Privacy policy/Proposed Revisions/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Privacy policy/Proposed Revisions and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.

(Note: This started off as an exact copy of the current policy as of 2014-05-20T12:13:26.)

Çeviriye yardım etmek ister misiniz? Eksik mesajları çevirin.

Bu, görüşleriniz için önerilen bir gizlilik politikası taslağıdır. Mevcut gizlilik politikası burada bulunabilir.
Privacy Policy
Wikimedia-logo.svg
Bu, Gizlilik Politikasının bir özetidir. Tamamını okumak için buraya tıklayın.
Sorumluluk reddi:Bu özet Gizlilik Politikasının bir parçası değildir ve yasal bir belge değildir. Bunu, sadece Gizlilik Politikamızın kullanıcı-dostu bir arayüzü olarak düşünün.

Özgür bilgi hareketine katılmak için kişisel bilgi vermek zorunda olmamanız gerektiğine inandığımızdan;

 • Herhangi bir Wikimedia Sitesini bir hesap oluşturmadan okuyabilir, düzenleyebilir veya kullanabilirsiniz.
 • Bir e-posta adresi ya da gerçek bir isim vermeden bir hesap açabilirsiniz.

Wikimedia Sitelerinin nasıl kullanıldıklarını anlamak böylece sizin için daha iyi hale getirmek istediğimizden, şu hallerde sizden bilgi toplarız:

Taahhüt ediyoruz ki:

Biliniz ki:

 • Bir Wikimedia Sitesine ekleyeceğiniz her içerik ve yapacağınız her değişiklik kamuya açık ve daimi olarak erişilebilir olacaktır.
 • Eğer bir Wikimedia Sitesine hesaba girmeden içerik ekler veya değişiklik yaparsanız, o içerik veya değişiklik o sırada kullanılan IP adresine atfedilerek kamuya açık daimi olarak erişilir olacaktır.
 • Gönüllü yazar ve katkı-sağlayıcı topluluğumuz kendi kurallarını kendi koyan bir organdır. Wikimdia Sitelerinin topluluk tarafından seçilen belli yöneticileri Wikimedia Sitelerini korumak ve politikaları uygulamak için, son eklemelere ilişkin kamuya açık olmayan bilgilere sınırlı erişimlerini mümkün kılan araçları kullanırlar.
 • Bu Gizlilik Politikası Wikimedia Vakfı tarafından işletilen tüm sitelere örneğin kendi gizlilik politikası olan (Wikimedia Shop gibi) veya üçüncü taraflar tarafından işletilen site veya hizmetler ( Wikimedia Labs üçüncü taraf yazılım projeleri gibi) uygulanMAZ .
 • Dünya genelindeki eğitim ve araştırmaya adanmışlığımızın bir parçası olarak zaman zaman kamuya açık ve genellikle veri kümeleri ve veri siteleri yoluyla toplanmış kişisel olmayan bilgileri genel halka açıklarız.
 • Wikimedia Vakfı ve diğer kullanıcıların korunması için, bu Gizlilik Sözleşmesi'ni kabul etmiyorsanız, Wikimedia Sitelerini kullanmayabilirsiniz.
Contents

WMF open door.png Giriş

Hoş geldiniz!

Wikimedia hareketi basit ancak güçlü bir prensibi temel alır: El ele verilince herhangi birinin tek başına yapabileceği bir işten daha fazlası yapılabilir. Vikipedi Sitelerini daha kullanışlı, daha güvenli ve daha faydalı hale getirmenin yeni yollarını aradığımız için, kullanıcılarımız hakkında bilgi toplayıp paylaşmadan ve analiz etmeden topluca çalışamayız.

Biz bilgi toplamada ve birlikte çalışmada şeffaflığa inanıyoruz. Bu Gizlilik Politikası Vikipedi gibi Wikimedia Sitelerine ev sahipliği yapan, kar amacı gütmeyen Wikimedia Vakfı'nın sizden topladığı bilgileri nasıl kullandığını ya da paylaştığını anlatır. Herhangi bir Wikimedia sitesi kullanmanız durumunda bilgi toplama, aktarma, işleme, depolama, ifşa ve kullanmanın bu sözleşmede açıklandığı gibi olacağına rıza göstermeyi anlamanız önemlidir. Bu, sözleşmenin dikkatle okunmasının önemli olması demek.

Sizin ücretsiz bilgi hareketine katılmak için kişisel bilgilerinizi paylaşmamanız gerektiğine inanıyoruz. Wikimedia sitelerine kayıt olmak için gerçek adınız, adresiniz ya da doğum tarihiniz gibi kişisel bilgileri belirtmek zorunda değilsiniz.

Bilgilerinizi satmayız ya da kiralamayız, ayrıca onları size bir şey satması için başkalarına da vermiyoruz. Onları Wikimedia sitelerini daha çekici ve ulaşılabilir bir hale getirmek, hangi fikirlerin çalıştığını görmek ve öğrenmeyi ve katkıda bulunmayı daha eğlenceli bir hale getirmek için kullanırız. Basitçe: Bu bilgileri Wikimedia sitelerini daha iyi bir hale getirmek için kullanırız.

Zaten Wikimedia sitelerinin var olmasını, büyüyüp gelişmesini sağlayanlar, sizler gibi insanlar yani özgür bilgi şampiyonları.

