Wikidruhy

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikispecies and the translation is 100% complete.

Wikidruhy je projekt nadace Wikimedia Foundation(anglicky), který byl spuštěn 5. září 2004. Detaily o vzniku projektu jsou uvedeny v Často kladené otázky(anglicky). Jedná se o vícejazyčný projekt a nemá jednotlivé jazykové varinaty, podobně jako Commons.

Wikidruhy jsou koncipovány jako taxonomický soubor referencí a adresář jak pro vědce, tak pro běžné čtenáře. Existuje jako databáze agregující klasifikaci a genetické rodokmeny pro všechny druhy života. Obsah článků na Wikidruzích se ale liší od článků na Wikipedii v tom, že diskuse na Wikidruzích není zavedena a místo toho je nahrazena taxonomickými kořeny druhů. K květen 2024 čítá seznam článků na Wikidruzích více než 874,590 položek.

Protřeba projektu jako jsou Wikidruhy je evidentní z nedostatku formálního centra taxonomické klasifikace. Hlavní problém biologie v minulosti i dnes je příroda nezatříditelná lidskými klasifikačními prostředky. Protože neexistuje jednotné centrum klasifikace, objevují se problémy vícenásobné klasifikace stejného druhu. Úspěch Wikipedie v udržování velkého množství znalostí ukázal, že online agregátor je nejspíš nejlepší nástroj pro adresář druhů, který biologové tolik potřebují.

Viz též