Vikimedya Bülteni, Ocak 2016

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, January 2016 and the translation is 80% complete."Sara Mörtsell.jpg" by Victor Grigas, freely licensed under CC-BY-SA 3.0.;"Wikimania_Translathon_20150718_162444.jpg" by Amire80, freely licensed under CC BY-SA 4.0.; "I_am_a_Wikipedian.webm" uploaded by Giselle Bordoy WMAR, freely licensed under CC BY-SA 3.0.; Collage by Andrew Sherman.

İşte Ocak 2016 Vikimedya bloğundan başlıklar.

İçerik Çevirme aracı şimdiye kadar 50,000 maddede kullanıldı


Wikimania 2015'te İçerik Çevirme oturumu. Photo by Amire80, freely licensed under CC BY-SA 4.0.

İçerik Çevirme aracı 289 Vikipedi dilinde, giriş yapmış bütün kullanıcılar için kullanılabilir durumda. Duyurulduktan bir yıl sonra araç, 11,000'den fazla editör tarafından 50,000'den fazla yeni madde oluşturmak için kullanıldı.

Görüşlerinizi paylaşabilir ve İçerik Çevirme aracı hakkındaki düşüncelerinizi projenin mesaj sayfasındaki Vikimedya Dil Ekibi'ne aktarabilirsiniz.

Vikipedi'yi kim düzenliyor?

Bu belgeselde yedi Vikimedya editörü rol almıştır. Video uploaded by Giselle Bordoy WMAR, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

Throughout 2015, Wikimedia Argentina conducted a series of interviews to meet the Wikimedia community in Argentina. What was the first article they wrote? What problems did they have? How was your approach to Wikimedia Argentina? These are just some of the questions this document tries to explain. The documentary premiered on January 15 as part of the celebrations of 15 years of Wikipedia.

“Wikipedia is a testament to what we can create together as a global community”: Sara Mörtsell


Sara Mörtsell, açık bilgi konusunda okulları eğitmek için Vikimedya İsveç ile birlikte çalışmaktadır. Photo by Victor Grigas, freely licensed under CC-BY-SA 3.0.

"Özgür" ve "açık" arasındaki fark çok incedir ama büyüyebilir. Özgür bir eğitim sistemi nasıl açık bilginin ve eğitimin nimetlerinden en iyi şekilde yararlanabilir? İşte tam burada devreye Sara Mörtsell giriyor.

As the Education Manager for Wikimedia Sverige (WMSE), the Swedish Wikimedia chapter, Sara is responsible for training and encouraging educators and students on how best to incorporate Wikipedia into the learning process.

Kısaca

Andrew Sherman, Digital Communications Intern, Wikimedia Foundation

Social Media
  • Bir yıl sonra içerik çevirme aracı, 50,000'i aşkın yeni madde oluşturmak için 11,000'i aşkın kullanıcı tarafından kullanıldı; bu ve geçen aydan kalan başlıklar Vikimedya bloğunda.