Tanımlar

Sadece avukatlar değil, herkes bilgilerinin neden toplandığını ve kullanıldığını kolayca anlayabilmeli; bu yüzden bu Politika'da biz daha resmi terimler yerine ortak dili kullanıyoruz. işte size belli anahtar terimleri anlamanıza yardımcı olmak için bir çeviri tablosu:


Söylediğimiz... Anlatmaya çalıştığımız:
"Vikimedya Vakfı" / "Vakıf" / "biz" / "bize" / "bizim" Wikimedia Foundation, Inc, Wikimedia Sitelerini işleten kâr amacı gütmeyen kuruluş.
"Wikimedia Siteleri" / "hizmetlerimiz" Vikipedi ve Wikimedia Commons gibi ana projelerimizle birlikte mobil uygulamalar, APIler, e-postalar ve bildirimler de dahil; ancak aşağıdaki "Bu Gizlilik Politikası Neleri Kapsar" bölümünde listelenen siteler ve hizmetler hariç olmak üzere Wikimedia web siteleri ve hizmetleri (dilden bağımsız olarak).
"siz" / "sizin" / "bana" Birey, grup veya kuruluş olmanıza bakılmaksızın ve Wikimedia Sitelerini veya hizmetlerimizi kendiniz için mi yoksa başkası adına mı kullandığınıza bakılmaksızın Siz.
"bu Politika" / "bu Gizlilik Politikası" "Wikimedia Vakfı Gizlilik Politikası" başlıklı bu belge.
"katkılar" Herhangi bir Wikimedia Sitesine eklediğiniz içerik veya yaptığınız değişiklikler.
"kişisel bilgi" Bize sağladığınız veya bizim sizden topladığımız, kişisel olarak sizi tanımadan kullanılabilecek bilgi. Daha açık bir ifadeyle aşağıdaki türde bilgilerin hepsini toplamamız şart değilse de aksi takdirde kamuya açık değilse ve sizi tanımada kullanılabilecekse en azından şunları "kişisel bilgi" kabul ediyoruz:
(a) gerçek adınız, adresiniz, telefon numaranız, e-posta adresiniz, şifreniz, resmi kimlik belgesi numaranız, IP adresiniz, user-agent bilgisi, kredi kartı numarası;
(b) (a) altbaşlığındaki maddelerden birisi ile ilişkilendirilmiş olmaı halinde doğum tarihi, cinsiyet, cinsel eğilim, ırk veya etnik köken, medeni veya ailevi durum, tıbbi şartlar ve engeller, siyasi görüş ve din gibi herhangi bir hassas veri ve
"üçüncü şahıs" / "üçüncü şahıslar" Wikimedia Vakfı tarafından kontrol edilmeyen, yönetimeyen veya işletilmeyen bireyler, varlıklar, web siteleri, hizmetler, ürünler ve uygulamalar. Bunun içinde Wikimedia hareketini tanıtmaya yardımcı olan Wikimedia chapters, thematic organizations ve kullanıcı grupları ile gönüllüler, çalışanlar, yöneticiler, memurlar, burs kazananlar, ve bu kuruluş veya grupların üstlenicileri gibi diğer Wikimedia kullanıcıları ve bağımsız kuruluşlar da dahildir.


Biz içinizden sadece küçük bir azınlığın Gizlilik Sözleşmesinde kullanılan "takip pikselleri" ve "çerez" gibi teknik terimlere aşina olduğunun farkındayız. Bu yeni gizlilik terminolojisinde uzman dahi olsanız, Temel Terimler Sözlüğü'nü yararlı bulabilirsiniz.

Bu Gizlilik Sözleşmesi Neleri Kapsar & Neleri Kapsamaz

Bu Gizlilik Sözleşmesi, sizin herhangi bir Wikimedia sitesi kullanmanız sonucu elimize geçen bilgileri topladığımız ve kullandığımız durumlar için geçerlidir. Bu sözleşme ayrıca ortaklarımızdan veya üçüncü taraflardan alınan bilgilere de uygulanmaktadır. Bu Gizlilik Politikası'nın kapsamını daha iyi anlamak için lütfen aşağıya bakınız.

Bu Sözleşme'nin Kapsamına Örnekler

Anlaşılabilirlik adına, bu Gizlilik Sözleşmesi, dil ne olursa olsun, şunları kapsar:

 • Üye profili, tartışma sayfaları ve duyurular sayfaları da dahil olmak üzere Vikipedi gibi bütün büyük sitelerimiz (Büyük Projeler Listesi adresinde bulunabilir)
 • Bloglarımız ve API'lerimiz (Bu hizmetler için ayrı bir sözleşme uygulamadıysak)
 • Resmi listemizde bulunan mobil site ve uygulamalarımız
 • Email'ler, SMS ve size gönderdiğimiz diğer duyurular

Buna karşılık, bu gizlilik sözleşmesi bilgi toplayabileceğimiz veya işleyebileceğimiz bazı durumları kapsamaz. Örneğin, bazı kullanımlar farklı gizlilik sözleşmelerinin (Wikimedia Shop gibi) ya da üçüncü şahıs tarafından işletilen siteler veya hizmetlerin (Wikimedia Labs benzeri geliştirici uygulamaları gibi) kapsamında olabilir. Sözleşmenin kapsamadığı durumlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen aşağıya bakınız.

Bu Gizlilik Politikası'nın kapsamı dışındakiler hakkında ek bilgi

Bu bölüm Gizlilik Politikasının bir parçasıdır ve hangi durumlarının Gizlilik Politikamızın kapsamı dışında kaldığını açıklamak içindir.

