Річний план Фонду Вікімедіа/2024-2025/Зовнішні тенденції

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2024-2025/External Trends and the translation is 100% complete.

Щороку Фонд Вікімедіа ділиться переліком зовнішніх тенденцій, які спонукають нас поглянути назовні і запитати: «Що зараз потрібно від нас, як від Руху, світові?». Аналіз тенденцій вимагає від нас довгострокового погляду, а також уважного відстеження та моніторингу того, що є найважливішим для наших проєктів, навіть якщо ми можемо мати різні погляди на те, як найкраще реагувати на них. З огляду на наше дедалі складніше та швидкозмінне середовище, це не вичерпний перелік загроз і можливостей, що постають перед рухом Вікімедіа, а радше кілька найактуальніших питань, які, на нашу думку, зараз стоять перед нами і які ми відстежуємо з 2020 року:

  1. Пошук: Споживачі завалені інформацією і хочуть, щоб її узагальнювали люди, яким вони довіряють
  2. Вміст: Дописувачі мають багато корисних та ефективних способів ділитися знаннями онлайн
  3. Дезінформація: Правдивість вмісту оскаржується частіше, ніж будь-коли раніше, а ШІ буде використовуватися як зброя
  4. Регулювання: Створює виклики, загрози та можливості, які є різними залежно від юрисдикції

Цього року ми розділили тенденції у сфері пошуку та вмісту на дві категорії: зміни у вподобаннях споживачів, які впливають на пошук і виявлення знань в онлайні, та зміни, що впливають на мотивацію авторів у тому, де і як можна ділитися знаннями.

Тенденція 1 - Пошук

Споживачі завалені інформацією і хочуть, щоб її узагальнювали люди, яким вони довіряють

Продовжує зростати те, що покоління Z і молодші міленіали надають перевагу стислій, узагальненій інформації від «автентичних» особистостей. Більше платформ пропонують таку інформацію, ніж будь-коли раніше (наприклад, Bluesky, Twitter/X, Substack, TikTok). TikTok продовжує домінувати, зростаючи в глобальному використанні й пропонуючи більше можливостей для пошуку. Пошукові системи випробовують нові пропозиції зі штучним інтелектом, щоб залишатися конкурентоспроможними, але успіх цих функцій все ще непевний.

Персоналізовані, алгоритмічно керовані знання зростають. У минулорічному дослідженні зовнішніх тенденцій ми помітили, що користувачі схиляються до застосунків, які обслуговують багатий медіавміст, такий як відео та аудіо. Цього року ми бачимо, що все більше людей вважають за краще отримувати інформацію із застосунків, які пропонують не просто багатий медіавміст, а високо персоналізований, алгоритмічно керований вміст у різноманітних розважальних, зручних для споживання форматах. Споживачі шукають харизматичних однодумців, які поділяють їхню точку зору, щоб узагальнювати та курувати знання.

Знання з об'єктивних джерел (наприклад, пошук у мережі) перебувають у постійному русі. Щоб підтримувати інтерес користувачів, пошукові системи випускають нові функції пошуку за допомогою штучного інтелекту, які узагальнюють результати. Вони можуть стати новою парадигмою веб-пошуку, що суттєво вплине на трафік вмісту видавців, або ж так і не прижитися. Більшість користувачів поки що не використовують штучний інтелект як заміну веб-пошуку (хоча деякі опитування показують, що молода аудиторія більше довіряє ChatGPT, ніж Google).

Тенденція 2 - Вміст

Дописувачі мають багато корисних, ефективних способів ділитися знаннями онлайн

Онлайн-платформи активно залучають як експертів, так і аматорів для створення більшої кількості вмісту, в тому числі й вмісту знань. Дописувачі мають багато варіантів, як і де ділитися знаннями з мільйонами споживачів, отримуючи при цьому фінансову та особисту винагороду.

Ділитися знаннями стало простіше і цікавіше, ніж будь-коли раніше. Нові інструменти для створення вмісту в соціальних мережах, такі як інструменти для виробництва відео- та аудіоматеріалів і генеративний штучний інтелект, які раніше були доступні лише професіоналам, тепер доступні будь-кому. Нові типи медіа — короткі відео, подкасти, меми, вірусні тренди тощо — дають змогу для більшої творчості та слугують різним способам навчання.

Обмін знаннями є більш корисним і потужним, ніж будь-коли раніше. Автори вмісту в соціальних мережах мають значні фінансові стимули завдяки прямим платежам і спонсорству брендів, соціальні стимули завдяки залученню аудиторії (вподобайки, коментарі, підписки), а також можуть швидко і безпосередньо охопити величезну аудиторію, формуючи наратив для мільйонних і мільярдних аудиторій у всьому світі.

Тенденція 3 - Дезінформація

Правдивість вмісту оскаржується частіше, ніж будь-коли раніше, а ШІ буде використовуватися як зброя

Інформаційна війна посилиться, а довіра до інституцій ще більше підірветься у 2024 році, який стане роком найбільших виборів у світовій історії. Висока конкуренція на виборах у поєднанні з поширенням тривалих геополітичних конфліктів спонукатиме політичних кандидатів, уряди та інших використовувати дезінформацію в онлайні, щоб вплинути на результати виборів і змінити світову громадську думку щодо військових конфліктів і соціальних рухів.

Зростають загрози правам людини. Фізичні та юридичні загрози волонтерам і персоналу, які борються з дезінформацією, продовжують зростати. Звинувачення в упередженості та бездіяльності з боку тих, чиї бажані наративи не переважають у Вікіпедії, можуть заохочуватися і посилюватися постачальниками дезінформації.

Генеративний ШІ приносить нові виклики, але також і можливості. Уряди перебувають під тиском необхідності встановлення контролю, оскільки генеративний ШІ підживлює моральну паніку. Потенційна цінність вмісту Вікімедіа, керованого людьми, у світі генеративного ШІ є значною, але для того, щоб залишатися актуальними, ми повинні подолати загрози для нашого вмісту та цілісності спільноти, з якими стикаємося.

Тенденція 4 - Регулювання

Регулювання створює виклики, загрози та можливості, які відрізняються залежно від юрисдикції

Завдяки новому регулюванню платформ в ЄС і Великобританії ми стикаємося з безпрецедентними вимогами до дотримання законодавства, особливо в питаннях безпеки дітей і відповідального використання ШІ. Припинення екзистенційно шкідливого правозастосування — особливо задля безпеки дітей — вимагає підвищення обізнаності політиків про нашу модель.

У важливих юрисдикціях закон використовують як зброю. Недобросовісні судові позови від людей, яким не подобається перевірена інформація, що з'являється на сторінках Вікіпедії, мають успіх у деяких європейських країнах. Деякі чинні лідери зловживають своїми повноваженнями, щоб змусити замовкнути й залякати політичних опонентів.

Деякі політики зацікавлені в тому, як Вікімедіа просуває суспільні інтереси та сталий розвиток. У Європейському Союзі деякі політики вважають Вікіпедію цифровою громадською інфраструктурою, що заслуговує на підтримку і стає зразковою платформою для використання технологій для просування суспільного блага без невиправданого регуляторного тягаря. Органи ООН запитують, як наші проєкти можуть сприяти досягненню Цілей сталого розвитку.