu kohandamiseks kasutajale ja keelele, funktsioonide katsetamiseks, et näha, mis töötab ja mis mitte, tarkvara soorituse parandamiseks, kasutaja ja saidi omavahelise suhtluse mõistmiseks, eri funktsioonide kasutuse jälgimiseks, saitide kasutajaskondade ülesehituse uurimiseks ja trendide analüüsimiseks.

Meie kogutav teave

Mõnda tüüpi teavet kogume me aktiivselt mitmesuguste levinud tehnoloogiatega. Nende seas on veebimajakad, JavaScript ja lokaalselt säilitatavate andmete tehnoloogiad, nagu näiteks küpsised ja kohtmälu. Me teame, et mõnel nendest tehnoloogiatest pole kõige parem maine ja et neid on võimalik kasutada ka vähem üllatel eesmärkidel. Seetõttu tahame teha nii selgeks kui võimalik, miks me neid meetodeid kasutame ja millist tüüpi teavet nende abil kogume.

Depending on which technology we use, locally stored data can be anything from text, pictures, and whole articles (as we explain further below) to personal information (like your IP address) and information about your use of the Wikimedia Sites (like your username or the time of your visit).

We use this information to make your experience with the Wikimedia Sites safer and better, to gain a greater understanding of user preferences and their interaction with the Wikimedia Sites, and to generally improve our services. We will never use third-party cookies, unless we get your permission to do so. If you ever come across a third-party data collection tool that has not been authorized by you (such as one that may have been mistakenly placed by another user or administrator), please report it to us at privacy@wikimedia.org.

Locally stored data, JavaScript, and tracking pixels help us do things like:

 • Provide you with a personalized experience, such as using cookies to know your language preference, to remember the user preferences you set so we can provide you with the customized look and feel that you want, and to tell you about interesting Wikimedia issues and events in your area.
 • Deliver more relevant content to you faster. For example, we may use local storage to store your most recently read articles directly on your device, so they can be retrieved quickly. Also, we may use cookies to learn about the topics searched so that we can optimize the search results we deliver to you.
 • Understand how you use the Wikimedia Sites, so that we know what works and what is useful. For example, we might use cookies to learn about the list of articles you are following on your watchlist so that we can recommend similar articles that you may be interested in.
 • Understand how you use the Wikimedia Sites across different devices, so that we can make our varied Wikimedia Sites more efficient and effective for you.
 • Make the Wikimedia Sites more convenient to use, such as by using cookies to maintain your session when you log in or to remember your username in the login field.

Want to know even more? You can read more about some of the specific cookies we use, when they expire, and what we use them for in our FAQ.

We believe this data collection helps improve your user experience, but you may remove or disable some or all locally stored data through your browser settings, depending on your browser. You can learn more about some options you have in our FAQ. While locally stored data may not be necessary to use our sites, some features may not function properly if you disable locally stored data.

While the examples above concerning information about you collected through the use of data collection tools are kept confidential in accordance with this Policy, please note that some information about the actions taken by your username is made publicly available through public logs alongside actions taken by other users. For example, a public log may include the date your account was created on a Wikimedia Site along with the dates that other accounts were created on a Wikimedia Site. Information available through public logs will not include personal information about you.

E-kirjad

You have the option of providing an email address at the time of registration or in later interactions with the Wikimedia Sites. If you do so, your email address is kept confidential, except as provided in this Policy. We do not sell, rent, or use your email address to advertise third-party products or services to you.

We use your email address to let you know about things that are happening with the Foundation, the Wikimedia Sites, or the Wikimedia movement, such as telling you important information about your account, letting you know if something is changing about the Wikimedia Sites or policies, and alerting you when there has been a change to an article that you have decided to follow. Please note that if you email us, we may keep your message, email address, and any other information you provide us, so that we can process and respond to your request.

You can choose to limit some of these kinds of notifications, like those alerting you if an article changes. Others, such as those containing critical information that all users need to know to participate successfully in the Wikimedia Sites, you may not be able to opt out of. You can manage what kinds of notifications you receive and how often you receive them by going to your Notifications Preferences. You can learn more about email and notifications and how to change your preferences in our FAQ.