Kendi alternatif politikaları olan Wikimedia siteleri ve araçları
Bazı Wikimedia Vakfı web sitelerinin bu Gizlilik Politikasından farklı alternatif gizlilik politikaları veya hükümleri vardır. Bu web siteleri şunlardır:
Bu web siteleri ve onlar gibi olanlar ya kendi gizlilik politikalarına (eğer ayrı ise) ya da farklı hükümlerinin açıklamasına (eğer sitenin politikası bu Gizlilik Politikası'na bağlı ise) bağlantı verecektir.
Topluluk üyeleri
Wikimedia Siteleri küresel bir gönüllü topluluğu tarafından sürekli bakılan ve güncellenen imece gönül işleridir. Bunun sonucunda bazı gönüllerin bazı kamuya açık olmayan bilgiye erişim vardır ve bu bilginin kullanımı bu Gizlilik Politikası yönetiminde olmayabilir. Örnek olarak şunlar verilebilir:
 • İdari gönüllüler, CheckUsers veya Kahyalar gibi. Bu administratorler kamuya açık olmayan bilgiye eriştiklerinde diğer araca özgü politikaların yanı sıra Kamuya açık olmayan Bilgiye Erişim Politikası'na uymak zorundadır.
 • Araç geliştiriciler. Üçüncü taraf yazılım geliştiricilerin wmflabs.org gibi yeni araçlar ve siteler denemeleri ve geliştirmelerini destekliyoruz. Bu gönüllüler tarafından geliştirilmiş araçlardan birini kullandığınızda onlara bilgi aktarıyor olabilirsiniz. Bu gönüllüler kamuya açık olmayan bilgiye eriştiklerinde aracın üzerinde bulunduğu platformu idare eden şartlara uymak zorundadırlar.
 • Diğer kullanıcılar. Kullanıcıların birbirleri ile iletişimini sağlayan çeşitli araçlar sunarız. Mesajlar sistemlerimiz üzerinden geçerken bu Politika kapsamında olabilir fakat bu mesajları hangi kullanıcıların aldığı ve aldıktan sonra kullanıcıların onlarla ne yaptıkları bu Politika kapsamında değildir. Örnek olarak şunlar verilebilir:
  • Vakıfta bulundurulan e-posta listelerine eklemek;
  • online destek mesaj sistemimiz yoluyla gönüllülerimizden destek istemek (info[at]wikimedia.org'a gönderilen e-posta bu sisteme gider);
  • Wikimedia Siteleri yoluyla diğer kullanıcılara e-posta gönderimi (örneğin Bu özelliği e-posta ile paylaş özelliğini kullanarak) ve
  • IRC'de sohbet (örneğin #wikipedia kanalında)
Üçüncü taraflar
Bu Gizlilik Politikası sadece WMF'nin bilgi toplama ve idare etme yolunu kapsar. Wikimedia Sitelerini kullandığınızda bilgi alabilecek olan üçüncü taraflar arasında aşağıdakiler bulunur:
 • Diğer kurumlar tarafından işletilen web siteleri, Vikipedi'nin Kaynaklar bölümlerinden bağlantı verilen web siteleri veya Vikimedia topluluklarının veya diğer hareket kuruluşlarının işlettiği web siteleri. Wikimedia Sitelerinden birini kulalndıktan sonra web sitelerin iziyaret ederseniz bu kuruluşlar sizden bilgi alabilir. Her biri kendi gizlilik politikalarına tabidir.
 • Diğer kurum veya kişilerin sağladığı mobil uygulamalar. Bu kurum veya kişiler eğer o uygulamaları Wikimedia Sitelerine veya Wikimedia Site içeriğine erişim için kullanırsanız sizden bilgi alabilir. Her biri kendi gizlilik politikasına tabidir.

Wikimedia Sitelerine gönüllüler veya diğer üçüncü taraflar tarafından eklenen Üçüncü-taraf veri toplama araçları. Bazen gönüllüler bir script, gadget, izleme pikseli veya paylaş butonu gibi bir veri-toplama aracını bilgimiz dışında yerleştirebilir. Üçüncü tarafların böylesi bir araç sonucu aldıkları bilgiyi nasıl idare ettikleri bu politika kapsamında değildir. Eğer böylesi bir üçüncü-taraf aracı ile karşılaşırsanız ve bu Politikanın ihlal edildiğine kani olursanız, aracı kendiniz kalırabilrsiniz veya incelememiz için privacy[at]wikimedia.org'a bildirebilirsiniz.

Bilgi, CheckUser politikası gibi topluluk politikaları tarafından yönetilse de, ilgili topluluk bu Yönergedeki kurallara ve yükümlülüklere ekleme yapabilir. Buna karşılık, yeni istisnalar oluşturamaz ya da bu politikanın sunduğu korumayı başka yolla azaltamaz.

WMF chart.png Bilgi Kullanımı

Sizden Aldığımız Bilginin Türleri, Nasıl Aldığımız ve Nasıl Kullandığımız

Halka Açık Katılımlarınız

Wikimedia siteleri bilginizi dünyayla paylaşmanız için kuruldu ve katılımlarınızı paylaşıyoruz çünkü bizden bunu istediniz.

Üye profilleri ve tartışma sayfaları da dahil olmak üzere herhangi bir Wikimedia sitesinde bir paylaşım yaptığınızda, her parçasının sizin tarafından oluşturulduğu, düzenlendiği ve ya silindiği, halka açık bir kayıt oluşturuyorsunuz. Katkınız (Sadece bir şeyi silmek bile olsa) yapılış tarihi ve isminizle beraber (eğer kayıt olduysanız) veya IP Adresi ile beraber (eğer kayıt olmadıysanız) sayfa geçmişinde gösterilecek. Sizin açık katkılarınızı gerek başkalarının açık katkılarıyla kümelenmiş olarak gerekse bireysel olarak, yeni özellikler getirmek ya da veriye dayalı ürünler geliştirmek veya Wikimedia sitelerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için kullanıyoruz.

Bu sözleşme aksini iddia etmedikçe, Wikimedia Sitelerinde aktif olarak paylaştığınız bilgi, kişisel bilgiler de dahil, halka açık bir şekilde görünür ve arama motorları tarafından bulunabilir. İnternetteki bir çok şey gibi, paylaştığınız bilgi de başkaları tarafından kopyalanabilir ve dağıtılabilir. Lütfen kalıcı olarak halka açık kalmasını istemediğiniz bilgileri paylaşmayın, mesela katkıarınızda gerçek adınızı ya da yerinizi belirtmeyin.

Tarafınızdan kamuya açılan spesifik verilerin veya tarafımızdan kamuya açılan kümelenmiş verilerin herkes tarafından analiz etmek ve kullanıcılar hakkında hangi ülkeden geldikleri, siyasal eğilimleri ve cinsiyet gibi bilgilerin çıkarsanması için kullanılabileceğinin farkında olmalısınız.

Hesap Bilgileri & Kayıt

Kullanıcı hesabı açmak mı istiyorsunuz? Çok iyi! Kullanıcı hesabı açmak istemiyor musunuz? Hiç sorun değil!

