Wikimedia CEE Spring 2017

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia CEE Spring 2017 and the translation is 93% complete.
Outdated translations are marked like this.

Wikimedia CEE Spring 2017, Orta ve Doğu Avrupa iş birliği ile bölgedeki her Vikipedi'de bölgedeki tüm ülkeler hakkında maddeler oluşturmayı desteklemek amacıyla ona katılan Wikimedia kullanıcıları ve Vikipedistler tarafından, her yıl düzenlenen bir etkinliktir.

Yakın geçmişte CEE bölgesi, anlaşmazlıklar, çatışmalar ve hayal kırıklıklarıyla dolu birçok Bahar yaşadı (örneğin, Prag Baharı'nı tersine döndürmek için Nisan 1969'da Dubček'in görevinde alınması, 1988 Baharı'nda Dağlık Karabağ bölgesinde çatışmaların şiddetlenmesi, Mart 1992'de Transdinyester sorununun yoğunlaşması, Nisan 1992'de Saraybosna Kuşatması'nın başlaması ve son olarak Donbas Savaşı'nın başlangıcı olan 2014 Baharı).

Wikimedia CEE Spring tarih, kültür ve geleneklerle ilgili bilgileri toplamak ve yaymak için yerel serbest bilgi güçlerini birleştirmeyi ve karşılıklı tanıma ile anlayışı desteklemek ve CEE bölgesi hakkındaki serbest bilginin hem niceliğini hem de niteliğini küresel çapta arttırmak için bölgenin her köşesinden insanları bir araya getirmeyi amaçlamaktadır.

Etkinlik geleneksel olarak 21 Mart'tan 31 Mayıs'a kadar gerçekleşir. Bu zaman aralığı boyunca bölgedeki tüm Vikipedilerde ve bölge dışındaki birçoğunda, tarih, kültür ve bölgenin her bir katılımcı ülkesinden kayda değer insanlar gibi çeşitli kategorilerde madde oluşturmaya ve önemli derecede geliştirmeye odaklanan bireysel madde yarışması yapılcaktır. Madde konuları hakkında daha fazla bilgi için lütfen madde listelerini içeren sayfaları inceleyiniz.

Yerel yarışmalar, yerel takımlar tarafından düzenlenir ve yarışma her toplulukta yerel bağlam ele alınarak hafif farklı bir görüntü kazanacaktır. Yerel koordinatörlerin iletişim bilgileri, iletişim sayfasında bulunabilir. Son iki etkinlikte, farklı topluluklardan gönüllü düzenleyicilerin, yarışmanın sonuna kadar gerekli görevleri yerine getirdiği görülmüştür. Yerel takımlar ülkeleri hakkında mümkün olan tüm dillerde görmek istedikleri maddelerin listesini sunar ve diğer ülkelerden düzenleyiciler bu maddeleri oluşturabilir ve büyük oranda geliştirebilirler; bunun yanında katılımcılar, bölgedeki diğer katılımcı ülkelerle bağlantılı herhangi bir konuda yazabilirler.

Ne kadar çok katılımcı, o kadar iyidir. Bahar boyunca katılan yeni ülkeler olursa, yerel düzenleyiciler görevler listesi üzerinde çalışır - ve eğlence başlar!

Uluslararası düzenleyiciler

Ad Kullanıcı adı Ülke Mensubiyet
Nikola Kalchev Лорд Бъмбъри Bulgaria Wikimedians of Bulgaria User Group
Алиса Селезньова Bulgaria Wikimedians of Bulgaria User Group
Mārtiņš Bruņenieks Papuass Latvia Wikimedians of Latvia User Group
Philip Kopetzky Philip Kopetzky Austria Wikimedia Österreich
Natalia Szafran-Kozakowska Magalia Poland Wikimedia Polska
Vira Motorko Ата Ukraine Wikimedia Ukraine
Bohdan Melnychuk Base Ukraine Wikimedia Ukraine
Liam Wyatt Wittylama Australia Europeana Liaison

Blog ve sosyal medya