אסטרטגיה/תנועת ויקימדיה/2017/עדכונים/12 במאי 2017 - עדכון מס' 16 לגבי התהליך האסטרטגי של תנועת ויקימדיה

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

הודעה מקתרין מאהר

"הודעה זו, "May 12: Update on Wikimedia movement strategy process (#16)", נשלחה על ידי קתרין מאהר ב-12 במאי 2017."

היי כולם!

סיכום: המעגל השני של הדיונים נפתח במטא-ויקי ובוויקי המקומית שלכם!

צוות הליבה וקבוצות העבודה השלימו את סקירתן של למעלה מ-1,800 הצהרות נושאיות שקיבלנו במהלך המעגל הראשון. הם זיהו חמישה נושאים זהים שהועלו במסגרת כל הדיונים - כאשר כל נושא מלווה בקבוצה של נושאי-משנה. חשוב להבהיר, אלו אינם הנושאים הסופיים! מדובר רק בטיוטה ראשונית של מושגי הליבה. נושאים אלו ימשיכו להתגבש במהלך השיחות העתידיות.

החל משבוע זה, אתם מוזמנים להצטרף לדיונים המקוונים והלא-מקוונים המתייחסים לאותם חמשת הנושאים. מעגל הדיונים הנוכחי יתנהל החל מהיום ועד ל-12 ביוני. אתם יכולים לדון בכמה נושאים שתרצו; אנחנו מבקשים מכם לבחור את הנושאים שחשובים מבחינתכם במיוחד (או אלו שאתם מתנגדים אליהם במיוחד).

ביחס לכל נושא, אנו שואלים חמש שאלות כדי להבין את ההשפעה של נושאים פוטנציאליים אלו, ואת הצעדים בהם נצטרך לנקוט. על מנת להצליח בכל יוזמה אסטרטגית שהיא, עלינו לא רק להצהיר כיצד נפעל, אלא גם כיצד לא נפעל! אנו גם מבקשים מכם לצרף נתונים רלוונטיים במידת האפשר, ובטוחים כי תשתתפו בדיון באופן הגון ומכובד.

לכל נושא יש דף במטא-ויקי עם מידע נוסף אודותיו, אשר מסביר כיצד להשתתף בדיון לגבי נושא זה. להלן חמשת הנושאים העיקריים, וכן תיאור קצר אודותם:

קהילה רחבה ומשגשגת

עד לשנת 2030, תרבות המתנדבים של ויקימדיה תהיה מהנה, מתגמלת, ומסבירת פנים הן כלפי עורכים ותיקים, והן כלפי עורכים חדשים. אנו נקדם בברכה מתנדבים חדשים לתנועה שלנו, ונדריך אותם על מנת להבטיח שהם יזכו בחוויה טובה, וימשיכו להתנדב במסגרת הפרויקטים. אנשים ממגוון רקעים שונים ירגישו כחלק ממערכת משולבת של קבוצות וארגונים ייחודיים, אשר מחזקים את קשריהם זה עם זה. כתוצאה מכך, התנועה שלנו תגדל הן בהיקף והן באופי, כאשר במקביל, הפרויקטים שלנו יפרחו כתוצאה מהקהילה המשגשגת שאנו מטפחים יחד.

העידן הטכנולוגי

עד לשנת 2030, תנועת ויקימדיה תשתף פעולה עם מכונות בעלות כושר למידה על מנת לעזור למתנדבים שלנו להיות הרבה יותר יצירתיים ופרודוקטיביים. אנו נשתמש בכושר חיזוי ובעיצוב על מנת להפוך את הידע לנגיש יותר וקל לשימוש באמצעות ממשקים מתוחכמים וידידותיים חדשים. המתנדבים יעשו שימוש בכלי תרגום על מנת להעמיק את האיכות והכמות של התוכן בשפות נוספות - בקצב וברמה מוגברים. אנחנו נציג ידע בפורמטים מובנים ואינטראקטיביים, המשפרים ומשקפים את האופן שבו אנשים לומדים ועורכים - מעבר לדפדפן האינטרנט, לאפליקציה ולפורמט האנציקלופדי. אנו נאמץ חדשנות טכנולוגית כאמצעי היעיל ביותר לקראת הגשמת החזון שלנו.