Wikimedia sitelerinde okuma ya da paylaşım yapmak için nadir durumlar haricinde üye olmak zorunda değilsiniz. Ancak, eğer üye olmadan katkıda bulunursanız, sizin yaptığınız paylaşımlar IP Adresi'niz ile beraber alenen gösterilecek.

Eğer bir standart hesap açmak isterseniz, sadece bir kullanıcı adı ve şifre haricinde biz sizden herhangi bir kişisel bilgi göndermenizi gerekli kılmıyoruz. Kullanıcı adınız herkes tarafından görülebilir bu yüzden lütfen gerçek adınızı kullanıcı adı olarak kullanmadan önce iyi düşünün. Şifreniz ise sadece hesabın size ait olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır. IP addresi'niz otomatik olarak bize gönderilir ve biz de geçici bir süreliğine kötüye kullanımı önlemek için kaydederiz. Herhangi başkaca bir bilgiye gerek yoktur. Ne bir isim, ne e-mail adresi, ne doğum tarihi ne de kredi kartı bilgisi.

Oluşturulduktan sonra, kullanıcı hesapları tamamıyla silinemez. (ama profilinizdeki bilgilerinizi silebilirsiniz). Çünkü yaptığınız açık katkılar, yazarlarıyla (sizinle!) ilişkilendirilmelidir. Yani gelecek yıllar boyunca da rahat edebileceğiniz bir isim seçtiğinizden emin olun.

Kullanıcılarımızın demografisini daha iyi anlamak, yerelleştirmek ve nasıl daha iyi hizmet verebileceğimizi öğrenmek amacıyla size cinsiyet veya yaş gibi demografik bilgilerinizi sorabiliriz. İstenen bilginin özel mi genel (aleni) mi olduğunu belirteceğiz ki bize söz konusu bilgiyi verme konusunda bilinçli karar verebilesiniz. Bilgi sağlama her zaman tümüyle isteğe bağlıdır. Eğer istemiyorsanız, yapmak zorunda değilsiniz- işte bu kadar basit.

Wikimedia Sitelerini Kullanmanızla İlgili Bilgiler

Wikimedia sitelerini nasıl kullandığınızı öğrenerek onları daha iyi yapmak istiyoruz. Örnek olarak bu siteyi ne sıklıkla ziyaret ettiğiniz, nelerden hoşlandığınız, neleri yardımcı bulduğunuz, nasıl bağlandığınız ve size bir özelliği farklı bir şekilde anlatmamız durumunda onu kullanıp kulllanmayacağınız. Ayrıca topluluğumuzun değerlerini de bu sözleşmeyle yansıtmak istiyoruz. Wikimedia sitelerini kullanmakla ilgili bilgilerinizi, bu sözleşmede belirtilenler dışında, gizli tutuyoruz.

Otomatik Olarak Aldığımız Bilgi

Tarayıcıların çalışma şekillerinden ötürü ve diğer büyük web sitelerinde de olduğu gibi Wikimedia Sitelerini ziyaret ettiğinizde otomatik olarak bazı bilgiler ediniriz. Bu bilgi kullandığınız cihazın türü (bazı mobil uygulamalarımızın beta versiyonlarında bu muhtemelen tekil cihaz kimlik numaralarını içerir), tarayıcınızın türü ve versiyonu, tarayıcınızın dil tercihi, cihazınızın işletim sisteminin tipi ve versiyonu, bazı durumlarda internet servis sağlayıcınızın veya mobil ağ operatörünüzün adı, sizi Wikimedia Witelerine getiren web sitesi, hangi sayfaları çağırdığınız ve ziyaret ettiğiniz ile Wikimedia Sitelerini yaptığınız her çağrının tarih ve zamanını içerir.

Basitçe, bu bilgileri Wikimedia sitelerindeki deneyiminizi zenginleştirmek için kullanırız. Bu bilgilerin kullanıldığı yerlere örnek olarak site yönetimi, güvenlik artırımı ve vandalizmle mücadele ; mobil uygulama optimizasyonu, içerik kişiselleştirme, dil tercihleri belirleme, yeni özellik test etme ve performans arttırımı; kullanıcıların Wikimedia ile iletişimini anlama, çeşitli özelliklerin nasıl kullanıldığını araştırıp çalışma, Wikimedia kullanıcılarının demografisine dair bilgi edinme ve trend analizi verilebilir.

Topladığımız bilgi

Bir dizi sık kullanılan teknolojiler yoluyla bazı türde bilgileri bilfiil toplamaktayız. Uygulanan teknolojiler genellikle takip pikseli, JavaScript ile çerezler ve yerel depolama gibi bir takım "yerelde depolanmış veri" teknolojilerini içerir.Bu teknolojilerin bazılarının en iyi şöhrete sahip olmadığını anlıyoruz ve daha asil amaçlar için kullanılabileceğini biliyoruz.Bu nedenle, bu yöntemleri neden kullandığımızı ve onlarla birlikte topladığımız bilgileri açıkça belirtmek isteriz.

Hangi teknolojiyi kulllandığımıza bağlı olarak yerelde depolanmış veri; metin resimlere ve maddelerden (aşağıda detaylı biçimde açıklayacağımız gibi) kişisel bilgiye (IP adresiniz gibi) ve Wikimedia Sitelerini kullanımınız ile ilgili bilgiye (alan adınız veya ziyaret saatiniz gibi) kadar her hangi bir şey olabilir.

Bu bilgiyi Wikimedia Sitelerindeki deneyiminizi daha güvenli hale getirmek ve iyileştirmek, kullanıcı tercihlerini ve Wikimedia Siteleri ile etkileşimlerini daha iyi anlayabilmek ve hizmetlerimizi genel olarak geliştirmek için kullanırız. İzninizi almadığımız sürece asla üçüncü-taraf çerezleri kullanmayacağız. Eğer sizden izinsiz bir üçüncü taraf veri toplama aracına rastlayacak olursanız (başka bir kullanıcı veya yönetici tarafından yanlışlıkla yerleştirilmiş olabilir) lütfen bize privacy@wikimedia.org'dan bildirin.