Me ei küsi sinu parooli kunagi e-kirja teel (aga võime saata sulle e-kirjaga ajutise parooli, kui oled tellinud parooli uuendamise). Kui sa saad sellise e-kirja, milles justnagu meie küsime su parooli, edasta see palun aadressile privacy@wikimedia.org, et me saaks uurida, kust see kiri pärineb.

Direct communications between users (such as messages sent through the "Email this user" feature), to the extent such communications are nonpublic and stored in or in transit through Wikimedia Foundation systems, are kept confidential by us, except as provided in this Policy.

Küsitlused ja tagasiside

Participating in optional surveys or providing feedback helps us make the Wikimedia Sites better. Because every survey and request for feedback may be used for various purposes, we will tell you, at the time we give you the survey or request for feedback, how we plan on using your answers and any personal information you provide. If you don't feel comfortable with how we plan on using the survey or feedback results, you are not obligated to take the survey or give feedback.

Teave asukoha kohta

GPS ja muud asukoha määramise tehnoloogiad

Mõned meie tarkvara funktsioonid toimivad paremini, kui me teame sinu asukohta. Aga see on täielikult sinu otsus, kas soovid meiega oma asukohainfot jagada. Kui annad oma nõusoleku, saame kasutada GPS-i (ja teisi tehnoloogiad, mida laialdaselt kasutatakse asukoha määramiseks), et näidata sulle asjakohasemat sisu. Me hoiame nende tehnoloogiate abil sinu kohta kogutud andmeid konfidentsiaalsena, välja arvatud siin põhimõtetes kirjeldatud juhud. Selle kohta, kuidas me neid tehnoloogiaid kasutame, saad rohkem lugeda KKK-st.

Metaandmed

Mõnikord saame me sinu seadmelt automaatselt info sinu asukoha kohta. Näiteks kui sa laadid Wikimedia Commonsisse mobiilirakenduse kaudu üles foto, võime me saada sinu seadmelt selle foto medaandmed, nagu foto tegemise aeg ja koht. Tea, et erinevalt GPS-signaalide abil kogutud asukohainfost tuleneb selline foto või video metaandmete edastamine tavaliselt sinu mobiiliseadme vaikeseadetest. Kui sa ei soovi, et metaandmed meile edastataks ja avalikuks tehtaks, muuda palun oma mobiiliseadme seadeid.

IP-aadressid

Finally, when you visit any Wikimedia Site, we automatically receive the IP address of the device (or your proxy server) you are using to access the Internet, which could be used to infer your geographical location. We keep IP addresses confidential, except as provided in this Policy. For example, if you make a contribution without signing into your account, your IP address used at the time will be publicly and permanently recorded. If you are visiting Wikimedia Sites with your mobile device, we may use your IP address to provide anonymized or aggregated information to service providers regarding the volume of usage in certain areas. We use IP addresses for research and analytics; to better personalize content, notices, and settings for you; to fight spam, identity theft, malware, and other kinds of abuse; and to provide better mobile and other applications.

WMF share.png Jagamine

Millal me jagame infot sinu kohta?

Sinu loaga

Me jagame sinu kohta käivat infot selgelt määratletud otstarbeks, juhul kui sellega nõustud. Näiteid selle kohta võid leida KKK-s.

Seadusest tulenevalt

We may access, preserve, or disclose your personal information if we reasonably believe it necessary to satisfy a valid and legally enforceable warrant, subpoena, court order, law or regulation, or other judicial or administrative order. However, if we believe that a particular request for disclosure of a user's information is legally invalid or an abuse of the legal system and the affected user does not intend to oppose the disclosure themselves, we will try our best to fight it. We are committed to notifying you via email at least ten (10) calendar days, when possible, before we disclose your personal information in response to a legal demand. However, we may only provide notice if we are not legally restrained from contacting you, there is no credible threat to life or limb that is created or increased by disclosing the request, and you have provided us with an email address.

