Jump to content

Wybory Wikimedia Foundation/2024/Kandydaci/Maciej Artur Nadzikiewicz

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2024/Candidates/Maciej Artur Nadzikiewicz and the translation is 100% complete.

Maciej Artur Nadzikiewicz (Nadzik)

Nadzik (talk meta edits global user summary CA  AE)

Podsumowanie
Ja wraz z zespołem podczas ceremonii przekazania Wikimanii
  • Dane osobiste:
  • Historia edycji:
    • Uczestnik projektów Wikimedia od: 2016
    • Projekty: plwiki, enwiki, Commons, małe wiki za pośrednictwem Small Wiki Monitoring Team
Całkowita liczba słów dla całej kandydatury (pytania wymagane + opcjonalne) wynosi 1000 (tysiąc) słów.
Pytania wymagane
Dlaczego kandydujesz do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation? Co chcesz do Rady wnieść? O czym chciałabyś/chciałbyś dowiedzieć się więcej w Radzie? Liczba czytelników Wikipedii rośnie wolniej niż liczba użytkowników internetu; liczba edytorów od lat się nie zwiększa. Narzędzia GenAI (AI) przejmują Internet, podczas gdy Wikipedia wciąż znajduje się w erze Web 2.0. Musimy się skupić, aby nasz Kierunek Strategiczny Wikimedia 2030 nie zmienił treści na "W 2030 roku Wikipedia dalej będzie jakkolwiek istotna".

Kandyduję do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation, ponieważ:

  • Z nowymi strukturami zarządzania wciąż głównie w fazie planowania (Karta Ruchu/Rada Globalna), Rada jest w wyjątkowej sytuacji, aby zapewnić, że priorytety WMF pozostaną skoncentrowane na kwestiach prawnych i technologicznych; a to oznacza porzucenie przez WMF niektórych z istniejących programów.
  • Dobrze finansowane organizacje lokalne (afilianci/huby) powinny prowadzić działania programowe i wykorzystywać swoją lokalną wiedzę do wspierania użytkowników.
  • Chcę zmniejszyć dystans między użytkownikami a WMF. Ważne jest, aby kontaktować się z użytkownikami w ich ojczystych językach i unikać skomplikowanej mowy korporacyjnej.

Wnoszę perspektywę pierwszego pokolenia cyfrowego, duże doświadczenie w zarządzaniu Wikimedia i przekonanie do współpracy ze wszystkimi, którzy chcą wspierać misję Wikimedia.

Opisz swoje doświadczenie w Wikimediach (np. wkład w projekty Wikimedia, członkostwo w organizacjach Wikimedia lub podmiotach afiliowanych, działalność jako organizator/-ka ruchu Wikimedia lub udział w organizacji sojuszniczej ruchu Wikimedia). Od 2022 - członek zarządu i sekretarz - Wikimedia Europe, międzynarodowe stowarzyszenie 27 europejskich organizacji afiliowanych ("hub").

2020-2023 - Rada Zarządzająca - Wikimedia Polska

Z Twojej perspektywy, co powinno być priorytetem Wikimedia Foundation w ciągu najbliższych 5-10 lat i dlaczego uważasz, że są to najważniejsze priorytety? Ryzyko prawne i regulacyjne - zmiany prawne i szkodliwe działania rządowe mogą zamknąć Wikipedię w ciągu kilku minut. Aby chronić nasze projekty, ruch Wikimedia musi zwiększyć swoje w zakresie polityki publicznej.

Dług techniczny rośnie - setki pracowników i wolontariuszy pracują nad naszą technologią. Tysiące nieutrzymywanych linii kodu oprogramowania zagraża ich pracy. Potrzebny jest kompleksowy przegląd i nowe priorytety, aby zapewnić, że doświadczenie naszych użytkowników nie zostanie zakłócone, a nasze strony internetowe będą mogły obsługiwać naszych czytelników i ich zmieniające się podejście do konsumowania wiedzy.