Yerel depolanmış veri, javascript ve takip pikselleri bize şunları yapmamızda yardım eder:

 • Size kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak; örneğin dil tercihinizi bilmede çerezleri kullanma, istediğiniz özelleştirilmiş görünüm ve hissi size sağlayabilmemiz ve size kendi çevrenizdeki ilginç Wikimedia konuları ve etkinliklerini bildirmek için kullanıcı tercihlerinizi hatırlama.
 • Size daha uygun içeri daha hızlı sunma. Örneğin, en son okuduğunuz maddeleri depolama için doğrudan cihazınızdaki yerel depoyu kullanabiliriz ki söz konusu veriye daha çabuk erişilebilsin. Keza, arama yapılan konuları öğrenmek için çerezleri kullanabiliriz ki size gösterdiğimiz arama sonuçlarını opitmize edebilelim.
 • Wikimedia Sitelerini nasıl kullandığınız anlama böylece neyin işe yaradığını ve neyin kullanışlı olduğunu bilebilme. Örneğin izleme listenizde takip ettiğiniz maddelerin listesini öğrenmek için çerezleri kullanabiliriz ve bu sayede ilgi duyabileceğiniz benzer maddeleri size önerebiliriz.
 • Farklı cihazlarda Wikimedia Sitelerini nasıl kullandığınızı anlama; böylelikle farklı Wikimedia Sitelerini sizin daha etkin ve verimli hale getirme.
 • Wikimedia Sitelerini daha kullanışlı hale getirme; örneğin hesap açtığınızda oturumunuzu sürdürme veya hesap açma alanında kullanıcı adınızı hatırlama.

Daha da fazla şey öğrenmek ister misiniz? Kullandığımız belli çerezlerin bazıları, ne zaman sonlandıkları ve onları ne için kullandığımız hakkında FAQ sayfamızda daha fazla şey okuyabilirsiniz.

Toplanan bu verinin kullanıcı deneyiminizi geliştirmeye yaradığına inanıyoruz ama yerelde depolanmış verinin bir kısmını veya tamamaını tarayıcınıza bağlı olarak tarayıcı ayarlarınız yoluyla kaldırabilirsiniz veya hizmet dışı bırakabilirsiniz. Seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgiyi FAQ sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Yerelde depolanmış veri sitelerimizi kullanmak için şart değilse de yerelde depolanmış veriyi hizmet dışı bırakmanız halinde bazı özellikler düzgün çalışmayabilir.

Sizin hakkınızda veri toplama araçları yoluyla toplanmış bilgiler hakkında yukarıda verilen örnekler bu Politikaya göre gizli olsa da lütfen kullanıcı adınızla yapılan bazı eylemler hakkında bilginin diğer kullanıcıların eylemleriyle birlikte genel loglar yoluyla genele açık olduğuna dikkat ediniz.Örneğin, bir genel günlük, hesabınızın bir Wikimedia Sitesinde oluşturulduğu tarihi bununla birlikte diğer hesapların bir Wikimedia Sitesinde oluşturulduğu tarihleri içerebilir.Herkese açık günlükler aracılığıyla edinilebilecek bilgiler, sizinle ilgili kişisel bilgileri kapsamaz.

E-postalar

Kayıt sırasında veya Wikimedia Sitelerindeki daha sonraki etkileşimleriniz sırasında e-posta adresi verme seçeneğine sahipsiniz. Eğer bunu yaparsanız, e-posta adresiniz bu Politikada belirtilen durumlar dışında gizli kalacaktır. E-posta adresinizi satmıyor, kiralamıyor veya başka bir yolla üçüncü taraf ürün veya hizmetlerin reklamı için kullanmıyoruz.

E-posta adresinizi Vakıfta olan şeyler, Wikimedia Siteleri veya Wikimedia Hareketi hakkında size bilgi vermek için kullanıyoruz; örneğin size kendi hesabınız hakkında önemli bilgi iletmek, Wikimedia Siteleri veya politikaları hakkında değişen bir şey varsa bildirmek ve izlemeye karar verdiğiniz bir maddede bir değişiklik yapıldıysa bildirmek gibi. Bize e-posta gönderirseniz mesajınızı, e-posta adresinizi ve bize verdiğiniz başka herhangi bir bilgiyi saklayabileceğimizi böylece isteğinizi gerçekleştirip yanıt dönebileceğimizi lütfen dikkate alınız.

Bu tür bildirimlerin bazılarını örneğin bir maddede değişiklik yapıldığında iletilen bildirimleri, sınırlamayı seçebilirsiniz. Diğerlerinden, örneğin Wikimedia Sitelerine başarılı katılım için tüm kullanıcıların bilmesi gereken kritik bilgi içerenlerden, çıkma seçeneğiniz olmayabilir. Ne tür bildirimleri aldığınız ve ne sıklıkla aldığınızı Bildirim Tercihleri'ne giderek yönetebilirsiniz. E-posta ve bildirimler ile seçeneklerinizi nasıl değiştireceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi FAQ sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Size asla e-mail ile parolanızı sormayacağız (ama size geçerli parolanızı sıfırlamanız için geçici bir şifre yollayabiliriz). Eğer böyle bir mail alırsanız, lütfen şu e-mail adresine privacy@wikimedia.org yollayarak bizi bilgilendirin, biz de böylece e-postaların kaynağını araştıralım.

Kullanıcılar arasındaki doğrudan iletişim (Örneğin "Bu kullanıcaya e-posta gönder" özelliği ile gönderilen mesajlar), bu iletişim umuma kapalı yapıldığı ve Wikimedia Vakfı sistemlerinde depolandığı veya transit gittiği sürece, bu Politika'da belirtilen durumlar dışında, tarafımızdan gizli tutulacaktır.