Nothing in this Privacy Policy is intended to limit any legal objections or defenses you may have to a third party's request (whether it be civil, criminal, or governmental) to disclose your information. We recommend seeking the advice of legal counsel immediately if such a request is made involving you.

For more information, see our Subpoena FAQ.

If the Organization is Transferred (Really Unlikely!)

In the extremely unlikely event that ownership of all or substantially all of the Foundation changes, or we go through a reorganization (such as a merger, consolidation, or acquisition), we will continue to keep your personal information confidential, except as provided in this Policy, and provide notice to you via the Wikimedia Sites and a notification on WikimediaAnnounce-L or similar mailing list at least thirty (30) calendar days before any personal information is transferred or becomes subject to a different privacy policy.

To Protect You, Ourselves & Others

We, or particular users with certain administrative rights as described below, may need to share your personal information if it is reasonably believed to be necessary to enforce or investigate potential violations of our Terms of Use, this Privacy Policy, or any Foundation or user community-based policies. We may also need to access and share information to investigate and defend ourselves against legal threats or actions.

Wikimedia Sites are collaborative, with users writing most of the policies and selecting from amongst themselves people to hold certain administrative rights. These rights may include access to limited amounts of personal information regarding recent contributions and activity by other users. They use this access to help protect against vandalism and abuse, fight harassment of other users, and generally try to minimize disruptive behavior on the Wikimedia Sites. These various user-selected administrative groups that have their own privacy and confidentiality guidelines, but all such groups are supposed to agree to follow our Access to Nonpublic Information Policy. These user-selected administrative groups are accountable to other users through checks and balances: users are selected through a community-driven process and overseen by their peers through a logged history of their actions. However, the legal names of these users are not known to the Wikimedia Foundation.

We hope that this never comes up, but we may disclose your personal information if we believe that it's reasonably necessary to prevent imminent and serious bodily harm or death to a person, or to protect our organization, employees, contractors, users, or the public. We may also disclose your personal information if we reasonably believe it necessary to detect, prevent, or otherwise assess and address potential spam, malware, fraud, abuse, unlawful activity, and security or technical concerns. (Check out the list of examples in our FAQ for more information.)

To Our Service Providers

As hard as we may try, we can't do it all. So sometimes we use third-party service providers or contractors who help run or improve the Wikimedia Sites for you and other users. We may give access to your personal information to these providers or contractors as needed to perform their services for us or to use their tools and services. We put requirements, such as confidentiality agreements, in place to help ensure that these service providers treat your information consistently with, and no less protective of your privacy than, the principles of this Policy. (Check out the list of examples in our FAQ.)

To Understand & Experiment

The open-source software that powers the Wikimedia Sites depends on the contributions of volunteer software developers, who spend time writing and testing code to help it improve and evolve with our users' needs. To facilitate their work, we may give some developers limited access to systems that contain your personal information, but only as reasonably necessary for them to develop and contribute to the Wikimedia Sites.

Similarly, we may share non-personal or aggregated information with researchers, scholars, academics, and other interested third parties who wish to study the Wikimedia Sites. Sharing this information helps them understand usage, viewing, and demographics statistics and patterns. They then can share their findings with us and our users so that we can all better understand and improve the Wikimedia Sites.

When we give access to personal information to third-party developers or researchers, we put requirements, such as reasonable technical and contractual protections, in place to help ensure that these service providers treat your information consistently with the principles of this Policy and in accordance with our instructions. If these developers or researchers later publish their work or findings, we ask that they not disclose your personal information. Please note that, despite the obligations we impose on developers and researchers, we cannot guarantee that they will abide by our agreement, nor do we guarantee that we will regularly screen or audit their projects. (You can learn more about re-identification in our FAQ.)

Because You Made It Public

Any information you post publicly on the Wikimedia Sites is just that – public. For example, if you put your mailing address on your talk page, that is public, and not protected by this Policy. And if you edit without registering or logging into your account, your IP address will be seen publicly. Please think carefully about your desired level of anonymity before you disclose personal information on your user page or elsewhere.