Optional questions - Professional Experience, Skills and Education
Please describe your experience with governing bodies of organizations (nonprofit or for-profit), mentioning the scope of your responsibilities, as well as the complexity of the organization (in terms of scale of operations, budget, number of people involved, or other meaningful measures) and the size of the board or body. 2020-2023 - Przez rekordowe trzy kadencje (I, II i III) zasiadałem w Komisji Rozwoju Przestrzennego Uniwersytetu Warszawskiego, nadzorującej nieruchomości oraz ich rozwój na największym uniwersytecie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej (ponad 40 tys. studentów; ponad 2 mld PLN budżetu; ~1300 km² gruntów i nieruchomości).

2020-2023 - Współzarządzałem i doradzałem Wikimedia Polska w okresie intensywnego wzrostu (od 3,5 etatu do maksymalnie 11 pracowników w ciągu 24 miesięcy) i zmian w zarządzaniu. Współkierował tworzeniem budżetu i planów rocznych (ponad 500 tys. USD) na lata 2021 i 2022.

Od 2022 r. - Uczestniczyłem w procesie tworzenia Wikimedia Europe (WMEU). Zostałem wybrany do pierwszego zarządu WMEU w 2022.

Please describe your professional career experience. Od 2023 r. jestem ekspertem w Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji, Internetu Rzeczy i Przełomowych Technologii przy Ministrze Cyfryzacji (podgrupa "AI, prawa człowieka i demokracja").

Jestem głównym autorem wielu komentarzy/opinii Wikimediów w Polsce dotyczących polityki publicznej; wpływam na kształt procesów prawotwórczych podczas przesłuchań komisji parlamentarnych oraz spotkań w ministerstwach.

W latach 2020-2022 pracowałem w Wikimedia Foundation w zespole ds. Strategii. Koordynowałem największe konsultacje w historii plwiki, wspierałem proces (PZP) i pracowałem nad koordynacją wyborów do Rady Powierniczej w 2021 i 2022 roku. Zorganizowałem największą debatę kandydatów w wyborach do BoT (z udziałem ponad 90 osób). Prowadziłem rozmowy na temat Planu Rocznego WMF ze społecznościami Europy Środkowo-Wschodniej (w tym osobiście).

W ramach tych działań:

  • pracowałem ze społecznościami Europy Środkowo-Wschodniej, czasami jako pierwszy pracownik WMF, który rozmawiał z nimi osobiście.
  • współpracowałem i współtworzyłem procesy z wieloma zespołami i departamentami WMF, afiliantami oraz edukacyjnymi i kulturalnymi organizacjami pozarządowymi w Polsce, co dało mi szeroki przegląd kultury organizacyjnej.

Już w liceum współtworzyłem i prowadziłem Fundację im. Ludwika Rajchmana, wówczas największą młodzieżową organizację pozarządową w Polsce i organizatora największej konferencji młodzieżowej w Europie Środkowo-Wschodniej, skoncentrowanej na docieraniu do młodych ludzi (ponad 2400 beneficjentów, szacunkowo 2,5 mln USD wygenerowanej wartości społecznej). Za te działania zostałem umieszczony na liście Forbes 25 Under 25.

Please briefly describe 3 situations that show how you tackled, or advised others on, a complex problem in an organization. How did you work with others to address the situations? W 2022 koordynowałem rekrutację CEO/dyrektora Wikimedia Polska, która przebiegała w czasie dużych zmian personalnych i zarządczych (wybrany nowy zarząd; nowa strategia organizacji). Pozostałem aktywny przez kilka dodatkowych miesięcy, aż do zakończenia wdrażania nowej CEO.
Please describe your educational background, including degrees, certificates, and courses of study finished, and their relevance to board work. Licencjat Zarządzadzanie potencjałem społecznym – Uniwersytet Warszawski, PL

Magister Business and Social Impact - Uniwersytet Utrechcki, NL

Kursy:

Please add any relevant links describing your professional background, experience, profile (such as LinkedIn, staff page, etc.). Maciej Artur Nadzikiewicz on LinkedIn

Maciej Nadzikiewicz (Q97597789)

Optional questions - Leadership Experience
Please describe ways in which you have helped to form a bridge between multiple communities (such as by working on projects outside your home wiki, or working on a collaboration between multiple affiliates). Jestem głównym organizatorem Wikimanii 2024 w Katowicach. Od początku wyobrażałem sobie to wydarzenie jako odzwierciedlenie współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej. Mam przyjemność kierować zespołem z 80+ osobami z ponad 20 krajów, którzy współpracują, aby stworzyć najlepsze wydarzenie i święto dla naszej społeczności.

