Jump to content

Vikimedya Bülteni, Haziran 2015

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, June 2015 and the translation is 100% complete."Geoffrey Bilder.jpg" by Helpameout, freely licensed under CC BY-SA 4.0.; "Wreck of the U.S.M. steam ship "Arctic" (one-third-size).png" by James E. Buttersworth, Public domain.; "Green_Keys.jpg" by Hugh D’Andrade, from Electronic Frontier Foundation, freely licensed under CC BY 3.0.; "The Alamo at Night, San Antonio, Texas (2014-12-12 23.00.05 by Nan Palmero).jpg" by Nan Palmero, freely licensed under CC-by-SA 2.0; "Print Wikipedia by Michael Mandiberg, NYC June 18, 2015-34.jpg" by Victor Grigas, freely licensed under CC BY-SA 3.0 Collage by Andrew Sherman

Haziran 2015'de ki Wikimedia blog bülteni burada

Bu Texanlilar imaci wikipedia'yi ilerlemek ve Texas ilkesinin devrimi icin


Alamo görevini bir simbol olarak gören texanlilar cunku onun savunucuları Meksika ordusu tarafından öldürüldü Photo by Nan Palmero, freely licensed under CC-by-SA 2.0.

Öğrenciler Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika kez 1835/36 tarihi hakkında bilgi edinin Texas devrim. Iki Wikipedia editörler, Karanacs ve Maile66, kendilerini üzerine bu tarihin ansiklopedi'nın kapsama geliştirmek için aldı

Üç aylık span üzerinden Karanacs ve Maile66 birlikte yeni makale geliştirmek için çalıştı. Saldırı onların planı dahil varolan parça, tüm 5,243 kelimeler, hurdaya ve ağır derinlemesine araştırma yapıyor. Karanacs üzerinde 300 Akademik Edebiyat okuma, makale yazma ve Wikipedia'nın müzakere eş-inceleme işlemi saat geçirdiğini tahmin.

HTTPS ile Wikimedia sitelere erişim güvenliğini sağlama


Wikipedia kullanıcılar dünyanın bilgi daha güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz emin olmak için Wikimedia Vakfı nın Wikimedia sitelerinde tüm trafiği şifrelemek için HTTPS, uygulama. Image by Hugh D’Andrade, from Electronic Frontier Foundation, freely licensed under CC BY 3.0.

Gerçekten özgür olmak, bilgiye erişim güvenli ve sansürsüz olmalı. Wikimedia Vakfı Vikipedi ve Wikimedia siteleri gizlilik veya güvenlik ödün vermeden kullanmak mümkün gerektiğine inanıyor. Haziran ayında, [[:en:HTTPS| uygulanan HTTPS] tüm Wikimedia trafiği şifrelemek için]

HTTPS Protokolü bilgisayar ve güvenlik ve sizin ilettiğiniz verilerin bütünlüğünü sağlamak için Wikimedia siteleri arasında şifrelenmiş bir bağlantı oluşturur. Şifreleme için hükümetler ve diğer üçüncü tarafların sizin trafiği izlemek için daha güçleştirir. Bu aynı zamanda Internet servis sağlayıcıları (ISS'ler) için sansür erişim için belirli Wikipedia makaleleri ve diğer bilgileri zorlaştırır.

700, 7,473 birimleri her sayfa: yazdırma Wikipedia karşılamak

Michael Mandiberg, yazdırma Wikipedia arkasında sanatçı ile bir röportaj. Sen-ebilmek da görüş yukarıdaki video YouTube üzerinde ve Vimeo
Video by Victor Grigas, freely licensed under CC BY-SA 3.0.

İş, bir sürü hata ayıklama ve arkadaşları daha fazla yardım altı yıl sonra Michael Mandiberg yarattı Yazdırma Wikipedia. Bu hangi özel yazılım yeni bir sanat İngilizce Wikipedia tamamını 7,473 birime dönüştürür ve bunları baskı-on-demand için fotoğraf.

Mandiberg tüm sanat sergi için kitap yazdırıldığını değil, ne de o planlıyor unutmamak gerekir. Şu anda onları, Wikipedia boyutunu görüntülenmesi için yararlı olan sadece küçük bir yüzdesi yazdırıldığını. Onları tüm dışarı yazdırmak gerekli değildir; hayal gücümüzü eksik olanın tamamlayabilirsiniz.