Anketler ve Gerilbildirim

İsteğe bağlı anketlere katılmanız veya geri bildirim vermeniz Wikimedia Siteleri'ni geliştirmemize yardım eder. Her bir anket ve istediğimiz geribildirimler farklı amaçlar için kullanılacağından size anketi verdiğiniz veya sizden geribildirim istediğimizde yanıtlarınızı ve verdiğiniz kişisel bilgiyi nasıl kullanmayı planladığımızı size açıklayacağız. Eğer anket veya geribildirim sonuçlarını nasıl kullanmayı planladığımız konusunda endişeleriniz varsa anketi yanıtlamak veya geribildirim vermek zorunda değilsiniz.

Konum Bilgisi

GPS & diğer yer belirleme teknolojileri

Sağladığımız bazı özellikler, bulunduğunuz bölgeyi bilirsek daha iyi çalışır. Fakat bazı özelliklerin size erişmesi için coğrafi konum araçlarını kullanmamızı isteyip istememeniz tamamen size kalmıştır. Eğer onay verirseniz GPS'i (ve yer belirlemede sıklıkla kullanılan diğer teknolojileri) size uygun içerik göstermek üzere kullanabiliriz. Bu teknolojilerin sağladığı bilgi bu Politika'ya uygun durumlar dışına gizli kalacaktır. Bu teknolojileri nasıl kullandığımıza dair FAQ sayfamızdaki örnekler listesini kontrol ederek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Metaveri

Kimi zaman cihazınızdan konum bilgisini otomatik olarak alabiliriz. Örneğin; Wikimedia Commons'a mobil uygulama ile bir fotoğraf yüklemek isterseniz fotoğrafın çekildiği yer ve zaman gibi metaveriyi otomatik olarak cihazınızdan alabiliriz. Lütfen biliniz ki yukarıda açıklanan GPS sinyalleri ile toplanan bilgiden farklı olarak mobil cihazınızdaki varsayılan ayar genelde Wikimedia Sitelerini yüklediğiniz fotoğraf veya videonuzun metaverisini içerir. Eğer yükleme yaptığınızda metaverinin bize gönderilmesini ve kamuya açık olmasını istemiyorsanız lütfen cihazınızın ayarlarını değiştirin.

IP Adresleri

Son olarak herhangi bir Wikimedia Sitesini ziyaretinizde İnternete erişim için kullandığınız cihazın (veya proxy sunucunuzun) IP adresini otomatik olarak alırız. Bu Politikada belirtilen durumlar dışında IP adresinizi gizli tutarız. Örneğin, eğer oturum açmadan bir katkı yaparsanız o zamanki IP adresiniz açık ve daimi olarak kaydedilecektir. Eğer Wikimedia Sitelerini mobil cihazınızla ziyaret etmekteyseniz IP adresinizi hizmet sağlayıcılara belli alanlardaki kullanım hacmine ilişkin anonim veya kümelenmiş veri saplamak için kullanırız.

WMF share.png Paylaşım

Ne zaman bilginizi paylaşabiliriz?

İzin vermeniz halinde

Eğer onaylarsanız, sizinle özel bir amaç için bilgi paylaşabiliriz. Şuradaki örnek listemizde daha çok bilgi bulabilirsiniz.

Yasal Nedenlerle

Geçerli ve yasal yaptırımı olan celp, mahkeme emri, yasa veya yönetmelik ya da başka adli veya idari emir nedeniyle gerekli olduğuna makul olarak inanmanız halinde bilginize erişebilir, onu koruyabilir veya açıklayabiliriz. Bununla birlikte bir kullanıcının bilgisinin açıklanmasına dair böylesi bir talebin hukuken geçersiz veya hukuk sistemini istismar edici olduğunu ve etkilenen kullanıcının bilgisinin açıklanmasına kendisinin karşı çıkmaya istekli olmadığını düşünmemiz halinde, bu konuda elimizden geldiği kadar mücadele edeceğiz. Eğer mümkünse sizi, kişisel bilginizi bir yasal talep üzerine açıklamadan önce e-posta yoluyla en az 10 takvim günü öncesinden uyarmaya kararlıyız. Ne var ki, ancak eğer sizinle iletişime geçmemiz hukuken kısıtlanmadıysa; bu isteğin açıklanması ile ortaya çıkan veya artan hayati veya bedensel bütünlüğe yönelik bir tehdit olmadığı sürece ve bize bir e-posta adresi vermişseniz size bildirim sağlayabiliriz.

Bu Gizlilik Politikası'ndaki hiçbir şey üçüncü bir tarafın talebi ile (gerek sivil, gerek cezai ya da resmi olsun) bilginizi açıklamaya yönelik herhangi bir yasal itirazı veya savunmayı kısıtlamayı amaçlamamaktadır. Eğer sizinle ilişkin böylesi bir talep varsa hemen bir yasal danışmanın tavsiyesini almanızı öneririz.

Daha fazla bilgi için Celp FAQ sayfasına bakınız.

Kuruluşun El Değiştirmesi Halinde (Gerçekten Çok Düşük ihtimal)

Son derece düşük bir olasılık olan Vakfın sahipliğinin kısmen veya tamamen el değiştirmesi veya bir yeni oluşuma gidilmesi halinde (birleşme, konsolidasyon veya satın alma gibi) kişisel bilginizi, bu Politika'da belirtilen durumlar haricinde gizli tutacağız ve sizi kişisel bilginizin aktarılması veya başka bir gizlilik politikasına tabi olmaya başlamasından en az otuz (30) gün önceden Wikimedia Siteleri yoluyla ve WikimediaAnnounce-L veya benzer bir posta listesi yoluyla bilgilendireceğiz.

Sizi, Kendimizi ve Başkalarını korumak maksadıyla

Bizim veya aşağıda açıklanan belli idari haklara sahip belirli kullanıcıların Kullanım Şartlarımızın, bu Gizlilik Politikasının veya Vakfın ya da diğer topluluk-tabanlı politikaların olası ihlallerinin icra edilmesi veya soruşturulması için makul gerekliliğine inanmamız halinde kişisel bilginizi paylaşma gereği duyabilir. Ayrıca yasal tehdit ve işlemleri soruşturmak ve kendimizi savunmak için bilgiye erişme ve onu paylaşmaya gerek duyabiliriz.