WMF safe.png Kaitse

Kuidas me sinu andmeid kaitseme?

We strive to protect your information from unauthorized access, use, or disclosure. We use a variety of physical and technical measures, policies, and procedures (such as access control procedures, network firewalls, and physical security) designed to protect our systems and your personal information. Unfortunately, there's no such thing as completely secure data transmission or storage, so we can't guarantee that our security will not be breached (by technical measures or through violation of our policies and procedures).

Kui kaua me sinu andmeid säilitame?

Once we receive personal information from you, we keep it for the shortest possible time that is consistent with the maintenance, understanding, and improvement of the Wikimedia Sites, and our obligations under applicable U.S. law. Non-personal information may be retained indefinitely. (Check out the list of examples in our FAQ.)

Please remember that certain information is retained and displayed indefinitely, such as your IP address (if you edit while not logged in) and any public contributions to the Wikimedia Sites.

WMF sign.png Oluline teave

Et kaitsta Wikimedia Sihtasutust ja teisi kasutajaid, peate nõustuma siinsete põhimõtetega või Wikimedia saite mitte kasutama.

Where is the Foundation & What Does That Mean for Me?

The Wikimedia Foundation is a non-profit organization based in San Francisco, California, with servers and data centers located in the U.S. If you decide to use Wikimedia Sites, whether from inside or outside of the U.S., you consent to the collection, transfer, storage, processing, disclosure, and other uses of your information in the U.S. as described in this Privacy Policy. You also consent to the transfer of your information by us from the U.S. to other countries, which may have different or less stringent data protection laws than your country, in connection with providing services to you.

Our Response to Do Not Track (DNT) signals

We are strongly committed to not sharing personal information with third parties. In particular, we do not allow tracking by third-party websites you have not visited (including analytics services, advertising networks, and social platforms), nor do we share your information with any third parties for marketing purposes. Under this Policy, we may share your information only under particular situations, which you can learn more about in the “When May We Share Your Information” section of this Privacy Policy.

Because we protect all users in this manner, we do not change our behavior in response to a web browser's "do not track" signal.

For more information regarding Do Not Track signals and how we handle them, please visit our FAQ.

Muudatused siinsetes põhimõtetes

Because things naturally change over time and we want to ensure our Privacy Policy accurately reflects our practices and the law, it may be necessary to modify this Privacy Policy from time to time. We reserve the right to do so in the following manner:

 • In the event of substantial changes, we will provide the proposed changes to our users in at least three (3) languages (selected at our discretion) for open comment period lasting at least thirty (30) calendar days. Prior to the start of any comment period, we will provide notice of such changes and the opportunity to comment via the Wikimedia Sites, and via a notification on WikimediaAnnounce-L or a similar mailing list.
 • For minor changes, such as grammatical fixes, administrative or legal changes, or corrections of inaccurate statements, we will post the changes and, when possible, provide at least three (3) calendar days' prior notice via WikimediaAnnounce-L or similar mailing list.

We ask that you please review the most up-to-date version of our Privacy Policy. Your continued use of the Wikimedia Sites after this Privacy Policy becomes effective constitutes acceptance of this Privacy Policy on your part. Your continued use of the Wikimedia Sites after any subsequent version of this Privacy Policy becomes effective, following notice as outlined above, constitutes acceptance of that version of the Privacy Policy on your part.

Meie kontaktandmed

If you have questions or suggestions about this Privacy Policy, or the information collected under this Privacy Policy, please email us at privacy@wikimedia.org or contact us directly.

Aitäh!

Thank you for reading our Privacy Policy. We hope you enjoy using the Wikimedia Sites and appreciate your participation in creating, maintaining, and constantly working to improve the largest repository of free knowledge in the world.

Please note that in the event of any differences in meaning or interpretation between the original English version of this Privacy Policy and a translation, the original English version takes precedence.

Privacy-related pages