Kayıt seçme makale yazar beş Wikipedia makaleleri önerir


Kullanıcı: Wehwalt'ın beş birini seçer: SS Arctic bir erken Titanic gibi felaket oldu. Painting by James E. Buttersworth, Public domain.

'Wikipedia alır' Wikimedia blog için yeni bir içerik deneydir. Bu haftalık özelliği beş makaleler, Resimler veya buldukları ilginç ya da önemli, bizim blog yayıncı ile işbirliği içinde diğer içerik listesi papaz için Wikipedia topluluğunun bir üyesi davet ediyor.

Bu maddedeki konuk ev sahibi Gary Greenbaum ( oldu Wehwalt), kim yazmıştır 127 Özel Makaleler İngilizce Wikipedia'da olarak bütün ya da bir takımın bir parçası olarak — sitede herkesten çok. Son on yıl içinde o yaklaşık 100.000 düzenlemeler yaptı. Beş Özel Makaleler, kişisel olarak üçü üzerinde çalıştı seçili.

Nasıl İngilizce Vikipedi Caitlyn Jenner'ın geçiş kapalı

Caitlyn Jenner, ünlü Amerikan Olimpik atlet ve gerçeklik televizyon star onu Tamamlandı transition geçiş Haziran 1 ve ortaya bir kapak ile ateş Vanity Fair. Wikipedia bu haberi hemen 30 dakika içinde yanıt verdi..

Caitlyn Jenner'ın özelliği makalede Vanity Fair haberini hızlı Internet çevresinde viral gitti. Ama ona hitap konusunda çatışma getirdi. Muhafazakar ABD dergi National Review sordu "kim kazandı Bruce Jenner'ın olimpiyat madalyaları?" ve nasıl bireyler Jenner'ın geniş bir cinsiyet spor tarihinin karşı yeni bir cinsiyet kimliği hakkında yazmak gerekir sorguladı.

İngilizce Vikipedi editörler, ancak, yazılı kurallar nedeniyle büyük ölçüde küçük çatışma vardı 2013 yılında Chelsea Manning'in geçiş. Metin baytını binlerce sonra bir alt bölümüne "Kimlik" adlı stil Wikipedia'nın el kitabı, 1 Haziran 2015 yılı itibariyle okumak için düzenlendiği:

Bir istisna cinsiyet kimliği ile ilgili şartlar için yapılır. Kullanım güvenilir kaynaklar tarafından aksi takdirde gösterdiğinde bile bu gibi durumlarda, kendi kendini tayin, Wikipedia yanadır. Kimin cinsiyet sorguya herhangi bir kişi zamiri iyelik sıfatları, tarafından sevk edilmelidir ve o kişinin en son ifade cinsiyet kendinden yansıtan sözcükler (örneğin "adam/kadın", "garson/garson", "Yönetim Kurulu Başkanı/Başkanı") cinsiyet. Konu bir tercih aksi belirtilmediği takdirde bu o kişinin yaşamının herhangi bir faz başvurular geçerlidir.

Wikipedia alıntıları gelecek için çevrenin korunması: Geoffrey Bilder

Geoffrey Bilder
Geoffrey Bilder "bağlantı rot" da bilinen köprüler da bilinen ölümü engellemek için çalışıyor Photo by Helpameout, freely licensed under CC BY-SA 4.0.

Köprüler yazdırılan metin daha kolay okuma deneyimi yapmış olsa da, bir büyük dezavantajı var: "köprü rot" — artık kendi özgün kaynak gösteren köprü ölümü.

Geoffrey Bilder bilimsel iletişim sektöründe 15 yıldır ve Wikipedia beri 2000'lerin kullanmıştır. "Biz anlamaya başlıyor Wikipedia alıntı araçlarında çok değil güncellendi ki uzun bir süre için" diyor. "O zamandan beri tüm farklı dilden Vikipedi'nin gerçek zamanlı yem DOI alıntılar almaya çalışırken çalışmamız gerekecek."


Andrew Sherman, Dijital iletişim stajyer, Wikimedia Vakfı