Wikimedia Siteleri politikaların çoğunu yazan ve kendi aralarından bazı idari haklara sahip kişiler seçen kullanıcılarla işbirliği yapar. Bu haklar, diğer kullanıcıların son katkı ve hareketlerine ilişkin diğer hallerde umuma açık olmayan sınırlı miktarda bilgiye erişimi içerebilir. Bu erişimi vandalizm ve istismardan korunmaya, diğer kullanıcılara karşı taciz ile mücadeleye ve genel anlamda Wikimedia Sitelerindeki rahatsız edici davranışı asgariye indirmeye yardım için kullanırlar. Kullanıcılar tarafından seçilmiş bu idari grupların, kendi gizlilik yönergeleri olsa da bizim Umumi olmayan-bilgiye Erişim Politikamıza uymayı kabul etmiş olmaları gerekir. Kullanıcılar tarafından seçilmiş bu idari grupların diğer kullanıcılara karşı sorumlulukları denetim ve dengeye tabidir: kullanıcılar topluluk-güdümlü bir süreçle seçilir ve işlemlerinin loglanmış geçmişi yoluyla diğerleri tarafından denetlenir. Ne var ki, bu kullanıcıların hukuki isimleri Wikimedia Vakfı tarafından bilinmez.

Umuyoruz bu hiç bir zaman olmaz ama eğer bir kişinin ciddi bedensel incinmesi veya ölümünü hemen önlemek veya kuruluşumuzu, çalışanları, üstleniciler, kullanıcıları ya da halkı korumak için şart olduğunu makul olarak düşünmemiz halinde kişisel bilginizi açıklayabiliriz. Ayrıca olası spam, malware, dolandırıcılık, istismar, yasal olmayan eylemi güvenlik veya teknik meseleleri tespit etmek, önlemek veya başka başka şekilde değerlendirmek ve çözmek için gerekli olduğunu makul olarak düşünmemiz halinde kişisel bilginizi açıklayabiliriz. Daha fazla bilgi için FAQ sayfamıza bakınız.

Servis Sağlayıcılarımıza

Ne kadar çalışsak da her şeyi biz yapamayız. Bu nedenle bazen siz ve diğer kullanıcılar için Wikimedia Sitelerini yönetmek veya geliştirmek için üçüncü taraf hizmet sağlayıcılar veya üstlenicilerin yardımını alırız. Bu hizmet sağlayıcı ve üstlenicilere hizmetlerini bize verebilmeleri veya onların araç ve hizmetlerini kullanabilmemiz için gerektiğinde kişisel bilginize erişim verebiliriz. Bu hizmet sağlayıcıların bilginize bu Politika'nın ilkelerine uygun veya en az bu Politika kadar koruyucu davranmalarını sağlayan gizlilik sözleşmeleri gibi bazı yükümlülükler koyarız. (FAQ sayfamızdaki örnek listesine bakınız)

Anlamak ve Denemek

Wikimedia Sitelerini güçlendiren açık-kaynak yazılım, onu geliştirmek ve değiştirmek üzere kod yazmak ve test etmek için zaman harcayan gönüllü yazılım geliştiricilerin katkılarına bağlıdır. İşlerini kolaylaştırmak için bazı yazılımcılara kişisel bigilerinizi içeren sistemlere sınırlı erişim verebiliriz, fakat yalnızca eğer Wikimedia Sitelerine katkıları ve onları geliştirme için makul olarak şart olduğu takdirde.

Benzer şekilde kişisel olmaya veya kümelenmiş bilgiyi araştırmacılar, bilim insanları, akademisyenler ve Wikimedia Sitelerini incelemek isteyen diğer üçüncü taraflarla paylaşabilriz. Bu bilginin paylaşımı kullanımı, gösterimi ve demografik istatistikler ile örüntüleri anlamalarına yarar. Bulgularını bizimle ve kullanıcılarla paylaşabilirler ve böylece hepimiz Wikimedia Sitelerini daha iyi anlayıp geliştirebiliriz.

Üçüncü taraf yazılımcı ve araştırmacılara kişisel bilgiye erişim sağladığımızda makul bazı teknik ve akdi önlemler gibi yükümlülükler koyarız ki bu hizmet sağlayıcılar bilginize bu Politika'nın ilkelerin ve talimatlarımıza uygun davransınlar. Bu yazılımcılar ve araştırmacılar daha sonra çalışmalarını veya bulgularını yayınlayacak olurlarsa, onlardan kişisel bilginizi açıklamalarını isteriz. Lütfen şu noktayı dikkate alınız: Yazılımcılar ve araştırmacılara koyduğumuz tüm bu yükümlülüklere rağmen ne sözleşmemize uyacaklarını ne de projelerini düzenli olarak izleyip takip edeceğimizi garanti ediyoruz. (Yeniden tanımlama politikamız hakkında daha fazla bilgiyi FAQ sayfamızda bulabilirsiniz.)

Kendiniz kamuya açıkladığınız için

Wikimedia Sitelerine eklediğiniz her bilgi kamuya açıktır. Örneğin, tartışma sayfasına posta adresinizi koyarsanız, kamuya açıktır ve bu Politika kapsamında korunmamaktadır. Ve eğer kaydolmadan veya hesabınızı açmadan değişiklik yaparsanız IP adresiniz açık olarak görülecektir. Kişisel bilginizi kullanıcı sayfanızda veya başka bir yerde açıklamadan önce lütfen arzuladığınız anonimlik düzeyi üzerinde iyice düşününüz.

WMF safe.png Koruma

Bilginizi Nasıl Koruyoruz?

Bilginizi yetkisiz erişim, kullanım veya ifşadan korumak için çabalıyoruz. Sistemlerimizi ve kişisel bilginizi korumak üzere tasarlanmış bir dizi fiziksel ve teknik önlem, politika ve prosedür (örneğin erişim kontrol prosedürleri, ağ güvenlik duvarı ve fiziksel güvenlik gibi) kullanıyoruz. Maalesef tamamen güvenli veri aktarım veya depolama diye bir şey yoktur, bu nedenle güvenliğimizin (teknik ayarlar veya politika ve prosedürlerimizin çiğnenmesi yoluyla) kırılmayacağını garanti edemeyiz.

