Jump to content

Najważniejsze wydarzenia Wikimedii, styczeń 2015

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, January 2015 and the translation is 89% complete.

Oto najważniejsze wydarzenia z bloga Wikimedii w styczniu 2015 r., obejmujące wybrane działania Fundacji Wikimedia oraz inne ważne sprawy związane z ruchem Wikimedia.



Erazm z Rotterdamu był znanym humanistą, uczonym i teologiem.
Erasmus portrait by Hans Holbein, from Le Musée du Louvre and The Yorck Project. Public Domain.


15 stycznia 2015 r. Wikipedia skończyła czternaście lat. Tego samego dnia Wikipedia oraz społeczność Wikimedii zostały uhonorowane prestiżową Nagrodą Erazma, jednym z najcenniejszych europejskich wyróżnień. Jesteśmy za nią ogromnie wdzięczni fundacji Praemium Erasmianum.




Budowanie encyklopedii wymaga wspólnej pracy, nawet jeśli tematy są trudne.
US Navy Photo by Johansen Laurel. Public domain.

W Wikipedii toczą się ostatnio gorące debaty związane z kontrowersją Gamergate en:Gamergate controversy. Czasami dyskutujące osoby, reprezentujące różne strony sporu, naruszały obowiązujące w Wikipedii standardy dobrego zachowania. Fundacja Wikimedia uważa, że dla powodzenia misji swobodnego dostępu do wiedzy niezbędne jest otwarcie na różne poglądy i wielostronność, a osiągnięcie tego celu umożliwia kulturalna wymiana zdań.



Uczeń szkoły średniej Jack Andraka opowiada o tym, jak Wikipedia umożliwiła mu przeprowadzenie badań w celu wynalezienia testu wykrywającego raka trzustki.
Możesz także obejrzeć film YouTube.com i Vimeo.com albo nagranie z całą jego przemową wygłoszoną na Wikimanii w Londynie w 2014 r. – tutaj..


Po tym jak pewien jego krewny zmarł na raka trzustki, uczeń szkoły średniej Jack Andraka postanowił znaleźć lekarstwo na tę chorobę, korzystając z Wikipedii jako głównego źródła informacji. Jego szybki, niedrogi test może pewnego dnia będzie stosowany do wykrywania raka trzustki, jajników i płuc.




To zdjęcie samicy muchy plujki (Chrysomya chloropyga) jest częścią zbioru fotografii medycznych należącego do Wellcome Library, a obecnie dostępnego na Wikimedia Commons.
Drawing by Amedeo John Engel Terzi. From Wellcome Library, licensed under CC-BY-4.0.


Wellcome Images oferuje bezpłatny publiczny dostęp do swoich cyfrowych zasobów fotograficznych online, obejmujących tematy od medycyny i historii społecznej po bieżącą ochronę zdrowia i nauki biomedyczne. Wysokiej rozdzielczości zdjęcia i skany, które właśnie zostały przekazane do Wikimedia Commons, posłużyły do zilustrowania szerokiego wachlarza artykułów Wikipedii, dotyczących takich tematów, jak: choroby, historia sztuki, historyjki obrazkowe, seksualność i biografie. Zbiór można obejrzeć tutaj na Wikimedia Commons.




Na specjalnych zajęciach zorganizowanych przez Praską Bibliotekę Miejską seniorzy uczą się edytować Wikipedię.
“Senior citizens class photo” by Pavla Pelikánová, licensed under CC-BY-SA-4.0.


Nowy program szkoleniowy wdrożony w Czechach pokazuje starszym osobom, jak edytować Wikipedię. Oto niektóre z lekcji, jakie przeprowadzono w ramach trzech oddzielnych tygodniowych zajęć zorganizowanych w Pradze w zeszłym roku. Po zapoznaniu się z działaniem Wikipedii i z zasadami edytowania jej uczestnicy zredagowali szereg różnych artykułów, a mniej więcej połowa z zapisanych seniorów nie zaprzestała edytowania po zakończeniu programu.


Wideo: jak, posługując się narzędziem Content Translation, przetłumaczyć artykuł Wikipedii w 3 minuty.
Ten film można także obejrzeć na YouTubie (4:10). Screencast by Pau Giner, licensed under CC BY-SA 4.0


Zespół Inżynierii Językowej Fundacji Wikimedia zaprezentował w Wikipedii pierwszą wersję narzędzia Content Translation, ułatwiającego tłumaczenie artykułów z jednego języka na drugi. Obecnie jest ono dostępne w wersji beta w ośmiu różnych językach.



A happy group of Wikipedians gather for a weekly edit-a-thon in Gothenburg.
“Edit-a-thon photo” by Lennart Guldbrandsson, licensed under CC-Zero


During 2014, Wikimedia Sverige organized a new series of regular edit-a-thons and workshops focused on the Gender gap issue. Altogether, 35 weekly edit-a-thons were held in Gothenburg, the second largest city of Sweden. About 15 different Wikipedians edited over 100 different articles about women and literature.



Fabrice Florin, Movement Communications Manager, Fundacja Wikimedia
Andrew Sherman, Digital Communications Intern, Fundacja Wikimedia


Posted on the blog on February 17th