תנועה גלובלית אמיתית

תנועת ויקימדיה תפנה את תשומת הלב למקומות בעולם שלא זכו להצלחה במהלך 15 השנים האחרונות. אנו נרחיב את המודעות של ויקימדיה, ונהפוך אותה לשימושית יותר לאנשים. אנו נתגבר על המחסומים בדרך לידע נגיש, כך שיותר אנשים יוכלו להשתתף ולשתף באופן חופשי בפרויקטי ויקימדיה. אנו נתמוך בקהילות בחלקים לא מפותחים של העולם, וניצור מקום עבור סוגים חדשים של עריכות וציטוטים אשר משתלבים במסורות הידע הגלובליות. עד שנת 2030, נהפוך לתנועה גלובלית אמיתית.

מקור הידע האמין ביותר

עד לשנת 2030, הפרויקטים של ויקימדיה ייחשבו למקור הידע המהימן, האיכותי, הנייטרלי והעדכני ביותר בעולם. אנו נשמור על הדיוק והמהימנות של התוכן שלנו באמצעות אימוץ מקורות משניים איכותיים, ותמיכה בקיומם של מקורות מהימנים בחברה. אנו נשפר את ההבנה הציבורית ביחס לתהליכים שמבטיחים את המהימנות של ויקימדיה, ואנו נזמין מומחים להצטרף אלינו ולשתף את הידע שלהם. אנו נציג את המידע הרלוונטי ביותר לאנשים, מתי והיכן שהם זקוקים לו. אנו נרחיב את עומק הידע הקיים, תוך שמירה על הסטנדרטים שלנו ביחס לידע אמין, נייטרלי ומקיף.

השתלבות במערך הידע הגלובלי

עד לשנת 2030, תנועת ויקימדיה תשפר בצורה דרמטית את האיכות, הגיוון והזמינות הגלובלית של הידע החופשי, על ידי עבודה עם מוסדות וארגונים מגוונים המשתפים פעולה למען ידע חופשי לכל. התוכן של ויקימדיה, הטכנולוגיה והקהילות ישתלבו בתחום הלמידה הפורמלית והבלתי-פורמלית ברחבי העולם, בשיתוף עם המוסדות המובילים בעולם בתחום החינוך, האמנויות, הבידור, החברה האזרחית, הממשלה, המדע והטכנולוגיה. באמצעות שותפויות אסטרטגיות ברחבי התנועה שלנו, אנו נבנה דור חדש ומגוון של ספקי וצרכני ידע, אשר ייצור ויתחזק גוף הולך וגדל של ידע נגיש צורה חופשית. אנו נהפוך את ויקימדיה לחלק בלתי נפרד ממערך הידע הגלובלי.

בפורטל האסטרטגיה של התנועה במטא-ויקי, תוכלו למצוא מידע נוסף על כל אחד מהנושאים האלו, על הדיונים אודותיהם, וכיצד ניתן להשתתף בהם.

כמו כן, בשלב זה אנו משקיעים מאמצים על מנת לקבל משוב מאנשים שאינם מעורבים כרגע בוויקימדיה - וייתכן שאין להם אף גישה לאינטרנט. אנו נסכם את האופן שבו אנו אוספים מידע זה, ואת נקודות המבט עצמן, ונשתף את המידע על גבי מטא-ויקי, בשעה שהוא יהפוך לזמין.

עוד דבר נוסף - אני מקווה שאתם כבר מודעים לכך שאנחנו נמצאים בימים האחרונים של תהליך הבחירות לחבר הנאמנים של קרן ויקימדיה!

אם אתם זכאים להצביע ועדיין לא עשיתם זאת, אנא שקלו לעשות זאת לפני תום ההצבעה ב-23:59 (UTC) ביום ראשון, 14 במאי 2017. אתם יכולים למצוא מידע נוסף על המועמדים וכיצד להצביע במטא-ויקי. תודה!

مع أطيب التحيات (תרגום מערבית: ”כל טוב”)
קתרין