Verinizi Ne Kadar Süreyle Saklıyoruz?

Sizden kişisel bilgi aldığımızda Wikimedia Siteleri'nin bakımı, anlaşılması ve geliştirilmesi ile ve ve geçerli ABD yasaları altındaki yükümlüklerimizle bağlantılı mümkün olan en kısa süre için saklarız. Kişisel olmayan bilgi süresiz olarak tutulabilir (FAQ sayfalarımızdaki örnek listesine bakınız).

Belli bilgilerin süresiz olarak saklanıp gösterildiğini lütfen unutmayınız; örneğin IP adresiniz (eğer oturum açmadan değişiklik yaparsanız) ve Wikimedia Sitelerine yaptığınız kamuya açık katkılar gibi.

WMF sign.png Önemli Bilgi

Wikimedia Vakfı ve diğer kullanıcıların korunması için, bu Gizlilik Sözleşmesi'ni kabul etmiyorsanız, Wikimedia Sitelerini kullanmayabilirsiniz.

Vakıf Nerede ve Bunun Benim için Anlamı Ne?

Wikimedia Vakıf San Fransisko, Kaliforniya'da kurulu kâr amacı-gütmeyen bir vakıftır; sunucu ve veri merkezleri ABD'dir. Eğer Wikimedia Sitelerini kullanmaya karar verirseniz ister ABD'de, ister ABD dışında olun, bilginizin ABD'de bu Gizlilik Politikasında açıklandığı şekilde toplanmasına, aktarılmasına, depolanmasına, işlenmesine, açıklanmasına ve diğer kullanımlarına izin veriyorsunuz. Ayrıca bilginizin ABD'den dışarı, daha farklı veya ülkenizdekinden daha az sıkı veri koruma yasaları olan diğer ülkelere tarafımızdan aktarılmasına da onay veriyorsunuz.

DNT (İzlenmek İstemiyorum) sinyallerine Yanıtımız

Üçüncü taraflarla umumi-olmayan bilginin paylaşılmaması konusunda sıkıca kararlıyız. Özellikle ziyaret etmediğiniz üçüncü taraf web sitelerinin (analitik hizmetleri, reklam ağları ve sosyal platformlar dahil) izlemesine izin vermiyoruz ve bilginizi hiç bir üçüncü tarafla pazarlama maksatlı paylaşmıyoruz. Bu Politika kapsamında bilginizi sadece belli durumlarda paylaşırız; bu konuda daha fazla bilgiyi bu politikanın “Bilginizi Ne Zaman Paylaşırız” bölümünde bulabilirsiniz.

Bütün kullanıcıları bu şekilde koruduğumuzdan, davranışımızı bir web tarayıcının "İzlenmek İstemiyorum" sinyaline göre değiştirmeyiz.

İzlenmek İstemiyorum (DNT) sinyalleri ve bu konuyu nasıl hallettiğimize dair daha fazla için lütfen FAQ sayfamızı ziyaret ediniz.

Bu Gizlilik Politikasındaki Değişiklikler

Zaman içinde doğal olarak değişimler yaşandığından ve Gizlilik Politikamızın uygulamalarımızı ve yasayı tam olarak yansıtmasını istediğimizden, bu Gizlilik Politikası'nı zaman zaman değiştirmek gerekebilir. Bunu yapma hakkımızı aşağıdaki şekilde olmak kaydıyla saklı tutuyoruz:

 • Önemli değişiklikler olması durumunda önerilen değişiklikleri kullanıcılarımıza en az üç (3) dilde (kendi takdirimizle seçilmiş) en az otuz (30) gün süren kamu görüşü döneminde sunacağız. Bir kamu görüşü döneminin başlamasından önce bu değişiklikler ve görüş bildirme imkanını Wikimedia Siteleri ve WikimediaAnnounce-L veya benzer bir posta listesi yoluyla duyuracağız.
 • Gramer düzeltmeleri, idari veya yasal değişiklikler ya da net olmayan ifadelerin düzeltilmesi gibi ufak değişikliklerde değişikliği yayınlayacak ve eğer mümkünse üç (3) takvim günü öncesinden WikimediaAnnounce-L veya benzer posta listesi yoluyla duyuracağız.

Gizlilik Politikamızın en güncel versiyonunu incelemenizi rica ediyoruz. Bu Gizlilik Politikası yürürlüğe girdikten sonra Wikimeda Sitelerini kullanmaya devam etmeniz bu Gizlilik Politikasının tarafınızdan kabulünü ifade eder. Yukarıda açıklanan şekilde bildirimin ardından bu Gizlilik Politikası'nın herhangi bir daha sonraki sürümünün yürürlüğe girmesinden sonra Wikimedia Sitelerini kullanmaya devam etmeniz Gizlilik Politikasının o versiyonunun tarafınızdan kabulünü ifade eder.

Bize Ulaşın

Eğer bu gizlilik politikasıyla veya bu gizlilik politikası aracılığıyla toplanmış bilginiz ile ilgili sorularınız, önerileriniz olursa lütfen buraya e-posta gönderin privacy@wikimedia.org ya da bize doğrudan buradan ulaşın.

Teşekkür ederiz!

Gizlilik Politikamızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Wikimedia Sitelerini kullanmaktan hoşlandığınızı umuyoruz ve dünyadaki en geniş özgür bilgi kaynağını oluşturma, sürdürme ve sürekli geliştirmeye katkılarınızı takdir ediyoruz.

Lütfen bu Gizlilik Politikasının orijinal İngilizce versiyonu ve bir çevirisi arasında anlam veya yorum farklılıkları olması halinde orijinal İngilizce versiyonunun öncelikli olduğunu dikkate alınız.

gizlilikle ilgili sayfalar