Jako członek grupy Let's Connect, prowadziłem i współorganizowałem międzynarodowe szkolenia, które gromadziły wolontariuszy z dziesiątek krajów i afiliantów.

Can you describe a policy, on wiki or off, that you helped to create or change? What did you learn from this experience? * Byłem szefem komisji do spraw utworzenia Kodeksu Etyki Uniwersytetu Warszawskiego. W ciągu 6 miesięcy stworzyliśmy dokument, który do dziś obowiązuje 40 tys. studentów i stał się wytyczną dla innych uczelni w Europie Środkowo-Wschodniej. Został on przyjęty w 2021 r. oraz ponownie w 2023 r..
How have you been able to empower people to make their voices heard? * Wspierałem mniejszości i historycznie represjonowane społeczności Wikimedia w ich wysiłkach na rzecz zabezpieczenia finansowania (np. za pomocą Grantów Strategii Ruchu).
  • Przetłumaczyłem setki tekstów na Meta/Translatewiki, aby zapewnić polskiej społeczności lepsze zrozumienie globalnych zagadnień związanych z Ruchem i Strategią. Podczas konsultacji konsultacji Powszechnego Kodeksu Postępowania dotarłem do rekordowej liczby użytkowników.
  • Zapisałem prawo do samoidentyfikacji w Kodeksie postępowania UW (§9-10). Uważam to za imponujące osiągnięcie, biorąc pod uwagę ówczesne podejście do tożsamości płciowej i zaimków w polskim społeczeństwie.
Sometimes in professional situations, there are personality conflicts. Explain how you remain productive even with personality conflicts. Jako członek Komisji Dyscyplinarnej Uniwersytetu Warszawskiego (w kadencji 2020-2024) nie są mi obce konflikty międzyludzkie. Cywilizowany spór w grupie jest zdrowy, o ile prowadzi do produktywnych rezultatów.

Ukończyłem szkolenie mediacyjne w Polskim Centrum Mediacji, które jestem gotowy wykorzystać w trudnych sytuacjach.

Optional questions - Strategic Thinking
Where do you see the need for greater diversity in the Wikimedia Foundation Board of Trustees or within the movement? What steps would you take to improve diversity on the Board or within the movement? What steps would you recommend the Board take to improve diversity? Dorastałem jako gej w małym polskim miasteczku. Polska, choć geograficznie leży w Europie, znacznie różni się od Zachodu. Od lat jest to najbardziej homofobiczny kraj w UE. W okresie mojego dorastania moja ojczyzna ogłosiła ponad ⅓ kraju strefą wolną od "ideologii LGBT". Brałem udział w paradach równości, które spotykały się z protestami neonazistów, blokadami z płonących opon lub były obrzucane kamieniami.

Spędziłem młodość będąc świadkiem demontażu wolności mediów oraz demokratycznych instytucji w Polsce. Doświadczenie życia w coraz bardziej autokratycznym kraju jest bardzo ważne dla globalnego ruchu broniącego dostępu do otwartej wiedzy. Jednak większość członków Rady Powierniczej pochodzi z ugruntowanych demokracji i ma jedynie teoretyczne pojęcie o cenzurze i autokratycznej władzy.

Zatwierdzenie Zatwierdzenie przeprowadzone przez komitet wyborczy lub pracowników Fundacji Wikimedia.
Uprawnienie: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: KTC (talk) 20:03, 3 June 2024 (UTC)[reply]
Identyfikacja: Zatwierdzono
Zatwierdzono przez: – NahidSultan (WMF) (talk) 09:49, 31 May 2024 (UTC)[reply]