Jump to content

Wikimedia Vakfı seçimleri/2021/2021-09-07/2021 Seçim Sonuçları

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/2021-09-07/2021 Election Results and the translation is 100% complete.

Seçim 31 Ağustos 2021 tarihinde sona erdi. Daha fazla oy kabul edilmeyecektir.
Kesin sonuçlar sonuç gününde açıklandı. Lütfen seçimlerin analiz sonrası sayfasında 2021 seçimleriyle ilgili herhangi bir geri bildirim göndermeyi düşünün.

2021 Heyet Seçimleri
Anasayfa
Adaylar
Oylama bilgisi
Devredilebilir Tek Oy
Sonuçlar
Tartışmalar
SSS
Sorular
Organizasyon
Çeviri
Belgeleme
Bu kutu: gör · tartış · düzenle

Katılımın en fazla olduğu Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti seçimleri sonuçları

2021 heyet seçimlerine katılan herkese çok teşekkür ederiz. Seçim Komitesi, dört yeni mütesellimin atanması için 2021 Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti seçimlerinde kullanılan oyları değerlendirdi. 214 projeden 6,873 kişi oy kullandı ve bir rekor kırıldı. En çok oyu aşağıdaki dört aday aldı:

  1. Rosie Stephenson-Goodknight
  2. Victoria Doronina
  3. Dariusz Jemielniak
  4. Lorenzo Losa

Heyetin ataması bekleniyor

Bu adaylar topluluk tarafından sıralandılar ama henüz Mütevelli Heyeti tarafından atanmadılar. Başarılı bir geçmiş araştırmasından geçmeleri ve yönergelere göre belirlenen yeterlikleri karşılamaları gerekiyor. Adayların ikamet ettiği ülkeye göre bu süreç biraz uzun sürebilir. Heyetin yeni mütevellileri ataması için bu ay sonuna doğru geçici bir tarih belirlendi. Heyet ayrıca üyelikten ayrılan mütevellilerin yumuşak geçişini sağlamak için bir uzatma süresini de onayladı.

Tüm adaylara teşekkürler

Katılan tüm adaylara teşekkür ediyoruz. Yarısından fazlası Kuzey Amerika ve Batı Avrupa dışındaki bölgelerden olmak üzere 19 aday ile, aday sayısı ve bölgesel çeşitlilik anlamında bir rekor kırdılar. Bu seçimlerde ilk kez Devredilebilir Tek Oy yöntemi kullanıldı. Bu sistemde oy sayısı ya da destek oranı gösterilmiyor. Onun yerine, adayların hangi turda elendiği gösteriliyor. Adayların matematiksel olarak elendiği sırayı belgeleyen detaylı sonuçları Meta üzerinden inceleyebilirsiniz.

Tüm seçim gönüllülerine teşekkürler

Mütevelli Heyeti, heyetteki çeşitliliğin artırılmasının önemi üzerinde durdu. 61 dilde, birçok gönüllü seçim kampanyasını yürüten kolaylaştırıcılar tarafından desteklendi. Heyet seçimleri hakkında elliden fazla dilde birçok tartışma düzenlediler ve seçimlerin her noktasında topluluk üyelerini seçimlerde yer almaya teşvik ettiler.

İstatistikler

2021 Mütevelli Heyeti seçimleri bazı alanlarda yeniliklere öncülük etti. Hareket Stratejisi ve Yönetim Takımı yakında en dikkate değer noktalarla ilgili bir rapor yayınlayacak. Bu süreçte Meta'da bazı istatistikler bulunabilir. Burada ise bazı önemli noktalar yer alıyor.

  • 2017'ye göre katılım 1,753 arttı. Genel katılım %10.13 oldu, katılım %1.1 arttı.
  • Oy kullanma yeterliğine sahip en az beş kullanıcının olduğu vikiler içerisinde en yüksek katılım Hausa ve Igbo Vikipedilerinde görüldü. Ikisinde de katılım oranı %75 idi (8 kullanıcıdan 6'sı). Diğer yüksek katılıma sahip Vikiler ise, Telugu, Nepalce ve Punjabi Vikipedileri idi.
  • En az 50 oy kullanma yeterliğine sahip kullanıcısı olan vikiler içerisinde katılım oranının en fazla arttığı viki Katalanca Vikipedi oldu. Oy kullanabilen kullanıcıların %36.3'ü oy kullandı (2017'ye göre %28 artış).
  • Bu seçimlerde 214 viki temsil edildi. Bu hesabın ilk olarak oluşturulduğu vikiye göre belirlendi.
  • 2017'de yer almayan toplam 74 vikiden seçmen çıktı.
  • En az bir oy kullanabilen seçmene sahip toplam 226 vikiden oy kullanan çıkmadı. Bu gruptaki en geniş seçmen grubuna sahip viki, 25 oy kullanabilen kullanıcısıyla Güney Çince Vikipedi oldu.

Önümüz günlerde, daha fazla ölçütün daha derinlemesine irdelenebileceği ve yayınlanabileceği, anonimleştirilmiş bir oy listesi paylaşılacak. Oy listelerini görmek için:

2022 seçimleri

Yeni Mütevelli Heyeti seçimlerinin 2022'de yapılması planlanıyor. İlgilenen topluluk üyeleri güncellemeler için Wikimedia Vakfı seçimleri sayfasını takip edebilirsiniz. Bu seçimlerde de topluluk tarafından seçilecek dört koltuk için seçim yapılacak. Değerlendirme ve adaylık için hazırlanmak çok da erken değil. Topluluk üyeleri beklentiler ve bu sorumluluk için hazırlanmak üzere Aday Kaynaklarını inceleyebilirler.